*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014  (Αναγνώστηκε 732923 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #350 στις: Μάρτιος 15, 2013, 08:31:00 μμ »
Εγώ νομίζω πως ήδη η τιμωρία με τον αποκλεισμό από τους πίνακες αν κάποιος δεν αποδεχτεί την τοποθέτηση του είναι όχι απλά αρκετός αλλά και υπερβολικός, δε χρειάζεται να βασανίζουμε περισσότερο όσους είναι στον πίνακα (οι περισσότεροι είναι άνεργοι, τώρα που γράφουμε), περιορίζοντας τους το δικαίωμα να κάνουν αίτηση μόνο σε ένα Κέντρο ενισχυτικής και μίας μόνο ΔΔΕ. Εγώ μπορεί να έχω γιαγιάδες και παππούδες σε 2 διαφορετικούς νομούς από αυτούς που κατοικώ και για να μαζέψω προϋπηρεσία ή να νιώσω τη χαρά της εργασίας (ειδικά αν είναι η πρώτη-δεύτερη φορά) να θέλω να πάω . Από εκεί και μετά ο καθένας ξέρει και μπορεί να κρίνει ποιες περιοχές και ποια κέντρα ενισχυτικής θέλει και μπορεί να δηλώσει.  Εδώ υπάρχουν κέντρα ενισχυτικής μέσα στο νομό κατοικίας τους και δεν έχουν το δικαίωμα να τα δηλώσουν. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:14:38 »

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #351 στις: Μάρτιος 15, 2013, 08:31:18 μμ »
Aυτα τα επιχειρηματα περι αλκοολισμου αποτοξινωσης και δεν ξερω εγω τι αλλο δεν θα τα σκεφτοταν ουτε κι οτελευταιος συμβουλος του υπουργου προκειμενου να δικαολογησει τετοιες αποψεις..Το λεω τελευταια φορα, το θεμα εδω ειναι τα ΣΚΕΔ !! Μπορεις να ανοιξεις ενα αλλο θεμα και ας παραθεσουν ολοι τις αποψεις τους

σιγά που το λες και για τελευταία φορά, ποιος είσαι ο Πάπας του φόρουμ; ένας παρωχημένος πρώην αυτοκράτορας της διεφθαρμένης ρωμαϊκής αυτοκρατορίας είσαι, για μην θυμηθώ τις οινοποσίες της εποχής σου....

Σοβαρά τώρα, η εμπειρία σου στην εκπαίδευση είναι προφανώς πολύ μικρή γιαυτό και δεν τα ξέρεις περί αλκοολισμού, δεν διαφέρεις από τους συμβούλους του υπουργού και αυτοί δεν ξέρουν την τύφλα τους. Και η γαργάρα συνεχίζετε...

Ορθά λοιπόν περιορίζουν την εφαρμογή τοπικά για τα ΣΚΕΔ, αρχίζουν και κάποιοι σκέφτονται λογικότερα...
οτι να ναι ...παραληρημα

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #352 στις: Μάρτιος 15, 2013, 08:35:04 μμ »
Η εντοπιότητα συνδέεται με μόνιμη κατοικία. Για πολλούς δεν υπάρχει αυτό το πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #353 στις: Μάρτιος 15, 2013, 08:38:19 μμ »
Η εντοπιότητα συνδέεται με μόνιμη κατοικία. Για πολλούς δεν υπάρχει αυτό το πράγμα.

για κάποιους μπορεί, το πολλοί θέλει περισσότερα στοιχεία από μέρους σου.

Στο μόνιμο η εντοπιότητα δεν μετράει για το διορισμό του, αλλά για την τοποθέτηση. Είναι διαφορετικό θέμα αυτό. Εγώ μπορεί να είμαι από την Κρήτη και να θέλω να δουλέψω στον Έβρο για τους δικούς μου λόγους. Αν υπερτερώ σε προϋπηρεσία, επιδόσεις στον ΑΣΕΠ και σε μεταπτυχιακά κλπ από κάποιον άλλο, γιατί η εντοπιότητα να λειτουργεί εις βάρος μου; Αν οι μισθοί των είχαν παραμείνει στα επίπεδα των 1300-1400 ευρώ για τους αναπληρωτές, όπως ήταν πριν 2 χρόνια, ούτε που θα την σκεφτόμασταν την εντοπιότητα. Προσωπικά υπηρετώ για 9η σχολική χρονιά μακριά από τον τόπο μου και ούτε πίνω, ούτε στενοχωριέμαι και χαίρομαι που είχα τη δυνατότητα να διοριστώ στην πρώτη μου επιλογή, επειδή είχα προυπηρεσία και καλή επίδοση στον ΑΣΕΠ σε σχέση με δεκάδες ντόπιους.

Ναι είμαι σίγουρος ότι είναι το σύνηθες κάποιος που θέλει να διοριστεί μόνιμος/αναπληρωτής ή να πάρει τοποθέτηση ως μόνιμος/αναπληρωτής να θέλει να πάει μακριά από τον τόπο του. Όλοι αυτοί οι μόνιμοι που αγωνίζονται χρόνια τώρα να πάνε σπίτι τους είμαι σίγουρος ότι παραλογίζονται.
Αν εσύ ήθελες να πας Έβρο να ανοίξεις σπιτικό τότε καλά έκανες, οι περισσότεροι ξέρεις σπιτικό θέλουν να ανοίξουν, να πάνε στις οικογένειες τους, να κάνουν οικογένειες. Κάποιοι λοιπόν εγκλωβισμένοι κάνουν ότι μπορούν να τα καταφέρουν, γλύφουν κατουρημένες ποδιές κάποιοι απλά τα παρατάνε και κάποιοι σαλεύουν και τους πιάνει κατάθλιψη και το πολεμούν όπως μπορούν, άλλοι με ψυχολόγο, άλλοι με χάπια, άλλοι με ποτό, άλλοι ξεσπούν σε άλλους κλπ κλπ

Αν η άποψη σου βασίζετε στην προσωπική σου εμπειρία τότε έχεις χάσει μεγάλο μέρος του δάσους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:14:38 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #354 στις: Μάρτιος 15, 2013, 08:57:07 μμ »
Κι εσύ σε προσωπικές εμπειρίες βασίζεσαι. Όταν διορίστηκα, διοριστήκαμε περίπου 50 συνάδελφοι στον ίδιο νομό. Η συντριπτική πλειοψηφία καταγόμασταν από αλλού. Κάποιοι θέλανε να φύγουν με νύχια και με δόντια, ένα μεγάλο ποσοστό όμως δεν ήθελε. 9 χρόνια μετά περίπου 30 από εμάς παραμένουμε στο νομό διορισμού μας, έχοντας παντρευτεί και χτίσει τη ζωή μας εδώ. Άλλος φεύγει στο εξωτερικό για να δουλέψει. Ο καθένας ξέρει τις ανάγκες και τα θέλω του. Άσε τον καθένα από μόνο του να αποφασίσει αν θέλει να τραβιέται στις εσχατιές τις Ελλάδος για να εργαστεί κάτω ακόμα και από άσχημες συνθήκες. Τι θα πει εντοπιότητα; η εκπαίδευση είναι ενιαία. Δεν πληρωνόμαστε από κάθε γειτονιά, αλλά από ένα ενιαίο κράτος, το οποίο οφείλει να μας αντιεμτωπίζει όλους το ίδιο. Μην του στερείς το δικαίωμα. Από εκεί και μετά ο καθένας έχει και την προσωπική του ευθύνη. Ποτέ δεν διαμαρτυρήθηκα που ζω 9 χρόνια μακριά από φίλους και συγγενείς. Το επέλεξα. Ειδικά την περίοδο που διορίστηκα, υπήρχαν και άλλες επαγγελματικές επιλογές. Δαμαρτύρομαι, γιατί ο μισθός μου δεν επαρκεί να καλύψω τις ανάγκες μου. Δεν μπόρεσα να πάω από τον ευθύ δρόμο στο σπίτι μου και δεν με ενδιαφέρει, γιατί μόνος μου συμπλήρωσα την αίτηση διορισμού. Με ενδιαφέρει όμως οτι αν έμενα στην πόλη κατοικίας μου και δεν ήμουν παντρεμένος θα επέλεγα να μείνω με τους γονείς μου γιατί ο μισθός δεν επαρκεί. Δε φταίει όμως ο τόπος κατοικίας, αλλά οι εργασιακές συνθήκες.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #355 στις: Μάρτιος 15, 2013, 09:57:42 μμ »

αν και τα νούμερα που παρουσιάζεις δεν γίνονται πιστευτά γιατί 30 στους 50 ήθελαν να μείνουν σε ένα ξένο μέρος και δεν είχαν και οικογένεια αφού είπες ότι έφτιαξαν οικογένεια εκεί. Δυσκολεύομαι αλλά ας τα δεχτώ.

Ο τρόπος διορισμών αναπληρωτών/μονίμων είναι μιας άλλης εποχής και είναι καιρός να προχωράμε μπροστά. Ξέρω συναδέλφους πολλούς περισσότερους από όσους φαντάζεσαι που δεν μπορούν και να θέλουν να κάνουν οικογένεια στον τόπο εξορίας που το απαρχαιωμένο σύστημα τους ανάγκασε να διοριστούν παρόλο που αυτοί το δέχτηκαν. Αυτοί λοιπόν δεν βλέπουν μέλλον αφού τα πράγματα δυσκολεύουν οικονομικά αλλά και οι πιθανότητες μετάθεσης με τα νέα δεδομένα (ενοποίηση περιοχών) και η αύξηση του ωραρίου δεν αφήνουν πολλές πιθανότητες.

Αν λοιπόν θέλουμε να συνεχίσει το ίδιο σύστημα και να εγκλωβίζονται συνάδελφοι απλά και μόνο γιατί κάποτε έτσι γινόταν και να έχουμε τα δράματα μέσα και έξω από τα σχολεία τότε δεν πάμε καλά.

Θεωρώ ότι ο εκπαιδευτικός πρέπει να δουλεύει στο τόπο κατοικίας του. Ναι να είναι ντόπιος κατά προτεραιότητα. Ένα ασφαλές περιβάλλον βοηθάει τον εκπαιδευτικό να είναι καλύτερος στην δουλειά του. Όσο αφορά το αν θα πληρώνεσαι από την γειτονιά, κοντοζυγώνει η ώρα και μακάρι να γίνει. Το σύστημα μας συγκεντρωτικό και παρωχημένο δεν ανταποκρίνεται στους καιρούς που ζούμε.

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #356 στις: Μάρτιος 15, 2013, 11:38:27 μμ »
Nα δωσω μια πληροφορια (με καθε επιφυλαξη..)  που μου μεταφερθηκε , η εγκυκλιος για τις προσληψεις στα ΣΚΕΔ ειναι ετοιμη για αγνωστους λογους δεν βγηκε σημερα  θα βγει Τριτη η Τεταρτη.Εκτος  συγκλονιστικου απροοπτου η δηλωση  αφορα  ενα μονο ΣΚΕΔ(δυστυχως..) και  δικαιωμα για  αιτηση εχουν  μονο οσοι ειναι στον πινακα αναπληρωτων 2012/13.Αυτα τα λιγα ...

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #357 στις: Μάρτιος 16, 2013, 12:34:56 πμ »
Μακαρι παιδιά να είχαμε και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Δυστυχώς είναι αδύνατο να υπάρξει τρόπος να εργάζεται κανείς στον τόπο του. Εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να σκεφτώ πώς αυτό θα μπορούσε πρακτικά να γίνει. Γιατί π.χ. στα Γιάννενα που μένω εγώ, μπορεί να είμαστε και 2000 φιλόλογοι. Και όλοι θέλουμε να δουλέψουμε εδώ .Και μην ξεχνάς Kinegiros ότι το ίδιο το σύστημα σου επιτρέπει να δουλέψεις στον τόπο κατοικίας σου. Ξεσκίσου στο διάβασμα, γίνε πρώτος των πρώτων και πήγαινε στο σχολείο έξω από την πόρτα σου. Αν όχι την μια, την άλλη χρονιά θα βρεις σίγουρα θέση. Τέλοσπάντων. Επιπλέον, έχω να πω πως τα περί αλκοολισμού και ψυχολογικών προβλημάτων, είναι καθαρή αχαριστία όταν έξω υπάρχουν αδιόριστοι που θα έφταναν και στην Γη του Πυρός για ένα διορισμό. Τώρα ο μίζερος ακόμη και αν ζει την απόλυτη ευτυχία, πάντα θα βρίσκει κάτι να τρώγεται με τα ρούχα του.
Αυτά. Για να δούμε θα λειτουργήσουν φέτος τα ΣΚΕΔ;;Στη ΔΔΕ Ιωαννίνων μου το απέκλεισαν. Άρτα - Πρέβεζα δεν γνώριζαν κάτι παραπάνω από εμάς.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #358 στις: Μάρτιος 16, 2013, 01:38:41 πμ »
είστε αχάριστοι οι περισσότεροι...τι να πούμε κι εμείς. όποιος δε θέλει να πάει στα ξερονήσια ας μη τα δηλώνει κι αν πάει, επιλογή του είναι, ας κάνει κι άλλη δουλειά για να τα βγάζει πέρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2013, 01:42:24 πμ από nipiagogos1988 »
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος kvanto_thess

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #359 στις: Μάρτιος 16, 2013, 02:48:22 πμ »
Nα δωσω μια πληροφορια (με καθε επιφυλαξη..)  που μου μεταφερθηκε , η εγκυκλιος για τις προσληψεις στα ΣΚΕΔ ειναι ετοιμη για αγνωστους λογους δεν βγηκε σημερα  θα βγει Τριτη η Τεταρτη.Εκτος  συγκλονιστικου απροοπτου η δηλωση  αφορα  ενα μονο ΣΚΕΔ(δυστυχως..) και  δικαιωμα για  αιτηση εχουν  μονο οσοι ειναι στον πινακα αναπληρωτων 2012/13.Αυτα τα λιγα ...

Παιδια αυτο με το ενα ΣΚΕΔ, εντελως ηλιθιοτητα.

Λοιπον εγω ειμαι Φυσικος και κανω απο προχτες  (Ημαρτον Κυριε!!)   "<<ερευνας αγορας>>" στην πολη μου ζω.....δηλαδη : εχω δει ποια ειναι τα ΣΚΕΔ τα επιλεγμενα στην πολη μου , και πηγαινω αυτοπροσοπως στου Γυμνασιαρχες , και τους ΛΕΩ , "EIMAI O TADE , ΕΙΜΑΙ ΦΥΣΙΚΟΣ, η Εγγυκλιος για τα ΣΚΕΔ μας επιβαλει να διαλεξουμε ΕΝΑ Σκεδ,...τα παιδια δηλωσαν Φυσικη?  οι απαντησεις που παιρνω ¨ αα τα παιδια  Μονο Φιλολογικα δηλωσαν εδω, δε ξερω ομως αν μας στειλουν παιδια για Φυσικη απο αλλα σχολεια.¨"

Και σας λεω τωρα , Ειναι κατασταση αυτη???  εχω αρκετα μορια και η κατασταση αυτη με θιγει βρε παιδια,εχω αρκετα μορια,  θα διαλεξω κανα ΣΚΕΔ που θα εχει το πολυ καμια 4 -5 ωρες φυσικη και θα παει καποιος με τα μισα μορια και πετυχει Διαννα και θα παρει τα ΤΡΙΠΛΑ μορια...

να πω ηταν δικη μου επιλογη  ενταξει , να μην παω καπου νταξει , αλλα Οχι και ΛΟΤΑΡΙΑ ρε παιδια....ειπαμε λιγο Αξιοκρατια..

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #360 στις: Μάρτιος 16, 2013, 06:52:44 πμ »
Αν το σχολείο που δούλεψες ωρομίσθιος, αναπληρωτής, διορίστηκες και εργάζεσαι βρίσκονται στον ίδιο νομό είναι λογικό να είσαι εκτός πραγματικότητας…

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #361 στις: Μάρτιος 16, 2013, 11:07:16 πμ »
Φέτος τουλάχιστον είναι για ένα μήνα μόνο μικρό το κακό , του χρόνου αν ξεκινήσουν από την αρχή και κάνουν και σε λύκεια τι έχει να γίνει!!!!!!!!
Βέβαια με την αύξηση στις ώρες διδασκαλίας οι  ΑΜΩ αναπληρωτές θα κάνουν και ενισχυτική όποτε θα μετονομάζονται σε ΣΚΕΔΑΜΩ. Ποιος ο λόγος να πάρουν περισσότερους ….. .
Εγώ πιστεύω πως ο καθένας μπορεί να κάνει αίτηση σε όποιο Σκεδ θέλει  απλά θα δουλέψει σε αυτό που είναι πρώτος στα μόρια δεν θα συμπληρώνει ώρες σε άλλο σκεδ.
Αν τελικά η  ανακοίνωση λέει για αίτηση μόνο σε ένα σκεδ ειλικρινά πόσοι από εσάς θα πήγαιναν σε περισσότερα να κάνουν αίτηση ????????????

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #362 στις: Μάρτιος 16, 2013, 03:57:58 μμ »
Κι εσύ σε προσωπικές εμπειρίες βασίζεσαι. Όταν διορίστηκα, διοριστήκαμε περίπου 50 συνάδελφοι στον ίδιο νομό. Η συντριπτική πλειοψηφία καταγόμασταν από αλλού. Κάποιοι θέλανε να φύγουν με νύχια και με δόντια, ένα μεγάλο ποσοστό όμως δεν ήθελε. 9 χρόνια μετά περίπου 30 από εμάς παραμένουμε στο νομό διορισμού μας, έχοντας παντρευτεί και χτίσει τη ζωή μας εδώ. Άλλος φεύγει στο εξωτερικό για να δουλέψει. Ο καθένας ξέρει τις ανάγκες και τα θέλω του. Άσε τον καθένα από μόνο του να αποφασίσει αν θέλει να τραβιέται στις εσχατιές τις Ελλάδος για να εργαστεί κάτω ακόμα και από άσχημες συνθήκες. Τι θα πει εντοπιότητα; η εκπαίδευση είναι ενιαία. Δεν πληρωνόμαστε από κάθε γειτονιά, αλλά από ένα ενιαίο κράτος, το οποίο οφείλει να μας αντιεμτωπίζει όλους το ίδιο. Μην του στερείς το δικαίωμα. Από εκεί και μετά ο καθένας έχει και την προσωπική του ευθύνη. Ποτέ δεν διαμαρτυρήθηκα που ζω 9 χρόνια μακριά από φίλους και συγγενείς. Το επέλεξα. Ειδικά την περίοδο που διορίστηκα, υπήρχαν και άλλες επαγγελματικές επιλογές. Δαμαρτύρομαι, γιατί ο μισθός μου δεν επαρκεί να καλύψω τις ανάγκες μου. Δεν μπόρεσα να πάω από τον ευθύ δρόμο στο σπίτι μου και δεν με ενδιαφέρει, γιατί μόνος μου συμπλήρωσα την αίτηση διορισμού. Με ενδιαφέρει όμως οτι αν έμενα στην πόλη κατοικίας μου και δεν ήμουν παντρεμένος θα επέλεγα να μείνω με τους γονείς μου γιατί ο μισθός δεν επαρκεί. Δε φταίει όμως ο τόπος κατοικίας, αλλά οι εργασιακές συνθήκες.
Συμφωνω και  θελω να συμπληρωσω τα παρακατω :
Το Υπουργειο Παιδειας σκεπτομενο τα προβληματα αλκοολισμου και επιθετικων συμπεριφορων της συντριπτικης πλειοψηφιας των  εκπαιδευτικων επαναφερει το θεσμο της εντοπιοτητας ως μοναδικο αξιοκρατικο κριτηριο για προσληψεις εκπαιδευτικων μονιμων και αναπληρωτων αλλα και ολων των δημοσιων υπαλληλων.
ΕΠΙΣΗΣ για να μην ξεχναμε οτι ειναι και Υπουργειο Θρησκευματων  με την συμφωνη γνωμη της Εκκλησιας της Ελλαδας καθως και του Φαναριου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΑΜΟΥΣ διοτι πολλοι απο αυτους οδηγουν σε διαζυγια τα οποια με τη σειρα τους  επιφερουν συμπτωματα αλκοολισμου και βιαιων συμπεριφορων των διαζευγμενων
ΑΚΟΜΑ με τη συγκαταθεση του Υπουργειου Εθνικης Αμυνας και λαμβανοντας υποψη τις χιλιαδες αποπειρες αυτοκτονιων κληρωτων  που υπηρετουν σε ακριτικες περιοχες αποφασιζει οπως : η στρατιωτικη θητεια να υπηρετειται στο σπιτι του καθε στρατευσιμου ο οποιος θα φυλαει σκοπια στην ταρατσα του σπιτιου του οπου και θα κανει επαρση και υποστολη σημαιας!!
ΑΚΟΜΑ λαμβανοντας υποψην τις δυσκολιες των ναυτικων  μας που βρισκονται μακρια απο τις οικογενειες τους  προτεινει στο Υπουργειο Ναυτιλιας ολα τα ταξιδια να εκτελουνται μεταξυ  Πειραια -Αιγινας-Σαλαμινας με αυθημερον επιστροφη  καθως και Ριο-Αντιριο
ΤΕΛΟΣ αναμενει την απαντηση του Υπουργειου Μεταφορων στην   τεκμηριωμνη προταση που εχει κανει για πληρη καταργηση των υπερατλαντικων ταξιδιων  που εχει ως συνεπεια την απουσια για αρκετες ημερες των χειριστων αεροσκαφων απο τις οικογενειες τους!!

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #363 στις: Μάρτιος 16, 2013, 05:04:32 μμ »
Χεχεεχεχεχχ!!!!!Πολύ καλό!!!Βασικά το κρατος αναλογιζόμενο και τα περιστατικά Bullying και επειδή τα παιδιά είναι στην ευαίσθητη ηλικία της εφηβείας και μπορεί να πάθουν ψυχολογικά προβλήματα  σκέφεται να κλείσει τα σχολεία και να μας φέρνει τους μαθητές στο σπίτι για ιδιαίτερο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 656
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 446
Σύνολο: 446

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.162 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.