*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2998007 φορές)

0 μέλη και 39 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος serenata

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για αυτό δεν κάνουν πολλά άτομα αίτηση. Συμφέρει να κάνεις μόνο αν είναι δίπλα στο σπίτι σου δηλαδή. Κρίμα ρε παιδιά, γιατί δεν σε ασφαλίζουν στο ικα δεν μπορώ να καταλάβω. Τώρα άρχισα να φοβάμαι αλλά και από την άλλη δεν θα αντέξω μια ακόμη χρονιά άνεργη.Καλύτερα με δανεικά(από τους καημένους γονείς μου για μια ακόμη φορά).
Να σε ρωτήσω σε πήραν 12 ώρες ωρομίσθια και δεν κατάφερες να τα βγάλεις πέρα;Πλήρωνες και νοίκι;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2012, 02:07:56 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οπότε με αυτά που μου λέτε δεν συμφέρει να κάνει κανείς αίτηση, γιατί μόνο ζημιά θα έχεις και όχι κέρδος.

Ετσι λεγανε και περισυ πριν τις αιτησεις και μετα πεσανε βροχη...
για να δουμε τελικα τι εγινε?

τι να πω ρε παιδια...εχω αγανακτησει..τι ταλαιπωρια ηταν αυτη που τραβηξα φετος..μια στην αρχη με τα μπλοκακια τους και την εφορια και ειδικα τωρα στο τελος....να απαιτουν λεφτα τα οποια δεν ειχα να πληρωσω στον οαεε για να παρω την ασφαλιστικη ενημεροτητα προκειμενου να τη στειλω στο ινεδεβιμ για να πληρωθω....να λεω θα σας πληρωσω αφου με πληρωσουν και να μη καταλαβαινουν τιποτα...για αλλη μια φορα δανεικα....και το χαρτι που πηρα δεν ηταν ασφαλιστικη ενημεροτητα κατα το ινεδεβιμ...ξανα στον οαεε για να μιλησει ο υπευθυνος με το ινεδεβιμ να τους πει οτι η βεβαιωση που μου δωσανε ισοδυναμει με ασφαλιστικη ενημεροτητα....και φυσικα ολο το τρεξιμο στην εφορια για να κλεισω το μπλοκακι....6 μηνες με δανεικα,παιρνεις καποια λεφτα,μειον ο φορος μειον αυτα που εχω να επιστρεψω σε δανεικα....μ'επιασαν τα κλαματα 2 φορες και δε μπορουσα να ανασανω...κριση πανικου και αγχους...κι ολα αυτα γιατι ρε παιδια?ΓΙΑΤΙ??απο τους ωρομισθιους πανε να πιουν το αιμα?ουτε στο χειροτερο εχθρο μου δε θα ευχηθω την ταλαιπωρια που ειχα φετος...συγνωμη για το παραληρημα....αλλα πραγματικα,ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ....ξοδεψα πολλα περισσοτερα απο αυτα που υποτιθεται θα παρω....καλη σας μερα και παλι συγνωμη...

Παντως μεχρι στιγμης καταληγουμε οτι πλεον πληρώνεις για να δουλεψεις... (Επι)μένουμε Ελλαδα...

Να σε ρωτήσω σε πήραν 12 ώρες ωρομίσθια και δεν κατάφερες να τα βγάλεις πέρα;Πλήρωνες και νοίκι;
Συνηθως οι της ηλικιας μας ειτε εχουν ετοιμο σπιτι απο μπαμπα, ειτε πληρωνουν ενοικιο, ειτε (ακομη πιο χαλια) μενουν με μπαμπα. Υποθετωντας το 12ωρο: 12*15 (αντε με μεταπτυχιακο) = 180. Το μηνα = 720, αν δουλεψεις ολο το μηνα. Απο τα 720 αφαιρουμε το 20% παρακρατηση και περιπου 240 ΤΕΒΕ (νομιζω). Αρα μενουν 336 ευρω.
Μονο αν μενεις με μπαμπα σου περισσευουν για μία...σερενατα, άντε και ενα καφε!


Τελικα ποσα ΤΕΒΕ πληρωσατε περισυ αυτοι που δουλεψατε? Αλλου ακουω οτι πηραν απαλλαγη απο το ΙΚΑ (λογω του οτι ειχαν αλλου εργασια), αλλου οτι πληρωσαν μονο ενα μηνα (εκεινο που κανανε εναρξη)....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2012, 05:17:10 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οι τροποποιήσεις, χωρίς μεταβολή του περιεχομένου των μηνυμάτων, γίνονται σε όσα μηνύματα χρησιμοποιούν τη λειτουργία 'Παράθεση' χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Όταν δηλαδή το μήνυμα που παρατίθεται είναι το αμέσως προηγούμενο. Ο λόγος της τροποποίησης αυτής είναι να είναι πιο ευανάγνωστες οι σελίδες του θέματος.

Οι τροποποιήσεις με μεταβολή του περιεχομένου των μηνυμάτων γίνονται κυρίως όταν αυτό περιέχει σχόλια απρεπή ή γενικά ασύμβατα με τη δεοντολογία του φόρουμ.

Οι τροποποιήσεις που έκανα στα τελευταία μηνύματα του συγκεκριμένου θέματος αφορούν κυρίως την πρώτη κατηγορία.

Αποσυνδεδεμένος sf7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα

Υπάρχει κανένα νεότερο για τις πληρωμές?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
τηλεφωνησα και εγω και μου ειπαν οτι η καταθεση των χρηματων γινεται κατα ατομο και οχι κατα σχολειο.Το ιδιο ειχαν πει και στον διευθυντη του σχολειου οταν τους τηλεφωνησε στις αρχες της εβδομαδας. Επειδη υπαρχουν λαθη και παραλειψεις στις αποδειξεις και στην ασφαλιστικη ενημερωτητα. εμενα τρεις φορες μου ζητησαν να παω στον οαεε για να στειλω ασφαλιστικη ενημερωτητα που να γραφει σαν αιτιολογια
την εισπραξη χρηματων

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
θα πληρωνουν αμεσα οσων τα δικαιολογητικα εχουν περασει απο ελεγχο και ειναι ενταξει και επαναλαμβανω ατομικα ξεχωριστα τον καθενα και οχι συμφωνα με το σχολειο που δουλεψαμε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2012, 12:17:10 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Διαβάζοντας τα μηνύματα σε αυτό το θέμα, νομίζω ότι η υπόθεση ωρομίσθιος σε ΣΔΕ πλέον δε συμφέρει καθόλου. Αυτό δεν είναι δουλειά, είναι ταλαιπωρία, ψυχική και οικονομική. Καταλαβαίνω τους συναδέλφους που ψάχνουν να βρουν απασχόληση - η ανεργία είναι επίσης ταλαιπωρία -, αλλά καλό είναι αυτή η απασχόληση να σου δίνει κάτι, έστω λίγο, αλλά τέλος πάντων να σου δίνει. Ως ωρομίσθιοι σε ΣΔΕ, απ' ό,τι έχω καταλάβει, είτε πληρώνετε από την τσέπη σας είτε είστε στα ίδια. Και τώρα τρέχετε για κάτι δικαιολογητικά που ίσως θα έπρεπε να ήταν ήδη έτοιμα από την υπηρεσία. Δηλαδή επιπλέον ταλαιπωρία.

Επαναλαμβάνω, κατανοώ απόλυτα όλους όσους έχουν μπει σε αυτή τη διαδικασία, αλλά αν μου επιτρέπετε, θα πρότεινα να ασχοληθείτε με κάτι πιο δημιουργικό, και όχι να παρακαλάτε το ΙΔΕΚΕ πότε θα σας ξεχρεώσει αυτά τα ψιχία που δίνει. Πολύ θα το χαιρόμουν την επόμενη χρονιά να μην υπάρξει ούτε ένας ωρομίσθιος να πάει στα ΣΔΕ και να παρακαλάνε να βρούνε κόσμο να εργάζεται με μισθούς πείνας.

Αυτά. Χωρίς παρεξήγηση και με κάθε καλή διάθεση.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
++++++++++++++++++++++++++++ αλλα δυστυχως θα υπαρξουν ωρομισθιοι και θα πληρωνουν και οαεε και γενικα ειναι χαρακτηριστικο της φυλης μας η κουτοπονηρια, δηλαδη οπου δεν παει καποιος υπαρχει καποιος αλλος να παει στη θεση του και αισθανεται και εξυπνος που το κανει.Να δειτε φετος που οι περισσοτεροι παλιοι που δεν δηλωσαν ΑΜΩ στις θεσεις θα πανε ατομα απο το πινακα μηδενικης προυπηρεσιας και ας μην βγαινουν οικονομικα καποιοι γονεις θα πληρωσουν ωστε να υπερηφανευονται οτι παιδια τους δουλευουν ως καθηγητες. Αντε να οργωσουν και αυτοι την ελλαδα και να καταλαβουν τελικα την κοροιδια του κρατους

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
τουλάχιστον όταν βλέπουν την 1η χρονιά τι γίνεται, καταλαβαίνουν και αλλάζουν γνώμη;
προσωπικά έχω εντυπωσιαστεί από συζητήσεις με συναδέλφους για την επιλογή αμω-κουτάκι, όπου αντιλήφθηκα κάποια άγνοια ως προς το τι έχουν επιλέξει. σχετικά με τα σδε έχω διαπιστώσει ότι έχουν μια λίγο καλύτερη αντίληψη του τι συμβαίνει.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
οσο πληρωνουν οι γονεις δεν τους νοιαζει. Οταν κανουν και οι ιδιοι παιδια τοτε θα τους πιασει η αγανακτηση του τυπου τι καναμε τοσα χρονια? αλλα τοτε θα υπαρχουν αλλοι νεοτεροι που θα πηγαινουν στις θεσεις τουςως ΑΜΩ , ετσι δουλευει το συστημα ετσι θα μεινουμε ολοι ανεργοι

Αποσυνδεδεμένος ekpaideytikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για το θεμα της πληρωμης, που ενδιαφερει οσους καλως ή κακώς δουλεψανε φέτος στα ΣΔΕ... υπάρχει καμια εξελιξη κανενα νεο;
"Let's get together and feel all right" ΠΕ86.ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
 η προκυρηξη για φετος ξερουμε αν θα βγει και ποτε θα βγει?

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Συμφέρει δεν συμφέρει η δουλειά στα ΣΔΕ νομίζω ότι ο κάθε νέος συνάδελφος θέλει να μαζέψει κάποια προϋπηρεσία. Ας μην κρίνουμε τόσο εύκολα (και συχνά ξεχνώντας πως είναι να ψάχνεις  για πρώτη φορά δουλειά) τους νέους συναδέλφους. Πολλοί από εμάς έχουμε δουλέψει την πρώτη χρονιά ως εκπαιδευτικοί 2 ώρες μόνο και μόνο για να μαζέψουμε κάποια προϋπηρεσία, για να πάρουμε μπροστά  :)

Αποσυνδεδεμένος synekatbo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
η προκυρηξη για φετος ξερουμε αν θα βγει και ποτε θα βγει?
Ετσι όπως πάει η ανακοίνωση προκηρύξεων και εγκυκλίων φέτος, προβλέπεται ότι και για τα ΣΔΕ η προκήρυξη θα αργήσει περισσότερο από πέρισυ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 870
Σύνολο: 871

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.