*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα  (Αναγνώστηκε 138609 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #294 στις: Μάιος 21, 2022, 01:07:04 μμ »
Υπηρχε ο γραπτος απο το 1998-2019 και τον καταργησε σε μια νυχτα ο Γαβρογλου...Για ποια τριετία μιλάτε...?


Συνάδελφοι σαν την PANAGIWTA. υπάρχουν πολλοί.. προσωπικά συμμερίζομαι την αγανάκτηση τους, αντιλαμβάνομαι από την άλλη και την θέληση κάποιων νέων συναδέλφων για γραπτό... όμως καταδικάζω ειλικρινά το γεγονός ότι δεν υπάρχει ένα σταθερό σύστημα πρόσληψης αλλά αλλάζει ανά τριετία και κάθε φορά παίζει με τις αντοχές αυτών που θέλουν να δουλέψουν έστω και ως αναπληρωτές..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:05:54 »

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #295 στις: Μάιος 21, 2022, 02:44:46 μμ »
Πες τα ikc 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1580
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #296 στις: Μάιος 21, 2022, 02:46:52 μμ »
Υπηρχε ο γραπτος απο το 1998-2019 και τον καταργησε σε μια νυχτα ο Γαβρογλου...Για ποια τριετία μιλάτε...?
Για ποιους γραπτούς μιλάς συναδελφε.. για αυτούς που δεν έγιναν ποτέ 2010-2012-2014...κλειστους πίνακες είχαμε όλα αυτά τα χρόνια... αναπλήρωση για λίγους και δεκάδες χιλιάδες εκπαιδευτικούς να μην μπορούν να περάσουν στο σύστημα επιπλέον προσόντα αλλά και χιλιάδες να μην μπορούν να κάνουν αίτηση..

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #297 στις: Μάιος 21, 2022, 03:33:58 μμ »
Για ποιους γραπτούς μιλάς συναδελφε.. για αυτούς που δεν έγιναν ποτέ 2010-2012-2014...κλειστους πίνακες είχαμε όλα αυτά τα χρόνια... αναπλήρωση για λίγους και δεκάδες χιλιάδες εκπαιδευτικούς να μην μπορούν να περάσουν στο σύστημα επιπλέον προσόντα αλλά και χιλιάδες να μην μπορούν να κάνουν αίτηση..

Ακριβώς αυτό. Και η πλειοψηφία όσων επωφελήθηκαν από τους κλειστούς πίνακες βρίσκεται τώρα στην κορυφή των πινάκων του προσοντολογίου. Ενώ όσοι ήμασταν αποκλεισμένοι, όσα τυπικά και αν μαζέψαμε στο μεσοδιάστημα, ποτέ δεν θα τους φτάσουμε.

Και δεν είμαστε πλέον "πιτσιρικάδες" και "νέοι πτυχιούχοι που μόλις βγήκαν από το αβγό και πρέπει να κάνουν υπομονή", όπως αρέσκονται να μας αποκαλούν. Είμαστε χιλιάδες υποψήφιοι εκπαιδευτικοί που για μια δεκαετία ήμασταν αποκλεισμένοι.

Για αυτό και ο γραπτός είναι η μόνη δίκαιη λύση.


« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2022, 03:36:03 μμ από Dume »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:05:54 »

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 755
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #298 στις: Μάιος 21, 2022, 03:38:28 μμ »
Εγώ λέω χωρίς πλάκα επειδή ο γραπτός αργεί ακόμη , δοκιμάστε και για την εσσδα . Πιστέψτε με ίσως να έχετε και περισσότερες πιθανότητες ς

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #299 στις: Μάιος 21, 2022, 03:41:17 μμ »
Εγώ λέω χωρίς πλάκα επειδή ο γραπτός αργεί ακόμη , δοκιμάστε και για την εσσδα . Πιστέψτε με ίσως να έχετε και περισσότερες πιθανότητες ς

Μα δεν κάνει, κατά τα λεγόμενα πολλών σχολιαστών εδώ. Έχει εξετάσεις, άρα είναι κακιά... Θα έπρεπε να παίρνει και αυτή εισακτέους βάσει προϋπηρεσίας...

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #300 στις: Μάιος 21, 2022, 03:45:12 μμ »
Μα δεν πταιει ο γραπτος για την καταργηση των μοριων σας...το συστημα Γαβρογλου φταιει...
Ξεχνατε να πειτε οτι πολλοι απο τα μορια του γραπτου πηγανε αναπληρωτες και εντελει διοριστηκανε...
Επσιης ξεχνατε οταν καθιερονταν ο γραπτος το 1998 καποιοι αλλοι πεταγονταν εκτος (οι της επετηριδας...)
Τι ειναι αξιοκρατικο...? Τα 'πλαστικα' μεταπτυχιακα οπου ο αλλος δεν γνωριζει καν την γλωσσα στην οποια το εκπονησε, οι πιστοποιήσεις του 24ωρου..η οι 3μηνιτες...οεο?
Δεν με ενδιαφερει το τι έγινε πολιτικά ... γιατί εγω γνωρίζω ότι απο το 2008 και εκτοτε δεν υπήρξε σύστημα διορισμού μεχρι και το 2018 έστω στραβο κουτσό άχρηστο όπως θέλετε πείτε το διόρισε κόσμο σε μια παιδεία διωκόμενη!!!
Ας μην μιλήσουμε φυσικά για αναπληρωτές που την διετία Αρβανιτόπουλου τα παιδιά έκαναν μαθημα με τις καθαρίστριες και φυσικά πάλι την ιδια διετία για τις απολύσεις συναδέλφων μεσα σε μια νύχτα... Εαν ήσασταν στην εκαπιδευση τότε θα θυμάστε οτι μιλώ για την διετία 2012-2014.
Τέρμα με  τα πολιτικά ας πιασουμε την ουσία
ένας γραπτός διαγωνισμός είναι πιο άδικος απ οτι συστημα μπορέι να σκαρφιστεί ο εκαστοτε υπουργός... Και θα το εξηγησω με παράδειγμα:
Εγω ειμαι πε86 στον πίνακα μου είμαστε 5500 υποψήφιοι έστω ότι δωσουμε μονο εμεις. Απ τους 5500 οι 4000 διαβάσουμε καλά κάνουμε πλούσια και τα φροντιστήρια (εκτος απ τα κολλέγια του εξωτερικού οπως λέτε) και πιάσουμε ένα ποσοστο απο 85% και πάνω όλοι και 4000!!!!
Οι θέσεις δυστηχώς που έχει βγάλει το αγαπημενο υπουργείο ειναι μόνο 100.... Κρίμα κριμα κρίμα.... Δυστηχώς οι 3900 μένετε εκτός... Δυστηχως....
Τι ακριβως πιστεύετε οτι θα γίνει απο εδω και στο εξης αν σε μια ειδικότητα π.χ. έχει 3900 αδιόριστους επιτυχώντες????

Εγω προσωπικά μετά το φίασκο των προηγούμενων διαγωνισμών προ 15ετίας θα τους τσάκιζα στις προσφυγές όχι αναπληρωτες δεν θα πέρναν αλλά και αυτους που θα διόριζε. δεν θα ήξεραν που να βάλουν τοσες προσφυγές!!!

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #301 στις: Μάιος 21, 2022, 03:49:05 μμ »
Δεν με ενδιαφερει το τι έγινε πολιτικά ... γιατί εγω γνωρίζω ότι απο το 2008 και εκτοτε δεν υπήρξε σύστημα διορισμού μεχρι και το 2018 έστω στραβο κουτσό άχρηστο όπως θέλετε πείτε το διόρισε κόσμο σε μια παιδεία διωκόμενη!!!
Ας μην μιλήσουμε φυσικά για αναπληρωτές που την διετία Αρβανιτόπουλου τα παιδιά έκαναν μαθημα με τις καθαρίστριες και φυσικά πάλι την ιδια διετία για τις απολύσεις συναδέλφων μεσα σε μια νύχτα... Εαν ήσασταν στην εκαπιδευση τότε θα θυμάστε οτι μιλώ για την διετία 2012-2014.
Τέρμα με  τα πολιτικά ας πιασουμε την ουσία
ένας γραπτός διαγωνισμός είναι πιο άδικος απ οτι συστημα μπορέι να σκαρφιστεί ο εκαστοτε υπουργός... Και θα το εξηγησω με παράδειγμα:
Εγω ειμαι πε86 στον πίνακα μου είμαστε 5500 υποψήφιοι έστω ότι δωσουμε μονο εμεις. Απ τους 5500 οι 4000 διαβάσουμε καλά κάνουμε πλούσια και τα φροντιστήρια (εκτος απ τα κολλέγια του εξωτερικού οπως λέτε) και πιάσουμε ένα ποσοστο απο 85% και πάνω όλοι και 4000!!!!
Οι θέσεις δυστηχώς που έχει βγάλει το αγαπημενο υπουργείο ειναι μόνο 100.... Κρίμα κριμα κρίμα.... Δυστηχώς οι 3900 μένετε εκτός... Δυστηχως....
Τι ακριβως πιστεύετε οτι θα γίνει απο εδω και στο εξης αν σε μια ειδικότητα π.χ. έχει 3900 αδιόριστους επιτυχώντες????

Εγω προσωπικά μετά το φίασκο των προηγούμενων διαγωνισμών προ 15ετίας θα τους τσάκιζα στις προσφυγές όχι αναπληρωτες δεν θα πέρναν αλλά και αυτους που θα διόριζε. δεν θα ήξεραν που να βάλουν τοσες προσφυγές!!!

Ενώ τώρα αυτοί οι 3.900 του παραδείγματος τι κάνουν; Απλώς γεμίζουν τους πίνακες. Και κυνηγάνε την ουρά τους μαζεύοντας τυπικά προσόντα σε ένα αέναο κυνήγι, παραμένοντας εν τέλει στην ίδια θέση, καθώς οι πρώτοι 100 έχουν προβάδισμα το οποίο δεν μπορεί να μειωθεί.


Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #302 στις: Μάιος 21, 2022, 04:00:39 μμ »
Ενώ τώρα αυτοί οι 3.900 του παραδείγματος τι κάνουν; Απλώς γεμίζουν τους πίνακες. Και κυνηγάνε την ουρά τους μαζεύοντας τυπικά προσόντα σε ένα αέναο κυνήγι, παραμένοντας εν τέλει στην ίδια θέση, καθώς οι πρώτοι 100 έχουν προβάδισμα το οποίο δεν μπορεί να μειωθεί.
Κάνουν αυτο που κάνουν σε όλες τις δουλείες προσπαθούν να μαζέψουν προυπηρεσία... και αν είναι τυχεροί θα προσληφθουν κάπου ή στην εκπαιδευση ή καπου αλλού!!!
Ελευθερη αγορά εργασίας... συνθημα της κυβέρνησης!!!
Γι αυτο και επιμένομυε χρόνια τώρα στην αδιοριστία... οτι η μόνη λύση είναι κάλυψη του 100% όλων των κενων με μόνιμο προσωπικό ώστε το σεπτεμβρη να φύγουν πχ οι 100 να έρθουν οι επόμενοι 100!!
Εσείς όμως δεν μου απαντάτε τι θα κάνατε αν η θέση σας είναι στο 3900 με 90% επιτυχία αλλα οι προηγούμενοι απο εσας είχαν 91% επιτυχία και πιο πολλά παιδια σκυλιά αγγλικά διδακτορικά και δεν σας έπαιρναν ουτε αναπληρωτή?? Ενω έκτος απο διδακτορικό των 20000€ πληρώσατε και καποιο φροντιστήριο για να μπορέσετε να αγγίξετε το 90% και ΦΥΣΙΚΑ ΕΠΙΤΥΧΩΝ ναι ΕΠΙΤΥΧΩΝ αλλα όχι ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΣ.... κριμα κρίμα!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2022, 04:10:26 μμ από niina »

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #303 στις: Μάιος 21, 2022, 04:09:24 μμ »
Κάνουν αυτο που κάνουν σε όλες τις δουλείες προσπαθούν να μαζέψουν προυπηρεσία... και αν είναι τυχεροί θα προσληφθουν κάπου ή στην εκπαιδευση ή καπου αλλού!!!
Ελευθερη αγορά εργασίας... συνθημα της κυβέρνησης!!!
Γι αυτο και επιμένομυε χρόνια τώρα στην αδιοριστία... οτι η μόνη λύση είναι κάλυψη του 100% όλων των κενων με μόνιμο προσωπικό ώστε το σεπτεμβρη να φύγουν πχ οι 100 να έρθουν οι επόμενοι 100!!
Εσείς όμως δεν μου απαντάτε τι θα κάνετε αν οι θέση σας είναι στο 3900 με 90% επιτυχία αλλα οι προηγούμενοι απο εσας είχαν 91% επιτυχία και πιο πολλά παιδια αγγλικά διδακτορικά και δεν σας έπαιρναν ουτε αναπληρωτή?? Ενω έκτος απο διδακτορικό των 20000€ πληρώσατε και καποιο φροντιστήριο για να μπορέσετε να αγγίξετε το 90% και ΦΥΣΙΚΑ ΕΠΙΤΥΧΩΝ ναι ΕΠΙΤΥΧΩΝ αλλα όχι ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΣ.... κριμα κρίμα!!

Ακόμα και η 100% κάλυψη των θέσεων δεν επιλύει το ζήτημα, καθώς η προσφορά πτυχιούχων υπερβαίνει τη ζήτηση εκπαιδευτικών κατά πολύ, όσο διασταλτικά και αν δούμε τις ανάγκες της δημόσιας εκπαίδευσης.

Δυστυχώς μεν, έτσι είναι δε. Και, παρακαλώ, μην μου πείτε, όπως λένε άλλοι, "ας κλείσουν οι σχολές". Το "κακό" πάει, έγινε. Και εξάλλου, αυτό λέγαν και το 1998 όσοι ήταν υπέρ της συνέχισης της επετηρίδας.

Κατά δεύτερον, στους επερχόμενους πίνακες πολλοί θα μείνουν εκτός ακόμα και από αναπλήρωση, ακριβώς λόγω διδακτορικών, παιδιών κτλ. των άλλων υποψηφίων. Δεν αλλάζει κάτι.

Θα μου πείτε, θα έχουν κοπιάσει για τις γραπτές εξετάσεις. Ναι, αλλά χάρη σε αυτές κάποιοι θα καταφέρουν να υπερβούν τη "μοίρα" τους, δηλαδή να είναι εσαεί στον πάτο τσιμενταρισμένων πινάκων.

Ή θα έχουν επιβραβευθεί όσοι ενεργά προσπάθησαν, μελετώντας, να εισέλθουν στην εκπαίδευση, σε αντίθεση με αρκετούς που είδαν φως, κατέθεσαν ένα διδακτορικό που έκαναν για άσχετο λόγο, και ξαφνικά διορίστηκαν.

Επίσης, το υπάρχον σύστημα οδηγεί νομοτελειακά κάθε νέο εισερχόμενο να είναι στην ανάγκη διδακτορικού ή κατ' ελάχιστο 2 μεταπτυχιακών, σε κάποιους λιγότερο μπουκωμένους κλάδους.

Αυτό θα φανεί ξεκάθαρα του χρόνου, αν η Γενική ξαναβγάλει πίνακες με το υπάρχον σύστημα.

Αυτό φυσικά συνεπάγεται έναν ευτελισμό των ακαδημαϊκών προσόντων και χιλιάδες αθέατες - στους πολλούς - αδικίες. Κυριότερα όλων, προσόντα αποκτημένα με βοήθεια τρίτων...


ΥΓ. Για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, οι αντιστάσεις στο γραπτό προέρχονται από όσους τη δεκαετία των ανακυκλούμενων αναπληρωτών κατάφεραν να μαζέψουν σημαντική προϋπηρεσία. Ξέρουν ότι έχουν μια από τις τελευταίες ευκαιρίες που θα υπάρξουν ποτέ να διοριστεί κανείς στο ελληνικό δημόσιο μόνο με προϋπηρεσία. Και ξέρουν επίσης πως σε λίγα χρόνια η μείωση του μαθητικού πληθυσμού θα κάνει ασύλληπτα δύσκολο το να μπει κάποιος στην εκπαίδευση. Δέκα φορές πιο δύσκολο από ότι είναι τώρα.

Οπότε η όλη ιστορία αφορά το ποιος θα προλάβει.

Έλα μου όμως που δεν ξεκινήσαμε όλοι από την ίδια αφετηρία, λόγω των στρεβλώσεων μιας ολόκληρης δεκαετίας που χιλιάδες από εμάς μας πέταξε έξω.

Και αυτή είναι μια πολύ μεγάλη αδικία για να χωνευθεί εύκολα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2022, 04:21:29 μμ από Dume »

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #304 στις: Μάιος 21, 2022, 04:15:03 μμ »
Δεν υπάρχει σύστημα διορισμού μετά το 2008...Μάλιστα αυτό τι είναι...?

https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/dideflorinas_n_3848_2010_me_oles_tis_allages.pdf

Για το οτι είστε 5000 εσείς η 35000 πχ οι φιλόλογοι...δεν φταίει κανένα σύστημα...το χοντρό μας το κεφάλι φταίει που δεν βλέπει την κατάσταση μπροστά του...

Δεν μας λετε ομως πως θα γινει η επιλογή..? Με αγορασμένα μεταπτυχιακά/διδακτορικά  μήπως..?




Δεν με ενδιαφερει το τι έγινε πολιτικά ... γιατί εγω γνωρίζω ότι απο το 2008 και εκτοτε δεν υπήρξε σύστημα διορισμού μεχρι και το 2018 έστω στραβο κουτσό άχρηστο όπως θέλετε πείτε το διόρισε κόσμο σε μια παιδεία διωκόμενη!!!
Ας μην μιλήσουμε φυσικά για αναπληρωτές που την διετία Αρβανιτόπουλου τα παιδιά έκαναν μαθημα με τις καθαρίστριες και φυσικά πάλι την ιδια διετία για τις απολύσεις συναδέλφων μεσα σε μια νύχτα... Εαν ήσασταν στην εκαπιδευση τότε θα θυμάστε οτι μιλώ για την διετία 2012-2014.
Τέρμα με  τα πολιτικά ας πιασουμε την ουσία
ένας γραπτός διαγωνισμός είναι πιο άδικος απ οτι συστημα μπορέι να σκαρφιστεί ο εκαστοτε υπουργός... Και θα το εξηγησω με παράδειγμα:
Εγω ειμαι πε86 στον πίνακα μου είμαστε 5500 υποψήφιοι έστω ότι δωσουμε μονο εμεις. Απ τους 5500 οι 4000 διαβάσουμε καλά κάνουμε πλούσια και τα φροντιστήρια (εκτος απ τα κολλέγια του εξωτερικού οπως λέτε) και πιάσουμε ένα ποσοστο απο 85% και πάνω όλοι και 4000!!!!
Οι θέσεις δυστηχώς που έχει βγάλει το αγαπημενο υπουργείο ειναι μόνο 100.... Κρίμα κριμα κρίμα.... Δυστηχώς οι 3900 μένετε εκτός... Δυστηχως....
Τι ακριβως πιστεύετε οτι θα γίνει απο εδω και στο εξης αν σε μια ειδικότητα π.χ. έχει 3900 αδιόριστους επιτυχώντες????

Εγω προσωπικά μετά το φίασκο των προηγούμενων διαγωνισμών προ 15ετίας θα τους τσάκιζα στις προσφυγές όχι αναπληρωτες δεν θα πέρναν αλλά και αυτους που θα διόριζε. δεν θα ήξεραν που να βάλουν τοσες προσφυγές!!!

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #305 στις: Μάιος 21, 2022, 04:21:55 μμ »
Ακόμα και η 100% κάλυψη των θέσεων δεν επιλύει το ζήτημα, καθώς η προσφορά πτυχιούχων υπερβαίνει τη ζήτηση εκπαιδευτικών κατά πολύ, όσο διασταλτικά και αν δούμε τις ανάγκες της δημόσιας εκπαίδευσης.

Δυστυχώς μεν, έτσι είναι δε. Και, παρακαλώ, μην μου πείτε, όπως λένε άλλοι, "ας κλείσουν οι σχολές". Το "κακό" πάει, έγινε. Και εξάλλου, αυτό λέγαν και το 1998 όσοι ήταν υπέρ της συνέχισης της επετηρίδας.

Κατά δεύτερον, στους επερχόμενους πίνακες πολλοί θα μείνουν εκτός ακόμα και από αναπλήρωση, ακριβώς λόγω διδακτορικών, παιδιών κτλ. των άλλων υποψηφίων. Δεν αλλάζει κάτι.

Θα μου πείτε, θα έχουν κοπιάσει για τις γραπτές εξετάσεις. Ναι, αλλά χάρη σε αυτές κάποιοι θα καταφέρουν να υπερβούν τη "μοίρα" τους, δηλαδή να είναι στον πάτο τσιμενταρισμένων πινάκων.

Ή θα έχουν επιβραβευθεί όσοι ενεργά προσπάθησαν, μελετώντας, να εισαχθούν στο επάγγελμα, σε αντίθεση με αρκετούς που είδαν ξαφνικά φως, κατέθεσαν ένα διδακτορικό που έκαναν για άσχετο λόγο, και μπήκαν.

Επίσης, το υπάρχον σύστημα οδηγεί νομοτελειακά κάθε νέο εισερχόμενο να είναι στην ανάγκη διδακτορικού ή κατ' ελάχιστο 2 μεταπτυχιακών, σε κάποιους λιγότερο μπουκωμένους κλάδους.

Αυτό θα φανεί ξεκάθαρα του χρόνου, αν η Γενική ξαναβγάλει πίνακες με το υπάρχον σύστημα.

Αυτό φυσικά συνεπάγεται έναν ευτελισμό των ακαδημαϊκών προσόντων και χιλιάδες αθέατες - στους πολλούς - αδικίες. Κυριότερα όλων, προσόντα αποκτημένα με βοήθεια τρίτων...
Συμφωνω στο 90% του ποστ σας... και φυσικά είμαι κατα του κλεισίματος των σχολών και φυσικά είμαι κατά του προσοντολόγιου... Είμαι όμως και κατα των τσιμενταρισμένων πινάκων μεσα απο ενα γραπτό διαγωνισμό γιατί πλέον εκτος απο παιδια διδακτορικά σεμινάρια κτλ... θα έχω χύσει και αίμα για να πετύχω ένα τεράστιο ποσοστό διορισμού που τελικά με αφήνει απ έξω άρα επομένως ο μόνος "δίκαιος"   όπως λέτε τρόπος διορισμού εμενα και τους άλλους 2899 πάλι εξω μας αφήνει...!! ΕΠΟΜΕΝΩΣ δεν είναι δικαιος είναι ένας άλλος τρόπος για να παίξει σκάκι στην πλάτη μας που έχουμε 12 χρόνια στην εκπαίδευση ο εκάστοτε υπουργός με τα λαμόγια τους ιδιοκτήτες κολλεγίων και τους φροντιστηριούχους και να τσεπώνουν εσπα κτλ!!

Το πιο δικαιο εδω που φτάσαμε είναι πτυχίο και προυπηρεσία και μικρότερη βαρύτητα ακαδημαικά προσόντα και γραπτός διαγωνισμός και φυσικά οι επιτυχώντες του 08 να μπορέσουν να κρατήσουν το ποσοστο της επιτυχίας του και να προσμετρηθεί ωστε να μην χρειαζεται να δίνουν καθε χρόνο εξετασεις για να αποδεικνύουν τα αυτονόητα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2022, 04:37:02 μμ από niina »

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #306 στις: Μάιος 21, 2022, 04:25:26 μμ »
Δεν υπάρχει σύστημα διορισμού μετά το 2008...Μάλιστα αυτό τι είναι...?

https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/dideflorinas_n_3848_2010_me_oles_tis_allages.pdf

Για το οτι είστε 5000 εσείς η 35000 πχ οι φιλόλογοι...δεν φταίει κανένα σύστημα...το χοντρό μας το κεφάλι φταίει που δεν βλέπει την κατάσταση μπροστά του...

Δεν μας λετε ομως πως θα γινει η επιλογή..? Με αγορασμένα μεταπτυχιακά/διδακτορικά  μήπως..?
Πάντως απ τον 3848 μόνο απολυσεις εγιναν και όχι διορισμοι... Διαβάστε προηγούμενα δικά μου ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2022, 04:27:32 μμ από niina »

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #307 στις: Μάιος 21, 2022, 04:35:53 μμ »
Ανεβαστε τα απολυτήρια τοτε να δουμε ποιοι "απολύθηκαν"... :D

Πάντως απ τον 3848 μόνο απολυσεις εγιναν και όχι διορισμοι... Διαβάστε προηγούμενα δικά μου ποστ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160738
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 421
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 382
Σύνολο: 392

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.