*

Αποστολέας Θέμα: Β' Φάση Δασκάλων 2016-17  (Αναγνώστηκε 63789 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mirto1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #168 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 02:52:29 μμ »
Καλημέρα, παιδιά!

Κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί τη λένε στους δασκάλους, που οι περικοπές αυτές και οι αλλαγές πιο πολύ εμάς έχουν επηρεάσει. Μπαίνουν όλες οι ειδικότητες και κάνουν μαθήματα που κάναμε παραδοσιακά εμείς στις τάξεις μας. Και θα καταντήσει το δημοτικό σαν το γυμνάσιο να μπαινοβγαίνουν εκπαιδευτικοί. Επειδή απλά έχουν κονδύλια να παίρνουν ειδικότητες και οι ειδικότητες κάνουν εικαστικά, ευέλικτη... Λες και εμείς στα παιδαγωγικά τρώγαμε τα νύχια μας και δε διδαχτήκαμε καλλιτεχνικά.

Σε λίγο, όπως πάει, οι μαθηματικοί που θα περισσεύουν θα κάνουν μαθηματικά, οι φυσικοί που θα περισσεύουν φυσικά, οι φιλόλογοι γλώσσα στο δημοτικό. Και κομμένες οι προσλήψεις δασκάλων. Παιδιά, έτσι το πάνε.
Δάσκαλοι θα πηγαίνουν μόνο στα πιο απομακρυσμένα χωριά, στα πιο μικρά νησιά που δε θα έχει γυμνάσιο-λύκειο κοντά για να διατεθούν οι εκπαιδευτικοί τους.

Δίκιο έχεις!
να τα κάνουν όλα οι δάσκαλοι!!!

Τι παραπάνω ξέρει ο εικαστικός μωρέ?! αηδίες τώρα!!
Ζωγράφισε εκεί ένα ήλιο, ένα συννεφάκι δίπλα και μια χαρά!

Τι παραπάνω ξέρει ο θεατρολόγος?
Κ'ανε εκεί ένα σκετσάκι από τη Κοκκινοσκοφιτσα και μια χαρά!

τι παραπάνω κάνει ο γυμνάστης μωρέ?
Πές τους να τρέξουν εκεί μία μια γύρα στην αυλή και μια χαρά!

Τι παραπάνω κάνει ο Αγγλικός μωρέ?
Πές τους μηλο -apple και μια χαρά !!!

Και  στους γονείς μας έτσι ήταν τα δημοτικά το 50, 60,70 το 80!! Και τι έπαθαν???? Μια χαρά βγήκαν!  ;D

Δάσκαλοι : οι ελβετικοί σουγιάδες της εκπαίδευσης!
Τα κάνουν όλα και συμφέρουν!!!

Εγώ λέων να τα κλείσουμε όλα τα καθηγητικά τμήματα και να μείνουν τα παιδαγωγικα μόνο να τελειώνουμε.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:33:08 »

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #169 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 04:29:26 μμ »
Mirto, μαλλον δεν εχεις ιδεα τι ακριβως γινεται στην εκπαιδευση και για ποιον λογο. Μπορεις να γραφεις στο φορουμ της ειδικοτητας σου αν δεν σου αρεσουν οι αναρτησεις εδω. Επισης, θα μπορουσες να μοιραστεις εκτιμησεις για τις προσληψεις δασκαλων εδω και οχι να κρινεις αποψεις δασκαλων και να ειρωνευεσαι. Ασε που εισαι και εκτος θεματος.ποιος ειπε για καθηγητικα τμηματα; για τις διαθεσεις μιλαω στην πρωτοβαθμια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2016, 04:31:36 μμ από effiet »

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #170 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 06:18:52 μμ »
Δεν είναι κακό να παίρνουν ειδικότητες. Εγώ θα έλεγα πως είναι καλό.

Το κακό είναι να ξέρεις ότι σε έπαιρναν επί συναπτά έτη, και ξαφνικά να σε κλωτσούν εκτός προσλήψεων στην ανεργία.

Με απλά λόγια, θέλουν ειδικότητες στο ολοήμερο; Να τις πάρουν, αλλά χωρίς να χάνει την πρόσληψή του ο αναπληρωτής που ήταν εντός προσλήψεων τα προηγούμενα χρόνια.

Θέλουν να προσλάβουν ειδικότητες; Να το κάνουν βεβαίως, εγώ είμαι μαζί τους, αλλά ταυτοχρόνως να πάρουν και όλους τους δασκάλους που πήραν τα προηγούμενα έτη. Τόσο απλά. Το πώς, δεν με απασχολεί. Με απασχολεί να μην χάνω τη δουλειά μου. Μια δουλειά με πολλές ιδιαιτερότητες. Για παράδειγμα δεν σου είναι εύκολο να ψάξεις για άλλη δουλειά, καθότι θα πρέπει να πεις του αφεντικού σου να σε απολύσει όταν θα σε προσλάβουν ως δάσκαλο. Ποιο αφεντικό θα το δεχτεί αυτό; Κι αν βρεις δουλειά, και διαγραφείς από τους πίνακες αναπληρωτών, στην περίπτωση που θα σου ερχόταν η πρόσληψη χάνεις τους όποιους μήνες προϋπηρεσίας, άρα πέφτεις πολύ περισσότερο στους πίνακες αναπληρωτών, άρα μειώνονται δραματικά οι πιθανότητες πρόσληψής σου για τα επόμενα έτη.

Συνεπώς οφείλουν ηθικώς να προσλαμβάνουν τον κόσμο που έπαιρναν τα προηγούμενα έτη. Αν θέλουν να προσλάβουν κι άλλους (πχ ειδικότητες) ας το κάνουν. Αλλά οτιδήποτε αφορά μη επαναπρόσληψη είναι ανήθικο.

Αποσυνδεδεμένος elena1988

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η παιδεία είναι δεύτερος ήλιος για τους ανθρώπους"
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #171 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 06:34:29 μμ »
Καλό είναι να μην τους κάνουμε το χατίρι να διχαστούμε, αυτό θέλουν, το γνωστό διαίρει και βασίλευε!
Όλοι χρειαζόμαστε και εμείς οι δάσκαλοι και οι ειδικότητες! Το θέμα είναι πως οι προσλήψεις δεν γίνονται σύμφωνα με τις ανάγκες των σχολείων!
"Ο μέτριος δάσκαλος μιλάει. Ο καλός δάσκαλος εξηγεί. Ο εξαιρετικός δάσκαλος δείχνει. Ο μεγάλος δάσκαλος εμπνέει."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:33:08 »

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #172 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 07:21:21 μμ »
Δεν είναι κακό να παίρνουν ειδικότητες. Εγώ θα έλεγα πως είναι καλό.

Το κακό είναι να ξέρεις ότι σε έπαιρναν επί συναπτά έτη, και ξαφνικά να σε κλωτσούν εκτός προσλήψεων στην ανεργία.

Με απλά λόγια, θέλουν ειδικότητες στο ολοήμερο; Να τις πάρουν, αλλά χωρίς να χάνει την πρόσληψή του ο αναπληρωτής που ήταν εντός προσλήψεων τα προηγούμενα χρόνια.

Θέλουν να προσλάβουν ειδικότητες; Να το κάνουν βεβαίως, εγώ είμαι μαζί τους, αλλά ταυτοχρόνως να πάρουν και όλους τους δασκάλους που πήραν τα προηγούμενα έτη. Τόσο απλά. Το πώς, δεν με απασχολεί. Με απασχολεί να μην χάνω τη δουλειά μου. Μια δουλειά με πολλές ιδιαιτερότητες. Για παράδειγμα δεν σου είναι εύκολο να ψάξεις για άλλη δουλειά, καθότι θα πρέπει να πεις του αφεντικού σου να σε απολύσει όταν θα σε προσλάβουν ως δάσκαλο. Ποιο αφεντικό θα το δεχτεί αυτό; Κι αν βρεις δουλειά, και διαγραφείς από τους πίνακες αναπληρωτών, στην περίπτωση που θα σου ερχόταν η πρόσληψη χάνεις τους όποιους μήνες προϋπηρεσίας, άρα πέφτεις πολύ περισσότερο στους πίνακες αναπληρωτών, άρα μειώνονται δραματικά οι πιθανότητες πρόσληψής σου για τα επόμενα έτη.

Συνεπώς οφείλουν ηθικώς να προσλαμβάνουν τον κόσμο που έπαιρναν τα προηγούμενα έτη. Αν θέλουν να προσλάβουν κι άλλους (πχ ειδικότητες) ας το κάνουν. Αλλά οτιδήποτε αφορά μη επαναπρόσληψη είναι ανήθικο.

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΜΙΛΑΣ

Αποσυνδεδεμένος k-z

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #173 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 08:53:24 μμ »
αυτα που λες δεν ισχυουν για τους αναπληρωτες ειδικοτητων παρα μονο για τους δασκαλους;;;;;;( για την αναρτηση του sotirιos). εξαλλου δασκαλοι δουλευουν πολλεςςςςςςςς χιλιαδες. ειδικοτητες λιγοι. αντε γιατι κοιταμε μονο τον κ..... μας ( σ.σ. δεν ανηκω στις ειδικοτητες. φιλολογος ειμαι. αλλα να σκεφτομαστε λιγο οταν μιλαμε)

Αποσυνδεδεμένος k-z

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #174 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 08:57:37 μμ »
α και κατι αλλο!!!!!! για τους δασκαλους που παιρνουν ωρες ειδικοτητων για να συμπληρωνουν ωραρια, τι εχεις να πεις;;;; ντροπη σας δασκαλοι εαυτουληδες που δουλεψατε μολις πηρατε πτυχιο χωρις να γνωρισετε τι σημαινει ασεπ και ανεργια και λετε ο,τι θελετε. ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ

Αποσυνδεδεμένος k-z

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #175 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 08:59:28 μμ »
και μη μου πεις effiet να μην κρινω αποψεις δασκαλων και αλλα τετοια γιατι εχω πολλα ακομα να πω

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #176 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 09:10:20 μμ »
Με 10.000 συνταξιοδοτήσεις δασκάλων ΠΕ70 από το 2009, δουλευούν τόσα χρόνια μετά, μόλις 3.000 αναπληρωτές δάσκαλοι γενικής και κάποιοι θέλουν να περιθωριοποιηθούμε κι άλλο οι ΔΑΣΚΑΛΟΙ στα ΔΗΜΟΤΙΚΑ. Ε όχι, δεν θα σας κάνουμε τη χάρη. Αρκετά κάναμε ότι δεν βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #177 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 09:12:08 μμ »
α και κατι αλλο!!!!!! για τους δασκαλους που παιρνουν ωρες ειδικοτητων για να συμπληρωνουν ωραρια, τι εχεις να πεις;;;; ντροπη σας δασκαλοι εαυτουληδες που δουλεψατε μολις πηρατε πτυχιο χωρις να γνωρισετε τι σημαινει ασεπ και ανεργια και λετε ο,τι θελετε. ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ

Δε θα σχολιάσω!!!!

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #178 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 09:13:26 μμ »
α και κατι αλλο!!!!!! για τους δασκαλους που παιρνουν ωρες ειδικοτητων για να συμπληρωνουν ωραρια, τι εχεις να πεις;;;; ντροπη σας δασκαλοι εαυτουληδες που δουλεψατε μολις πηρατε πτυχιο χωρις να γνωρισετε τι σημαινει ασεπ και ανεργια και λετε ο,τι θελετε. ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ

Ντροπή σε εσένα να το λες αυτό σε κλάδο με 10.000 ανεργους δασκαλους, που μοναδική διέξοδος είναι τα ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ.

Αποσυνδεδεμένος Mirto1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #179 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 09:30:55 μμ »
Σωστά, γιατί οι άλλες ειδικ'οτητες  με 2 και 3, ΑΣΕΠ  (άγωστη λέξη για τους δασκαλους) και 8-9 χρόνια αναπλήρωσης δεν έχουν δεκάδες χιλιάδες ανεργους αναπληρωτές?!!? και οι επιλογές τους είναι πολλές!!!!

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #180 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 09:32:04 μμ »
Έπεσε το επίπεδο στο φόρουμ μας!
Όποιος δεν είναι δάσκαλος και βασικά θέλει να ειρωνεύεται και να βγάζει χολή στους δασκάλους ας αποχωρήσει!
Εδώ είμαστε δάσκαλοι που συζητάμε για το θέμα μας, τις προσλήψεις που περιμένουμε και τα προβλήματα σχετικά με τις προσλήψεις!
Οπότε!!!!

Αλλάζω θέμα: Παιδιά, Χαλκιδική πάλι δεν έχει κενά για β' φάση :( Επίσης, τελικά πότε θα βγει η β φάση για εμάς;

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #181 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 09:48:44 μμ »
αυτα που λες δεν ισχυουν για τους αναπληρωτες ειδικοτητων παρα μονο για τους δασκαλους;;;;;;( για την αναρτηση του sotirιos). εξαλλου δασκαλοι δουλευουν πολλεςςςςςςςς χιλιαδες. ειδικοτητες λιγοι. αντε γιατι κοιταμε μονο τον κ..... μας ( σ.σ. δεν ανηκω στις ειδικοτητες. φιλολογος ειμαι. αλλα να σκεφτομαστε λιγο οταν μιλαμε)

Είπα εγώ να μην προσλαμβάνεστε;;;; Πού; Στα όνειρά σου;  :o Τι μου τα λες αυτά; Αναρωτιέμαι τι διάβασες από αυτά που έγραψα δηλαδή. Φαντασιώσεις έχεις;

α και κατι αλλο!!!!!! για τους δασκαλους που παιρνουν ωρες ειδικοτητων για να συμπληρωνουν ωραρια, τι εχεις να πεις;;;; ντροπη σας δασκαλοι εαυτουληδες που δουλεψατε μολις πηρατε πτυχιο χωρις να γνωρισετε τι σημαινει ασεπ και ανεργια και λετε ο,τι θελετε. ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ

Ποιες ώρες και ποιοι; Αν μιλάς για τους διορισμένους, δεν θα απολογηθώ ούτε θα τους υποστηρίξω, από τη στιγμή που δεν είμαι διορισμένος. Όμως κι εσύ υποχρεούσαι να μην με ανακατεύεις με τους διορισμένους. Στους αναπληρωτές αναφέρθηκα, σε αυτούς ανήκω. Εμπέδωσες;

Αν μιλάς για τους αναπληρωτές, 5 χρόνια που εργάζομαι δεν είδα κάτι τέτοιο. Μπορείς να μας πεις λεπτομέρειες του περιστατικού; Κι άσε τα "ντροπή σας" στην άκρη...

εχω πολλα ακομα να πω

Ανυπομονώ να τα ακούσω!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2016, 09:50:36 μμ από Sotirios »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 547
Σύνολο: 563

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.