*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 296923 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος limnioti

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 10:47:19 μμ »
Και γω χρειαζομαι αδεια ανευ αποδοχών για να τελιώσω το σχολικο έτος, χωρίς να ανεβώ στο Σουφλί για 20 μέρες, μιας και η άδεια ανατροφής λήγει 30/5 και είναι πολύ δύσκολο να αφήσω τρια μωρά πίσω για τόσες μέρες.Ποίος άλος τρόπος υπάρχει αφού οι κανονικές άδειες χορηγούνται ανα δύο μέρες και μετά τι;Τα φωτα σας παρακαλώ

εισαι μονιμη;σε καταλαβαινω αλλα γιατι δεν εξαντλεις ολο το περιθωριο για τις αλλες αδειες;βλεπω ότι παλι τους αλλους σκεφτομαστε οι εκπαιδευτικοι και οχι τον εαυτό μας. ..
[/quote]
What goes around, comes around

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:58:51 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 10:50:57 μμ »
δικαιουμαστε 10 νομιζω κανονικης το χρονο.λογικα μπορεις να τις παρεις μαζι. αλλιως κοιτα αναρρωτικη.δεν ποναει η μεση σου με 3 παιδια;;

Αποσυνδεδεμένος limnioti

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 11:06:30 μμ »
λογικά με τη δική μου λογική θα μπορούσα να πάρω τις 10 κανονικής μαζεμένες. Είναι κάτι που το έχει κάνει κάποιός γιατί ο νόμος δενλέει κάτι τέτοιο.¨οσο για την αναρρωτική χρειάζεται να περάσω από επιτροπή.ποιά είναι η διαδικασία γιατί είμαι νεοδιόριστη τώρα έβγαλα βιβλιάριο υγείας και δεν γνωρίζω τη διαδικασία
What goes around, comes around

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 16, 2008, 08:00:42 πμ »
Αν έχεις καλές σχέσεις με τον διευθυντή του σχολείου σου να το συζητήσεις μαζί του. Πολλές φορές οι ίδιοι οι διευθυντές προτείνουν σε τέτοιες περιπτώσεις την αναρρωτική.
Αν πας σε δημόσιο νοσοκομείο της περιοχής που είσαι διορισμένη ένα χαρτί από τον γιατρό είναι αρκετό.
Αν πάρεις αναρρωτική από νοσοκομείο άλλου νομού ίσως να χρειαστεί να περάσεις από Υγειονομική. Αν όμως σε καλύψει ο διευθυντής δεν χρειάζεται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:58:51 »

Αποσυνδεδεμένος ankir1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 16, 2008, 09:38:25 πμ »
Συνάδελφοι, σας παρακαλώ τα φώτα σας για ένα θέμα.

Πόσο εύκολη είναι η χορήγηση άδειας άνευ αποδοχών; Και για να είμαι πιο σαφής έχω το εξής πρόβλημα: Ύστερα από δύο αποτυχημένες εξωσωματικές το καλοκαίρι ο γιατρός μου έδωσε το πράσινο φως για νέες προσπάθειες από το Γενάρη. Επειδή η διαδικασία αυτή απαιτεί πολλές βραχυχρόνιες άδειες (για υπερηχογραφική παρακολούθηση, ωοληψίες, αποχή από την εργασία μετά την εμβρυομεταφορά) και πάνω από όλα ηρεμία σκέφτομαι να ζητήσω μια άδεια άνευ αποδοχών για δύο-τρεις μήνες ας πούμε. Έτσι, στο διάστημα αυτό ίσως να στείλουν κάποιον στη θέση μου για να με αναπληρώσει για να μην μένουν οι τάξεις μου χωρίς καθηγητή. Μου φαίνεται πιο δίκαιο αυτό από το ζητάω κάθε λίγο και λιγάκι άδειες λίγων ημερών... Τι ξέρετε για το θέμα αυτό; Δίνονται οι άδειες αυτές; Πρέπει να αναφέρω επακριβώς το λόγο; Πόσο καιρό παίρνει η χορήγησή τους; Σε ποιους την απευθύνω και ποιοι αποφασίζουν για τη χορήγησή της; Αν δοθεί, πρέπει να πληρώνω ασφαλιστικές και άλλες εισφορές; Γενικά, τι γνωρίζετε για το θέμα αυτό;

εισαι μονιμη;σε καταλαβαινω αλλα γιατι δεν εξαντλεις ολο το περιθωριο για τις αλλες αδειες;βλεπω ότι παλι τους αλλους σκεφτομαστε οι εκπαιδευτικοι και οχι τον εαυτό μας. ..

Είμαι μόνιμη εδώ και πολλά χρόνια. Στα χρόνια αυτά ζήτημα να έχω πάρει συνολικά δύο μήνες άδεια (λόγω μικροεπεμβάσεων, προηγούμενης εξωσωματικής και επιτυχούς εγκυμοσύνης). Σύμφωνα με το γράμμα του νόμου μπορώ να παίρνω αναρρωτικές όποτε ζητά ο γιατρός αλλα το σχολείο θα μένει χωρίς καθηγητή έτσι. Φαντάζομαι ότι στέλνουν άλλον στη θέση μου μόνο σε περίπτωση μακροχρόνιας άδειας. Το θέμα είναι ότι δεν έχω καλές σχέσεις με το διευθυντή και σίγουρα δεν θα δείξει κατανόηση. Το αντίθετο μάλιστα. Και η αλήθεια είναι ότι δημιουργείται πρόβλημα στο σχολείο. Δηλαδή σε ένα μήνα θα χρειαστεί να λείψω σίγουρα δεκαπέντε μέρες. Τι να κάνω??? Είμαι σε δίλημμα. Πάντως για τις άνευ αποδοχών γνωρίζεις κάτι για τα διαδικαστικά?

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 16, 2008, 02:52:43 μμ »
http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/index.php   κοιτα εδω,,δεν προλαβα να δω!ισως εχει κατι

Αποσυνδεδεμένος echronea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 16, 2008, 10:48:57 μμ »
Limnioti, πολλές φορές μετά την άδεια ανατροφής ο διευθυντής ζητάει απλά να πας να υπογράψεις την ανάληψη υπηρεσίας και μετά σε καλύπτει να φύγεις. Έτσι έγινε με μένα και με άλλους που ξέρω. Αν δεν γίνει έτσι, είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν άδεια άνευ αποδοχών επειδή έχεις μικρά παιδιά. Η κανονική άδεια δεν διευκρινίζει η εγκύκλιος αν μπορεί να είναι συνεχόμενη (δεν λέει πάντως και ότι δεν γίνεται), η αναρρωτική δεν μπορεί να είναι πάνω από δύο μέρες χωρίς χαρτί γιατρού.

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 10:32:10 πμ »
Μπορει καποιος να πει, που υποβαλεις αιτηση για ανευ αποδοχων, ποιος αποφασιζει, ποσο ευκολα τη δινουν, για ποσα χρονια κλπ?

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 10:40:35 πμ »
Limnioti, o θεσμός των αναπληρωτών δημιουργήθηκε για περιτπώσεις σαν και τη δική σου, όχι για να καλύπτουν οργανικά κενά. Κανονικά πρέπει να υπάρχει αναπληρωτής στο γραφείο που να καλύπτει τους απόντες έστω και για μια μέρα. Το λούκι που περνάς δε θα πρεπε να αφήνει περιθώρια για τέτοιες ανησυχίες. Αν δεν μπορείς να βρεις άκρη με το διευθυντή σου να πας κατευθείαν στον Προϊστάμενό σου. Άσε που εφόσον ήδη λείπεις από το σχολείο μπορείς να του ζητήσεις να σε κρατήσει στο γραφείο (κάπως καλύτερα μάλλον ε;) Προστασία της μητρότητας ρε.... >:( >:( >:( (Τα πήρα πάλι  :-[ :-[)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος popolina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 12:14:17 μμ »
Οι μόνιμοι μπορούν να πάρουν άδεια άνευ αποδοχών για 1 μήνα το χρόνο. Η αίτηση γίνεται στις Διευθύνσεις. Εγώ πήρα άδεια άνευ αποδοχών για ένα μήνα πέρυσι, γιατί η άδεια ανατροφής μου έληγε το Μάιο και για να μην μετακομίσω μόνη μου με μικρά μωρά για ένα μόνο μήνα σε άλλη περιοχή.

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 04:37:07 μμ »
Δικαιούσαι μέχρι 2 χρόνια άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου που δεν έχει κλείσει τα 6 χρόνια. Η αίτηση θα γίνει στη διεύθυνση που ανήκεις και είναι υποχρεωμένοι να στη δώσουν για τον λόγο αυτό. Η διαδικασία είναι απλή, μια αίτηση και ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού για να φαίνεται οτι είναι μικρότερο των 6. Όσο για την κανονική άδεια δεν υπάρχει περιορισμός για το μέχρι πόσες μέρες μπορείς να πάρεις συνεχόμενα... αν ο λόγος σου θεωρηθεί σημαντικός και αν ο προϊστάμενος σου είναι συνεργάσιμος μπορείς να πάρεις και τις 10 μέρες μαζεμένες. Αυτό συμβαίνει συχνά σε περιπτώσεις συναδέρφων που είναι στο παραπέντε για τη σύνταξη και σε περιπτώσεις που η άδεια ανατροφής λήγει λίγο πριν τη λήξη του διδακτικού έτους.
Αναρρωτική για περισσότερες από τρεις μέρες ή αναρρωτική πριν ή μετά από αργία υποχρεωτικά παραπέμπεται σε υγειονομική επιτροπή. Στην περίπτωση αυτή υπάρχουν δύο εκδοχές... ή παίρνεις χαρτί γιατρού (νοσοκομειακού αν η άδεια είναι πολλές μέρες) και μαζί με μια αίτηση τα στένεις στο γραφείο που ανήκεις και από εκεί ο αρμόδιος υπάλληλος παραπέμπει την αίτηση σου στην υγειονομική της περιοχής όπου είναι η έδρα του σχολείου σου ή αν είσαι μακρυά πας μόνος σου το χαρτί του γιατρού στην υγειονομική της περιοχής που είσαι και απλά τους λες οτι ανήκεις στην τάδε δευτεροβάθμια και αναλαμβάννουν αυτοί να στείλουν το χαρτί της έγκρισης της αναρρωτικής. Βέβαια να ξέρεις πως κάποιες υγειονομικές δεν δέχονται να πας μόνος σου το χαρτί του γιατρού και σου ζητούν να το στείλεις στη β/μια που ανήκεις και να τους διαβιβαστεί από κει.
Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος mons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 15, 2009, 05:49:19 μμ »
καλησπέρα.θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος γνωρίζει ,αν μια πρωτοδιοριζόμενη ,χωρίς παιδιά, διακιούται άδεια ανευ αποδοχών.Διάβασα τον 3528/2007 άρθρο 51 και δεν μου λύθηκε η απορία. Οι λόγοι είναι οικογενειακοί.
  H ερώτησή μου συνεχίζει να ισχύει και να προσθέσω ότι οι οικογενειακοί λόγοι είναι η διετής απουσία του συζύγου στο εξωτερικό (στρατιωτικός). Επίσης, η πραγματική μου προυπηρεσία είναι πάνω από δύο χρόνια αναπλήρωσης. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος mons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 24, 2009, 08:23:36 μμ »
καλησπέρα.θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος γνωρίζει ,αν μια πρωτοδιοριζόμενη ,χωρίς παιδιά, διακιούται άδεια ανευ αποδοχών.Διάβασα τον 3528/2007 άρθρο 51 και δεν μου λύθηκε η απορία. Οι λόγοι είναι οικογενειακοί.
  H ερώτησή μου συνεχίζει να ισχύει και να προσθέσω ότι οι οικογενειακοί λόγοι είναι η διετής απουσία του συζύγου στο εξωτερικό (στρατιωτικός). Επίσης, η πραγματική μου προυπηρεσία είναι πάνω από δύο χρόνια αναπλήρωσης. Ευχαριστώ.
κανεις?...... :-[ :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος mons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 19, 2009, 05:06:50 μμ »
Βρήκα αυτό στη Δευτεροβάθμια της Ξάνθης

Δ2/54963/28-05-2002 ΥΠ.Ε.Π.Θ.

Εγκύκλιος Δ2/54963/28-05-2002 ΥΠ.Ε.Π.Θ.

Άδειες χωρίς αποδοχές

Αναφορικά με τις άδειες χωρίς αποδοχές των εκπαιδευτικών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σας γνωρίζουμε τα εξής :
Χορηγείται άδεια χωρίς αποδοχές μέχρι ένα (1) μήνα μετά από αίτηση τους χωρίς απόφαση υπηρεσιακού συμβουλίου από τον Προϊστάμενο της Διεύθυνσης ή του Γραφείου Δ.Ε. (Ν. 2683 /99 αρ. 51 παρ. 1 ΦΕΚ 19 Α` και ΣΤ/56/15-11-01 ΦΕΚ 1409 Β`). β) Άδειες χωρίς αποδοχές έως τρία έτη ύστερα από πρόταση του αρμόδιου Κεντρικού Υπηρεσιακού συμβουλίου (Κ.Υ.Σ.Δ.Ε.), στους Εκπαιδευτικούς μέχρι τη λήξη του σχολικού έτους, όταν συντρέχουν σοβαροί λόγοι ιδίως θεραπεία δυσίατων ασθενειών του ιδίου του Εκπαιδευτικού ή των μελών της οικογένειάς του, ολοκλήρωση μεταπτυχιακών σπουδών, ανάγκη προσωρινής εγκατάστασης στο εξωτερικό (Ν. 1566/85, περ. Ε ` παρ. 1).
Για τους εκπ/κούς που επιθυμούν άδεια χωρίς αποδοχές θα πρέπει να προβλέπονται αναπληρωτές, ως εκ τούτου οι σχετικές αιτήσεις θα πρέπει να υποβάλλονται μέχρι τέλους Ιουνίου ώστε η ζητούμενη άδεια ν` αρχίζει με την έναρξη του σχολικού έτους (άδεια χωρίς αποδοχές χορηγείται για το σχολικό έτος και όχι για το διδακτικό). Σε σοβαρές και αιφνίδιες περιπτώσεις, που δεν υπάρχει δυνατότητα να προβλεφθούν γίνονται δεκτές οι αιτήσεις και κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους.
Οι αιτήσεις και τα δικαιολογητικά των ενδιαφερομένων θα υποβάλλονται δια μέσου των οικείων Δ/νσεων ή Γραφείων προς το ΥΠ.Ε.Π.Θ. και θα συνοδεύονται από τ` ανάλογα δικαιολογητικά.
Άδεια χωρίς αποδοχές διάρκειας έως 2 ετών χορηγείται χωρίς την μεσολάβηση υπηρεσιακού συμβουλίου για ανατροφή παιδιού ηλικίας έως και 6 ετών. Η άδεια αυτή δεν μπορεί να υπερβεί το χρόνο που απομένει μέχρι την συμπλήρωση των 6 ετών. σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 2 του άρθρου 51 σε συνδυασμό με το άρθρο 53 παρ. 1 του Ν. 2683/99 (ΦΕΚ 19 τ.Α`/ 1999) και σε συνδυασμό του άρθρου 53 του Ν. 2721/3-6-1999 Φ Ε Κ 112 τ.Α`/99) βάση του οποίου οι εκπαιδευτικοί Α΄/θμιας και Β΄/θμιας Εκπαίδευσης άγονται στις διατάξεις του Ν. 2683/99 (Υπαλληλικός Κώδικας).
Επίσης υποχρεωτικά χορηγείται και στους άνδρες εκπαιδευτικούς που θα την ζητήσουν για την ανατροφή του παιδιού τους.
Η παραπάνω άδεια χορηγείται από τους Προϊσταμένους Διευθύνσεων και Γραφείων Δ.Ε. (Αριθμ. ΣΤ5/56/18-11-2001) απόφαση <<Μεταβίβαση δικαιώματος υπογραφής με Εντολή Υπουργού στους Προϊσταμένους των Διευθύνσεων και Γραφείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των Νομών και Νομαρχιών>> ΦΕΚ 1409/17-11-2000.
Με βάση τα παραπάνω, και επειδή ενδιαφέρομαι για την άδεια άνευ αποδοχών, απλά καταθέτω την αίτηση στη δευτεροβάθμιά μου? Είμαι νεοδιοριζόμενη και αύριο θα παρουσιαστώ στη δευτεροβάΘμια για ορκομωσία. Επίσης, πόσο χρόνο πέρνει η έγκριση της άδειας (σκέφτομαι να παρακολουθήσω του χρόνου τα ΠΕΚ)? Δηλαδή, την επόμενη εβδομάδα μπορεί και να εγγκριθεί ή θα πρέπει να παρουσιαστώ στο σχολείο τοποθέτησής μου μέχρι να συνεδριάσει το ΚΥΣΔΕ ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159961
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 700
Σύνολο: 708

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.