*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1524547 φορές)

0 μέλη και 63 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2730 στις: Απρίλιος 04, 2022, 04:56:04 μμ »
Ενταξει gia. Τι να πουμε εμεις που ειμαστε αναπληρωτες για το 2,20 ; Που χανουμε 1 μισθο το χρονο . Κλαινε οι χηρες κλαινε και οι παντρεμενες. Το εχεις ακουσει αυτο ;
Ενα διδακτορικο στο νεο ανοιγμα ξερεις που μπορει να με στειλει ; Σε νεο ενοικιο κτλ....Ασε μας στον αγωνα μας. Σε παρακαλω
Με ρώτησες για την ψήφο μου και πάνω σ'αυτό απάντησα. Ούτε σχολίασα κάτι για τον αγώνα σου ούτε ήξερα αν δίνεις αγώνα.
Όλοι κάναμε και κάνουμε τις επιλογές μας:το να πηγαίνει κάποιος αναπληρωτής μακριά απ'το σπίτι του ή κοντά, γιατί αλλιώς δε θα του μένει τίποτε, όπως και το να διοριστεί κάποιος σε νησί, χωρίς δικαίωμα μετάθεσης ή απόσπασης για τα 2 επόμενα χρόνια ή να μην διοριστεί μακριά, συνεχίζοντας ως αναπληρωτής, μέχρι να αλλάξουν οι καταστάσεις.
Πάντως, θυμηθείτε κι αναρωτηθείτε όλοι σας, αν δεν τα καλοβγάζετε πέρα με το μισθό του αναπληρωτή τώρα που τα πάντα έχουν πάρει την ανιούσα, πώς θα το καταφέρετε αυτό με το μισθό του μονίμου, που λόγω των κρατήσεων, είναι αρκετά πιο περιορισμένος τον πρώτο 1,5 χρόνο; (αν και προσωπικά το αποκλείω να μη δεχτεί πλέον κάποιος τον διορισμό, ειδικά με τη διαφαινόμενη μείωση των αναπληρωτών).
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:20:02 »

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2731 στις: Απρίλιος 04, 2022, 04:59:51 μμ »
Οι αποσπάσεις δεν έχουν να κάνουν με τα οργανικά κενά. Οι αποσπασθέντες καλύπτουν λειτουργικά κενά.

Συναδελφοι θυμίστε μου, οι μετατάξεις αφορούν λειτουργικά κενά? Δηλαδή η αλλαγή είναι μόνιμη? Ενώ οι αποσπάσεις είναι για περιορισμένο χρονικό διάστημα?

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2732 στις: Απρίλιος 04, 2022, 05:06:56 μμ »
Μαλλον δεν ξερεις τι λεςς. Ναι προτιμω να διοριστω και για 1,5 χρονο να παιρνω λιγοτερα παρα να πεσω 100 θεσεις στον πινακα και να παιρνω 1 μισθο λιγοτερο για ποσα χρονια. Καλα μας κοροιδευεις τωρα , ετσι ; Μας λες οτι το αναπληρωτιλικι ειναι καλυτερο απο το διορισμο ; βλεπεις το γραφεις;

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2733 στις: Απρίλιος 04, 2022, 05:15:14 μμ »
Δεν είναι για όλους το ίδιο. Άλλο να είναι κάποιος μόνος του, άλλο με παιδιά, άλλο με Αμεα στην οικογένεια, άλλο ο ίδιος να είναι  αμεα. Αν ο/η σύζυγος είναι στο δημόσιο ή όχι. Αν μπορεί να ακολουθήσει για 2 χρόνια ή να συντηρήσει 2ο ενοίκιο.... Αν υπάρχουν κενά στον κλάδο για μετάθεση....αν αν αν κ φυσικά απο την άλλη όπως είπατε άλλο μόνιμος άλλο αναπληρωτής....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:20:02 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2734 στις: Απρίλιος 04, 2022, 05:23:03 μμ »
Συναδελφοι θυμίστε μου, οι μετατάξεις αφορούν λειτουργικά κενά? Δηλαδή η αλλαγή είναι μόνιμη? Ενώ οι αποσπάσεις είναι για περιορισμένο χρονικό διάστημα?
Οι μετατάξεις αφορούν σε οργανικά κενά, δηλ. οι αλλαγές είναι μόνιμες. Οι αποσπάσεις αφορούν σε λειτουργικά κενά, που αλλάζουν κάθε χρόνο.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2735 στις: Απρίλιος 04, 2022, 05:23:54 μμ »
Τι να πω ρε Regi. Να βλεπω απο διορισμενη να μου λεει οτι ειναι καλυτερα τα χρηματα του αναπληρωτη και οχι του μονιμου. Ποση παρανεια πια. Gia τοτε γιατι δεν εμεινες αναπληρωτρια να παιρνεις μισθαρες ;

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2736 στις: Απρίλιος 04, 2022, 05:25:04 μμ »
Τα προηγούμενα χρόνια είχαμε τον Φασφαλη και Μπράτη στη πρωτοβάθμια και τον Κορδη στη δευτεροβάθμια.. Μας ενημέρωναν, έβγαζαν τα οργανικά κενά, χαμός γινόταν.. Μετά τους περσινούς διορισμούς εξαφανίστηκαν όλοι και όλα... Ούτε ενημέρωση, ούτε κενά, ούτε τίποτα....Κριμα...

Θα υπενθυμίσω ότι στις περσινές εκλογές, οι οποίες έγιναν ηλεκτρονικά, ο κλάδος αποφάσισε να απέχει με συντριπτική πλειοψηφία. Οι συγκεκριμένοι, αφού επικαλείσαι ονόματα, δεν είναι πλέον μέλη των υπηρεσιακών συμβουλίων, γιατί ακολούθησαν τη βούληση του κλάδου να μην συμμετάσχει σε ηλεκτρονικές εκλογικές διαδικασίες και ή απέσυραν τις υποψηφιότητές τους ή παραιτήθηκαν. Τα τωρινά μέλη διορίστηκαν ονομαστικά από το υπουργείο. Ποιος θα ενημερώσει ακριβώς; Οι φυτευτοί του υπουργείου;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2737 στις: Απρίλιος 04, 2022, 05:29:36 μμ »
Μαλλον δεν ξερεις τι λεςς. Ναι προτιμω να διοριστω και για 1,5 χρονο να παιρνω λιγοτερα παρα να πεσω 100 θεσεις στον πινακα και να παιρνω 1 μισθο λιγοτερο για ποσα χρονια. Καλα μας κοροιδευεις τωρα , ετσι ; Μας λες οτι το αναπληρωτιλικι ειναι καλυτερο απο το διορισμο ; βλεπεις το γραφεις;
Μη γράφεις άλλ' αντί άλλων. Ξέρεις τι εννοώ και, σε παρακαλώ πολύ, να μην παίρνεις ό,τι απόσπασμα της σκέψης μου κρίνεις, για να δημιουργείς εντυπώσεις. Εσύ γράφεις ότι κλαις, όχι εγώ. Κι όπως πολύ σωστά σου απάντησε κι ο συνάδελφος regi84, όλα είναι υποκειμενικά και δεν ισχύουν τα ίδια για όλους. Άλλους τους συμφέρει για τα επόμενα 2-3 χρόνια να μείνουν αναπληρωτές στα μέρη τους, άλλοι θα πάνε μόνιμοι ακόμη και στη Δ΄ Δωδ/νήσου, παρά την ακρίβεια και την καθήλωση των μισθών, γιατί δεν έχουν υποχρεώσεις.
Καλή σου συνέχεια.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2738 στις: Απρίλιος 04, 2022, 05:34:03 μμ »
Ηρεμία στο πάνελ συναδελφοι. Αντε γιατί θα στείλω το πορτοσαλτε..

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2739 στις: Απρίλιος 04, 2022, 05:42:09 μμ »
Καλα κανω και κλαιω. Οπως και εσυ φανταζομαι μεχρι να διοριστεις. Καλη συνεχεια.

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2741 στις: Απρίλιος 04, 2022, 05:53:55 μμ »
gia εγώ ως μάγισσα κοιτάω και την σφαίρα μου ... εσύ τι πίνεις και δεν μας δίνεις ;;α :o :o

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1577
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2742 στις: Απρίλιος 04, 2022, 07:06:14 μμ »
Εγω παω και στη Γαυδο.. Δεν εχω προβλημα.. Μου εχει βγει η πιστη 10 χρόνια, να αποκτήσω προϋπηρεσία και ακαδημαικα προσοντα...Ευχομαι να ειναι πολλοι πανω απο εμενα που δεν θα τα δηλωσουν ολα... Οι βαλιτσες ειναι ετοιμες και το εισητηριο του πλοιου με περιμένει.. Κανενα προβλημα...Φθηνο ψαρακι και στο σχολείο χωρις τα τραγικα γκρουπακια.. Με τα ποδαρακια.. Παραδεισος...

Απο το αρθρο του Vagg91. Η ερώτηση που έκανε ο βουλευτης στη βουλη:

Ερωτώνται οι κ. κ. Υπουργοί: 1. Σκοπεύετε να πραγματοποιήσετε 10.000 – 11.000 διορισμούς εκπαιδευτικών, πριν την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, με σκοπό την πλήρη κάλυψη όλων των οργανικών κενών σε όλες τις ειδικότητες διδασκόντων της Α’βάθμιας & Β ́βάθμιας εκπαίδευσης;

Πολυ καλη η ερώτηση του βουλευτή... Ευχομαι να πραγματοποιηθεί...

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2022, 07:11:00 μμ από Logikos-3 »

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #2743 στις: Απρίλιος 04, 2022, 07:18:59 μμ »
Logike συμφωνω μαζι σου. Και εγω παντου παω. Μακαρι να απαντηθει η ερωτηση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160664
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 959
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 974
Σύνολο: 984

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.49 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.