*

Αποστολέας Θέμα: ειδικη διδακτικη αρχαιων  (Αναγνώστηκε 17834 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 16, 2009, 01:06:00 μμ »
Ενώ νόμιζα πως δεν ήξερα τί θα μπορούσα να διορθώσω στη διδακτική των αρχαίων, για να ξεφύγω επιτέλους από αυτό το 65-67, με τα σχόλιά σας μπορώ να πω ότι κατάλαβα τί ίσως έλειπε από το δικό μου γραπτό: η διαθεματικότητα και οι εναλλακτικοί/ συμπληρωματικοί μέθοδοι διδασκαλίας, εποπτικά μέσα κλπ... Ερκέστηκα μόνο στο σχέδιο και τίποτα άλλο... Αυτό το παραπάνω τελικά δίνεται (βαθμολογικά), αν ο καθένας μας αφήσει ελεύθερο τον εαυτό του και κάνει τους συνδυασμούς που ταιριάζουν γάντι! Μπράβο σε όσους το έκαναν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:33:53 »

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 16, 2009, 01:12:33 μμ »
εκτος απο ενα καλα οργανωμενο σχεδιο, νομιζω οτι θελει και λιγο να τους εντυπωσιασεις με ορους παιδαγωγικους αλλα και με διαθεματικοτητα , για να δουν οτι εχεις κριτικη σκεψη.προσπαθησα να τα συγκερασω καπως. το ονομα του αχιλλλεα μου ξεφυγε στο 2ο ερωτημα αλλα τελος καλο ολα καλα ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2009, 01:15:31 μμ από xarakara »

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 16, 2009, 01:13:28 μμ »

Όντως. Πολύ ωραίο και αυτό με την γκουέρνικα και με την Ελένη. Με την Ιλιάδα τα συνδύασες ή και με το β ζητούμενο; εστίασες στο αντιπολεμικό μήνύμα να υποθέσω.. Είχες προετοιμαστεί για αυτή τη διαθεματική προσέγγιση (τι θα βάλεις σε κάθε έργο της ύλης) ή ήταν εκείνη τη στιγμή που τα σκέφτηκες;

Πάντως, η διδασκαλία είναι και τέχνη..Καλά λέει ο Παπανούτσος  :)

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 16, 2009, 01:16:57 μμ »
εκτος απο ενα καλα οργανωμενο σχεδιο, νομιζω οτι θελει και λιγο να τους εντυπωσιασεις με ορους παιδαγωγικους αλλα και με διαθεματικοτητα , για να δουν οτι εχεις κριτικη σκεψη.προσπαθησα να τα συδιασω καπως. το ονομα του αχιλλλεα μου ξεφυγε στο 2ο ερωτημα αλλα τελος καλο ολα καλα

Συμφωνώ μαζί σου! :)
Διαβάζοντας αρχαία για τον διαγωνισμό, έλεγα "πωπω αν πέσει αυτό το κομμάτι, θα μπορούσα να το συνδυάσω μ' αυτό, μ' εκείνο, να σχολιάσω αυτό..."! Μιλάμε για οργασμό πρωτότυπων ιδεών! Όταν ήρθε εκείνη η ώρα... έπεσα στα κλασικά!! Μόνο έτσι μπορώ να εξηγήσω το χαμηλό βαθμό μου. Στο πρώτο ζήτημα πρέπει να μου έκοψαν πολλά, γιατί νομίζω πως το 2ο ζήτημα το είδα πολύ χαλαρότερα και αυτοσχεδιάσα δοκιμιακά!! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:33:53 »

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 16, 2009, 01:19:13 μμ »
εκεινη την ωρα τα σκεφτηκα, αλλα νομιζω οτι ηταν ευκολο να τα σκεφτει ο καθενας  που θα εβαζε την διαθεματικοτητα στο σχεδιο του.

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 16, 2009, 01:23:16 μμ »
τι εννοεις επεσες στα κλασικα;;;εγω , οταν διαβαζα, έλεγα οτι αυτο και η σκηνη εκτορα-πηνελοπηε προσφερονται για το αντιπολεμικο μνμ  αλλαωστε και οι στοχοι απο το βιβλιο του καθηγητη το ειχαν.τα συγκεκριμενα χωρια και τον πικασσο τα σκεφτηκα εκεινη την ωρα

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 16, 2009, 01:39:12 μμ »
τι εννοεις επεσες στα κλασικα;;;εγω , οταν διαβαζα, έλεγα οτι αυτο και η σκηνη εκτορα-πηνελοπηε προσφερονται για το αντιπολεμικο μνμ  αλλαωστε και οι στοχοι απο το βιβλιο του καθηγητη το ειχαν.τα συγκεκριμενα χωρια και τον πικασσο τα σκεφτηκα εκεινη την ωρα

Εννοώ έγραψα ξερά το σχέδιο, δεν πήγα ένα επίπεδο παραπέρα.

update: να πω τη μαύρη αλήθεια, αυτή τη στιγμή δε θυμάμαι ΚΑΝ τί έγραψα...!!!  :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 16, 2009, 04:12:49 μμ »
τα εποπτικα μέσα τα αναφέρατε μόνο στην αρχή ή τα χρησιμοποιησατε σε όλη την πορεία του μαθηματος????
το δευτερο ερωτημα τελικα ήθελε σχέδιο???

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 16, 2009, 04:33:44 μμ »
το δευτερο ερωτημα τελικα ήθελε σχέδιο???

Δε νομίζω. Το 2007, όταν είχε ζητηθεί κάτι παρόμοιο στη διδακτική αρχαίων, οι οδηγίες προς τους διορθωτές έλεγαν σχέδιο για το πρώτο ζητούμενο, αλλά για το δεύτερο η συλλογιστική ήταν να απαντηθεί ως γνωστικό.

τα εποπτικα μέσα τα αναφέρατε μόνο στην αρχή ή τα χρησιμοποιησατε σε όλη την πορεία του μαθηματος????

Αυτό θα ήθελα και εγώ να το διευκρινήσει κάποιος που χρησιμοποίησε εποπτικά μέσα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2009, 04:38:55 μμ από ypernouli »

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 16, 2009, 05:11:38 μμ »
εγω στην αρχη μοιρασα μια φωτοτυπια  που θα χρησιμευε και για τη συνδεση με τα προηγουμενα και σε ολη τη διαρκεια , γιατι εκει τους κατηυθυνα στον αριθμο των ενοτητων για να μη χαθουν και βρουν οσες θελουν.στο τελος ειπα οτι θα τους διβαζα ευριπιδη και θα τους εδειχνα και τον ζωγραφικο πινακα

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 16, 2009, 10:46:33 μμ »
εγω στην αρχη μοιρασα μια φωτοτυπια  που θα χρησιμευε και για τη συνδεση με τα προηγουμενα και σε ολη τη διαρκεια , γιατι εκει τους κατηυθυνα στον αριθμο των ενοτητων για να μη χαθουν και βρουν οσες θελουν.στο τελος ειπα οτι θα τους διβαζα ευριπιδη και θα τους εδειχνα και τον ζωγραφικο πινακα

 κάτι σαν φύλλο πληροφοριών που λέμε???δηλαδή τις ενότητες τις χώρισες μόνη σου ??δεν το ζητησες από τους μαθητές να χωρίσουν ενότητες και να δώσουν πλαγιότιτλους???εγώ υποτίθεται το ζητησα απο τους μαθητές και έδωσα την απάντηση που περίμενα.. αλλά τα δικά μου δεν μετράνε ,, γιατί έτσι κι αλλιώς χαντακώθηκα...

Αποσυνδεδεμένος mariagal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 17, 2009, 01:15:20 πμ »
πολύ σωστά όλα αυτά!
παιδιά, εμένα η ειδ διδακτική ήταν πάντα το αγκάθι μου, μονίμως 50άρια με πολύ καλό βαθμό στο γνωστικό...τελικά φέτος ακολούθησα απλά τη φαντασιά μου κ όχι τα τυποποιημένα σχέδια των φροντιστηρίων που είχα πλουτίσει και έγραψα 77...

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 17, 2009, 01:27:07 πμ »
πολύ σωστά όλα αυτά!
παιδιά, εμένα η ειδ διδακτική ήταν πάντα το αγκάθι μου, μονίμως 50άρια με πολύ καλό βαθμό στο γνωστικό...τελικά φέτος ακολούθησα απλά τη φαντασιά μου κ όχι τα τυποποιημένα σχέδια των φροντιστηρίων που είχα πλουτίσει και έγραψα 77...

Συγχαρητήρια mariagal!τα βασικά βήματα (σκοποί, στόχοι, αφόρμηση κτλ) όμως τα εγραψες; ή απλά περιέγραψες πώς θα έκανες το μάθημα; 

Αποσυνδεδεμένος mariagal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 17, 2009, 02:30:13 πμ »
loipon...
egrapsa istoria, parolo pou ta arxaia einai to kalytero mou...kai ti ekana : evala ta panta! diladi, stoxous, aformisi, vivliografia, o,ti dipote...apla, stin poreia tou mathimatos evala o,ti leo k kano stin taxi, ti rotao ta paidia, poious xartes vlepoume ktl...kai to pio simantiko, edosa prwtotypes (elpizo!) aformiseis, px edeixa sta paidia 1 foto tou karamanli sto zappeio pou ypografei tin prosxwrisi stin eok, tetoia pragmata...genika, nomizo oti oi diorthotes de theloun ta typopoihmena pragmatakia pou oloi anazitoume, ego toulaxiston, sta frontistiria...omos, to sxedio na exei epistimoniki vasi, oxi sta koutourou...
paidia, kali dynami k kouragio se olous mas!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160951
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 32
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 497

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.