*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688263 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7336 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 07:08:13 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και για τους συνδέσμους με τις ειδικότητες. Εγώ που έκανα ως νηπιαγωγός ειδικής, δε βλέπω πουθενά αντίστοιχο τμήμα πχ ειδικής αγωγής. Μπορεί να μας δώσουν ας πούμε κάποια μαθήματα από ειδικότητα βρεφονηπιοκόμων ή απλά δε δημιουργήθηκε πουθενά τμήμα, άρα δεν πάμε πουθενά;

ΔΕΣ νεότερη ανάρτηση στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ , για λειτουργία Δ.Ι.Ε.Κ.  Ειδικής Αγωγής...

Επίσης , εκτιμώ ... εκτιμώ λέω και όχι με σιγουριά , ότι πολλά μαθήματα Δικής σου Ειδικότητας θα υπάρχουν σε παραϊατρικά Τμήματα - Ειδικότητες .. να , έτσι , πρόχειρα μού' ρχεται στο νου "Βοηθός Εργοθεραπείας"..

Η τεράστια χαζομάρα στις λοιπές του ΙΝΕΔΙΒΙΜ και της Γ.Γ. Δια βίου ..ταλαιπωρίας , είν' ότι ενώ τα τελευταία χρόνια και νέες Ειδικότητες προστέθηκαν Και Μαθήματα άλλαξαν , κρατάνε από το '12 .. άντε αρχές '13  στις ιστοσελίδες τους , τα Προγράμματα και Οδηγούς Σπουδών Είτε με τα παλιά μαθήματα .. Είτε .. καθόλου!...

Προσωπικά , μού' χει συμβεί ανάθεση μαθημάτων , στα οποία ...ΔΕΝ υπάρχει καν ο Τίτλος στους "οδηγούς" - προγράμματα , πόσο μάλλον ο Μπούσουλας ΤΙ να Διδάξεις...

Στο ένα κατέβασα όλη την παλιά σχετική βιβλιογραφία από την Πρώτη μου σχολή κι έτρεχα στην "Πολιτεία" να βρω την πλέον επικαιροποιημένη (που "φτηνή" αμ ΔΕΝ τηνε λες!..) αλλά νομίζω ότι έβγαλα ωραίες παραδόσεις και τα Σπουδαστάκια κάτι έμαθαν.

Στο άλλο , στο οποίο ...ούτε καν ο τίτλος έδινε "αζιμούθιο" , και η οδηγία από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ήταν "διδάξτε ό,τι νομίζετε" ,  εκεί που θα μπορούσε να γίνεται το τρίωρο ψιλοκούβεντο και σε δουλειά ή τεμπελιά να βρισκόμαστε... 

..Πήρα τα άπειρα συγκεκριμένα ζητήματα της ειδικότητας , τα οποία είτε τα ξεπετούσαν , γενικώς τα άλλα μαθήματα είτε ΔΕΝ τα περιελάμβαναν καθόλου ... Κρίνοντας ωστόσο ότι ΠΡΕΠΕΙ να ΤΑ' ΧΟΥΝ τα παιδιά Και ως Γνώσεις , μα Και για τον Πραγματικό και .. πιο πραγματικό Εργασιακό Χώρο...

Κι όλα πήγαν μια χαρά!...

"Ευλογημένα καταφύγια" , πού' λεγε κι ο μπαρμπα Φώτης Κόντογλου , πάντα υπάρχουν..

Ψαξιματάκι θέλουν..

Ξανά πολυλόγησα , όμως!

Θ.


Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:54:14 »

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7337 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 07:18:32 μμ »
Ας με βάλουν σε μάθημα με κανένα μόνιμο σε κανένα περίεργο μάθημα ειδικότητας και ας μου πει ο μόνιμος όπως παλιά μου είπε ένας "με βάλανε να συμπληρώσω αναγκαστικά ωράριο δεν έχω ιδέα". Θα φάει καλά. Θα του πω πάω να πάρω ένα καφέ ξεκίνα και έρχομαι.

εδώ, θα συμφωνήσω.
υπάρχουν όμως και παλιοι που ειναι εξαιρετικά άτομα... λιγοι βεβαια στις μερες μας...

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7338 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 07:22:33 μμ »
Ας γεμίσουν με καθηγητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και κατά τη δική μου εκτίμηση οι εγγραφές των σπουδαστών για στα δΙΕΚ την επόμενη χρονιά θα είναι οι μισές από όσες είναι φέτος.

Με ρώταγε το μεσημέρι σπουδάστρια αν θα ξεκινήοουμε. Δεν μπορώ να την φανταστώ με καθηγητή που δεν έχει ξαναδιδάξει σε ενήλικές και έχει απολύτως συνηθίσει να κάνει μάθημα σε 15χρονα.

Ο καθηγητής δευτεροβάθμιας μπορεί να είναι πολύ καλός για τη δευτεροβάθμια και πολύ κακός για την μη τυπική εκπαίδευση. Και το αντίθετο φυσικά.

Προφανώς για την οικονομία που θέλει να κάνει το κράτος αυτές οι απόψεις είναι περιττές. Γενικά οι απόψεις πάντοτε ήταν περιττές αλλά τώρα ακόμη περισσότερο.

Για την πιστοποίηση δεν μετανιώνω παρόλο που στο μόνο που συμφωνούσα με όσους διαφωνούσα σε παλαιότερη συζήτηση είναι ότι το μέτρο των εξετάσεων πιστοποίησης ήταν και είναι εισπρακτικό. Για την αναγκαιότητά της επιμένω.

Επιμένω επίσης πως ένα θέμα για το οποίο θα έπρεπε να παλέψουμε ως εκπαιδευτές ΙΕΚ είναι να θεωρείται αποκλειστικά για εκπαιδευτές ενηλίκων, προκειμένου να μην γίνεται διάθεση ωρών σε καθηγητές δευτεροβάθμιας ούτε στις διοικητικές θέσεις.

Περί αυτής της διεκδίκησης δεν βλέπω κανένα από τα δυο σωματεία (το γαλάζιο και το πράσινο-ροζ) να ασχολείται.

Καθόλου τυχαία η αδιαφορία. Εμείς οι ίδιοι φταίμε, όχι οι συνδικαλιστές.

Φταίμε επίσης που θεωρούμε οι ίδιοι ότι το ΕΠΠΑΙΚ φτάνει και δεν χρειάζεται η πιστοποίηση εκπαιδευτών ενηλίκων.

Αν το ΕΠΠΑΙΚ είναι το ίδιο, τότε δεχτείτε ότι ο καθηγητής δευτεροβάθμιας είναι το ίδιο και μάλιστα πιο έμπειρος από τον εκπαιδευτή ενηλίκων.

Απλά πράγματα. Θέλετε να μετράει το ΕΠΠΑΙΚ στην μοριοδότηση και να μην είναι υποχρεωτική η πιστοποίηση εκπαιδευτών ενηλίκων; Αν ναι,  τότε δεχτείτε ως καλύτερους τους καθηγητές δευτεροβάθμιας και μην διαμαρτυρηθείτε καθόλου που σας πήραν τις ώρες. 

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7339 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 07:53:54 μμ »
Έστειλαν αυτό το κείμενο στα ΙΕΚ : " Ενημερώνονται τα ΔΙΕΚ ότι δεν θα προβούν σε καμία περίπτωση σε αναθέσεις διδακτικών ωρών σε ωρομίσθιους εκπαιδευτές πριν λάβουν νεώτερη οδηγία από τη Διεύθυνση Δια Βίου Μάθησης.
Αναμένονται άμεσα οι αποφάσεις διάθεσης εκπαιδευτικού προσωπικού δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για συμπλήρωση ωραρίου απο τις αρμόδιες Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης και την αρμόδια Διεύθυνση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και θα εφαρμοστούν κατ’ απόλυτη προτεραιότητα για τις εκπαιδευτικές ανάγκες των ΔΙΕΚ. "

Χθες που πηρα στο ΙΕΚ της περιοχής μου για να ρωτήσω εάν πάρουν τελικά ωρομισθιους η θα καλυφθούν οι θέσεις από μόνιμους,  μου είπαν πως ούτε κ εκείνοι ξέρουν ακόμα κ με προετρεψαν να ενημερωνομαι μέσω της ιστοσελιδας τους. Επίσης, δεν ήξεραν ποτε ξεκινούν τα μαθήματα κ τέλος σε ερώτηση μου εάν καλουν τηλεφωνικά τους εκπαιδευτες μου είπαν ότι κατά πάσα πιθανότητα (;!) ναι. Αναρωτηθηκα βέβαια πώς έχουν σκοπό να ενημερωσουν τους εκπαιδευτες κ αν θα υπάρχει κάποια προθεσμία ανάληψης θέσης όπως με τους αναπληρωτες.. .

"Την κάτσαμε την βάρκα"!
Ας απολαύσουμε τώρα την πιστοποίηση και την πρωτιά μας στους πίνακες έξω από τις τάξεις!
Γίνεται όλο και καλύτερη η υπόθεση του έργου! Γεμάτη ανατροπές και ανάμεικτα συναισθήματα, μην τυχόν και βαρεθούμε...


Τι λέγαμε κάποιες βδομάδες ΠΡΙΝ , περί «κοινωνικών αυτοματισμών» μεταξύ μας , ενώ το Κράτος , που μας έχει ακόμα απλήρωτους , προχωράει τη δουλίτσα του;;..

•   Το προσπερνώ … Ειρήνη Ημίν και Υμίν !..

Στο προκείμενο:

Ι.  Μάλλον , κάποιες ειδικότητες .. Όχι πολλές , αλλά καίριες για Συναδέλφους που περιμένουν από κει , θα φορτωθούν με Β’ βάθμιους – ασχέτως εάν η Επιστήμη τους  «απλά» προσεγγίζει το περιεχόμενο Συγκεκριμένων Δ.Ι.Ε.Κ. μαθημάτων…  Λέω , επί παραδείγματι , στις άσχετές μου ειδικότητες , Μαγειρικής – Ζαχαροπλαστικής – Αρτοποιίας , Ποιος φιλόλογος , μαθηματικός , Χημικός , Θεολόγος θα διδάξει Πώς Ψήνεται το μπακλαβαδάκιον; (Σλουρπ).  Όμως ενδεχομένως κάποιος , λέω τώρα, Συνάδελφος β’ βάθμιας Βιολόγος να αναλάβει την «Υγιεινή στους Χώρους Εργασίας» , αντί για Συνάδελφο Ιατρικής ή Ανωτάτης Νοσηλευτικής ή Χαροκόπειο  , με Σχετική Ειδίκευση και μάστερ και Διδακτορικά …  Τα Ξενόγλωσσα μαθήματα , προφανώς θα πάν' σε Μόνιμους "Ξένων" Φιλολογιών , ασχέτως αν ξέρουν πως λέγεται στα γαλλικά το...κρουασάν...



Ι. β’ . ΔΕΝ επεκτείνομαι στο πόσοι και εάν .. «συνήθως ύποπτοι» (πηγή: Ταινία ‘Καζαμπλάνκα’ και Φοβερός Νώντας Σκυφτούλης)  Μονιμάδες , συν άλλες πελατειακές σχέσεις θα προστρέξουν..  Εκτιμώ ότι πλην των «συνήθως» , οι λοιποί ΔΕΝ πολυέχουν Διάθεση.  Οι περισσότεροι , έχουν γκανιάξει σε τάξεις και διδασκαλίες .. ευχαρίστως θα’ ρχονταν ως Γραμματειακή υποστήριξη για να «γλυτώσουν» , αλλά Όχι για μαθήματα. Σημειωτέον , Όλες οι Γραμματείες έχουν φοβερά Κενά!..

ΙΙ.  Συνάδελφοι , «πιστοποιημένοι» και «απιστοποίητοι» …ΑΜ ΜΗΝ περιμένετε Πότε και Εάν θα σας τηλεφωνήσουν… 

Περάστε ΣΕΙΣ  αυτοπροσώπως , κουβαλώντας ΟΚ … δεν εύκολο , Φόρμα – σειρά Μοριοδότησης , Πτυχία , Μεταπτυχιακά , Διδακτορικά , βιογραφικά , μιλήστε με Διευθυντές – Υποδιευθυντές , Ζητείστε Ώρες!..

ΙΙ. β’ . Αντιλαμβάνεστε ότι ΔΕΝ εννοώ ΟΥΤΕ Γλυψ- Γλυψ , ούτε «πελατείες» , ούτε Ψευτοτσαμπουκάδες!... Για Αξιοπρεπή Γνωριμία και Αξιοπρεπή Στάση μιλάω!.. 

Το’ χω κάνει τις δυο προηγούμενες χρονιές .. ΔΕΝ μου βγήκε σε κακό , τουλάχιστο διότι απεδείκνυα πραγματικά τυπικά και ουσιαστικά προσόντα..  Την πρώτη χρονιά , Α’ εξάμηνο πήρα λίγες ώρες , στη συνέχεια εκτιμήθηκε η δουλειά μου .. πήρα περισσότερες.  Έτσι , λέω , να το χειριστώ και φέτος…

•   Επίλογος:


Δυστυχώς ,  Φέτος και με τους «εκ μονίμων» και την «πιστοποίηση» και..και..και…
Μάλλον σφαγή θα γίνει!...
•   Ενδεχομένως Και στους «πιστοποιημένους».

Θα πρέπει να είναι κανένας Αρκετά Ψηλά στους Πίνακες , ιδίως «απιστοποίητος» ώστε να Μπορέσει…



Και βέβαια , οι «απιστοποίητοι» θα πρέπει να κόψουμε τον απαφτό μας … γουστάρουμε – ΔΕΝ Γουστάρουμε , να βρούμε τα εισπρακτικά 120 , να συμμετάσχουμε εις την επομένην  «διαγωνιστικήν» (οψέποτε..) ώστε να’ χουμε ελπίδες περισσοτέρων ωρών από του χρόνου …γ##@@@ώ τα μεταπτυχιακά μου και τα (αναγνωρισμένα) εργασιακά χρόνια και τις ως τώρα εργατοώρες (ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ) στα Δ.Ι.Ε.Κ. και την ανεργία μου και τα εκτεταμένα , με το συμπαθειο, Μόριά μου …γ##@@@ώ

Αυτάαα…..
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:54:14 »

Αποσυνδεδεμένος mujer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7340 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 08:04:39 μμ »
Ποιοι είναι με ικα και ποιοι ως ελεύθεροι; Ειπώθηκε ότι και με ικα να είμαστε, η σύμβαση θα είναι έργου. Αυτό σημαίνει πώς θα χρειαστούμε μπλοκάκι, να ανοίξουμε βιβλία σε εφορία δλδ; Αν είναι έτσι.........

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7341 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 08:51:32 μμ »
Ποιοι είναι με ικα και ποιοι ως ελεύθεροι; Ειπώθηκε ότι και με ικα να είμαστε, η σύμβαση θα είναι έργου. Αυτό σημαίνει πώς θα χρειαστούμε μπλοκάκι, να ανοίξουμε βιβλία σε εφορία δλδ; Αν είναι έτσι.........

Η σύμβαση έτσι κι αλλοιώς , όπως και πάντα είν' "Σύμβαση 'έργου' Ορισμένου Χρόνου" (για κάθε εξάμηνο δηλαδής...)

Ωστόσο ..

Ι. για όσους - ες ΔΕΝ έχουν άλλο "Ιδιωτικό" Επάγγελμα (πχ. Γιατροί , Δικηγόροι, Επαγγελματίες..)

ΙΙ...Είτε είναι άνεργοι , είτε Ιδιωτικοί Υπάλληλοι αλλού με ΙΚΑ , Σύμβαση έργου μεν , με κάλυψη ΙΚΑ δε...

ΙΙΙ.Οι Μόνιμοι Εκπαιδευτικοί , ξανά σύμβαση έργου , αλλά με την ασφαλιστική τους κάλυψη από το Δημόσιο...

ΙΙΙΙ.  Οι Αναπληρωτές Α' - Β' βάθμιας , που θα σταλούν στα Δ.Ι.Ε.Κ. , ξανά ΙΚΑ (νομίζω..)


Οπότε , καθώς αν θυμάμαι καλά είσαι στην περίπτωση ΙΙ.

ΜΗΝ ανησυχείς!...


ΕΔΩ , πέραν των λοιπών είν' ότι παρότι μαζεύουμε ..όποια ένσημα Ι.Κ.Α.

Ο ΟΑΕΔ , ΔΕΝ μας αναγνωρίζει ως  ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ,  δηλαδή ΕΠΟΧΙΚΟΥΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΥΣ και στη λήξη του Διδακτικού Έτους ...

ΧΑΝΟΥΜΕ το Επίδομα Ανεργίας.


Σπάθα με , την καρδιά περιβόλι σού' κανα...


Έτσι πάει , ωστόσο ... τουλάχιστο ως τώρα η δουλειά...

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7342 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 11:29:50 μμ »
εδώ, θα συμφωνήσω.
υπάρχουν όμως και παλιοι που ειναι εξαιρετικά άτομα... λιγοι βεβαια στις μερες μας...

Στην ειδικότητα μου και στην περιφέρεια μου απλά να σου αναφέρω ένα στατιστικό. Στους πρώτους 30 οι 25 είναι μόνιμοι!!!
Πρώτη φορά στα χρονικά. Ένα μεγάλο μπράβο στον κύριο Υπουργού. Τα κατάφερε.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7343 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 11:53:18 μμ »
Στην ειδικότητα μου και στην περιφέρεια μου απλά να σου αναφέρω ένα στατιστικό. Στους πρώτους 30 οι 25 είναι μόνιμοι!!!
Πρώτη φορά στα χρονικά. Ένα μεγάλο μπράβο στον κύριο Υπουργού. Τα κατάφερε.
25 μόνιμοι πιστοποιημένοι;;;!! Ποιά ειδικότητα;

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7344 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 12:05:45 πμ »
Στην ειδικότητα μου και στην περιφέρεια μου απλά να σου αναφέρω ένα στατιστικό. Στους πρώτους 30 οι 25 είναι μόνιμοι!!!
Πρώτη φορά στα χρονικά. Ένα μεγάλο μπράβο στον κύριο Υπουργού. Τα κατάφερε.

Ερώτηση Συνάδελφε.. και όχι "πονηρή" , σκέτης απορίας!..

ΠΩΣ μπορεί να δει κάποιος στην κατάταξη - στην οποία , απόσο , τουλάχιστο αναρτά , βγάζει "μόνο" Ειδικότητα- Περιφέρεια , Ονοματεπώνυμα και Μόρια , με σειρά  Εάν ο "άλλος" είναι "μόνιμος" .. μα οτιδήποτε...

Πάντως , παρότι έχω την "άνεση" να είμαι σε ειδικότητα , στην οποία Μάλλον .. ή Σίγουρα ΔΕΝ μπορούν νά' χουν πεδίο δόξης λαμπρόν , έστω σκέτης αίτησης, "μόνιμοι" (εννοώ Α'- Β' βάθμιας..) , Ούτε καν Αναπληρωτές...

....

Γενικά , αυτό το Υπουργικό "μπάσιμο" Συναδφων "μόνιμων" στα Δ.Ι.Ε.Κ. κλπ.  και στραβό και ανοικονόμητο το βλέπω...

Ι. Το στραβό , το εξήγησα παραπάνω: Τα μαθήματα Δ.Ι.Ε.Κ. είν' απείρως Εξειδικευμένα - ο Γενικού Πτυχίου "Μόνιμος" Συνάδελφος , ΠΡΕΠΕΙ να Α φ ι ε ρ ω θ ε ί , ώστε να Διδάξει , ουσιωδώς...

ΙΙ. Ανοικονόμητο , είπα...  ΟΙ "αμοιβές" , ΟΤΑΝ (σνιφ..) είν' καθορισμένες , ανά βαθμίδα Δ.Ε. - Π.Ε. -  Μεταπτυχιακό - Διδακτορικό...
"ακάθαρτες" - "Μικτές"...

Τι να τις καταβάλλεις (με λιγότερες κρατήσεις και άντε περισσότερο φόρο) στο "Μόνιμο , Τί τις ίδιες με Περισσότερες κρατήσεις , Ιδίως Ασφαλιστικές (ΠΟΥ' Ν' Καλό για τα Ταμεία..) σε "μας" τους "Υπόλοιπους"...


Ά ρε μπαρμπα Νίκο Φίλη , υπουργέ "μας"..

Από παλιά που σε ξέρω , πάλι ρόϊδο τά' κανες...



Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7345 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 12:17:34 πμ »
Ερώτηση Συνάδελφε.. και όχι "πονηρή" , σκέτης απορίας!..

ΠΩΣ μπορεί να δει κάποιος στην κατάταξη - στην οποία , απόσο , τουλάχιστο αναρτά , βγάζει "μόνο" Ειδικότητα- Περιφέρεια , Ονοματεπώνυμα και Μόρια , με σειρά  Εάν ο "άλλος" είναι "μόνιμος" .. μα οτιδήποτε...




Ένα απλό γκουγκλάρισμα το εμπώνυμο όνομα και ειδικότητα και σου βγάζει και σε πιο σχολείο είναι και σε πιο ΙΕΚ έχουν πάρει και απόσπαση αρκετοί από αυτούς αν δεν ντρέπονται να κάνουν και τα χαρτιά τους κιόλας.
Δυστυχώς ξέρω αρκετούς που δεν ντρέπονται.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7346 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 12:52:53 πμ »
Ένα απλό γκουγκλάρισμα το εμπώνυμο όνομα και ειδικότητα και σου βγάζει και σε πιο σχολείο είναι και σε πιο ΙΕΚ έχουν πάρει και απόσπαση αρκετοί από αυτούς αν δεν ντρέπονται να κάνουν και τα χαρτιά τους κιόλας.
Δυστυχώς ξέρω αρκετούς που δεν ντρέπονται.

Και γιατί θα έπρεπε να ντρέπονται?

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7347 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 12:53:12 πμ »
Ένα απλό γκουγκλάρισμα το εμπώνυμο όνομα και ειδικότητα και σου βγάζει και σε πιο σχολείο είναι και σε πιο ΙΕΚ έχουν πάρει και απόσπαση αρκετοί από αυτούς αν δεν ντρέπονται να κάνουν και τα χαρτιά τους κιόλας.
Δυστυχώς ξέρω αρκετούς που δεν ντρέπονται.

Δηλαδή πήραν απόσπαση για γραμματειακή υποστήριξη και θα βγάζουν στο ίδιο ωράριο εξτρα εισόδημα διδάσκοντας; >:( >:( >:( >:( >:(
Σα δε ντρέπονται κι αυτοί και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και το υπουργείο. Ελπίζω να μην το αφήσεις να περάσει έτσι. Μα πόση ξεφτίλα πια;
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7348 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 12:59:44 πμ »
Δηλαδή πήραν απόσπαση για γραμματειακή υποστήριξη και θα βγάζουν στο ίδιο ωράριο εξτρα εισόδημα διδάσκοντας; >:( >:( >:( >:( >:(
Σα δε ντρέπονται κι αυτοί και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και το υπουργείο. Ελπίζω να μην το αφήσεις να περάσει έτσι. Μα πόση ξεφτίλα πια;

Υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις? Από που προκύπτει αυτό? Αν υπάρχουν, όντως είναι ένα θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7349 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 01:21:22 πμ »
Υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις? Από που προκύπτει αυτό? Αν υπάρχουν, όντως είναι ένα θέμα.

Παράνομο δεν ειναι έκαναν τα χαρτιά τους και μοριοδοτήθηκαν. Αλλά αν αυτοί δεν ντρέπονται εγώ σηκώνω τα χερια ψηλα. Πέρσι αποσπασμένος σε ΙΕΚ έλεγε ο ιδιος εγώ θα ντρεπόμουν να κανω χαρτιά μαζί με εσάς . Είχε συνείδηση ο άνθρωπος και είχε και διδακτορικο
Αλλα γνωρίζω και αποσπασμένο σε ΙΕΚ που δίδασκε σε αλλο ΙΕΚ. Δεν ειναι παράνομο αλλα για μενα ειναι ντροπή. Αλλα οι περισσότερες περιπτώσεις ειναι τις μορφής κανω το πρωί στη επας ή στα επαλ και το απογευμα σερί βέβαια να μην έχουν και κενό οι άνθρωποι συνεχιζω το δυωρακι στο ΙΕΚ που στεγάζεται στο ιδιο κτίριο
Θυμαμαι χαρακτηριστικά παρακαλούσα να αλλάξω παλιά ενα δυωρο και μου λεει ο διευθυντής δεν γινεται αγόρι μου ο καθηγητής που ειναι πριν απο σένα δουλεύει σερί απο το σχολείο δεν μπορεί να κάνει κενο
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2015, 01:35:11 πμ από jimpapas1 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160634
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 418
Σύνολο: 433

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.