*

Ψηφοφορία

Θα προτρέπατε τους μαθητές σας να δώσουν πάνω από ένα κ αν ναι ποια?

ΝΑΙ
3 (6.8%)
ΟΧΙ
11 (25%)
Cambridge&Michigan
8 (18.2%)
Cambridge&Κρατικό
5 (11.4%)
Michigan&Κρατικό
9 (20.5%)
Cambridge&Edexcel
1 (2.3%)
Michigan&Edexcel
5 (11.4%)
Άλλο συνδυασμό
2 (4.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 44

Αποστολέας Θέμα: Τίτλοι γλωσσομάθειας/Πιστοποιητικά  (Αναγνώστηκε 8896 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Τίτλοι γλωσσομάθειας/Πιστοποιητικά
« στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 10:43:04 μμ »
Καλησπέρα!!!!Επειδή όλοι με ρωτάνε κ αρχίζω να μπαίνω σε δίλημμα εσείς προτρέπετε τους μαθητές σας να δίνουν πάνω από ένα τίτλο γλωσσομάθειας/πιστοποιητικό?Ξέρω ότι είναι ανάλογα το μαθητή αλλά αρχίζει να επικρατεί η νοοτροπία καλύτερα δύο παρά ένα κ δεν το πάρει!Προσωπικά θα έλεγα όχι αλλά όταν επιμένουν οι γονείς κ για να είναι όλοι ικανοποιημένοι οκ.Τέλος, προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν τα ονομάζω πτυχία γιατί απλόυστατα ΔΕΝ είναι, είναι τίτλοι γλωσσομάθειας-πιστοποιητικά.Πτυχία έχουμε όσοι τελειώσαμε το πανεπιστήμιο το τονίζω γιατί το αναφέρουν πολλοί λανθασμένα.Επίσης,εκ των πραγμάτων δεν μπορούσα να γράψω όλους τους πιθανούς συνδυασμούς.Προτείνετε όποια νομίζετε.Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τίτλοι γλωσσομάθειας/Πιστοποιητικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:22:39 »

Αποσυνδεδεμένος Zetta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Τίτλοι γλωσσομάθειας/Πιστοποιητικά
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 02:04:23 μμ »
Ψηφισα την επιλογη Cambridge & Edexcel γιατι ειναι δυο πιστοποιητικα που αναγνωριζονται στο εξωτερικο σε περιπτωση που καποιο παιδι αποφασισει καποια στιγμη να επιλεξει σπουδες πχ στην Αγγλια.

Να σημειωσω οτι δεν ειμαι δασκαλα ή καθηγητρια, απασχολουμαι σε εναν πολυ διαφορετικο κλαδο. Κατεληξα ομως σε αυτη την επιλογη διοτι γνωριζω απο πολλα ατομα τα οποια σπουδαζουν ή κανουν καποιο μεταπτυχειακο/διδακτωρικο στην Αγγλια ειδικοτερα, πως αυτα ακριβως ζητουνται απο τα πανεπιστημεια. Οποτε ειναι καλυτερα αφου το παιδι κανει ουτως ή αλλως τον κοπο και οι γονεις τα εξοδα, να επιλεγει ενα απο τα δυο ή και τα δυο.

Απο οσο γνωριζω απο τα ιδια ατομα, το Michigan "σνομπαρεται" πολυ απο τους Αγγλους...Για το κρατικο δεν γνωριζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2009, 02:06:10 μμ από Zetta »

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τίτλοι γλωσσομάθειας/Πιστοποιητικά
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 03:14:12 μμ »
Υπό κανονικές συνθήκες θα προέτρεπα τους μαθητές μου να δώσουν μόνο για ένα πιστοποιητικό. Ωστόσο, επειδή όντως πολλές φορές μας πιέζουν οι γονείς, ψήφισα ΝΑΙ,  κι ότι θα πρότεινα άλλο συνδυασμό, δηλαδή Cambridge και City and Guilds. Ο λόγος είναι , μεταξύ άλλων, ότι και τα δύο αναγνωρίζονται από Βρετανικά Πανεπιστήμια ως entry requirements (μολονότι στις περισσότερες περιπτώσεις το επίπεδο Β2 δεν είναι αρκετό).  Απ'ό,τι γνωρίζω και το Edexcel (αν και τώρα ονομάζεται London Tests of English) είναι εξίσου καλό, απλώς στο City and Guilds έχουν κινηθεί καλύτερα όσον αφορά τη διαφήμιση στην Ελλάδα, συν του ότι παρέχουν καλύτερη πληροφόρηση για το format των εξετάσεων (με σεμινάρια κτλ).

Αποσυνδεδεμένος drew

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Τίτλοι γλωσσομάθειας/Πιστοποιητικά
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 08:52:47 μμ »
Και εγώ ναι λέω, αλλά με όποιο συνδυασμό συμφέρει το παιδί. τους κάνω αρχικά τα τεστ από όλα τα διπλώματα και σε όποια τους αρέσουν και τα πάνε καλά τους βάζω να δώσουν. Τώρα γιατί για δυο πιστοποιητικά; Για τον απλό λόγο ότι μεγάλο ρόλο παίζει η τύχη και μπορεί στο ένα να πέσει θέμα που θα μπορεί να ανταπεξέλθει και στο άλλο να του τύχει κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τίτλοι γλωσσομάθειας/Πιστοποιητικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:22:39 »

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τίτλοι γλωσσομάθειας/Πιστοποιητικά
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 12:18:55 πμ »
Για μαθήτρια αδύναμη, που όμως οι γονείς αν και νωρίς έχουν προαποφασίσει να σπουδάσει στο εξωτερικό όταν έρθει η ώρα, και να μπορεί να γίνει δεκτή και στην Αγγλία και στην Αμερική, και δεδομένων των παρακάτω προϋποθέσεων ποιο συνδυασμό προτείνετε?(Η δική μου άποψη είναι Cambridge και Edexcel.)Η μαθήτρια είναι αδύναμη, C Class, και θέλουν να δώσει σε δύο χρόνια+ένα καλοκαιρινό.ΥΓ: Όταν με το καλό πάει C2 ποιο θα πρέπει να δώσει για να γίνει δεκτή στο εξωτερικό?Παρακαλώ όποιος έχει ασχοληθεί με αυτό να απαντήσει, μου τυχαίνει πρώτη φορά μαθητής που θέλει να φύγει εξωτερικό, και θα με βγάζατε από πολύ κόπο αν με κατατοπίζατε.Ευχαριστώ πολύ!
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Τίτλοι γλωσσομάθειας/Πιστοποιητικά
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 12:45:24 πμ »
για το τελευταιο σκελος της ερωτησης σου μπορει να κανεις μια βολτα στο site μερικων πανεπιστημιων σε Αγγλια κ Αμερικη κ να δεις στα entry requirements τι ζητανε για την γνωση των αγγλικων. απο μεταπτυχιακα που εχω ψαξει σε Αγγλια δεχονται Cambridge proficiency (αρκετα μαλιστα απο Β και πανω) κ τα περισσοτερα ielts,  toefl κ τα συναφη.

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τίτλοι γλωσσομάθειας/Πιστοποιητικά
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 01:53:37 πμ »
Thank you!Κι εγώ το IELTS σκέφτομαι και πρότεινα, θα το ψάξω με τον τρόπο που είπες, σ'ευχαριστώ!  :)
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Τίτλοι γλωσσομάθειας/Πιστοποιητικά
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 25, 2010, 02:08:40 πμ »
Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για το edexcel....Αποφάσισα να παρακολουθήσω μαθήματα και να δώσω για proficiency και μου είπαν ότι πέρα από το cambridge και το michigan υπάρχει και το edexcel το οποίο είναι πολύ πιο έυκολο...Είναι αναγνωρισμένο από τον ΑΣΕΠ;(όχι των εκπαιδευτικών φυσικά...γενικά εννοώ)... Επίσης , υπάρχει κάτι άλλο πέρα από το edexcel για το οποίο δεν έχω ακούσει και είναι αναγνωρισμένο; ;)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Τίτλοι γλωσσομάθειας/Πιστοποιητικά
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 25, 2010, 04:25:42 μμ »
CERTIFICATE OF PROFICIENCY IN ENGLISH (CPE) του Πανεπιστημίου CAMBRIDGE.
• BULATS English Language Test, βαθμολογία 90−100, του Πανεπιστημίου του CAMBRIDGE.
• INTERNATIONAL ENGLISH LANGUAGE TESTING SYSTEM (IELTS) από το University of Cambridge Local Examinations
Syndicate (UCLES) – The British Council – IDP Education Australia IELTS Australia με βαθμολογία από 7,5 και άνω.
• CERTIFICATE OF PROFICIENCY IN ENGLISH του Πανεπιστημίου MICHIGAN.
• LONDON TESTS OF ENGLISH LEVEL 5 −PROFICIENT COMMUNICATION− του EDEXCEL.
• ISE IV INTEGRATED SKILLS IN ENGLISH LEVEL 3 CERTIFICATE IN ESOL INTERNATIONAL του TRINITY COLLEGE
LONDON.
• CITY & GUILDS LEVEL 3 CERTIFICATE IN ESOL INTERNATIONAL (reading, writing and listening) −MASTERY− και
CITY & GUILDS LEVEL 3 CERTIFICATE IN ESOL INTERNATIONAL (Spoken) −MASTERY− (Συνυποβάλλονται αθροι−
στικά για την απόδειξη της άριστης γνώσης) ή CITY & GUILDS CERTIFICATE IN INTERNATIONAL ESOL−MASTERY−
και CITY & GUILDS CERTIFICATE IN INTERNATIONAL SPOKEN ESOL −MASTERY− (Συνυποβάλλονται αθροιστικά
για την απόδειξη της άριστης γνώσης).
• OCNW Certificate in ESOL International at Level 3 (Common European Framework equivalent level C2).
• ESB Level 3 Certificate in ESOL International All Modes (Council of Europe Level C2).
• Michigan State University – Certificate of English Language Proficiency (MSU – CELP): CEF C2.
• Test of Interactive English, C2 Level.


ολοι αυτοι οι τιτλοι αναγνωριζονται απο τον ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Τίτλοι γλωσσομάθειας/Πιστοποιητικά
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 25, 2010, 06:59:22 μμ »
Ευχαριστώ!
Αναφορικά με το edexcel και το ielts, μου είπαν ότι είναι ευκολότερα από το michigan....ισχύει κάτι τέτοιο; Όντως υπάρχει διαφορά στο βαθμό δυσκολίας ; Ποιο θεωρείτε ευκολότερο;

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τίτλοι γλωσσομάθειας/Πιστοποιητικά
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 25, 2010, 07:02:48 μμ »
Σε ΑΣΕΠ κλπ δεν θα ζητάνε το CPE (και τα άλλα ξένα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας) μεταφρασμένο και θεωρημένο από δικηγόρο;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Τίτλοι γλωσσομάθειας/Πιστοποιητικά
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 25, 2010, 07:05:22 μμ »
Σε ΑΣΕΠ κλπ δεν θα ζητάνε το CPE (και τα άλλα ξένα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας) μεταφρασμένο και θεωρημένο από δικηγόρο;
Ναι.

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Τίτλοι γλωσσομάθειας/Πιστοποιητικά
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 20, 2010, 12:42:14 μμ »
Είμαι μια μάλλον ειδική περίπτωση.Εδωσα μια φορά για Lower στα 16 και κόπηκα για λίγο στα προφορικά-listening.Στο φροντιστήριο μου λένε "δεν πειράζει,συνέχισε μια και καλή για proficiency"'.Τους ακούω και συνεχίζω αλλά σταματάω για πανελλήνιες.Μπαινω στη φιλοσοφική και συνεχίζω  ξανά για 1 χρόνο δίνοντας proficiency.Kόβομαι πάλι με d και λόγω απογοήτευσης αλλά και επειδή εφευγα για ένα erasmus δεν ξαναδίνω.Τελειώνω τη σχολή,πατρεύομαι,δουλειές,παιδιά,έμεινα χωρίς πτυχίο αγγλικών παρά την αίσθηση ότι σ'ένα βαθμό τα κατείχα.Δίνω ασεπ και είμαι ένα βαθμό κατω από το τελευταίο διοριστέο και η Διαμαντοπούλου δίνει μόρια το '12 για γλώσσες.Θέλω να προσθέσω στα μόρια που έχω ό,τι μπορώ γι'αυτό έστω και τώρα θέλω να δώσω για κάποια πιστοποίηση.Από πού όμως ν'αρχίσω και σε τι να στοχεύσω;Tα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ βλέπω με τα πιστοποιητικά.Οπως καταλαβαίνετε θα ήθελα να εξοικονομήσω χρόνο και χρήμα πετυχαίνοντας το καλύτερο αποτέλεσμα,έχοντας ωστόσο αποφασίσει να καταβάλω προσωπικό κόπο.Θα ήθελα πολύ τη συμβουλή όσων κατέχουν το αντικείμενο.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τίτλοι γλωσσομάθειας/Πιστοποιητικά
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 20, 2010, 04:13:36 μμ »
TYXEROULA θα έλεγα να δώσεις καλύτερα αυτά τα κρατικής γλωσσομάθειας, ανάλογα το επίπεδο που χρειάζεται για ΑΣΕΠ. Αλλά ας σου απαντήσει καλύτερα κάποιος της αγγλικής φιλολογίας που ασχολείται με αυτά, να σου πει τι είναι πιο εύκολο να δώσεις τώρα κλπ.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 659
Σύνολο: 661

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.