*

Αποστολέας Θέμα: Αναφορά Διευθυντή σε Συνάδελφο  (Αναγνώστηκε 15837 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Αναφορά Διευθυντή σε Συνάδελφο
« στις: Απρίλιος 08, 2009, 03:15:49 πμ »
Για ποιους λόγους ο διευθυντής του σχολείου μπορεί να αναγκάσει συνάδελφο να απολογηθεί εγγράφως (< έγγραφή αναφορά) ;

Ευχαριστώ.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναφορά Διευθυντή σε Συνάδελφο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:31:08 »

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Αναφορά Διευθυντή σε Συνάδελφο
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 08, 2009, 05:52:52 μμ »
Όταν για παράδειγμα δεν εκτελεί την εργασία που του/της ανατέθηκε από το Σύλλογο Διδασκόντων.
Αλλά φαντάζομαι αναζητάς ολοκληρωμένη λίστα λόγων, ε;

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αναφορά Διευθυντή σε Συνάδελφο
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 08, 2009, 08:11:46 μμ »
Ναι, αν υπάρχει δυνατότητα να έχω όλους τους λόγους...
Μπορεί ο διευθυντής να καλέσει σε έγγραφη απολογία συνάδελφο, επειδή ο δεύτερος είχε επιφορτιστεί με επιπλέον έργο πέραν και εκτός πρωτοκόλλου και αρνήθηκε την εκτέλεσή του;
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος elum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: Αναφορά Διευθυντή σε Συνάδελφο
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 08, 2009, 08:26:42 μμ »
Η γραφειοκρατική αντίληψη έχει εγκατασταθεί μόνιμα στον εγκέφαλο των μονίμων του (Ελληνικού) δημοσίου από ότι φαίνεται.

Δηλαδή τι ήταν ακριβώς αυτό το εκτός πρωτοκόλλου; Το να μην έρχεται π.χ. κάποιος στο σχολείο μεθυσμένος; Το να μην έρχεται π.χ. κάποιος στο σχολείο με πυζάμες και παντόφλες;

Τελικά η ξεφτίλα (στο Ελληνικό Δημόσιο) έχει όρια ή είναι και αυτά εκτός πρωτοκόλου;

Και για να μην παρεξηγηθώ πάλι, να διευκρινήσω ότι όσα δεν περιλαμβάνονται στο όποιο πρωτόκολλο που κάποιος έφτιαξε, δεν σημαίνει οτι είναι αποδεκτά ή ηθικά (κατά Βουλγαράκη).

Οπότε καλύτερα πες μας σε τι ακριβώς αναφέρεσαι και με λεπτομέρειες και χωρίς γραφειοκρατικά προσχήματα.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναφορά Διευθυντή σε Συνάδελφο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:31:08 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αναφορά Διευθυντή σε Συνάδελφο
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 08, 2009, 08:38:31 μμ »
Στην αρχή του σχολικού έτους κάθε συνάδελφος αναλαμβάνει μία υποχρέωση/ένα έργο/ένα καθήκον.
Αφού αυτά τα καθήκοντα διανεμηθούν, γίνεται πρωτόκολλο.
Αν στα μισά, π. χ., της χρονιάς ο διευθυντής επιφορτίσει τον Α καθηγητή με ένα επιπλέον καθήκον και ο εν λόγω καθηγητής αρνηθεί, μπορεί να τον καλέσει ο διευθυντής σε έγγραφη απολογία;

Υ. Γ.: Το ύφος σου, elum, δε νομίζω ότι ήταν πρέπον...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναφορά Διευθυντή σε Συνάδελφο
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 08, 2009, 09:37:14 μμ »
Συνάδελφε elum πάλι μας πληγώνεις !Γιατίτόσο  μένος εναντίον των μονίμων εκπαιδευτικών; Θεωρώ ότι η συνάδελφος bikini είχε μια εύλογη απορία. Εσένα σου φαίνεται λογικό σε ένα χώρο όπως το σχολείο που η λειτουργία του διέπεται από συγκεκριμένους κανόνες να υπάρχουν κάποιοι συνάδελφοι που να κάνουν τα πάντα ώστε κάποιοι σαν και σένα να μην τους θεωρούν τεμπέληδες; Θεωρώ απόλυτα λογικό να μην κάνει η συνάδελφος ΠΕ02 καμία παραπάνω εργασία όταν στο δημόσιο σχολείο υπάρχουν ειδικοτητες με ελάχιστες ευθύνες-για να το πω όσο πιο ευγενικά μπορώ. Μην κοροιδευόμαστε! Οι φιλόλογοι στα σχολεία περνάνε το μεγαλύτερο λούκι. Όχι μόνο στο σχολείο αλλά και στο σπίτι. Μόλις θυμήθηκα ότι έχω να δορθώσω 90 εκθέσεις. Κι όταν λέω να διορθώσω δεν εννοώ να γράψω " Μπράβο Μιχαλάκη, συνέχισε έτσι" και υπογραφή. Νομίζω είσαι συνάδελφος και το γνωρίζεις και συ ίσως καλύτερα από μένα.

Επομένως θα συμφωνήσω με τη συνάδελφο να μην κάνει καμία εργασία (αν ειναι αυτό ακριβώς το πρόβλημά της) πέραν των ορισμένων από το Σύλλογο, εφόσον μάλιστα υπάρχουν και άλλοι που μπορούν να  ασχοληθούν.
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος palelos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναφορά Διευθυντή σε Συνάδελφο
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 08, 2009, 09:51:02 μμ »
Στην αρχή του σχολικού έτους κάθε συνάδελφος αναλαμβάνει μία υποχρέωση/ένα έργο/ένα καθήκον.
Αφού αυτά τα καθήκοντα διανεμηθούν, γίνεται πρωτόκολλο.
Αν στα μισά, π. χ., της χρονιάς ο διευθυντής επιφορτίσει τον Α καθηγητή με ένα επιπλέον καθήκον και ο εν λόγω καθηγητής αρνηθεί, μπορεί να τον καλέσει ο διευθυντής σε έγγραφη απολογία;

Υ. Γ.: Το ύφος σου, elum, δε νομίζω ότι ήταν πρέπον...

Διάβασε το νόμο 3528/2007 για τους δημοσίους υπαλλήλους. Είναι ο πιο  φρέσκος.  Κάνε αναζήτηση με το google και θα βρείς το ΦΕΚ.
 Δυστυχώς ο νόμος  υποστηρίζει τον διευθυντή  ακόμη και αν αυτός είναι  στραβόξυλο...
Σε αναγκάζει να το δεχτείς  ( πχ την εργασία που αναφέρεις )  και αν πιστεύεις ότι έχεις δίκιο σου δίνει  κάθε δικαίωμα να κάνεις έγγραφη έκθεση στην προϊστάμενη αρχή.
Ι am back..   Σας  έλλειψα?

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αναφορά Διευθυντή σε Συνάδελφο
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 08, 2009, 09:59:10 μμ »
Μάλλον δεν έγινα κατανοητή... ξανά...  :-\
"Απειλήθηκε" φίλη μου που υπηρετεί σε άλλο σχολείο από το δικό μου με έγγραφη αναφορά από τον διευθυντή της.
Η φίλη μου είναι φιλόλογος. Στην αρχή της χρονιάς 1. της είχε ανατεθεί η γιορτή της 17ης, 2. ανέλαβε τμήμα ως υπεύθυνη.
Πριν περίπου ένα μήνα και εφόσον η φίλη μου φέρνει εις πέρας τις αρμοδιότητες αυτές, ο διευθυντής της ζήτησε να αναλάβει και το πρωτόκολλο. Όταν η φίλη μου αρνήθηκε λόγω φόρτου εργασίας, ο διευθυντής την απείλησε με αναφορά.

Ευσταθεί;
Ποιοι είναι οι λόγοι για τους οποίους μπορεί ο διευθυντής να αναγκάσει κάποιον να απολογηθείς εγγράφως;

Και πάλι ευχαριστώ.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αναφορά Διευθυντή σε Συνάδελφο
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 08, 2009, 10:01:22 μμ »
Ναι, αν υπάρχει δυνατότητα να έχω όλους τους λόγους...
Μπορεί ο διευθυντής να καλέσει σε έγγραφη απολογία συνάδελφο, επειδή ο δεύτερος είχε επιφορτιστεί με επιπλέον έργο πέραν και εκτός πρωτοκόλλου και αρνήθηκε την εκτέλεσή του;

Αντί για τη λέξη πρακτικό χρησιμοποίησα λανθασμένα τη λέξη πρωτόκολλο...  :-[  :-[  :-[
Συγγνώμη...  :-[  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αναφορά Διευθυντή σε Συνάδελφο
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 08, 2009, 10:26:53 μμ »
Μάλλον δεν έγινα κατανοητή... ξανά...  :-\
"Απειλήθηκε" φίλη μου που υπηρετεί σε άλλο σχολείο από το δικό μου με έγγραφη αναφορά από τον διευθυντή της.
Η φίλη μου είναι φιλόλογος. Στην αρχή της χρονιάς 1. της είχε ανατεθεί η γιορτή της 17ης, 2. ανέλαβε τμήμα ως υπεύθυνη.
Πριν περίπου ένα μήνα και εφόσον η φίλη μου φέρνει εις πέρας τις αρμοδιότητες αυτές, ο διευθυντής της ζήτησε να αναλάβει και το πρωτόκολλο. Όταν η φίλη μου αρνήθηκε λόγω φόρτου εργασίας, ο διευθυντής την απείλησε με αναφορά.

Ευσταθεί;
Ποιοι είναι οι λόγοι για τους οποίους μπορεί ο διευθυντής να αναγκάσει κάποιον να απολογηθείς εγγράφως;

Και πάλι ευχαριστώ.

Να του πει η φίλη σου να της κάνει έγγραφη και αναλυτική αναφορά όπου θα εξηγεί την κατάσταση και να την κοινοποιήσει στη Δ/θμια της περιοχής ώστε να την καλέσει η Δ/θμια σε απολογία και ότι τότε θα απολογηθεί και εκείνη με όποιον τρόπο ορίσει η Δ/θμια αποκαλύπτοντας όλα όσα γνωρίζει ότι γίνονται στο σχολείο (ας το πει έτσι ακριβώς) ώστε να δουν και στη Δ/θμια πώς λύνει ο διευθυντής του συγκεκριμένου σχολείου τα προβλήματα. (αυτό ακριβώς είπα εγώ πέρυσι στο δικό μου στραβόξυλο και μαζεύτηκε αμέσως).

99,999% πρόκειται για άλλον έναν αρτηριοσκληρωτικό θρασύδειλο με προσωπικά πάθη και άλυτα ζητήματα, που θα κάνει πίσω φοβούμενος τα τραβήγματα, τι θα πουν στη Δ/θμια για το κύρος του στο σχολείο, τι ζητήματα θα θίξει ακριβώς η καθηγήτρια κλπ κλπ.....

ΥΓ Πραγματικά αποφεύγω όσο μπορώ να γίνομαι εριστικός. Πάρα πολλές φορές έχω ξεκινήσει να γράφω απαντήσεις σε μηνύματα αυτού του φόρουμ και έχω σταματήσει τελικά γιατί δεν μου έβγαιναν όσο ήπια ήθελα, οπότε προτίμησα τη σιωπή. Αλλά  Elum, ειλικρινά δηλαδή ΕΛΕΟΣ!!!! Ή κάτι σου έχει κάνει κάποιος μόνιμος και έχεις τόση χολή πια μαζεμένη μέσα σου ή τί να πω πια.....ειλικρινά θέλω να σε δω τι θα λες όταν με το καλό διοριστείς (αν και φαντάζομαι ότι με αυτήν την άθλια κατάσταση που επικρατεί στο άθλιο δημόσιο με όλους αυτούς τους άθλιους μόνιμους γραφειοκράτες και την άθλια σαπίλα κλπ κλπ δεν το επιδιώκεις ασφαλώς, έτσι δεν είναι;;;; Γιατί να μπλέξεις με τόση αθλιότητα;;;)
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος Νάκης Ιωάννης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναφορά Διευθυντή σε Συνάδελφο
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 08, 2009, 11:07:45 μμ »
Aνώτατο όργανο διοίκησης σε κάθε Σχολείο είναι ο Σύλλογος Διδασκόντων. Εκεί ο Διευθυντήσ προτείνει, γίνεται συζήτηση και ψηφοφορία για όλα τα θέματα που προκείπτουν. Δυστυχώς κάποιοι Διευθυντές θεωρούν πως μπορούν να διατάζουν. Καθήκον όλων των εκπαιδευτικών είναι να έρθει το θέμα σε συζήτηση στο Σύλλογο Εκπαιδευτικών του Σχολείου, να κρατηθούν πρακτικά, να γίνει ψηφοφορία και τότε κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί. Η ανάθεση από το Διευθυντή της εορτής σε εκπαιδευτικό με προφορική εντολή του είναι λανθασμένη τακτική.
35 χρόνια στην εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος EMERALD

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
    • Προφίλ
Απ: Αναφορά Διευθυντή σε Συνάδελφο
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 26, 2015, 05:44:05 μμ »
Γνωρίζει κάποιος εάν ο διευθυντής μπορεί να κάνει έγγραφη αναφορά σε εκπαιδευτικό, επειδή ενώ έχει υπογράψει πρακτικό οτι θα συνοδεύσει τους μαθητές στην παρέλαση, τελικά άλλαξε θέση με άλλον εκπαιδευτικό χωρίς να ενημερώσει το διευθυντή;;(οι μαθητές πάντως δεν έμειναν ασυνόδευτοι και δεν διαταράχτηκε η διαδικασία της παρέλασης. καθαρά τυπικό το θέμα..)ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναφορά Διευθυντή σε Συνάδελφο
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 30, 2015, 06:19:47 μμ »
Συμφωνώ με daffyduck, ο διευθυντής μπορεί να σου κάνει αναφορά αν δεν εκτελέσεις/ αρνηθείς την εξωδιδακτική εργασία που σου ανέθεσε. Μπορείς όμως να αρνηθείς, αν γίνεται διάκριση σε βάρος σου σε σχέση με άλλους συναδέλφους του σχολείου και αν το εξωδιδακτικό καθήκον είναι a priori άλλου. Οπότε  εκεί θέλει λίγο θράσος, ίσως και έμμεση απειλή.

Προς emerald: Δεν είναι απλώς τυπικό θέμα. Πρέπει να αλλάξει το πρακτικό, που δηλώνει ότι την τάδε μέρα αυτός ο συνάδελφος ήταν εκεί υπεύθυνος για τα παιδιά. Αν συμβεί κάτι τον μπελά του βρίσκει αυτός που είναι δηλωμένο το όνομά του.Ουσιαστικά ενημερώνεις το διευθυντή για να αλλάξει το πρακτικό.
Τυπικά λοιπόν μπορεί να σου κάνει αναφορά διότι δεν ήσουν εκεί που όριζε το πρακτικό.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Αναφορά Διευθυντή σε Συνάδελφο
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 30, 2015, 06:46:38 μμ »
οι εξωδιδακτικές μπαίνουν με απόφαση συλλόγου

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160353
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 786
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 378
Σύνολο: 394

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.