*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4359532 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karmen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #112 στις: Μάρτιος 21, 2013, 04:55:19 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα

έχω χρόνια να κάνω αίτηση μετάθεσης, και γενικά ποτέ δεν ήμουν σε ένα σχολείο-συνήθως σε 3 ή ήμουν σε άδεια
ανατροφής τέκνων κλπ, αποσπάσεις κλπ, πως μπορώ να βρω σε τι σχολεία ήμουν σε κάθε χρονιά?

Λέτε αν επικοινωνήσω με τη δευτεροβάθμια, υπάρχει κάποιο αρχείο να μου στείλουν?

Ή πρέπει να πάω εκει? Τα συμπληρώνουν αυτοί?

ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:41:34 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #113 στις: Μάρτιος 21, 2013, 05:04:37 μμ »
θα στείλεις
συμπληρωμένη την αίτηση
αν θες πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ( αλλιώς το αναζητούν αυτεπάγγελτα)
πιστοποιητικά σπουδών τέκνων εφόσον έχεις παιδιά που σπουδάζουν

θα συμπληρώσεις την τρίτη σελίδα της αίτησης ( υπηρετήσεις) με τα στοιχεια που γνωρίζεις και θα αφήσεις κενά όσα δεν ξερεις.
πχ αν το έτος 2010-2011 ήσουν με απόσπαση σε φορέα θα γράψεις στον τύπο απασχόλησης "απόσπαση" , θα συμπληρώσεις το απο.....έως και θα αφήσεις κενά τα στοιχεία που δεν γνωρίζεις.

θα πρεπει να συμπληρώσεις ολα τα έτη ( αν ήσουν αναπληρωτής και ωρομίσθιος ΚΑΙ αυτά ) αναγράφοντας κάθε φορά "αναπληρωτής", "ωρομισθιος', οργανικά, με διάθεση πυσδε, με απόσπαση, σε άδεια κτλ. Σημαντική στήλη δλδ ειναι αυτή που αναφέρει τον τύπο υπηρέτησης - γιατι απο αυτην εξαρτάται και η μοριοδότηση για να γινει σωστά, καθώς επισης και οι μέρες απσχολησης . Εδώ αναγράφεις 5 αν πηγαίνεις σε ένα σχολειο και μόνο, διαφορετικά αναγράφεις αναλυτικά τα σχολεια στα οποια διδάσκεις και πόσες μέρες στο καθενα
πχ 2ο Δ.Σ. Λαμίας 2 ημέρες,  1ο Δ.Σ. Αγίου Κων/νου 3 ημέρες. ( το εβδομαδιαίο σύνολο ανα σχολικό έτος ειναι 5 ημέρες).

Δεν χρειαζεται να συμπληρώσεις καθόλου τις στήλες έτη/μήνες/μέρες/κατηγορία σχολείου/μονάδες
διότι αυτές συμπληρώνονται αυτοματα απο το σύστημα



« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2013, 05:06:15 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #114 στις: Μάρτιος 21, 2013, 05:21:28 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα

έχω χρόνια να κάνω αίτηση μετάθεσης, και γενικά ποτέ δεν ήμουν σε ένα σχολείο-συνήθως σε 3 ή ήμουν σε άδεια
ανατροφής τέκνων κλπ, αποσπάσεις κλπ, πως μπορώ να βρω σε τι σχολεία ήμουν σε κάθε χρονιά?

Λέτε αν επικοινωνήσω με τη δευτεροβάθμια, υπάρχει κάποιο αρχείο να μου στείλουν?

Ή πρέπει να πάω εκει? Τα συμπληρώνουν αυτοί?

ευχαριστώ πολύ
Η πρώτη συμβουλή που μου έδωσαν από τη Δ/νση όταν διορίστηκα ήταν να κρατάω αρχείο με όλες τις πράξεις ανάληψης και με τα πρακτικά λήξης σχολικού έτους, πρακτικά απόσπασης κα. Αν δεν τα έχει εσύ θα δυσκολευτείς να τα βρεις. Δεν ξέρω αν στον φάκελό σου κρατούνται όλα τα σχολεία που υπηρέτησες. Βέβαια τώρα έχουν περάσει όλα ηλεκτρονικά αλλά μόνο για αυτούς που ζήτησαν μετάθεση ή βελτίωση απο το 2009 και μετά...

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #115 στις: Μάρτιος 21, 2013, 05:26:24 μμ »
Η πρώτη συμβουλή που μου έδωσαν από τη Δ/νση ήταν να κρατάω αρχείο με όλες τις πράξεις ανάληψης, αποσπάσεις, πρακτικά λήξης κλπ. Για όσους ζήτησαν μετάθεση ή απόσπαση τα τελευταία χρόνια (από το 2009 και μετά, νομίζω) έχουν περαστεί ηλεκτρονικά τα στοιχεία, αν δεν ανήκεις σε αυτούς μάλλον θα ταλαιπωρηθείς να μαζέψεις τα χαρτιά σου. Επίσης δεν χρειάζεται να βάζεις όλα τα σχολεία που υπηρέτησες την ίδια χρονιά, εάν είχαν τα ίδια μόρια. Εγώ ας πούμε που συμπλήρωνα ωράριο σε σχολείο με ίδια μόρια με αυτό της βάσης μου, από τη ΔΔΕ δεν μου ζήτησαν πράξη ανάληψης από το άλλο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:41:34 »

Αποσυνδεδεμένος vigor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86-ΠΛΗΡ ΠΑ.ΠΕΙ
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #116 στις: Μάρτιος 21, 2013, 05:28:04 μμ »
Στην εγκύκλιο αναφέρεται 5ετή εκπαιδευτική προυπηρεσία ως απαραίτητη προϋπόθεση για την υποβολή αιτήσεων. Το ερώτημά μου είναι αν η 5ετία αφορά υπηρεσία σε σχολεία της Δθμιας ή συνολικά σε Αθμια & Δθμια? 

Το αναφέρω με αφορμή την παράγραφο "κωλύματα μετάταξης", της 1ης σελίδας της αίτησης μετάταξης, υπάρχει το ερώτημα "Εχω υπηρετήσει 5ετία στην Δθμια εκπαίδευση"  ???

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #117 στις: Μάρτιος 21, 2013, 05:28:59 μμ »
Όσοι μεταταγούν θα παίρνουν τα ίδια χρήματα ή θα θεωρούνται νεοδιόριστοι και θα παίρνουν ανάλογα λεφτά; Λέει κάτι σχετικό η εγκύκλιος;

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #118 στις: Μάρτιος 21, 2013, 05:30:12 μμ »
Στην εγκύκλιο αναφέρεται 5ετή εκπαιδευτική προυπηρεσία ως απαραίτητη προϋπόθεση για την υποβολή αιτήσεων. Το ερώτημά μου είναι αν η 5ετία αφορά υπηρεσία σε σχολεία της Δθμιας ή συνολικά σε Αθμια & Δθμια? 

Το αναφέρω με αφορμή την παράγραφο "κωλύματα μετάταξης", της 1ης σελίδας της αίτησης μετάταξης, υπάρχει το ερώτημα "Εχω υπηρετήσει 5ετία στην Δθμια εκπαίδευση"  ???.
Α' θμια και Β' θμια. Η ερώτηση είναι έτσι γιατί ανήκουμε στη Δ/θμια

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #119 στις: Μάρτιος 21, 2013, 05:41:29 μμ »
Καλησπέρα!
Κάποιες ερωτήσεις που νομίζω αφορούν όλους…
Πώς είμαστε απόλυτα σίγουροι ότι το βαθμολογικό και το μισθολογικό κλιμάκιο μεταφέρονται αυτούσια για τον μετατασσόμενο υπάρχει κάποιο ΦΕΚ;

Ο χρόνος υπηρέτησης (απόσπασης)  σε υπηρεσίες και γραφεία μοριοδοτείται (μιλάω για πριν το 2010) κανονικά όπως και στις μεταθέσεις (π.χ. μόρια Σαντορίνης ενώ υπηρετούσες στη ΔΔΕ δίπλα στο σπίτι σου; ). Αυτό συνεχίζει και ισχύει ΚΑΙ υπολογίζεται στις μετατάξεις τώρα διότι δεν το κατάλαβα… (με έχει μπερδέψει στη σελ. 8 το 3β) Αν ναι, τότε πάμε στεγνά με τα μόρια μετάθεσης της Β/θμιας.

Επίσης η υπηρεσία σε υπηρεσίες και γραφεία γιατί δεν αναφέρεται στις σελίδες 6-7;

Όταν λέει εκπαιδευτική υπηρεσία εννοεί ουσιαστικά ΟΛΗ την υπηρεσία και όχι τη ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ έτσι δεν είναι; Κάποιος που διορίστηκε και είναι με αποσπάσεις μέσα στο Υπουργείο εδώ και 6 χρόνια έχει 6 χρόνια εκπαιδευτικής υπηρεσίας και κατά συνέπεια έχει δικαίωμα να κάνει αίτηση, σωστά;
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος Mystirios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #120 στις: Μάρτιος 21, 2013, 05:42:08 μμ »
Αυτό πάλι :
Παράθεση
Ειδικά για τουσ εκπαιδευτικούς των κλάδων ΠΕ19  και
ΠΕ20 ...
 
Εάν δηλαδή συμπληρωθεί ο αριθμός των θέσεων
που έχουν δοθεί σε έναν κλάδο, σταματά για τον κλάδο αυτό η επεξεργασία των αιτήσεων και οι
λοιπές θέσεις σε όποια περιοχή μετάθεσης βρίσκονται αυτές πρέπει να καλυφθούν από
εκπαιδευτικούς του άλλου κλάδου
.
πως το καταλαβαίνετε???

Αποσυνδεδεμένος vigor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86-ΠΛΗΡ ΠΑ.ΠΕΙ
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #121 στις: Μάρτιος 21, 2013, 05:46:58 μμ »
Στην εγκύκλιο αναφέρεται 5ετή εκπαιδευτική προυπηρεσία ως απαραίτητη προϋπόθεση για την υποβολή αιτήσεων. Το ερώτημά μου είναι αν η 5ετία αφορά υπηρεσία σε σχολεία της Δθμιας ή συνολικά σε Αθμια & Δθμια? 

Το αναφέρω με αφορμή την παράγραφο "κωλύματα μετάταξης", της 1ης σελίδας της αίτησης μετάταξης, υπάρχει το ερώτημα "Εχω υπηρετήσει 5ετία στην Δθμια εκπαίδευση"  ???.
Α' θμια και Β' θμια. Η ερώτηση είναι έτσι γιατί ανήκουμε στη Δ/θμια

Σ' ευχαριστώ συνάδελφε! Έτσι το σκέφτηκα κι εγώ. Και στο ΥΠΔΒΜΘ με το οποίο επικοινώνησα μου είπανε ότι η 5ετία έχει να κάνει με την συνολική εκπαιδευτική υπηρεσία. Είπα να υποβάλλω το ερώτημα κι εδώ μήπως κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει.

Σ' αυτό που ρώτησες στο τελευταίο σου ποστ, στην 8η σελίδα του παρόντος θέματος απάντησε σε παρόμοια ερώτηση η bitch"
Παράθεση
με βάση τα όσα ως τώρα γνωρίζουμε ( και το τονίζω αυτό ) εφόσον πρόκειται για μετατάξεις στο ίδιο υπουργειο και  σε κενές οργανικές θέσεις  διατηρούνται το μισθολογικό και βαθμολογικό καθεστώς που ήδη υφίσταται.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #122 στις: Μάρτιος 21, 2013, 05:48:54 μμ »
Αυτό πάλι :
Παράθεση
Ειδικά για τουσ εκπαιδευτικούς των κλάδων ΠΕ19  και
ΠΕ20 ...
 
Εάν δηλαδή συμπληρωθεί ο αριθμός των θέσεων
που έχουν δοθεί σε έναν κλάδο, σταματά για τον κλάδο αυτό η επεξεργασία των αιτήσεων και οι
λοιπές θέσεις σε όποια περιοχή μετάθεσης βρίσκονται αυτές πρέπει να καλυφθούν από
εκπαιδευτικούς του άλλου κλάδου
.
πως το καταλαβαίνετε???

πχ για την περιφέρεια αττικής έχουν δοθεί 190 θέσεις του κλάδου Πληροφορικής ( ΠΕ19-20 μαζί ). Αν οι εκατό πρώτες οργανικές ανήκουν στους ΠΕ19 και οι υπόλοιπες στους ΠΕ20 τότε οι 100 πρώτοι ΠΕ19 που έχουν τα περισσότερα μόρια ( εφόσον πάει βάσει μορίων πλέον η επιλογή και δεν υπάρχουν ειδικές κατηγορίες που προηγούνται οπως στις μεταθέσεις0 τότε για τις υπόλοιπες θέσεις που ανήκουν στους ΠΕ20 θα εξεταστουν μόνο αιτήσεις των ΠΕ20 ανεξάρτητα αν υπάρχουν ΠΕ19  που ίσως έχουν περισσότερα μόρια απο τους ΠΕ20.

το θέμα ειναι πώς ξέρεις πόσες θέσεις έχουν δοθεί ανά κλάδο αφού στον συνημμένο πίνακα έχουμε συνολικά τις θέσεις και για τους δύο κλάδους. Αν υπάρχει κάποιος που έχει το αρχείο ανά κλάδο  ΠΕ19- ΠΕ20 παρακαλείται να το ανεβάσει).
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #123 στις: Μάρτιος 21, 2013, 05:50:05 μμ »

Αποσυνδεδεμένος jusme

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #124 στις: Μάρτιος 21, 2013, 05:53:19 μμ »
Καλησπέρα!
Διορισμένος απο το 2006 (7 χρόνια δηλαδή) με 2 χρόνια αποσπαση σε ΙΕΚ και αλλά 2 σε δημοτικά. Διαβάζοντας την εγκύκλιο φαίνεται οτι δικαιουμαι να κάνω αιτηση. Διαβάζοντας την αιτηση και συγκεκριμένα στα κωλύματα: "Έχω υπηρετήσει 5ετία σε Δευτεροβάθμια Εκπαιδευση". ¨Εχω ή δεν έχω δικαίωμα αίτησης;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #125 στις: Μάρτιος 21, 2013, 05:57:57 μμ »
κατ' αρχήν να δουμε κάποια επιμέρους θέματα ;
στα Δημοτικά σε έστειλαν ως υπεράριθμο απο τη Β/θμια; Πήγες με απόσπαση μέσω υπουργείου; ( απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ; )  Αφορούν υπηρετήσεις πριν τον διορισμό σου;
και όταν λες διορίστηκες το 2006 πότε ακριβώς; Σεπτέμβριο, πιο μετά;  :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161010
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 396
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.