*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα  (Αναγνώστηκε 921355 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4564 στις: Αύγουστος 22, 2011, 10:07:25 μμ »
Το να καθόμαστε και να γράφουμε μόνο στο forum,δεν νομίζω ότι οδήγησε σε κάποιο αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:00:59 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4565 στις: Αύγουστος 22, 2011, 10:30:53 μμ »
Οσοι διαφωνείτε με την πρόταση του panos,έχετε να προτείνετε τίποτα?

Εγώ έχω κάποιες διαφωνίες... ;D

Πάντως, οι παραπάνω σκέψεις μου προέκυψαν από μια προσπάθεια:

1. να λάβω υπόψη τις ανάγκες όλων των κατηγοριών,
2. τις ανάγκες νεότερων και "γηραιότερων",
3. και το σημαντκότερο: να τεθεί όριο στην ελαστική εργασία.

χαιρετίζω την όποια εποικοδομητική προσέγγιση και προσπερνώ ελαφρές και απαξιωτικές προσεγγίσεις... :) :)
Στο θέμα των ΑΜΩ, θέλω απλά να γράψω πως εκεί πρέπει να τεθεί για έναν λόγο παραπάνω πιο νωρίς κάποιο όριο. Μάλλον έχουμε απαξιώσει υπερβολικά οι περισσότεροι την δουλειά μας...
Εγώ της δίνω πολύ μεγαλύτερη αξία και ντρέπομαι για το ότι αναγκάστηκα μια χρονιά να πάω ωρομίσθιος, που ήταν η παλιά εκδοχή του ΑΜΩ...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2011, 12:13:29 πμ από panos2 »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4566 στις: Αύγουστος 22, 2011, 10:38:38 μμ »
Δεν διάβασα καμία ελαφριά ούτε απαξιωτική προσσέγγιση,για την ακρίβεια δεν διάβασα καμία προσσέγγιση για το θέμα που βασανίζει όλους μας.

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4567 στις: Αύγουστος 22, 2011, 10:39:30 μμ »
εγώ λέω να κλείσει το παρών τόπικ γιατί έφαγε τα ψωμιά του και οι συζητήσεις που ανοίξατε να μεταφερθούν σε νέο με προτάσεις για διορισμό. μην εκμεταλεύεστε την επισκεψιμότητα του τόπικ για άσχετα θέματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:00:59 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4568 στις: Αύγουστος 22, 2011, 10:49:57 μμ »
εγώ λέω να κλείσει το παρών τόπικ γιατί έφαγε τα ψωμιά του και οι συζητήσεις που ανοίξατε να μεταφερθούν σε νέο με προτάσεις για διορισμό. μην εκμεταλεύεστε την επισκεψιμότητα του τόπικ για άσχετα θέματα.

Εδώ είναι αυτοί που διορίζονται τώρα... να μην εκμεταλευόμαστε και την υψηλή επισκεψιμότητα...  :o :o :o
Πάντως, την πρόταση μου την έθεσα εσκεμμένα σ' αυτό το τόπικ, γιατί οι περισσότεροι επισκέπτες μετά την ανακοίνωση του αριθμού των διοριστέων ήταν αυτοί που δεν πρόλαβαν...νομίζω...
Δεν ήθελα να χαλάσω το  πάρτυ αυτών που τα κατάφεραν...
Θα δω που θα πάμε... :)
   
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2011, 10:51:30 μμ από panos2 »

Αποσυνδεδεμένος vagus venato

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4569 στις: Αύγουστος 22, 2011, 11:36:48 μμ »
Απλά δεν ευθύνεται μόνο το υπουργείο για 20000 κενά. Μήπως ευθυνόμαστε και ΕΜΕΙΣ (ως μόνιμοι εκπαιδευτικοί?).

Δε κάνω προπαγάνδα εγώ.
Ανέφερα αυτό που είπε το υπουργείο και με τη κοίνη λογική τα κενά έχουν καλυφθεί.

Ούτε η ίδια η Διαμαντοπούλου δεν τα λέει αυτά.


Και όμως τα έχει πει ή τα εννοεί. Δε τα βγάζω από το μυαλό μου. Αλλά έτσι είναι...για τα λάθη μας πάντα θα φταίνε για όλα οι άλλοι.

ΕΛΛΗΝΕΣ!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2011, 11:38:50 μμ από vagus venato »
Όσο ζω...μαθαίνω και όσο μαθαίνω...ζω!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4570 στις: Αύγουστος 23, 2011, 01:29:21 πμ »
Τι λες, βρε Lasid;;;  :o
Οφείλουν να σε εξυπηρετήσουν είναι δεν είναι οι περισσότεροι σε άδεια!  :o
Πώς να το κάνουμε δηλαδή;
Αν ήθελαν να μην δουλέψουν, ας έκαναν μάθημα στα σχολεία κ ας κάθονταν το καλοκαίρι!  >:(  Επιλογή τους δεν είναι η Διεύθυνση;
Τι να σου πω...μου τα έλεγε συναδέλφισσα της ειδικότητάς μου στο τηλέφωνο και αγανάκτησα μόνο που άκουγα τι έζησε. Πάλι καλά που η μια και μοναδική υπάλληλος προσφέρθηκε / φιλοτιμήθηκε να προσπαθήσει με τη βοήθεια της υποψηφιας για διορισμό ασεπίτισσας και τελικά καταχώρησαν μαζί ηλεκτρονικά την αίτηση,
αλλιώς θα έπρεπε να τρέχει δυο ώρες μακριά και δεν μπορούσε. Άντε να το χωρέσει ανθρώπου νους όλο αυτό!

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4571 στις: Αύγουστος 23, 2011, 01:37:44 πμ »
Σίγουρα αδικούνται πολλοί. Αλλά δεν μαγειρεύονται τα αποτελέσματα. Ενας υπολογιστής δεν τα βγάζει?
μα ο υπολογιστής εκτελεί τις εντολές που του δίνεις, του λες πχ, δώσε μου αποτελέσματα με 3 θέσεις φιλολόγων στην Α" Κοζάνης (λέμε τώρα), και ο υπολογιστής σου βγάζει τη λίστα. Μετά του λες δώσε αποτελέσματα με 4 θέσεις φιλόλόγων στην Α" κοζάνης, κοκ. Μόλις βγεί μια λίστα που σε ικανοποιεί τότε βάζεις υπογραφή (είσαι η υπουργός, λέμε τώρα) και την δημοσιεύσεις.
Τα ίδια γίνονται και με τους αναπληρωτές, κατάλαβες γιατί κάποιοι δουλεύουν μέχρι αργά στο υπουργείο, σε κάλυψα τώρα;

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4572 στις: Αύγουστος 23, 2011, 01:53:30 πμ »
Σίγουρα αδικούνται πολλοί. Αλλά δεν μαγειρεύονται τα αποτελέσματα. Ενας υπολογιστής δεν τα βγάζει?
μα ο υπολογιστής εκτελεί τις εντολές που του δίνεις, του λες πχ, δώσε μου αποτελέσματα με 3 θέσεις φιλολόγων στην Α" Κοζάνης (λέμε τώρα), και ο υπολογιστής σου βγάζει τη λίστα. Μετά του λες δώσε αποτελέσματα με 4 θέσεις φιλόλόγων στην Α" κοζάνης, κοκ. Μόλις βγεί μια λίστα που σε ικανοποιεί τότε βάζεις υπογραφή (είσαι η υπουργός, λέμε τώρα) και την δημοσιεύσεις.
Τα ίδια γίνονται και με τους αναπληρωτές, κατάλαβες γιατί κάποιοι δουλεύουν μέχρι αργά στο υπουργείο, σε κάλυψα τώρα;

Με τους αναπληρωτές, που είναι χιλιάδες, μπορεί να πέσει μαγείρεμα. Με τους μόνιμους διορισμούς, που είναι μόνο 600,  είναι λίγο δύσκολο. 
Αλλά καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Για όλα τους έχω ικανούς.

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4573 στις: Αύγουστος 23, 2011, 02:02:20 πμ »
εδώ οι "επιστήμονες" του υπουργείου τόλμησαν να "παίξουν" με τα αποτελέσματα των πανελλήνιων, όπου εκεί δεν μπορούν να κάνουν τίποτα επειδή είναι fix τόσο οι θέσεις στις σχολές, όσο και οι βαθμολογίες των υποψηφίων, και την έκαναν την "πατάτα" βγάζοντας "λάθος" βάσεις, τις οποίες άλλαξαν την επόμενη μέρα που "έτρεξαν" και πάλι το σύστημα. Αν δεν κάνω λάθος έγινε πριν από 2 χρόνια

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4574 στις: Αύγουστος 23, 2011, 08:24:27 πμ »
Θα βγώ έξω, θα γυρίσω σε καμία ώρα και πλέον.....Καλά αποτελέσματα.Πήγε η φίλη μου να κάνει τα χαρτιά της στη Δευτεροβάθμια στην Πάτρα.Της είπανε ότι τα πράγματα όλο και πιο δύσκολα θα γίνονται, αλλά ότι το Υπουργείο προσανατολίζεται σε συμπληρωματικούς διορισμούς ΜΟΝΟ με 24μηνίτες για φέτος......

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4575 στις: Αύγουστος 23, 2011, 09:15:11 πμ »
Η ανατομία ενός εγκλήματος
 
                                                                 
Του Χρήστου Επαμ. Κυργιάκη
 

Επειδή τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα εύκολα λέγονται και γρήγορα αποκαλύπτονται ότι είναι κάλπικα, να θυμηθούμε όλοι τις διαβεβαιώσεις της υπουργού παιδείας κυρίας Άννας Διαμαντοπούλου ότι θα υπάρξει μεταβατικό στάδιο σχετικά με τους διορισμούς όσων περίμεναν πέρυσι μόνιμο διορισμό, αλλά λόγω υπογραφής του μνημονίου υπήρξε απλώς μετάβαση προς την αδιοριστία.

Η κοροϊδία σε όλο της το μεγαλείο ειδικά για όσους ήταν διοριστέοι του ΑΣΕΠ, για όσους ήταν εγγεγραμμένοι στον πίνακα διορισμών, για πολλούς κλάδους που ήταν εγγεγραμμένοι στον πίνακα του 24μηνου και για όσους ελάχιστους απέμειναν από τον πίνακα του 30μηνου.
 
Υπάρχουν κλάδοι και ειδικότητες που δεν έγινε ούτε ένας διορισμός, ενώ στις ειδικές κατηγορίες δεν δόθηκε καν η δυνατότητα, πέραν των πέντε κλάδων, να καταθέσουν αιτήσεις ένταξης στους πίνακες. Η κοινωνική αναλγησία στο μέγιστο.

Η αναλογία  προσλήψεων προς αποχωρήσεις από 1 προς 1 που υποσχέθηκαν ότι θα είναι στην αρχή, έγινε 1 προς 5, μετά 1 προς 7, μετά 1 προς 10 και πάει λέγοντας.
 
Δεν δίνουν χρήματα για διορισμούς στην παιδεία αλλά εμφανίζονται γενναιόδωροι όταν είναι να σώσουν με τα λεφτά του φορολογούμενου καμία Proton τράπεζα.
 
Είναι προφανές ότι θέλουν να καλύψουν τα κενά με αναπληρωτές και ωρομίσθιους αφού οι συνταξιοδοτήσεις, ακόμη και σύμφωνα με τα λεγόμενα της υπουργού, θα ξεπεράσουν τις 6.000, προβάροντας το νέο μοντέλο για τη σύνθεση των εκπαιδευτικών στα σχολεία στην οποία οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί θα είναι μειοψηφία ενώ οι εύπλαστοι λόγω εργασιακής ελαστικότητας αναπληρωτές και ωρομίσθιοι θα υπερτερούν.
 
Κοντός ψαλμός αλληλούια για όλους μας. Ο Σεπτέμβρης έρχεται και το αν είναι θερμός ή όχι, από εμάς εξαρτάται.

Ακολουθεί ένας πίνακας με αναλυτικά στοιχεία για τους κλάδους που θα γίνουν διορισμοί.
 
Η πρώτη στήλη που αφορά στους διοριστέους του ΑΣΕΠ δεν είναι συμπληρωμένη επειδή δεν είχα διαθέσιμα όλα τα στοιχεία.

Ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του έχοντας στο νου το περίφημο, ανέκδοτο πλέον, «πρώτα ο μαθητής».





Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4576 στις: Αύγουστος 23, 2011, 09:52:36 πμ »
Σίγουρα θα κάνει συμπληρωματικούς διορισμούς;
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος chr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4577 στις: Αύγουστος 23, 2011, 10:38:36 πμ »
Σίγουρα θα κάνει συμπληρωματικούς διορισμούς;
Με τη συγκεκριμένη ηγεσία του υπουργείου είναι πολύ καλό νέο για να είναι αληθινό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160888
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 772
Σύνολο: 796

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.