*

Αποστολέας Θέμα: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων  (Αναγνώστηκε 50785 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #126 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 02:00:01 πμ »
Τώρα σοβαρά, συζητάμε αν κάποιος δουλεύει εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας του, και θα πρέπει να κάτσει 2+ βδομάδες στις γιορτές μακριά από οικογένεια, παιδιά, ή/και ό,τι άλλο έχει αφήσει πίσω του; Εννοείται ότι θα γυρίσει πίσω, τηρώντας όλα τα μέτρα ασφάλειας που μπορεί πριν, κατά τη διάρκεια και μετά τις διακοπές. Απορώ, πώς κάποιος σκέφτεται το αντίθετο, ή ακόμα χειρότερα, πώς κάποιος σκέφτεται να επιβάλλει φασιστικά το αντίθετο. Η μετακίνηση στον μόνιμο τόπο κατοικίας ακόμα επιτρέπεται, ή όχι;
Κανένας κίνδυνος διασποράς του ιού δεν υπάρχει για όποιον τηρεί τα προσωπικά μέτρα υγιεινής και προστασίας. Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #127 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 04:29:35 πμ »
Τώρα σοβαρά, συζητάμε αν κάποιος δουλεύει εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας του, και θα πρέπει να κάτσει 2+ βδομάδες στις γιορτές μακριά από οικογένεια, παιδιά, ή/και ό,τι άλλο έχει αφήσει πίσω του; Εννοείται ότι θα γυρίσει πίσω, τηρώντας όλα τα μέτρα ασφάλειας που μπορεί πριν, κατά τη διάρκεια και μετά τις διακοπές. Απορώ, πώς κάποιος σκέφτεται το αντίθετο, ή ακόμα χειρότερα, πώς κάποιος σκέφτεται να επιβάλλει φασιστικά το αντίθετο. Η μετακίνηση στον μόνιμο τόπο κατοικίας ακόμα επιτρέπεται, ή όχι;
Κανένας κίνδυνος διασποράς του ιού δεν υπάρχει για όποιον τηρεί τα προσωπικά μέτρα υγιεινής και προστασίας. Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε.

Έτσι ακριβώς. Βλέπω ορισμένους εδώ μέσα με πάθος να υποστηρίζουν τα - υπερβολικά κατ εμέ, τόσο αυστηρά δεν έχουν ούτε κράτη που είναι σε χειρότερη κατάσταση υγειονομικά - μέτρα περιορισμού μετακινήσεων και πόσο...αυτονόητο είναι να κάτσεις στις γιορτές 2 εβδομάδες ΟΛΟΜΟΝΑΧΟΣ κάπου μέσα σε κάνα δωμάτιο ή δυάρι. Και επειδή διαρκώς αναφέρονται ύπαρξη παιδιών και συζύγου, εγώ να πω πως ούτε αυτός/η που δεν έχουν σχέση και ούτε παιδιά, θέλουν να κάτσουν. Υπάρχουν και γονείς ή αδέρφια ξέρω γω στους οποίους θέλουν να πάνε.

Προσοχή: είμαι υπέρ της αυστηρής τήρησης όλων των άλλων μέτρων. Όλων. Και φυσικά στις γιορτές να μη πας σε 7 σπίτι συγγενών ή να μαζευτείτε 45 συγγενείς και φίλοι σε ένα σπίτι. Αλλά αυτό με τις μετακινήσεις μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει σε τέτοιο εκτεταμένο βαθμό (ξέρω γιατί έχει αποφασιστεί και το κατανοώ, οι Έλληνες ΔΕΝ καταλαβαίνουμε αλλιώς, αν ήταν χαλαρά δεν θα τηρούνταν τίποτα...θα γέμιζαν ασφυκτικά όλα τα χωριά). Τέλος πάντων, δεν συμφωνώ αλλά στη περίπτωση της Ελλάδας βλέπω τον λόγο επιβολής αυτών των περιορισμών. Αλλά ΜΗΝ πάμε και στο άλλο άκρο! Το να μην θες να είσαι μόνος (τι σε πόλη, τι σε χωριουδάκι, τι σε νησάκι, το ίδιο κάνει) δεν είναι παράλογο.

Επίσης δεν ξέρω τι λέτε κάποιοι εδώ μέσα αλλά ένα σωρό άτομα έχουν φύγει από το τόπο εργασίας τους με το που αρχισε η τηλεκπαίδευση...σωστό ή λάθος, πάντως αρκετοί το έχουν κάνει απ ότι βλέπω σε γνωστούς μου.

Εγώ λέω, πηγαίντε όλοι κανονικά σπίτια σας για εορτές. Μπορείτε με τη βεβαίωση μόνιμης κατοικίας άνετα (μπορεί και να μη πέσετε κιόλας καν σε έλεγχο αν πάτε με συγκοινωνίες) και επιστροφή λογικά με βεβαίωση εργασίας. Καλό θα ήταν βέβαια ΔΟΕ ΟΛΜΕ να ξεκαθαρίσουν το θέμα αυτό, όχι τίποτα άλλο αλλά απ όταν τελείωσαν οι ηλεκτρονικές εκλογές έχει πέσει μουγκαμάρα λίγο πολύ για τα πάντα.... Καθ οδόν να τηρείτε τα μέτρα και μη μαζευεστε 50 άτομα σε ένα σπίτι. Και εφόσον μιλάμε για ατομική ευθύνη, όσοι θέλουν ναναι σωστοί απέναντι στους μαθητές τους όταν τους δουν ή απέναντι στο χωριο/νησι που υπηρετούν και να μη τους κολλήσουν τυχόν τίποτα, ειλικρινά στη θέση σας θα έκανα λίγο πριν την επιστροφή ένα rapid test ή και μοριακό τεστ αυτοβούλως. Ευτυχώς πάρθηκε μία θετική απόφαση από το κράτος και έβαλε πλαφόν στις τιμές 10 και 40 ευρώ. Πιστευω έτσι θα είναι όλα εντάξει.

ΥΓ: Για όσους δεν ακουσαν περι πλαφόν τι εννοώ, αναφερόμουν σαυτό:

Τι αλλάζει μετά το πλαφόν στις τιμές (10 για rapid, 40 ευρώ για μοριακό) των τεστ κορονοϊού – Σημαντική «ανάσα» για το ΕΣΥ αλλά διαμαρτύρονται οι ιδιώτες

https://daskalopedia.wordpress.com/2020/11/30/ti-allazei-meta-to-plafon-stis-times-10-gia-rapid-40-eurw-gia-moriako-ton-test-koronoiu-simantiki-anasa-gia-to-esy-alla-diamartyrontai-oi-idiotes/
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2020, 04:32:24 πμ από Neosss »

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #128 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 04:39:21 πμ »
Αφου κάνουμε σοβαρή κουβεντα, να μην ακούω εδω μεσα να ειναι κλειστά ολα τα μαγαζια και η οικονομια! Οπως βλέπεις δεν σχολιάσα μέχρι τωρα αλλα ας κοψουμε το καλαμπούρι και εμεις. Τέλος καταλαβαίνω τον κοσμο που θελει να παει στο σπιτι του, αν ημουν στην θεση τους θα πηγαινα και δεν θα ρωτούσα κανενα! Αλλα ξέρω οτι ειναι λάθος.. Αν πας θεσσαλονικη και γυρίσεις ασυμπτωματικός και δουλεύεις Συμη θα στειλεις το μισο νησι αδιαβαστο απο παπα.. Οποτε εχουμε κια ευθυνη

Καλαμπούρι φέτος δεν έχει, δίκιο έχεις. Κατά τα άλλα όχι, λάθος δεν είναι. Σου αναφέρω τα ίδια που είπα και παραπάνω.
Το να κάτσεις στις γιορτές 2 εβδομάδες ΟΛΟΜΟΝΑΧΟΣ κάπου μέσα σε κάνα δωμάτιο ή δυάρι δεν παίζει. Και επειδή διαρκώς αναφέρονται ύπαρξη παιδιών και συζύγου, εγώ να πω πως ούτε αυτός/η που δεν έχουν σχέση και ούτε παιδιά, θέλουν να κάτσουν. Υπάρχουν και γονείς ή αδέρφια στους οποίους θέλουν να πάνε. Δεν είναι παράλογο.

Προσοχή: είμαι υπέρ της αυστηρής τήρησης όλων των άλλων μέτρων. Όλων. Και φυσικά στις γιορτές να μη πας σε 7 σπίτι συγγενών ή να μαζευτείτε 45 συγγενείς και φίλοι σε ένα σπίτι (δυστυχώς όμως θα συμβεί, πανδύσκολα ελέγχεται ο περιορισμός της ύπαρξης ατόμων από δύο νοικοκυριά το πολύ, ο ίδιος προβληματισμός υπάρχει και στην υπόλοιπη Ευρώπη, στη δε Γερμανία η Μέρκελ προέτρεψε τους πολίτες να αναφέρουν στις Αρχές τέτοια περιστατικά με κλήση στην Αστυνομία!). Αλλά αυτό με τις μετακινήσεις, προς το παρόν, μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει σε τέτοιο εκτεταμένο βαθμό (ξέρω γιατί έχει αποφασιστεί και το κατανοώ, οι Έλληνες ΔΕΝ καταλαβαίνουμε αλλιώς, αν ήταν χαλαρά δεν θα τηρούνταν τίποτα...θα γέμιζαν ασφυκτικά όλα τα χωριά).

Και εφόσον μιλάς για ευθύνη και πολύ καλά κάνεις.... ειλικρινά στη θέση σας θα έκανα λίγο πριν την επιστροφή ένα rapid test ή και μοριακό τεστ αυτοβούλως. Λύσεις υπάρχουν. Ευτυχώς πάρθηκε μία θετική απόφαση από το κράτος και έβαλε πλαφόν στις τιμές 10 και 40 ευρώ. Νομίζω το πιο σωστό είναι αφού έτσι θα βεβαιωθείς ότι δεν τρέχει τίποτα.

Λάθος είναι το πώς φέρεται η πρωθυπουργική οικογένεια που ως και στο εξωτερικό σχολιάστηκε από ΜΜΕ αρνητικά, όχι αυτά που συζητάμε εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2020, 04:41:54 πμ από Neosss »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #129 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 08:13:56 πμ »
Έτσι ακριβώς. Βλέπω ορισμένους εδώ μέσα με πάθος να υποστηρίζουν τα - υπερβολικά κατ εμέ, τόσο αυστηρά δεν έχουν ούτε κράτη που είναι σε χειρότερη κατάσταση υγειονομικά - μέτρα περιορισμού μετακινήσεων και πόσο...αυτονόητο είναι να κάτσεις στις γιορτές 2 εβδομάδες ΟΛΟΜΟΝΑΧΟΣ κάπου μέσα σε κάνα δωμάτιο ή δυάρι. Και επειδή διαρκώς αναφέρονται ύπαρξη παιδιών και συζύγου, εγώ να πω πως ούτε αυτός/η που δεν έχουν σχέση και ούτε παιδιά, θέλουν να κάτσουν. Υπάρχουν και γονείς ή αδέρφια ξέρω γω στους οποίους θέλουν να πάνε.

Προσοχή: είμαι υπέρ της αυστηρής τήρησης όλων των άλλων μέτρων. Όλων. Και φυσικά στις γιορτές να μη πας σε 7 σπίτι συγγενών ή να μαζευτείτε 45 συγγενείς και φίλοι σε ένα σπίτι. Αλλά αυτό με τις μετακινήσεις μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει σε τέτοιο εκτεταμένο βαθμό (ξέρω γιατί έχει αποφασιστεί και το κατανοώ, οι Έλληνες ΔΕΝ καταλαβαίνουμε αλλιώς, αν ήταν χαλαρά δεν θα τηρούνταν τίποτα...θα γέμιζαν ασφυκτικά όλα τα χωριά). Τέλος πάντων, δεν συμφωνώ αλλά στη περίπτωση της Ελλάδας βλέπω τον λόγο επιβολής αυτών των περιορισμών. Αλλά ΜΗΝ πάμε και στο άλλο άκρο! Το να μην θες να είσαι μόνος (τι σε πόλη, τι σε χωριουδάκι, τι σε νησάκι, το ίδιο κάνει) δεν είναι παράλογο.

Επίσης δεν ξέρω τι λέτε κάποιοι εδώ μέσα αλλά ένα σωρό άτομα έχουν φύγει από το τόπο εργασίας τους με το που αρχισε η τηλεκπαίδευση...σωστό ή λάθος, πάντως αρκετοί το έχουν κάνει απ ότι βλέπω σε γνωστούς μου.

Εγώ λέω, πηγαίντε όλοι κανονικά σπίτια σας για εορτές. Μπορείτε με τη βεβαίωση μόνιμης κατοικίας άνετα (μπορεί και να μη πέσετε κιόλας καν σε έλεγχο αν πάτε με συγκοινωνίες) και επιστροφή λογικά με βεβαίωση εργασίας. Καλό θα ήταν βέβαια ΔΟΕ ΟΛΜΕ να ξεκαθαρίσουν το θέμα αυτό, όχι τίποτα άλλο αλλά απ όταν τελείωσαν οι ηλεκτρονικές εκλογές έχει πέσει μουγκαμάρα λίγο πολύ για τα πάντα.... Καθ οδόν να τηρείτε τα μέτρα και μη μαζευεστε 50 άτομα σε ένα σπίτι. Και εφόσον μιλάμε για ατομική ευθύνη, όσοι θέλουν ναναι σωστοί απέναντι στους μαθητές τους όταν τους δουν ή απέναντι στο χωριο/νησι που υπηρετούν και να μη τους κολλήσουν τυχόν τίποτα, ειλικρινά στη θέση σας θα έκανα λίγο πριν την επιστροφή ένα rapid test ή και μοριακό τεστ αυτοβούλως. Ευτυχώς πάρθηκε μία θετική απόφαση από το κράτος και έβαλε πλαφόν στις τιμές 10 και 40 ευρώ. Πιστευω έτσι θα είναι όλα εντάξει.

ΥΓ: Για όσους δεν ακουσαν περι πλαφόν τι εννοώ, αναφερόμουν σαυτό:

Τι αλλάζει μετά το πλαφόν στις τιμές (10 για rapid, 40 ευρώ για μοριακό) των τεστ κορονοϊού – Σημαντική «ανάσα» για το ΕΣΥ αλλά διαμαρτύρονται οι ιδιώτες

https://daskalopedia.wordpress.com/2020/11/30/ti-allazei-meta-to-plafon-stis-times-10-gia-rapid-40-eurw-gia-moriako-ton-test-koronoiu-simantiki-anasa-gia-to-esy-alla-diamartyrontai-oi-idiotes/

Εγω έχω σκάσει που θα είμαστε «μόνοι μας» οι τρεις μας δλδ δεν θα δούμε γονείς κ αδέρφια, όχι λόγω απαγόρευσης αλλά λόγω ευπάθειας (δίκη μας κ συγγενών), ειλημμένη απόφαση δλδ από πριν από το καλοκαίρι... Δεν μπορώ να διανοηθώ πώς κάποιος προτείνει έτσι απλα να μείνει σε μια γκαρσονιέρα μόνος ένας αναπληρωτής/αποσπασμένος. Οι ίδιοι εξάλλου που τα λενε αυτά είναι οι ίδιοι που θεωρούν τα σχολεία ασφαλή, άρα πού το πρόβλημα;;

Τώρα πάντως που φαίνεται ότι θα ανοίξουν κ κομμωτήρια κ νυχαδικα ενώ θα είναι κλειστά τα σχολεία, φαίνεται ποσο δίκιο είχαμε όσοι μιλούσαμε γθα ανεπάρκεια πρωτοκόλλων τον Σεπτέμβριο.... κ όσοι λοιδορούσαν κ κορόιδευαν, κ έλεγαν ότι όλα θα πάνε καλά αν πλένουμε τα χέρια μας πολύ σχολαστικά, τώρα αποδεικνύεται ποσο λάθος είχαν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος YperMathimatikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
  • Επτά φορές κι αν πέσεις, οκτώ να σηκωθείς..
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #130 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 09:59:12 πμ »
Εγω έχω σκάσει που θα είμαστε «μόνοι μας» οι τρεις μας δλδ δεν θα δούμε γονείς κ αδέρφια, όχι λόγω απαγόρευσης αλλά λόγω ευπάθειας (δίκη μας κ συγγενών), ειλημμένη απόφαση δλδ από πριν από το καλοκαίρι... Δεν μπορώ να διανοηθώ πώς κάποιος προτείνει έτσι απλα να μείνει σε μια γκαρσονιέρα μόνος ένας αναπληρωτής/αποσπασμένος. Οι ίδιοι εξάλλου που τα λενε αυτά είναι οι ίδιοι που θεωρούν τα σχολεία ασφαλή, άρα πού το πρόβλημα;;

Τώρα πάντως που φαίνεται ότι θα ανοίξουν κ κομμωτήρια κ νυχαδικα ενώ θα είναι κλειστά τα σχολεία, φαίνεται ποσο δίκιο είχαμε όσοι μιλούσαμε γθα ανεπάρκεια πρωτοκόλλων τον Σεπτέμβριο.... κ όσοι λοιδορούσαν κ κορόιδευαν, κ έλεγαν ότι όλα θα πάνε καλά αν πλένουμε τα χέρια μας πολύ σχολαστικά, τώρα αποδεικνύεται ποσο λάθος είχαν.

Σε νυχαδικα, κομμωτήρια που το λες τόσο υποτιμητικά δουλεύει τόσο αξιόλογος κόσμος που πληρώνουν φόρους για να πληρώσουν τον μισθό σου και να το παίζεις ιστορία. Ντροπή σου και μόνο ντροπή ελιτιστες...
"Τα μαθηματικά αξιώματα είναι γενικώς αποδεκτά ως αληθή επειδή κανένας δεν έχει συμφέρον να αποδείξει ότι είναι εσφαλμένα.."
-Μοντεσκιέ

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #131 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 10:10:02 πμ »
Σε νυχαδικα, κομμωτήρια που το λες τόσο υποτιμητικά δουλεύει τόσο αξιόλογος κόσμος που πληρώνουν φόρους για να πληρώσουν τον μισθό σου και να το παίζεις ιστορία. Ντροπή σου και μόνο ντροπή ελιτιστες...

Υποτιμώ τον κόσμο που δουλεύει εκεί; πού το είδες αυτό; είναι όμως ντροπή για την πολιτεία να μην εξασφαλίσει ότι θα λειτουργούν τα σχολεία με ασφάλεια, όταν είναι ανοιχτές άλλες οικονομικές δραστηριότητες. ανοιχτά σχολεία με λοκνταουν το θεωρώ κοροϊδία, ιδεοληψία κ υποτίμηση σε υπηρεσία φύλαξης. κλειστά σχολεία ενώ αρχίζει να λειτουργεί η οικονομία με μη απαραίτητες δραστηριότητες, το λέω πλήρη αποτυχία διαχείρισης.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #132 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 12:30:52 μμ »
Σε νυχαδικα, κομμωτήρια που το λες τόσο υποτιμητικά δουλεύει τόσο αξιόλογος κόσμος που πληρώνουν φόρους για να πληρώσουν τον μισθό σου και να το παίζεις ιστορία. Ντροπή σου και μόνο ντροπή ελιτιστες...
Το ζήτημα δεν είναι ποιος πληρώνει τον μισθό μου, σου, του, αλλά ότι χωρίς δυνατή εκπαίδευση, ούτε νυχούδες δεν θα μπορούν να δουλέψουν στο απώτερο μέλλον , αφού δεν θα παράγονται τα εργαλεία χωρίς τεχνογνωσία και δυνατά οικονομικά μυαλά. Η θεωρητική γνώση είναι πάντα η πρώτιστη και η βάση για κάθε άλλη γνώση, δεξιότητα κλπ κλπ. Χωρίς παιδεία, δεν θα υφίστατο κοινωνία. Χωρίς κοινωνία, τι να την κάνεις την οικονομία, θα αφορά ποιούς;;; Εκεί οδεύουμε...;

Άσε λοιπόν τις εύκολες διαπιστώσεις. Φυσικά πρέπει να έχουμε οικονομία για να υπάρξουν και όλα τα άλλα, αλλά χωρίς Παιδεία δεν υπάρχει τίποτα και τίποτα δεν έχει νόημα. Τα σχολεία πρέπει να μείνουν ανοιχτά!!! Είναι επικίνδυνο να ανοίξουν; Ωραία! Τηλεκπαίδευση με πλαίσιο συγκεκριμένο που θα εμπεριέχει αναλυτικά δεδομένα και για την αξιολόγηση των μαθητών και τις απαιτούμενες γνώσεις που θα καλύψουν οι μαθητές. Η αβάθμια όμως; Εκεί δεν τίθεται θέμα γνώσεων, αλλά πιο σημαντικών στοιχείων: αρχών, επικοινωνιακών δεξιοτήτων, συμπεριφοράς... πέραν της ανάγνωσης και της γραφής και της αριθμητικής που αποτελεί το ύψιστο αγαθό!!! Πρέπει να βρεθεί ο τρόπος να ανοίξουν...να βάλουν βανάκια, αν το πρόβλημα είναι οι γονείς και οι παππούδες που τα μεταφέρουν...να τα απλώσουν και να μειώσουν τις ώρες...δεν χρειάζεται έτσι να προσληφθούν παραπάνω δάσκαλοι (που μακάρι να υπήρχε τρόπος να εργαστούν όλοι οι απόφοιτοι!!). Μπορούν όμως εθελοντικά να εργαστούν φοιτητές. Να κάνουν και την πρακτική τους...
Από ιδέες χιλιάδες!!! Διάθεση και σχεδιασμός μηδέν! Αποδείχθηκε πως η εκπαίδευση και η παιδεία είναι το τελευταίο που τους νοιάζει, κυβερνητικούς και αντιπολιτευόμενους (της αξιωματικής έστω, που θα τα είχε κλειστά τα σχολεία από τον Μάρτη και για πάντα...και θα περνούσαν όλοι φυσικά και θα έδινε δώρο μια σχολή ακόμη και σε νήπιο!!)

Αποσυνδεδεμένος sarti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #133 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 01:36:35 μμ »
Αυτή τη στιγμή έχουμε λοκνταουν παρωδθα. έκλεισαν μέσα τα παιδθα κ σταμάτησαν μόνο όσες επιχειρήσεις μπορούν να ελέγξουν ότι θα είναι κλειστές. καμία σχέση κε Μάρτιο, ελεύθεροι επαγγελματίες δουλεύουν, κόσμος μετακινείται για «παροχή βοηθειας@ κ πάει σε σπίτια  κλπ. Όσοι είστε σε νησί, είδατε μείωση δρομολογίων; θυμάστε Μαρτη που τα κόβαν όλα; τώρα τους έπιασε πονοψυχία; δεν νοκθζω, μάλλον έχει μια κίνηση που τους συμφέρει, αλλιώς δεν πλήρωναν  καύσιμα κ μισθούς από φιλανθρωπία. Μην ρίχνουμε οπή την ευθύνη στους συναδέλφους, έλεος. Μόνιμη σε νησί είμαι κ τρέμω όποιον επιστρέφει από Αθήνα αλλά δεν θα βγάλω τα απωθημένα μ στους άλλους.
Υπάρχει σαφής μείωση στα ακτοπλοϊκά δρομολόγια.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #134 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 01:57:14 μμ »
Υπάρχει σαφής μείωση στα ακτοπλοϊκά δρομολόγια.

Ο ι σε όλα. επιδοτήθηκαν για να ταξιδεύουν άδεια. κ τα νησιά έχουν κρούσματα μετά από ένα μήνα λοκνταουν... Νησιά που πριν δεν είχαν. κ είναι γεμάτα αθημαίκεδ πινακίδες...

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 684
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #135 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 04:05:49 μμ »
Κατακαημένο pde πού κατάντησες...
Το παρόν θέμα ξεκίνησε κάποτε με σκοπό το λογικό: να διευκολύνονται οι εκπαιδευτικοί που εργάζονται σε σχολεία μακριά από την οικογένειά τους να κάνουν Χριστούγεννα μαζί. Ειδικά σε νησιά που τα δρομολόγια δεν είναι συχνά.
Συνεχίστηκε πρόσφατα με την απαγόρευση των εκπαιδευτικών ΕΕΠ/ΕΒΠ να φύγουν από τον τόπο που εργάζονται και κάποιος σκέφτηκε ένα σενάριο πρωτοποριακό και το πάσαρε ως υπαρκτό: να συνεχιστεί η τηλεκπαίδευση και όλη η εκπαιδευτική διαδικασία και μέσα στις γιορτές Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς.
Φυσικά και το γυρίσαμε στα πολιτικά και ψάχνουμε και τρόπους να επισκεφτούμε τους δυστυχείς τους ηλικιωμένους ή μη γονείς μας που όμως δεν μένουν ούτε στον τόπο εργασίας μας ούτε στον τόπο μόνιμης κατοικίας μας.
Δεν υπάρχει σωτηρία.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1696
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #136 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 05:36:16 μμ »
Κατακαημένο pde πού κατάντησες...
Το παρόν θέμα ξεκίνησε κάποτε με σκοπό το λογικό: να διευκολύνονται οι εκπαιδευτικοί που εργάζονται σε σχολεία μακριά από την οικογένειά τους να κάνουν Χριστούγεννα μαζί. Ειδικά σε νησιά που τα δρομολόγια δεν είναι συχνά.
Συνεχίστηκε πρόσφατα με την απαγόρευση των εκπαιδευτικών ΕΕΠ/ΕΒΠ να φύγουν από τον τόπο που εργάζονται και κάποιος σκέφτηκε ένα σενάριο πρωτοποριακό και το πάσαρε ως υπαρκτό: να συνεχιστεί η τηλεκπαίδευση και όλη η εκπαιδευτική διαδικασία και μέσα στις γιορτές Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς.
Φυσικά και το γυρίσαμε στα πολιτικά και ψάχνουμε και τρόπους να επισκεφτούμε τους δυστυχείς τους ηλικιωμένους ή μη γονείς μας που όμως δεν μένουν ούτε στον τόπο εργασίας μας ούτε στον τόπο μόνιμης κατοικίας μας.
Δεν υπάρχει σωτηρία.
Ο τόπος διαμονής των δημοσίων υπαλλήλων είναι υποχρεωτικά βάσει νομοθεσίας ο τόπος εργασίας τους.

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 684
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #137 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 05:46:05 μμ »
Και μόνιμης κατοικίας; Και των αναπληρωτών;

Αποσυνδεδεμένος YperMathimatikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
  • Επτά φορές κι αν πέσεις, οκτώ να σηκωθείς..
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #138 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 06:12:25 μμ »
Κατακαημένο pde πού κατάντησες...
Το παρόν θέμα ξεκίνησε κάποτε με σκοπό το λογικό: να διευκολύνονται οι εκπαιδευτικοί που εργάζονται σε σχολεία μακριά από την οικογένειά τους να κάνουν Χριστούγεννα μαζί. Ειδικά σε νησιά που τα δρομολόγια δεν είναι συχνά.
Συνεχίστηκε πρόσφατα με την απαγόρευση των εκπαιδευτικών ΕΕΠ/ΕΒΠ να φύγουν από τον τόπο που εργάζονται και κάποιος σκέφτηκε ένα σενάριο πρωτοποριακό και το πάσαρε ως υπαρκτό: να συνεχιστεί η τηλεκπαίδευση και όλη η εκπαιδευτική διαδικασία και μέσα στις γιορτές Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς.
Φυσικά και το γυρίσαμε στα πολιτικά και ψάχνουμε και τρόπους να επισκεφτούμε τους δυστυχείς τους ηλικιωμένους ή μη γονείς μας που όμως δεν μένουν ούτε στον τόπο εργασίας μας ούτε στον τόπο μόνιμης κατοικίας μας.
Δεν υπάρχει σωτηρία.

Αφου εισαι νέο μέλος πως ξερεις πως ηταν το Pde παλιότερα;
"Τα μαθηματικά αξιώματα είναι γενικώς αποδεκτά ως αληθή επειδή κανένας δεν έχει συμφέρον να αποδείξει ότι είναι εσφαλμένα.."
-Μοντεσκιέ

Αποσυνδεδεμένος Zen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #139 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 06:19:31 μμ »
Ο τόπος διαμονής των δημοσίων υπαλλήλων είναι υποχρεωτικά βάσει νομοθεσίας ο τόπος εργασίας τους.
Τίθεται εύλογα το ερώτημα εάν οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί είναι δημόσιοι υπάλληλοι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160316
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 707
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 633
Σύνολο: 652

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.