*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1524578 φορές)

0 μέλη και 67 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AntiKar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10696 στις: Ιούλιος 09, 2022, 09:40:26 μμ »
Δεν εχω καμια πληροφορηση για τους υπόλοιπους πε04 απλα βλεπω τι εγινε πέρυσι. Οι διορισμοί εγιναν με βαση τα κενα των μεταταξεων και ετσι θα γινει κ φετος με μικρες αποκλίσεις. Δεν θα ασχοληθει κανείς με διαφοροποιησεις σε σχεση με τον τροπο υπολογισμου των οργανικων κενων καθως δεν εχει λογο να το κανει. Το αρθρο στο ΑΒ ειναι ξεκαθαρα ειρωνικο καθως η ομαδα που το υπογραφει φαίνεται να γνωριζει οτι η περσινη ιστορια θα επαναληφθει. Οπως εγραψε κ συναδελφος πριν τα νουμερα που εχουν κυκλοφορησει μαλλον ειναι ηδη φιξαρισμενα. Περιπου 55-60 Φυσικοι, περίπου 95-100 χημικοί και ενα ποσοστο απο τα κενά των βιολογων. Για την μη καλυψη ολων των κενων των βιολογων ο καθενας θα μπορούσε να εκφρασει την αποψη του για ποιο λογο συμβαινει αυτο..Εύχομαι καλη επιτυχία σε ολους. Τα προηγούμενα νουμερα είναι ξεκάθαρα προσωπική εκτίμηση και το αναφέρω σεβομενος την αγωνια των συναδέλφων..

Kounou,

καταλαβαίνω αυτό που λες..και κάποια στιγμή καλό θα ήταν  να συζητηθεί με κάποιον τρόπο  το θέμα των ΠΕ04 εκτός Forum, με καλή διάθεση και χωρίς αντιπαλότητες..

Αυτή τη στιγμή όμως, αυτό το "ενα ποσοστό από τα κενά των βιολόγων" με ανησυχεί..

Μέχρι τώρα, ακούγονταν ότι οι διορισμοί των βιολόγων θα αγγίξουν το 60%των κενών τους..
Έχει αλλάξει αυτό;; προς τα πάνω ή σκανδαλωδώς προς τα κάτω;

Θυμίζω ξανά ότι τα οργανικά κενά  των μετατάξεων είναι 389 για τους βιολόγους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2022, 09:49:29 μμ από AntiKar »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:02:14 »

Αποσυνδεδεμένος argiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10697 στις: Ιούλιος 09, 2022, 09:42:08 μμ »
Δεν παραπλανώ κανέναν αλλά εδώ πέρα καθένας μιλάει μόνο με βάση το συμφέρον του. Και δεν υπάρχει ειλικρίνεια αυτό είναι η αλήθεια.
Αυτά τα 300 κενά των βιολόγων είναι αυτά που θα έπρεπε να τα μοιραστούν κανονικά και με την επόμενη προκήρυξη.
Αφού δεν έχει κενά ο κλάδος, είναι μικρή ειδικότητα. Τυχαίνει να ξέρω ένα βιολόγο που έχει κάνει διδακτορικό και δεν αναγνώρισαν το διδακτορικό του από λάθος της διεύθυνσης! Τέλος πάντων αν γίνουν τώρα και οι 300 στους βιολόγους την επόμενη χρονιά θα δοθούν 20 πάνω κάτω γιατί τόσοι θα βγουν στη σύνταξη..
Δηλαδή αυτοί που δεν πρόλαβαν να κάνουν αίτηση, που δεν ξέρανε, που δεν κατοχύρωσαν ένα προσόν ή θα πάνε με το γραπτό θα διαγωνιστούν για το τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος argiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10698 στις: Ιούλιος 09, 2022, 09:46:26 μμ »
Στον επιστήμονα Τσίου απαξιώ να απαντήσω.
Δεν μου επιτρέπει το κατώτατο επίπεδο που διαθέτω :'(

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10699 στις: Ιούλιος 09, 2022, 10:04:45 μμ »
Argirys εννοείται και όλοι θέλουμε να διοριστούμε! Θα χαιρόμασταν πολλοί αν διοριζόμασταν! Γενικά δεν πρέπει να υπάρχει αδικία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:02:14 »

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10700 στις: Ιούλιος 09, 2022, 10:07:54 μμ »
389 έχουν οι βιολογοι όχι 300

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10701 στις: Ιούλιος 09, 2022, 10:12:06 μμ »
Εμένα οι καλύτεροι μου φίλοι στα σχολεία όπου δούλεψα ήταν φυσικοί και βιολόγοι!

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10702 στις: Ιούλιος 09, 2022, 10:13:38 μμ »
Αυτό δε θέλει το υπουργείο; Να καλύψει τα οργανικά; Να μην υπάρχουν κενά; Η λογική ότι δε θα μείνουν κενά γι αυτό δε διορίζει δεν ισχύει γιατί τα κόβει από τους βιολόγους κ με τις υπεραριθμιες τα παίρνουν οι υπόλοιποι!Άρα καλύτερα να καλυφθούν από βιολόγους κ να βγαίνουν λίγα κάθε χρόνο που θα καλύπτονται πάρα να παίρνουν τα κενά μας άλλοι.Γιατι όσο υπάρχουν υπεραριθμιες στους άλλους κάθε χρόνο θα έχουμε λιγότερα!

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10703 στις: Ιούλιος 09, 2022, 10:14:44 μμ »
Μα στην ανωνυμία τρωγομαστε!Μεταξυ μας κάνουμε την καλύτερη παρέα.

Αποσυνδεδεμένος AntiKar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10704 στις: Ιούλιος 09, 2022, 10:15:00 μμ »
Δεν παραπλανώ κανέναν αλλά εδώ πέρα καθένας μιλάει μόνο με βάση το συμφέρον του. Και δεν υπάρχει ειλικρίνεια αυτό είναι η αλήθεια.
Αυτά τα 300 κενά των βιολόγων είναι αυτά που θα έπρεπε να τα μοιραστούν κανονικά και με την επόμενη προκήρυξη.
Αφού δεν έχει κενά ο κλάδος, είναι μικρή ειδικότητα. Τυχαίνει να ξέρω ένα βιολόγο που έχει κάνει διδακτορικό και δεν αναγνώρισαν το διδακτορικό του από λάθος της διεύθυνσης! Τέλος πάντων αν γίνουν τώρα και οι 300 στους βιολόγους την επόμενη χρονιά θα δοθούν 20 πάνω κάτω γιατί τόσοι θα βγουν στη σύνταξη..
Δηλαδή αυτοί που δεν πρόλαβαν να κάνουν αίτηση, που δεν ξέρανε, που δεν κατοχύρωσαν ένα προσόν ή θα πάνε με το γραπτό θα διαγωνιστούν για το τίποτα...

Δεν ξέρω ποιο είναι το συμφέρον σου και ούτε ξέρω αν λες αλήθεια..

Μπορώ να μιλήσω μόνο για μένα.. ξέρω ότι ψέματα δεν λέω και ξέρω ότι το συμφέρον των βιολόγων είναι συνυφασμένο με το συμφέρον των μαθητών/ τριών και το δικαίωμά τους να διδάσκονται βιολογία από βιολόγους, τα προηγουμενα χρόνια, φέτος, του χρόνου και πάντα..

Η ειδικότητα των βιολόγων  και εν γένει ο ΠΕ04 κλάδος, έχει κενά και θα  συνεχίσει να έχει κενά..

Συγκεκριμένα τα κενά των βιολόγων είναι 389.., και όχι 300!

Και αν θέλει το υπουργείο να μοιράσει τα κενά με την επόμενη προκήρυξη, και τους επόμενους διορισμούς.. ας τα μοιράσει για όλους.. Δεν είναι όμως αυτή η λογική του υπουργείου..

Όμως πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι λες..νομίζω ότι τα μπερδεύεις λίγο, κα μιλάς εκ μέρους άλλων, που τυχαίνει να ξέρεις.. οπότε μπορεί και  να μην ξέρεις ακριβώς τι έχει συμβεί..Η διδακτορική φίλη σου, αν έχει προυπηρεσία, τότε συνεχίζει και δουλεύει αναπληρώτρια και ίσως διοριστεί..

Αν γίνουν τώρα 300 διορισμοί βιολόγων..θ μείνουν περίπου και 100 κενά για του χρόνου μαζί με τις.επόμενες συντάξεις.

Αποσυνδεδεμένος argiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10705 στις: Ιούλιος 09, 2022, 10:17:09 μμ »
389 έχουν οι βιολογοι όχι 300
ναι και κάτι ακόμα εάν τώρα διοριστούν επίσης όλοι οι βιολόγοι με τη μία δεν θα μπορούν να πάρουν του χρόνου οι προηγούμενα διορισμένοι βιολόγοι μετάθεση λόγω της διετίας.
Τέλος πάντων θα εμπιστευόμουν το υπουργείο Παιδείας αν ήταν με την δευτεροβάθμια εκπαίδευση πιο γενναιόδωρο.
Και με τις ειδικότητες που δεν είχανε τα προβλήματα που είχαν άλλες ειδικότητες αυτές π.χ. που τις πήγαν στο δημοτικό.
Δηλαδή είναι κρίμα να βάλεις τριακόσιους φιλολόγους όταν τα κενά σίγουρα είναι περισσότερα και να συμπληρώνουν το ωράριό τους οι ξενόγλωσσοι για παράδειγμα που δεν ξέρουν ιστορία...

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10706 στις: Ιούλιος 09, 2022, 10:22:37 μμ »
Έχετε δίκιο παιδιά! Εγώ δεν εγκαταλείπω την προσπάθεια μου! Πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα διοριστώ! Πρέπει να είμαστε αισιόδοξοι παρά τις ανυπέρβλητες δυσκολίες και τα αξεπέραστα εμπόδια!

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10707 στις: Ιούλιος 09, 2022, 10:28:12 μμ »
Και πιστεύω ότι όλοι που προσπαθούμε τόσο πολύ κάποια στιγμή θα διοριστούμε! Πρέπει να εξασκήσουμε την υπομονή μας μέχρι τότε!

Αποσυνδεδεμένος argiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10708 στις: Ιούλιος 09, 2022, 10:45:14 μμ »
Καλό σαββατόβραδο και καλά νέα σε όλους

Αποσυνδεδεμένος Maribelle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #10709 στις: Ιούλιος 10, 2022, 12:05:51 πμ »
ναι και κάτι ακόμα εάν τώρα διοριστούν επίσης όλοι οι βιολόγοι με τη μία δεν θα μπορούν να πάρουν του χρόνου οι προηγούμενα διορισμένοι βιολόγοι μετάθεση λόγω της διετίας.
Τέλος πάντων θα εμπιστευόμουν το υπουργείο Παιδείας αν ήταν με την δευτεροβάθμια εκπαίδευση πιο γενναιόδωρο.
Και με τις ειδικότητες που δεν είχανε τα προβλήματα που είχαν άλλες ειδικότητες αυτές π.χ. που τις πήγαν στο δημοτικό.
Δηλαδή είναι κρίμα να βάλεις τριακόσιους φιλολόγους όταν τα κενά σίγουρα είναι περισσότερα και να συμπληρώνουν το ωράριό τους οι ξενόγλωσσοι για παράδειγμα που δεν ξέρουν ιστορία...

Αχχχ αυτό ξαναπές το!!!
Είναι αδιανόητο να διδάσκουν οι ξενόγλωσσοι Ιστορία, ειδικά στο Λύκειο. Το μάθημα είναι πανελλαδικώς εξεταζόμενο στη Γ' Λυκείου. Με τι γνωστικό υπόβαθρο το αναλαμβάνει ένας ξενόγλωσσος στην Α' Λυκείου, ώστε να θέσει σωστές βάσεις; Αδιανόητο....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 953
Σύνολο: 962

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.