*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2014  (Αναγνώστηκε 421900 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος so.ka

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #742 στις: Αύγουστος 27, 2014, 12:48:42 μμ »
ξέρει κανείς (αν φυσικά γίνει β φάση) αν μπορείς να ξανακάνεις αίτηση για τροποποίηση απόσπασης;
Νομίζω ότι αυτό σε καλύπτει:
"Οι αποσπάσεις που εγκρίναμε χτες είναι στο γραφείο του υπουργού και θα υπογραφούν σήμερα.
Οι συνάδελφοι που πήραν απόσπαση θα πρέπει,μόλις ανακοινωθούν επίσημα, να επικοινωνήσουν με τις Δνσεις ΠΕ για να δηλώσουν σχολεία.
Όσοι συνάδελφοι δεν πήραν,μπορούν να κάνουν αίτηση επανεξέτασης.
Δεν γνωρίζω ,ακόμη, πότε θα γίνει β φάση.
Εξυπακούεται ότι μπορούν στην επανεξέταση να αλλάξουν προτιμήσεις.
Ανακλήσεις αποσπάσεων δεν γίνονται." (Από φβ του Μπράτη)
Τίποτα πιο σημαντικό στον κόσμο δεν υπάρχει, από το να μπορείς να λες παρών στην κάθε μάχη! (γ κ)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:45:46 »

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #743 στις: Αύγουστος 27, 2014, 12:49:23 μμ »
Για ποιά ειδικότητα ρώτησες rataplan?
Φιλολογων

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #744 στις: Αύγουστος 27, 2014, 12:51:34 μμ »
εχω μια πρακτικη απορία:
σε μια περιοχή Α φαινεται σαν προσωπικό 20 ΠΕ02. Απο αυτους συνήθως παίρνουν απόσπαση οι 8. Αρα σαν μάχιμο προσωπικό στον συγκεκριμένο κλάδο υπάρχουν 12. Πώς υπολογίζουν τα κενά, με βάση το 20 ή το 12; Μου φαίνεται φοβερά πολύπλοκο ο υπολογισμός των κενών και πλεονασμάτων. Οι 8 είναι πλεόνασμα, γιατί συνήθως οι ίδιοι και οι ίδιοι παίρνουν τις αποσπάσεις. Γιατί δεν μετατίθενται να ξερει ο καθένας που βρίσκεται και πόση είναι καθαρά η δύναμη σε κάθε περιοχή;

και μια προσωπική απορία:
είμαι σε διαθεση ΠΥΣΔΕ ολα τα χρόνια που εργάζομαι. Ατομο του ίδιου κλάδου με οργανική σε άλλο χωριό, και περισσότερα μόρια απο εμένα, ζητάει να έρθει στο σχολείο που βρίσκομαι ολα αυτα τα χρόνια, ζητώντας εσωτερική απόσπαση. τελικά στις τοποθετήσεις ποιος προηγείται; εγώ ή αυτός; φοβαμαι οτι θα χρειαστει να αλλάξω περιοχή και σπίτι σε αυτη την περίπτωση.

Την ώρα που μετρούνται τα κενά αν οι 8 δεν πήραν απόσπαση μετρούνται στο οικείο ΠΥΣΔΕ για λειτουργικά κενά
Για οργανικά πάλι εννοείται ότι χωρίς μετάθεση πάλι μετρούνται στην οικεία περιοχή τοποθέτησης.

μηπως τοτε μπορεις να μου λυσεις κ τη δικη μου απορια, αν οι νεοδιοριστοι του Φεβρουαριου, που τυπικα ειναι σε διαθεση, προηγουνται ή οχι των αποσπασμενων?

Και κατι σχετικο με τα κενα κ τους αποσπασμενους... τα κενα που δημοσιευτηκαν τον Ιουλιο για τοποθετηση μεταθεσεων, υπεραριθμιων, βελτιωση κλπ... αυτα που μεινανε λοιπον, μπορει ο Περιφερειαρχης να τα εξαφανισει κ να δωσει αλλα....?

Αυτά τα κενά χάνονται και ξαναγίνεται η μέτρηση ωρών (με β αναθέσεις και β ειδικότητες) για λειτουργικά.
Του χρόνου υπό νορμάλ συνθήκες (αν δεν έχει προκύψει δηλαδή μείωση τμημάτων τα οργανικά κενά που χάθηκαν ξαναεμφανίζονται + κενά που προκύπτουν από αποχωρήσεις εκπαιδευτικών από οργανικά κενά (μόνιμα και μη).

@jimy100

1) Ανάλυσε λίγο τι εννοείς με τις κατανομές των κενών
2) Οι διαθεσίτες προηγούνται των αποσπάσεων εξάλλου τοποθετούνται και με διαφορετική μοριοδότηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2014, 12:55:23 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #745 στις: Αύγουστος 27, 2014, 01:01:15 μμ »
Φιλολογων
είχε πρόβλημα πέρυσι η ανατολική αττική με τους φιλολόγους...μια συνάδελφος που πήρε απόσπαση για εκεί με την α φάση ήταν χωρίς ώρες μέχρι τα Χριστούγεννα σχεδόν ..οπότε φοβήθηκαν μην γίνει το ίδιο μπέρδεμα
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:45:46 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #746 στις: Αύγουστος 27, 2014, 01:03:29 μμ »
@asterix: http://bit.ly/1tJ3GEs  Με βάση αυτό που βρήκα οι αποσπασμένοι και οι ευρισκόμενοι σε διάθεση μάλλον συνεξετάζονται ως προς τη δήλωση τοποθέτησης. Πάρε τηλέφωνο κάποιο αιρετό και ρώτα, ψάξτο γενικά.
Οι αποσπασμένοι συνεξετάζονται με τους αιτούντες εσωτερική απόσπαση συγκρινόμενοι με μόρια απόσπασης και αφού έχουν τοποθετηθεί κατά σειρά πρώτα οι λειτουργικά υπεράριθμοι συγκρινόμενοι μεταξύ τους με μόρια μετάθεσης και μετά οι διαθεσίτες ομοίως, όλα τ΄άλλα είναι εκ του πονηρού.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #747 στις: Αύγουστος 27, 2014, 01:03:38 μμ »
@gus: Κι εγώ αυτό ήξερα, ότι οι διαθεσίτες προηγούνται. Απλά, έτσι όπως το θέτει ο Φιρτινίδης, φαίνεται να συνεξετάζονται, εκτός κι αν εγώ δεν το καταλαβαίνω σωστά, ή εκείνοι παρανομούν.
Ως προς την κατανομή των κενών, νομίζω είναι απλά τα πράγματα (μιλάω για τα οργανικά κενά). Μετά την τοποθέτηση και των υπεράριθμων και των διαθεσιτών και των μετατεθέντων και όσων αιτήθηκαν βελτίωση, η ΔΔΕ είναι υποχρεωμένη να ξαναδημοσιοποιήσει τα όποια κενά υπάρχουν. Δεν ξέρω αν μπορεί να τα κρύψει, λογικά όχι.

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #748 στις: Αύγουστος 27, 2014, 01:05:20 μμ »
Μπορεί να φανώ Κασσανδρα, αλλά στην Αττική μην περιμένουμε  αποσπάσεις. Είθε βέβαια να διαψευστώ.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #749 στις: Αύγουστος 27, 2014, 01:07:13 μμ »
Συμφωνώ, η πρωτοβάθμια λόγω των πολλαπλών δομών που υποστηρίζει έχει περισσότερα κενά. Αλλά και πάλι, το 2500 μου φαίνεται μικρό. Να υπολογίσουμε και άλλες 2000 κενά; Δηλαδή γύρω στις 14.000 αναπληρωτές στην πρωτοβάθμια και 5000 στη δευτεροβάθμια; Φυσικά, στην πρωτοβάθμια δουλεύουν και κλάδοι της δευτεροβάθμιας. Πολύ φοβάμαι όμως ότι όλος ο κουρνιαχτός που έχει σηκωθεί περί ανοίγματος πινάκων, ΑΣΕΠ και τα σχετικά, τελικά δεν είναι και τόσο αθώος.

Μιλάω για τα παραπάνω κενά που αναφέρεις και τις κατανομές.
Οσο για τα οργανικά κενά απάντησα ήδη. Χάνονται και του χρόνου ξαναδημιουργούνταιμε τα νέα δεδομένα.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #750 στις: Αύγουστος 27, 2014, 01:11:14 μμ »
Μιλάω για τα παραπάνω κενά που αναφέρεις και τις κατανομές.
Οσο για τα οργανικά κενά απάντησα ήδη. Χάνονται και του χρόνου ξαναδημιουργούνταιμε τα νέα δεδομένα.

Οκ, κατάλαβα. Βασίστηκα στα 2500 λειτουργικά για τα οποία έκανε λόγο εχθές ο Κορδής υπολόγισα πολύ χοντρικά και χωρίς στοιχεία άλλες 2000 που μπορεί να προκύψουν από άδειες λοχεία, καινούριες αποσπάσεις σε φορείς κτλ. Μπορεί τα κενά να είναι 6000, 7000 συνολικά. Ο Παληγιάννης πριν μέρες έκανε λόγο για 12000+ λειτουργικά κενά στην πρωτοβάθμια. Τι να σου πω, κοντός ψαλμός αλληλούια. Δεν έχει διευκρινιστεί αν θα λειτουργήσει και η ενισχυτική ή η ΠΔΣ κι αν από αυτές τις 19500 πιστώσεις θα κατευθυνθούν κονδύλια σε αυτές τις δομές. Τουλάχιστον στην ενισχυτική, γιατί η ΠΔΣ λειτουργεί με διαφορετικό τρόπο τα τελευταία χρόνια (συμπληρώνουν ωράριο οι μόνιμοι).

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #751 στις: Αύγουστος 27, 2014, 01:14:00 μμ »
Οκ, κατάλαβα. Βασίστηκα στα 2500 λειτουργικά για τα οποία έκανε λόγο εχθές ο Κορδής υπολόγισα πολύ χοντρικά και χωρίς στοιχεία άλλες 2000 που μπορεί να προκύψουν από άδειες λοχεία, καινούριες αποσπάσεις σε φορείς κτλ. Μπορεί τα κενά να είναι 6000, 7000 συνολικά. Ο Παληγιάννης πριν μέρες έκανε λόγο για 12000+ λειτουργικά κενά στην πρωτοβάθμια. Τι να σου πω, κοντός ψαλμός αλληλούια. Δεν έχει διευκρινιστεί αν θα λειτουργήσει και η ενισχυτική ή η ΠΔΣ κι αν από αυτές τις 19500 πιστώσεις θα κατευθυνθούν κονδύλια σε αυτές τις δομές. Τουλάχιστον στην ενισχυτική, γιατί η ΠΔΣ λειτουργεί με διαφορετικό τρόπο τα τελευταία χρόνια (συμπληρώνουν ωράριο οι μόνιμοι).

Οκ. Αν και είμαστε εκτός θέματος ξαναλέω όταν μιλάνε για 19500, απλά δεν ξέρουν τι λένε (ή κάνουν πως δεν ξέρουν).
Καλύτερα να λένε κονδύλια για πόσες χιλιάδες ή εκατομμύρια (μάλλον υπερβολικό με βρίσκω) ωρες διδασκαλίας... διότι ανπαληρωτή αυτοί θεωρούν και με 24 ώρες αναπληρωτή και με μία (πάλι υπερβολικό με βρίσκω).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2014, 01:15:42 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #752 στις: Αύγουστος 27, 2014, 01:15:28 μμ »
@asterix: http://bit.ly/1tJ3GEs  Με βάση αυτό που βρήκα οι αποσπασμένοι και οι ευρισκόμενοι σε διάθεση μάλλον συνεξετάζονται ως προς τη δήλωση τοποθέτησης. Πάρε τηλέφωνο κάποιο αιρετό και ρώτα, ψάξτο γενικά.

@josua, αυτή είναι μια πραγματικά περίεργη κατάσταση. Δεν ξέρω πως αντιμετωπίζεται! Όσον αφορά τα κενά που δημοσιεύθηκαν τον Ιούλιο, δεν μπορούν να εξαφανιστούν παρά μόνο αν τοποθετηθεί κάποιος στη θέση αυτή. Αυτό λέει η λογική.
σε ευχαριστώ!
Μολις πηρα μια Α/θμια και μου ειπαν οτι οι νεοδιοριστοι του Φεβρουαριου προηγουνται στις τοποθετησεις των αποσπασμενων!

@guessteacher
στην Α/θμια το οργανικο κενο συνηθως ειναι μια ταξη ολοκληρη, κυριως για δασκαλο κ νηπιαγωγο.
Καποιος δεν πρεπει να μπει σε αυτή την τάξη? είτε νεοδιοριστος, ειτε αποσπασμενος, ειτε αναπληρωτης....
Αρα πως μπορει να τα εξαφανισει?

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #753 στις: Αύγουστος 27, 2014, 01:18:32 μμ »
σε ευχαριστώ!
Μολις πηρα μια Α/θμια και μου ειπαν οτι οι νεοδιοριστοι του Φεβρουαριου προηγουνται στις τοποθετησεις των αποσπασμενων!

@guessteacher
στην Α/θμια το οργανικο κενο συνηθως ειναι μια ταξη ολοκληρη, κυριως για δασκαλο κ νηπιαγωγο.
Καποιος δεν πρεπει να μπει σε αυτή την τάξη? είτε νεοδιοριστος, ειτε αποσπασμενος, ειτε αναπληρωτης....
Αρα πως μπορει να τα εξαφανισει?

Δεν με διαβάζετε καλά και στεναχωριέμαι... Το οργανικό κενό δεν υφίσταται πέρα από την διαδικασία οργανικών τοποθετήσεων. Για αυτούς που λες ισχύουν λειτουργικά κενά. Που στους δασκάλους λογικά αυτά που δεν δόθηκαν (τα οργανικά) δίνονται ως λειτουργικά (δεν απαντάω όμως μόνο σε δασκάλους εδώ μέσα  ;) ). Τα οργανικά κενά θα ανανεωθούν του χρόνου για τις νέες οριστικές τοποθετήσεις.

Αποσυνδεδεμένος stroumfaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #754 στις: Αύγουστος 27, 2014, 01:23:39 μμ »
σε ευχαριστώ!
Μολις πηρα μια Α/θμια και μου ειπαν οτι οι νεοδιοριστοι του Φεβρουαριου προηγουνται στις τοποθετησεις των αποσπασμενων!

@guessteacher
στην Α/θμια το οργανικο κενο συνηθως ειναι μια ταξη ολοκληρη, κυριως για δασκαλο κ νηπιαγωγο.
Καποιος δεν πρεπει να μπει σε αυτή την τάξη? είτε νεοδιοριστος, ειτε αποσπασμενος, ειτε αναπληρωτης....
Αρα πως μπορει να τα εξαφανισει?
Οντως αυτό ισχύει!Η πρωτοβάθμια Χανίων τοποθέτησε τους νεοδιόριστους του Φεβρουαρίου πριν τις αποσπάσεις οπότε προηγούνται!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #755 στις: Αύγουστος 27, 2014, 01:29:38 μμ »
 Πάντα δεν ίσχυε οτι οι γενικά οι διαθεσίτες προηγούνται των αποσπασμένων;
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 371
Σύνολο: 376

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.