*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018  (Αναγνώστηκε 201876 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #336 στις: Ιούνιος 08, 2017, 11:53:29 πμ »
Η εξάλειψη της κοροϊδίας γίνεται με το πλαφόν;
Και με τα υπόλοιπα που γράφω, ασφαλώς!
Και προφανώς το πλαφόν θα συμβάλει στη μερική διόρθωση της κοροιδίας, γιατί ξέρουμε στο 95% των περιπτώσεων πως αυτή αποκτήθηκε! Γιατί καλούσαν π.χ. τον τάδε και τον δείνα στην ενισχυτική και την ΠΔΣ; Με τι κριτήρια; Με τις γνωριμίες και τα "μέσα"! Γιατί δεν κάλεσαν ποτέ κι εμένα, που δεν έχω μάθει να στηρίζομαι σ' αυτά τα τεχνάσματα; Γιατί έμπαιναν στα ιδιωτικά ο άλφα και ο βήτα; Γιατί ήταν συγγενείς ή κολλητοί των ιδιοκτητών! Και έρχονται τώρα και μας φιγουράρουν μπροστά-μπροστά στους πίνακες; Πώς θα επέλθει μερική αξιοκρατία; Πώς θα έχουν πιθανότητες και οι νεώτεροι; Μόνο έτσι!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2017, 12:08:46 μμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:29:26 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #337 στις: Ιούνιος 08, 2017, 11:59:06 πμ »
Μαλώνετε, μαλώνετε για τα αποφάγια. Οι κοπελίτσες από τη Κύπρο και τη Ρώμη έρχονται. Είναι, νέες ωραίες και ειδικής. Τί έχετε να αντιπαραβάλετε; Άσε τς γριές να μαλώνουν για τα σάπια μαρουλόφυλλα στις λαϊκές.
Προφανώς δεν με έχεις δει, γι' αυτό λες "γριές"! Οι χαρακτηρισμοί σου αλλού, λοιπόν!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #338 στις: Ιούνιος 08, 2017, 12:16:26 μμ »
Και με τα υπόλοιπα που γράφω, ασφαλώς!
Και προφανώς το πλαφόν θα συμβάλει στη μερική διόρθωση της κοροιδίας, γιατί ξέρουμε στο 95% των περιπτώσεων πως αυτή αποκτήθηκε! Γιατί καλούσαν π.χ. τον τάδε και τον δείνα στην ενισχυτική και την ΠΔΣ; Με τι κριτήρια; Με τις γνωριμίες και τα "μέσα"! Γιατί δεν κάλεσαν ποτέ κι εμένα, που δεν έχω μάθει να στηρίζομαι σ' αυτά τα τεχνάσματα; Γιατί έμπαιναν στα ιδιωτικά ο άλφα και ο βήτα; Γιατί ήταν συγγενείς ή κολλητοί των ιδιοκτητών! Και έρχονται τώρα και μας φιγουράρουν μπροστά-μπροστά στους πίνακες; Πώς θα επέλθει μερική αξιοκρατία; Πώς θα έχουν πιθανότητες και οι νεώτεροι; Μόνο έτσι!
Οπότε εξισώνεις τις προϋπηρεσίες μετά από ασεπ κι αυτές των ιδιωτικων π.χ... πολύ δίκαιο

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #339 στις: Ιούνιος 08, 2017, 12:22:37 μμ »
Και με τα υπόλοιπα που γράφω, ασφαλώς!
Και προφανώς το πλαφόν θα συμβάλει στη μερική διόρθωση της κοροιδίας, γιατί ξέρουμε στο 95% των περιπτώσεων πως αυτή αποκτήθηκε! Γιατί καλούσαν π.χ. τον τάδε και τον δείνα στην ενισχυτική και την ΠΔΣ; Με τι κριτήρια; Με τις γνωριμίες και τα "μέσα"! Γιατί δεν κάλεσαν ποτέ κι εμένα, που δεν έχω μάθει να στηρίζομαι σ' αυτά τα τεχνάσματα; Γιατί έμπαιναν στα ιδιωτικά ο άλφα και ο βήτα; Γιατί ήταν συγγενείς η κολλητοί των ιδιοκτητών! Και έρχονται τώρα και μας φιγουράρουν μπροστά-μπροστά στους πίνακες; Πώς θα επέλθει μερική αξιοκρατία; Πώς θα έχουν πιθανότητες και οι νεώτεροι; Μόνο έτσι!

  Λες συνεχώς ψέματα για να δημιουργείς εντυπώσεις κρίνοντας μόνο από την προσωπική σου εμπειρία κ με πρόσχημα το καλό των νέων προσπαθείς να περάσεις τα συμφέροντά σου. Αυτό το 95% είναι βγαλμένο από το μυαλό σου. Καλό είναι να μιλάς με συγκεκριμένα στοιχεία.
  Για παράδειγμα ο πίνακας με προϋπηρεσία στον οποίο ανήκω. Περιλαμβάνει 78 άτομα από τα οποία 1 ειδική κατηγορία με επιτυχία ΑΣΕΠ δλδ ποσοστο 1,28% με απολύτως νόμιμη προυπηρεσία. 1 άτομο με ιδιωτική προυπηρεσία χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ δλδ 1,28/100% με αμφισβητούμενη προυπηρεσία. 27/78 χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ δλδ 34%, κάποιοι από αυτούς βέβαια μπορεί να είχαν επιτυχία σε προηγούμενους διαγωνισμούς, οπότε το πραγματικό ποσοστό μάλλον είναι 25-30%. Με δεδομένο τώρα ότι ο πίνακας φτάνει στο νουμερο 30-35 θα αναφέρω και το ποσοστο χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ αυτών που έχουν πιθανότητες να δουλέψουν δλδ των 40 πρώτων. 10/40 δλδ 25% το ποσοστό αυτών χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ.
  Που είναι το 95% ακριβώς που αποκτήθηκε παράνομα? Γιατί λες ψέματα; Δεν ντρέπεσαι λίγο να τσουβαλιάζεις όλο τον κόσμο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:29:26 »

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #340 στις: Ιούνιος 08, 2017, 01:00:58 μμ »
  Λες συνεχώς ψέματα για να δημιουργείς εντυπώσεις κρίνοντας μόνο από την προσωπική σου εμπειρία κ με πρόσχημα το καλό των νέων προσπαθείς να περάσεις τα συμφέροντά σου. Αυτό το 95% είναι βγαλμένο από το μυαλό σου. Καλό είναι να μιλάς με συγκεκριμένα στοιχεία.
  Για παράδειγμα ο πίνακας με προϋπηρεσία στον οποίο ανήκω. Περιλαμβάνει 78 άτομα από τα οποία 1 ειδική κατηγορία με επιτυχία ΑΣΕΠ δλδ ποσοστο 1,28% με απολύτως νόμιμη προυπηρεσία. 1 άτομο με ιδιωτική προυπηρεσία χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ δλδ 1,28/100% με αμφισβητούμενη προυπηρεσία. 27/78 χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ δλδ 34%, κάποιοι από αυτούς βέβαια μπορεί να είχαν επιτυχία σε προηγούμενους διαγωνισμούς, οπότε το πραγματικό ποσοστό μάλλον είναι 25-30%. Με δεδομένο τώρα ότι ο πίνακας φτάνει στο νουμερο 30-35 θα αναφέρω και το ποσοστο χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ αυτών που έχουν πιθανότητες να δουλέψουν δλδ των 40 πρώτων. 10/40 δλδ 25% το ποσοστό αυτών χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ.
  Που είναι το 95% ακριβώς που αποκτήθηκε παράνομα? Γιατί λες ψέματα; Δεν ντρέπεσαι λίγο να τσουβαλιάζεις όλο τον κόσμο;
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #341 στις: Ιούνιος 08, 2017, 01:48:20 μμ »
mauros rigas για αρχή άσε τις ειρωνείες. Αν δεν κάνω λάθος ειδικές κατηγορίες θεωρούνται και οι πολύτεκνοι. Εγώ δεν αναφέρθηκα σε όσους έχουν προβλήματα υγείας, αυτά τα λες εσύ. Σέβομαι τα προβλήματα υγείας αλλά δε δέχομαι να με προσπερνούν πολύτεκνοι και απολυμένοι ιδιωτικών. Και ναι σε όλο το δημόσιο τομέα ισχύει ποσόστωση και πραγματικά απορώ γιατί η εκπαίδευση αποτελεί εξαίρεση. Που είναι το παράλογο; Ειδικές κατηγορίες θα έπρεπε να είναι μόνο τα άτομα με προβλήματα υγείας. Όλοι οι άλλοι να έχουν τις ίδιες ευκαιρίες για εργασία. Και πίστεψέ με εγώ και πολλοί άλλοι είμαστε σε πολύ χειρότερη  μοίρα από τους πολύτεκνους που πηγαίνουν αναπληρωτές στο νομό μου!

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #342 στις: Ιούνιος 08, 2017, 02:03:11 μμ »
Μου άρεσει που σας πειράζουν οι "ιδιωτικοί" ενώ τα μεταπτυχιακά Ειδικής απο Ιταλοβουλγαρίες με κούριερ που δίνουν διπλές προυπηρεσίες παρακαλώ και είναι και αμέτρητα δεν σας πειράζουν.

Δεν έχω δουλέψει σε ιδιωτικό σχολείο, το ξεκαθαρίζω και αυτό άδικο είναι. Μπορεί ο ένας να δούλευε στο ιδιωτικό σαν σκυλί μαύρο , μπορεί όμως να το είχε προσλάβει σε κανένα "τελειωμένο"ιδιωτικό και ο ξάδερφος του και μάλιστα από την αρχή με στρατηγική για να μπει μετά  στον πίνακα αναπληρωτών.

Το σίγουρο είναι ότι ειδικά στην πρωτοβάθμια το πρόβλημα αριθμητικά τουλάχιστον δεν είναι ιδιωτικοί, αλλά τα μεταπτυχιακά κουριερ τα οποία μετράνε ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΗ και φέτος αν δείτε τους πίνακες  ΘΑ ΦΡΙΞΕΤΕ.

Με ένα μεταπτυχιακούλι των 6 μηνων εξ αποστασεως και 5-6 χρόνια ειδική ΤΣΟΥΠ πάνω από το 1000 στον πίνακα νηπιαγωγων γενικής!!! και πάνω από τους ΠΕ61!!! στον πινακα ειδικής!!!

Αυτά είναι μεταπτυχιακά συνάδελφοι!!!

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #343 στις: Ιούνιος 08, 2017, 02:26:37 μμ »
mauros rigas για αρχή άσε τις ειρωνείες. Αν δεν κάνω λάθος ειδικές κατηγορίες θεωρούνται και οι πολύτεκνοι. Εγώ δεν αναφέρθηκα σε όσους έχουν προβλήματα υγείας, αυτά τα λες εσύ. Σέβομαι τα προβλήματα υγείας αλλά δε δέχομαι να με προσπερνούν πολύτεκνοι και απολυμένοι ιδιωτικών. Και ναι σε όλο το δημόσιο τομέα ισχύει ποσόστωση και πραγματικά απορώ γιατί η εκπαίδευση αποτελεί εξαίρεση. Που είναι το παράλογο; Ειδικές κατηγορίες θα έπρεπε να είναι μόνο τα άτομα με προβλήματα υγείας. Όλοι οι άλλοι να έχουν τις ίδιες ευκαιρίες για εργασία. Και πίστεψέ με εγώ και πολλοί άλλοι είμαστε σε πολύ χειρότερη  μοίρα από τους πολύτεκνους που πηγαίνουν αναπληρωτές στο νομό μου!

  Για αρχή θα είσαι πιο προσεκτικός όταν μιλάς για τέτοια θέματα ώστε να μην σε ειρωνεύομαι.
  Ναι θεωρούνται κ οι πολύτεκνοί κ το διαχώρισα σε αυτά που έγραψα. Εσύ δεν το διαχώρισες. Με την ποσόστωση πάντως μπορεί να είναι χειρότερα για εσένα, γιατί ενώ αυτή τη στιγμή οι ειδικές κατηγορίες στους πίνακες είναι από 0% μέχρι 7-8%, όπου περιλαμβάνονται και οι πολύτεκνοι, με την ποσόστωση θα είναι  σύμφωνα με το νόμο 4440/2016, με τον οποίο όλες οι θέσεις που προκηρύσσονται από το ΑΣΕΠ υποχρεούνται στο εξής το 15% των προσλήψεων αορίστου χρόνου στον δημόσιο και ευρύτερο δημόσιο τομέα να αφορούν σε άτομα με αναπηρία και μέλη των οικογενειών τους και 10% για πολύτεκνους.
  Δεν μπορεί να εφαρμοστεί στην εκπαίδευση αν δεν γίνουν μόνιμοι διορισμοί. Θα πρέπει στην προκύρηξη αναπληρωτών να γράφει ότι θα πάρουν 100 φυσικούς πχ και από αυτούς οι 15 θα έχουν ποσοστό αναπηρίας, οι 10 πολύτεκνοι και να μας έπαιρναν όλους 1 Σεπτέμβρη.
  Τελικά ενώ με την υφιστάμενη κατάσταση το ποσοστό ειδικών κατηγοριών  κυμαίνεται από 0% - 8% περίπου, θα γινόταν 25%.

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #344 στις: Ιούνιος 08, 2017, 02:36:31 μμ »
Να κάνω απλά μια διόρθωση στους υπολογισμούς μου. Το 0% με 7-8% είναι στο σύνολο των πινάκων. Στην πράξη δουλεύουν λιγότερα άτομα οπότε το 8% στην πραγματικότητα μπορεί να είναι από 0% μέχρι και 15-20% ανάλογα τον πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #345 στις: Ιούνιος 08, 2017, 02:40:48 μμ »
Μήπως θες να βαρέσω και προσοχή; Είσαι εριστικός χωρίς λόγο και εγώ δε συνηθίζω να τσακώνομαι στο pde. Δε σεμφωνούμε αλλά δεν το συνεχίζω. Τα ποσοστά είναι δικοί σου υπολογισμοί. Γεια χαρά!

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #346 στις: Ιούνιος 08, 2017, 02:47:02 μμ »
Με πρόλαβες Μαύρε Ρήγα. Πρέπει να υπολογίζουμε το ποσοστό των ειδικών κατηγοριών με βάση τον αριθμό των προσληφθέντων και όχι των αιτούντων. Και επειδή οι ειδικές κατηγορίες προτάσσονται, κάθε χρόνο τα καινούργια άτομα που μπαίνουν στις ειδικές κατηγορίες δουλεύουν και αυτά. Δηλαδή χρόνο με το χρόνο το ποσοστό των ειδικών κατηγοριών που δουλεύει αυξάνεται. Η μόνη μου απορία είναι γιατί οι μόνες παθήσεις που μετράνε να είναι η σκλήρυνση κατά πλάκας και η μεσογειακή αναιμία. Άλλες αρρώστιες δεν υπάρχουν; Γι αυτό και εγώ λέω πως θα έπρεπε να μετράνε πολύ περισσότερες παθήσεις και να προσλαμβάνονται με ποσόστωση γιατί αλλιώς δύσκολα θα δούλευε υγιές άτομο.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #347 στις: Ιούνιος 08, 2017, 03:16:07 μμ »
  Λες συνεχώς ψέματα για να δημιουργείς εντυπώσεις κρίνοντας μόνο από την προσωπική σου εμπειρία κ με πρόσχημα το καλό των νέων προσπαθείς να περάσεις τα συμφέροντά σου. Αυτό το 95% είναι βγαλμένο από το μυαλό σου. Καλό είναι να μιλάς με συγκεκριμένα στοιχεία.
  Για παράδειγμα ο πίνακας με προϋπηρεσία στον οποίο ανήκω. Περιλαμβάνει 78 άτομα από τα οποία 1 ειδική κατηγορία με επιτυχία ΑΣΕΠ δλδ ποσοστο 1,28% με απολύτως νόμιμη προυπηρεσία. 1 άτομο με ιδιωτική προυπηρεσία χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ δλδ 1,28/100% με αμφισβητούμενη προυπηρεσία. 27/78 χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ δλδ 34%, κάποιοι από αυτούς βέβαια μπορεί να είχαν επιτυχία σε προηγούμενους διαγωνισμούς, οπότε το πραγματικό ποσοστό μάλλον είναι 25-30%. Με δεδομένο τώρα ότι ο πίνακας φτάνει στο νουμερο 30-35 θα αναφέρω και το ποσοστο χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ αυτών που έχουν πιθανότητες να δουλέψουν δλδ των 40 πρώτων. 10/40 δλδ 25% το ποσοστό αυτών χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ.
  Που είναι το 95% ακριβώς που αποκτήθηκε παράνομα? Γιατί λες ψέματα; Δεν ντρέπεσαι λίγο να τσουβαλιάζεις όλο τον κόσμο;
Είσαι πολύ προσβλητικός, χωρίς να με γνωρίζεις  και δεν ξέρεις τι γίνεται πέρα από τον πίνακα αναπληρωτών της δικής σου ειδικότητας!
Ρίξε μια ματιά στους φιλολόγους, στους οποίους ανήκω και κοίταξε και κατάλαβε ότι υπάρχουν 6442 φιλόλογοι με κάποια, μικρή έστω, προυπηρεσία. Επίπλέον, υπάρχουν 185 φιλόλογοι στις πρώτες θέσεις από ειδικές κατηγορίες (που κάθε χρόνο αυξάνονται αλματωδώς) και μέσα στους 1000 πρώτους φιλολόγους του συγκεκριμένου πίνακα αναπληρωτών υπάρχουν 123 που έχουν τεράστιες προυπηρεσίες μόνο από τα ιδιωτικά όπου δούλευαν (πως προσελήφθησαν σ' αυτά κι αν πράγματι είχαν εργαστεί δεν το εξετάζω τώρα) και δεν έχουν τίποτε άλλο να επιδείξουν και ακόμη 300 περίπου άτομα με 0 μόρια από ΑΣΕΠ, αλλά με πάμπολλα μόρια, από "ύποπτες" προυπηρεσίες! Δηλ. προυπηρεσίες που αποκτήθηκαν σταδιακά από τις παλιές, καλές εποχές (2002 και μέχρι 2006), όταν Δ/ντές ΔΔΕ καλούσαν στις ενισχυτικές και τις ΠΔΣ εκείνους που ήθελαν να εξυπηρετήσουν, γιατί ήταν γνωστοί, κολλητοί ή συγγενείς τους! Αν αυτά σου φαίνονται λογικά και σε βρίσκουν σύμφωνο, δεν το σχολιάζω!
Κι αν εσύ δε νοιάζεσαι για τους νέους συναδέλφους, γιατί σε βολεύει να δουλεύουν όλο οι ίδιοι και οι ίδιοι και να μην υπάρχει ανανέωση, αυτό δεν σημαίνει ότι εγώ δεν ενδιαφέρομαι γι' αυτούς κι ότι κοιτάζω το συμφέρον μου! Ντροπή σου! Υπάρχουν ακόμη και σήμερα κάποιοι που σκέφτονται και λειτουργούν συλλογικά και αλτρουιστικά!
Και ασφαλώς δεν "τσουβαλιάζω" τους άξιους με εκείνους που το "παίζουν" εκπαιδευτικοί και μπαίνουν στην τάξη μόνο και μόνο επειδή π.χ. ευνοούνται από ποσοστά τριτεκνίας ή οτιδήποτε άλλο ευεργετικό υπάρχει! Να είσαι τρίτεκνος, πολύτεκνος ή οτιδήποτε άλλο θέλεις, αλλά παρουσιάσε και καμιά επιτυχία σε ΑΣΕΠ, έτσι να δείξεις ότι ξέρεις πέντε πράγματα από το διδακτικό σου αντικείμενο! Κάνε και κανένα μεταπτυχιακό και τότε να μιλήσεις και να απαιτήσεις αναπλήρωση και διορισμό και δικαιολογημένα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #348 στις: Ιούνιος 08, 2017, 03:18:12 μμ »
Μήπως θες να βαρέσω και προσοχή; Είσαι εριστικός χωρίς λόγο και εγώ δε συνηθίζω να τσακώνομαι στο pde. Δε σεμφωνούμε αλλά δεν το συνεχίζω. Τα ποσοστά είναι δικοί σου υπολογισμοί. Γεια χαρά!

  Μα εσύ ξεκίνησες τις υποδείξεις...σου απάντησα στο ύφος σου. Κατά τα άλλα σε τι δεν συμφωνούμε; Σου παραθέτω ένα νόμο αδιαμφισβήτητο και κάποια ποσοστά που μπορεί να τα κάνει ο καθένας. Ανοίγεις τους πίνακες μετράς και βγάζεις αποτελέσματα. Γεια χαρά κ από εμένα.

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #349 στις: Ιούνιος 08, 2017, 03:26:59 μμ »
Με πρόλαβες Μαύρε Ρήγα. Πρέπει να υπολογίζουμε το ποσοστό των ειδικών κατηγοριών με βάση τον αριθμό των προσληφθέντων και όχι των αιτούντων. Και επειδή οι ειδικές κατηγορίες προτάσσονται, κάθε χρόνο τα καινούργια άτομα που μπαίνουν στις ειδικές κατηγορίες δουλεύουν και αυτά. Δηλαδή χρόνο με το χρόνο το ποσοστό των ειδικών κατηγοριών που δουλεύει αυξάνεται. Η μόνη μου απορία είναι γιατί οι μόνες παθήσεις που μετράνε να είναι η σκλήρυνση κατά πλάκας και η μεσογειακή αναιμία. Άλλες αρρώστιες δεν υπάρχουν; Γι αυτό και εγώ λέω πως θα έπρεπε να μετράνε πολύ περισσότερες παθήσεις και να προσλαμβάνονται με ποσόστωση γιατί αλλιώς δύσκολα θα δούλευε υγιές άτομο.
Δεν διαφωνώ. Στο νόμο που έγραψα παραπάνω πλέον δεν κατονομάζουν τις ασθένειες αλλά λέει ότι αν κάποιος έχει ποσοστό αναπηρίας πάνω από 50% μπαίνει στην ειδική κατηγορία του 15%. Προφανώς έχει μείνει από παλιά. Τώρα για αυτό που λες στο τέλος είναι υπερβολή κ βασικά δεν μπορεί να συμβεί, γιατί προτάσσονται στον πίνακα μόνο όσοι έχουν επιτυχία ΑΣΕΠ ή προϋπηρεσία. Δλδ κάποιος που θα διαγνωστεί σήμερα με ΣκΠ ή θα γίνει πολύτεκνος απλά θα μπει πρώτος στον πίνακα μηδενικής. Όπως και να έχει δεν διαφωνώ με την ποσόστωση. Μακάρι να γίνουν διορισμοί κ να εφαρμοστεί ο νόμος που έχει ψηφιστεί για τις προσλήψεις μέσω ΑΣΕΠ κ όχι ο νόμος Διαμαντοπούλου που έδινε καραμέλες στις ειδικές κατηγορίες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 916
Σύνολο: 916

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.