*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018  (Αναγνώστηκε 201873 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #350 στις: Ιούνιος 08, 2017, 03:48:25 μμ »
Είσαι πολύ προσβλητικός, χωρίς να με γνωρίζεις  και δεν ξέρεις τι γίνεται πέρα από τον πίνακα αναπληρωτών της δικής σου ειδικότητας!
Ρίξε μια ματιά στους φιλολόγους, στους οποίους ανήκω και κοίταξε και κατάλαβε ότι υπάρχουν 6442 φιλόλογοι με κάποια, μικρή έστω, προυπηρεσία. Επίπλέον, υπάρχουν 185 φιλόλογοι στις πρώτες θέσεις από ειδικές κατηγορίες (που κάθε χρόνο αυξάνονται αλματωδώς) και μέσα στους 1000 πρώτους φιλολόγους του συγκεκριμένου πίνακα αναπληρωτών υπάρχουν 123 που έχουν τεράστιες προυπηρεσίες μόνο από τα ιδιωτικά όπου δούλευαν (πως προσελήφθησαν σ' αυτά κι αν πράγματι είχαν εργαστεί δεν το εξετάζω τώρα) και δεν έχουν τίποτε άλλο να επιδείξουν και ακόμη 300 περίπου άτομα με 0 μόρια από ΑΣΕΠ, αλλά με πάμπολλα μόρια, από "ύποπτες" προυπηρεσίες! Δηλ. προυπηρεσίες που αποκτήθηκαν σταδιακά από τις παλιές, καλές εποχές (2002 και μέχρι 2006), όταν Δ/ντές ΔΔΕ καλούσαν στις ενισχυτικές και τις ΠΔΣ εκείνους που ήθελαν να εξυπηρετήσουν, γιατί ήταν γνωστοί, κολλητοί ή συγγενείς τους! Αν αυτά σου φαίνονται λογικά και σε βρίσκουν σύμφωνο, δεν το σχολιάζω!
Κι αν εσύ δε νοιάζεσαι για τους νέους συναδέλφους, γιατί σε βολεύει να δουλεύουν όλο οι ίδιοι και οι ίδιοι και να μην υπάρχει ανανέωση, αυτό δεν σημαίνει ότι εγώ δεν ενδιαφέρομαι γι' αυτούς κι ότι κοιτάζω το συμφέρον μου! Ντροπή σου! Υπάρχουν ακόμη και σήμερα κάποιοι που σκέφτονται και λειτουργούν συλλογικά και αλτρουιστικά!
Και ασφαλώς δεν "τσουβαλιάζω" τους άξιους με εκείνους που το "παίζουν" εκπαιδευτικοί και μπαίνουν στην τάξη μόνο και μόνο επειδή π.χ. ευνοούνται από ποσοστά τριτεκνίας ή οτιδήποτε άλλο ευεργετικό υπάρχει! Να είσαι τρίτεκνος, πολύτεκνος ή οτιδήποτε άλλο θέλεις, αλλά παρουσιάσε και καμιά επιτυχία σε ΑΣΕΠ, έτσι να δείξεις ότι ξέρεις πέντε πράγματα από το διδακτικό σου αντικείμενο! Κάνε και κανένα μεταπτυχιακό και τότε να μιλήσεις και να απαιτήσεις αναπλήρωση και διορισμό και δικαιολογημένα!
Μα δεν μππορώ να καταλάβω γιατί αμφισβητείς την προυπηρεσία των ειδικών κατηγοριών;;;; Κάνουν κάτι παράνομο;;;Βάζεις τις ειδικές κατηγορίες στο ίδιο τσουβάλι με τις ιδιωτικές προυπηρεσίες. Μια χαρά ξέρω τι γίνεται στις περισσότερες ειδικότητες, για  αυτό κ μιλάω. Κ ξέρω ότι το 95% που αναφέρεις είναι της φαντασίας σου. Είναι μόνο για να δημιουργείς εντυπώσεις. Εσύ είσαι προσβλητική όταν αναφέρεις τις ειδικές κατηγορίες ουρανοκατέβατους. Νιώθω ότι σου μιλάω όπως ακριβώς σου αξίζει. Οι ειδικές κατηγορίες αυξάνονται αλματωδώς και για αυτό φταίνε οι άνθρωποι που μπαίνουν σε αυτές και όχι η αύξηση του ωραρίου για παράδειγμα ή το κλείσιμο σχολείων που οδηγούν σε συρρικνωση των προσλήψεων. Όπως τις καλές εποχές που λέγανε κάποιοι ότι δεν βρίσκουν δουλειά κ για αυτό φταίνε οι Αλβανοί. Υπάρχει μια τάση από τον κόσμο να ρίχνει το φταίξιμο σε πιο αδύναμους απο αυτούς, γιατί στους πιο δυνατούς...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:06:55 »

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #351 στις: Ιούνιος 08, 2017, 03:49:04 μμ »
Αμφισβητούμε προυπηρεσίες σε δημάσια σχολεία με τη σφραγίδα της Ελληνικής κυβέρνησης, αμφισβητούμε διδακτορικά, και τα πτυχία μας είναι εδω και καιρό απαξιωμένα από "άλλους". Εγω λοιπόν θα τπ προχωρήσω λίγο παρακατω. Αμφισβητώ το βαθμό πτυχίου ως κύριο κριτήριο αξιολόγησης καθώς τα Πανεπιστημιακά ιδρύματα δεν είναι αξιολογημένα και άρα οι βαθμοι πτυχίων δεν είναι συγκρίσιμοι. Προτίθεμαι δε να κινηθώ και νομικά για αυτό και όποιος θελει μπορεί να συμμετέχει. Δεν ξέρω βέβαια ποιόν να διαλέξω...(Χατζηφώτη ή Κολλύρη?). Η ανεργία και η "φτώχεια" φέρνουν γκρίνια και η γκρίνια φαγωμάρα....Η ζημιά που θα υποστούμε όλοι απο οσα γίνονται θα είναι ανεπανόρθωτη παρά το προσωρινό κέρδος κάποιων απο εμάς που "νομίζουν" ότι δικαιώνονται....... ξεχνουνε οτι στην ουσία εκμεταλλεύονται ενα παραθυράκι (κενό) του νόμου κατι βέβαια που πιθανόν να έκαναν και κάποιοι άλλοι πιο πριν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2017, 03:56:42 μμ από panpan »

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #352 στις: Ιούνιος 08, 2017, 03:54:00 μμ »
Γιατί κάποιοι αναπληρωτές έπεσαν θέσεις στους πίνακες

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2017/06/giati-kapoioi-anaplirotes-epesan-theseis-stous-pinakes/

Ποια ειδικότητα εκπαιδευτικών έχει υψηλό ποσοστό ειδικών κατηγορίων

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2017/06/poia-eidikotita-ekpaideftikon-echei-ypsilo-pososto-eidikon-katigorion/
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2017, 03:56:15 μμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #353 στις: Ιούνιος 08, 2017, 04:44:47 μμ »
Μα δεν μππορώ να καταλάβω γιατί αμφισβητείς την προυπηρεσία των ειδικών κατηγοριών;;;; Κάνουν κάτι παράνομο;;;Βάζεις τις ειδικές κατηγορίες στο ίδιο τσουβάλι με τις ιδιωτικές προυπηρεσίες. Μια χαρά ξέρω τι γίνεται στις περισσότερες ειδικότητες, για  αυτό κ μιλάω. Κ ξέρω ότι το 95% που αναφέρεις είναι της φαντασίας σου. Είναι μόνο για να δημιουργείς εντυπώσεις. Εσύ είσαι προσβλητική όταν αναφέρεις τις ειδικές κατηγορίες ουρανοκατέβατους. Νιώθω ότι σου μιλάω όπως ακριβώς σου αξίζει. Οι ειδικές κατηγορίες αυξάνονται αλματωδώς και για αυτό φταίνε οι άνθρωποι που μπαίνουν σε αυτές και όχι η αύξηση του ωραρίου για παράδειγμα ή το κλείσιμο σχολείων που οδηγούν σε συρρικνωση των προσλήψεων. Όπως τις καλές εποχές που λέγανε κάποιοι ότι δεν βρίσκουν δουλειά κ για αυτό φταίνε οι Αλβανοί. Υπάρχει μια τάση από τον κόσμο να ρίχνει το φταίξιμο σε πιο αδύναμους απο αυτούς, γιατί στους πιο δυνατούς...
Άρες, μάρες ... ασυναρτησίες!
Δεν ξέρεις τι σου γίνεται, επιμένω! Και κουβέντα για όσα γράφω αναλυτικά για τις "ύποπτες" προυπηρεσίες, τις εξυπηρετήσεις, τους βολεμένους, τους ΑΣΕΠ, τους νέους συναδέλφους και τον αλτρουισμό!
Μόνο για τις ειδικές κατηγορίες, μπλα μπλα, μπλα και τίποτε άλλο! Σαφώς και φταίει το Υπουργείο, αλλά δεν δέχομαι να μπαίνουν στις τάξεις "άσχετοι" διδακτικά και παιδαγωγικά και να μένουν στην απ' έξω οι αξιότεροι! Κι αυτό να συνεχίζεται!
Ας κάνει νέο γραπτό ΑΣΕΠ το Υπουργείο, να δούμε ποιος θα προσέλθει, ποιος όχι και "τι ψάρια" θα πιάσει ο καθένας! Αλλιώς, ας προηγούνται οι έχοντες ΑΣΕΠ! Τα κοινωνικά κριτήρια μπορούν να έπονται!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:06:55 »

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #354 στις: Ιούνιος 08, 2017, 04:59:09 μμ »
Άρες, μάρες ... ασυναρτησίες!
Δεν ξέρεις τι σου γίνεται, επιμένω! Και κουβέντα για όσα γράφω αναλυτικά για τις "ύποπτες" προυπηρεσίες, τις εξυπηρετήσεις, τους βολεμένους, τους ΑΣΕΠ, τους νέους συναδέλφους και τον αλτρουισμό!
Μόνο για τις ειδικές κατηγορίες, μπλα μπλα, μπλα και τίποτε άλλο! Σαφώς και φταίει το Υπουργείο, αλλά δεν δέχομαι να μπαίνουν στις τάξεις "άσχετοι" διδακτικά και παιδαγωγικά και να μένουν στην απ' έξω οι αξιότεροι! Κι αυτό να συνεχίζεται!
Ας κάνει νέο γραπτό ΑΣΕΠ το Υπουργείο, να δούμε ποιος θα προσέλθει, ποιος όχι και "τι ψάρια" θα πιάσει ο καθένας! Αλλιώς, ας προηγούνται οι έχοντες ΑΣΕΠ! Τα κοινωνικά κριτήρια μπορούν να έπονται!
Σταμάτα να βάζεις συνέχεια το φταίξιμο στους άλλους. Αν βγάλεις ειδικές κατηγορίες, ειδικής εκπαίδευσης, ιδιωτικούς, οαεδ, σδε, πρόσθετη όλοι οι υπόλοιποι είχαν τις ίδιες ευκαιρίες να χτυπήσουν τις θέσεις που απέμεναν. Ξέρεις τίποτα στη κοινωνία να είναι δίκαιο; Γιατί ντε και καλά να ξεκινήσουμε από τους εκπαιδευτικούς;

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #355 στις: Ιούνιος 08, 2017, 05:21:37 μμ »
Αμφισβητούμε προυπηρεσίες σε δημάσια σχολεία με τη σφραγίδα της Ελληνικής κυβέρνησης, αμφισβητούμε διδακτορικά, και τα πτυχία μας είναι εδω και καιρό απαξιωμένα από "άλλους". Εγω λοιπόν θα τπ προχωρήσω λίγο παρακατω. Αμφισβητώ το βαθμό πτυχίου ως κύριο κριτήριο αξιολόγησης καθώς τα Πανεπιστημιακά ιδρύματα δεν είναι αξιολογημένα και άρα οι βαθμοι πτυχίων δεν είναι συγκρίσιμοι. Προτίθεμαι δε να κινηθώ και νομικά για αυτό και όποιος θελει μπορεί να συμμετέχει. Δεν ξέρω βέβαια ποιόν να διαλέξω...(Χατζηφώτη ή Κολλύρη?). Η ανεργία και η "φτώχεια" φέρνουν γκρίνια και η γκρίνια φαγωμάρα....Η ζημιά που θα υποστούμε όλοι απο οσα γίνονται θα είναι ανεπανόρθωτη παρά το προσωρινό κέρδος κάποιων απο εμάς που "νομίζουν" ότι δικαιώνονται....... ξεχνουνε οτι στην ουσία εκμεταλλεύονται ενα παραθυράκι (κενό) του νόμου κατι βέβαια που πιθανόν να έκαναν και κάποιοι άλλοι πιο πριν.
συμφωνώ , και εγώ έχω μικρο βαθμό πτυχίου και σε ολες τις προκηρύξεις μετρά πολύ βαριά
βεβαία το οτι σε γραπτό ΑΣΕΠ τους πέρασα όλους αυτό δε θέλουν να το βλέπουν....μόνο ο βαθμός πτυχίου μετρά για αυτούς , η επίδοση σε γραπτό ΑΣΕΠ σε ύλη που είναι η μισή σχολή και βάλε....ψιλά πράγματα..
πρώτα η επίδοση σε γραπτό ΑΣΕΠ και μετά με μικρότερη βαρύτητα τα άλλα
πως μπορείς να συγκρίνεις βαθμούς από διαφορετικά εκπαιδευτικά ιδρύματα ? ? ?

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #356 στις: Ιούνιος 08, 2017, 05:23:47 μμ »
Σταμάτα να βάζεις συνέχεια το φταίξιμο στους άλλους. Αν βγάλεις ειδικές κατηγορίες, ειδικής εκπαίδευσης, ιδιωτικούς, οαεδ, σδε, πρόσθετη όλοι οι υπόλοιποι είχαν τις ίδιες ευκαιρίες να χτυπήσουν τις θέσεις που απέμεναν. Ξέρεις τίποτα στη κοινωνία να είναι δίκαιο; Γιατί ντε και καλά να ξεκινήσουμε από τους εκπαιδευτικούς;
Μα αν αφαιρούσα όλες αυτές τις κατηγορίες που έγραψες, θα βρισκόμουν εγώ στις πρώτες θέσεις του πίνακα!
Γιατί οι εκπαιδευτικοί έχουν να κάνουν με το μέλλον της χώρας! Αυτό δεν αρκεί;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #357 στις: Ιούνιος 08, 2017, 05:44:47 μμ »


Ποια ειδικότητα εκπαιδευτικών έχει υψηλό ποσοστό ειδικών κατηγορίων

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2017/06/poia-eidikotita-ekpaideftikon-echei-ypsilo-pososto-eidikon-katigorion/

Για το θέμα του ποσοστού των ειδικών κατηγοριών ανά ειδικότητα υπάρχουν άλλες ειδικότητες με εξίσου μεγάλα ποσοστά (και σαφώς άνω αυτών). Άσε που στο άρθρο δεν είναι ακριβείς οι υπολογισμοί.
Με πολύ προχειρότητα και για ορισμένες ειδικότητες μόνο και με στρογγυλοποιηση στο δεύτερο δεκαδικό η κατάταξη είναι αλλιώς:

7.95%  PE18_02
5.88%  PE40
5.36%  PE18_24
5.06%  PE01
4.91%  PE11
4.86%  PE18_12
4.78%  PE14_04
4.17%  PE12_05
3.89%  PE09
3.85%  PE12_04
3.74%  PE17_02
3.7%   PE17_04
3.45%  PE18_23
3.23%  PE14_01
3.16%  PE04_02
3.15%  PE04_05
3.13%  PE12_01
3.12%  TE16

.
.
.

2.87% PE02

Άρα μην βασιζόμαστε στις εντυπώσεις που δημιουργούνται μέσα από ένα ανακριβές άρθρο.
Προς θεού δεν έχω κάτι με εσένα που έγραψες το ποστ, απλά έχω βαρεθεί να ασχολούμαστε ότι ορισμένες ειδικότητες έχουν πρόβλημα και να παρουσιάζονται όλα υπέρ τους, ενώ στην πραγματικότητα σχεδόν όλες οι ειδικότητες έχουν ή θα έχουν προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #358 στις: Ιούνιος 08, 2017, 06:29:26 μμ »
Άρες, μάρες ... ασυναρτησίες!
Δεν ξέρεις τι σου γίνεται, επιμένω! Και κουβέντα για όσα γράφω αναλυτικά για τις "ύποπτες" προυπηρεσίες, τις εξυπηρετήσεις, τους βολεμένους, τους ΑΣΕΠ, τους νέους συναδέλφους και τον αλτρουισμό!
Μόνο για τις ειδικές κατηγορίες, μπλα μπλα, μπλα και τίποτε άλλο! Σαφώς και φταίει το Υπουργείο, αλλά δεν δέχομαι να μπαίνουν στις τάξεις "άσχετοι" διδακτικά και παιδαγωγικά και να μένουν στην απ' έξω οι αξιότεροι! Κι αυτό να συνεχίζεται!
Ας κάνει νέο γραπτό ΑΣΕΠ το Υπουργείο, να δούμε ποιος θα προσέλθει, ποιος όχι και "τι ψάρια" θα πιάσει ο καθένας! Αλλιώς, ας προηγούνται οι έχοντες ΑΣΕΠ! Τα κοινωνικά κριτήρια μπορούν να έπονται!
Εγώ λέω να σβηστούν τα μόρια από τους παλαιότερους ΑΣΕΠ κ να πάμε με μοριοδότηση μεσω ΑΣΕΠ. Να τελειώνει αυτή η πατάτα με το γραπτό διαγωνισμό. Σιγά τον διαγωνισμό. Με εξέτασε σε 2 μαθηματα γνωστικό και διδάσκω 12. Επίσης έχει να γίνει 8 χρόνια κ με κάποιον τρόπο πρέπει να μου καλύψει το γεγονός ότι δεν μου δόθηκε η δυνατότητα να δώσω το 10,12,14,16,18. Ακου γραπτό διαγωνισμό; Η αδερφή μου με διδακτορικό διδάσκει στο πανεπιστήμιο και για να διδάξει σε Επαλ πρέπει να δώσει σε διαγωνισμό. Ρε την παλεύεις καθόλου; Απαξιώνει τους τίτλους σπουδών ο διαγωνισμός. Γραπτός διαγωνισμός τελος. Κ τι θα πει δεν δέχεσαι να μπαίνουν στις τάξεις άσχετοι; Δεν έχουν σπουδάσει δλδ; Το υπουργείο το δέχεται αλλά όχι εσύ. Κ γω θεωρώ ντροπή μου που πρέπει να σε αποκαλώ συνάδελφο αλλά το δέχομαι...τι να κάνω; Αφού σε βάζει σε τάξη το υπουργείο τι να πω;;; Κατα κάποιον τρόπο είσαι συνάδελφος.

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #359 στις: Ιούνιος 08, 2017, 06:52:09 μμ »
....πολυς πονος......
Υποθέτω γρηγορόσημο από Κύπριους και πτυχίο πριν 2-3 χρόνια μαξ + κάποιος μπαμπάς με μπόλικα λεφτάκια. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #360 στις: Ιούνιος 08, 2017, 07:15:41 μμ »
Εγώ λέω να σβηστούν τα μόρια από τους παλαιότερους ΑΣΕΠ κ να πάμε με μοριοδότηση μεσω ΑΣΕΠ. Να τελειώνει αυτή η πατάτα με το γραπτό διαγωνισμό. Σιγά τον διαγωνισμό. Με εξέτασε σε 2 μαθηματα γνωστικό και διδάσκω 12. Επίσης έχει να γίνει 8 χρόνια κ με κάποιον τρόπο πρέπει να μου καλύψει το γεγονός ότι δεν μου δόθηκε η δυνατότητα να δώσω το 10,12,14,16,18. Ακου γραπτό διαγωνισμό; Η αδερφή μου με διδακτορικό διδάσκει στο πανεπιστήμιο και για να διδάξει σε Επαλ πρέπει να δώσει σε διαγωνισμό. Ρε την παλεύεις καθόλου; Απαξιώνει τους τίτλους σπουδών ο διαγωνισμός. Γραπτός διαγωνισμός τελος. Κ τι θα πει δεν δέχεσαι να μπαίνουν στις τάξεις άσχετοι; Δεν έχουν σπουδάσει δλδ; Το υπουργείο το δέχεται αλλά όχι εσύ. Κ γω θεωρώ ντροπή μου που πρέπει να σε αποκαλώ συνάδελφο αλλά το δέχομαι...τι να κάνω; Αφού σε βάζει σε τάξη το υπουργείο τι να πω;;; Κατα κάποιον τρόπο είσαι συνάδελφος.
Δώσατε ποτέ κανέναν αγώνα, για να μην παγιωθεί ο διαγωνισμός ΑΣΕΠ; Θυμάμαι (τότε ήμουν ακόμη φοιτήτρια) στον πρώτο-πρώτο διαγωνισμό επί Αρσένη, χιλιάδες συνάδελφοι αντιστάθηκαν, όμως μπήκαν μέσα στις αίθουσες και έγραψαν κάποιοι ελάχιστοι, κοιτάζοντας μόνο το συμφέρον τους! Και σήμερα αυτοί οι συμφεροντολόγοι, είναι εδώ και 17-18 χρόνια διορισμένοι!
Εδώ, στους γιατρούς, για να πάρουν ειδικότητα, το κράτος θα τους καλεί να δίνουν εξετάσεις κι εσύ λες να καταργηθεί σ' εμάς, που πλέον έχουμε γίνει ένα "κλειστό " επάγγελμα; Το ότι δεν έχει διεξάγει το Υπουργείο τόσα χρόνια διαγωνισμό, αυτό είναι σωστό, όπως το λες και συμφωνώ απόλυτα! Αρχίστε λοιπόν μηνύσεις και προσφυγές κατά του Υπουργείου, που δεν τηρεί τις διατάξεις!
Κι όσο για το διδακτορικό, που έγραψες ότι έχει η αδελφή σου, μπράβο της και καλό θα ήταν να το είχαν/-με όλοι οι εκπαιδευτικοί. Οι παραπάνω γνώσεις δεν πάνε ποτέ χαμένες! Αντιθέτως, δείχνουν άνθρωπο που θέλει να εξελίσσεται!
Εγώ, σε αντίθεση με 'σένα, δεν αποκαλώ συναδέλφους όσους θεωρώ άσχετους με τα εκπαιδευτικά πράγματα και το "παίζουν" εκπαιδευτικοί χάρη σε ευνοικές διατάξεις και σε παλιές εξυπηρετήσεις! Οι άξιοι συνάδελφοι αγωνίζονται επί της ουσίας και δεν περιμένουν ούτε χάρες ούτε βολέματα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #361 στις: Ιούνιος 08, 2017, 07:31:34 μμ »
Δώσατε ποτέ κανέναν αγώνα, για να μην παγιωθεί ο διαγωνισμός ΑΣΕΠ; Θυμάμαι (τότε ήμουν ακόμη φοιτήτρια) στον πρώτο-πρώτο διαγωνισμό επί Αρσένη, χιλιάδες συνάδελφοι αντιστάθηκαν, όμως μπήκαν μέσα στις αίθουσες και έγραψαν κάποιοι ελάχιστοι, κοιτάζοντας μόνο το συμφέρον τους! Και σήμερα αυτοί οι συμφεροντολόγοι, είναι εδώ και 17-18 χρόνια διορισμένοι!
Εδώ, στους γιατρούς, για να πάρουν ειδικότητα, το κράτος θα τους καλεί να δίνουν εξετάσεις κι εσύ λες να καταργηθεί σ' εμάς, που πλέον έχουμε γίνει ένα "κλειστό " επάγγελμα; Το ότι δεν έχει διεξάγει το Υπουργείο τόσα χρόνια διαγωνισμό, αυτό είναι σωστό, όπως το λες και συμφωνώ απόλυτα! Αρχίστε λοιπόν μηνύσεις και προσφυγές κατά του Υπουργείου, που δεν τηρεί τις διατάξεις!
Κι όσο για το διδακτορικό, που έγραψες ότι έχει η αδελφή σου, μπράβο της και καλό θα ήταν να το είχαν/-με όλοι οι εκπαιδευτικοί. Οι παραπάνω γνώσεις δεν πάνε ποτέ χαμένες! Αντιθέτως, δείχνουν άνθρωπο που θέλει να εξελίσσεται!
Εγώ, σε αντίθεση με 'σένα, δεν αποκαλώ συναδέλφους όσους θεωρώ άσχετους με τα εκπαιδευτικά πράγματα και το "παίζουν" εκπαιδευτικοί χάρη σε ευνοικές διατάξεις και σε παλιές εξυπηρετήσεις! Οι άξιοι συνάδελφοι αγωνίζονται επί της ουσίας και δεν περιμένουν ούτε χάρες ούτε βολέματα!

Οι Γιατροί, οι Δικαστές και οι Εκπαιδευτικοί θεωρούνται Λειτουργοί.
Η διαδικασία του ΑΣΕΠ για διορισμό , είναι διαφορετική απο τους υπόλοιπους  Δ.Υ.

Ο Γραπτός Διαγωνισμός είναι μονόδρομος για αυτές τις κατηγορίες.
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #362 στις: Ιούνιος 08, 2017, 07:32:01 μμ »
Τελικά μια χαρά ήταν η επετηρίδα. Στην χειρότερη των περιπτώσεων ΟΛΟΙ μας θα παλεύαμε για περισσότερους διορισμούς. Σήμερα απλά παλεύουμε ώστε να βουτήξουμε την δουλειά του δίπλα.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #363 στις: Ιούνιος 08, 2017, 07:38:43 μμ »
Τελικά μια χαρά ήταν η επετηρίδα. Στην χειρότερη των περιπτώσεων ΟΛΟΙ μας θα παλεύαμε για περισσότερους διορισμούς. Σήμερα απλά παλεύουμε ώστε να βουτήξουμε την δουλειά του δίπλα.
Και οι περισσότεροι χαίρονται που ο διπλανός τους δεν έχει δουλειά! Κι ας την αξίζει πιο πολύ!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 872
Σύνολο: 872

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.