*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΑΣΠΑΙΤΕ)  (Αναγνώστηκε 13924 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΑΣΠΑΙΤΕ)
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 22, 2012, 01:32:57 πμ »
Kαλησπέρα σε όλους και καλή εβδομάδα!

θα ήθελα να ρωτήσω σχετικα με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακο τα εξής.

1. ποια είναι η διαδικασία εισαγωγής στο συγκεκριμένο πρόγραμμα?εξετασεις?συνεντευξη στα αγγλικα? συνδυασμός και των 2?ειναι αξιοκρατικοι ή παίζει μέσο?
2. τα δίδακτρα εχουν μειωθέι καθόλου ή εξακολουθούν να έιναι 7500 σε δυο δόσεις?
3. αν υπάρχει κάποιος που εχει παρακολουθήσει το συγκεκριμενο μεταπτυχιακό θα εκτιμουσα πολυ να μεταφερει τις εντυπώσεις του, το βαθμό δυσκολίας παρακολουθησης του προγραμματος απο καποιον που ειναι απλα κατοχος Proficiency χωρις να εχει σπουδες  στην αγγλια, ή αγγλικής φιλολογίας.

ευχαριστώ προκαταβολικα και ευχομαι καλη συνεχεια και καλή δύναμη σε όλους!

Κατατάσσεσαι σε λίστα ανάλογα με τα προσόντα σου και μετά οι πρώτοι περνάνε από συνέντευξη. Δεν παίζει μέσο απ' όσο ξέρω. Δεν χρειάζεται να έχεις τελειώσει αγγλική φιλολογία για να τα καταφέρεις, και το proficiency επαρκεί. Γενικώς όμως δεν είναι και πολύ οργανωμένο σαν μεταπτυχιακό. Οι συναντήσεις είναι πολύ αραιές και μαζεύονται πολλές απορίες που πρέπει να ψάξεις μόνος σου για να τις λύσεις. Κατα τ'άλλα δεν έχει εξετάσεις αλλά μόνο εργασίες και το ότι είναι από απόσταση βολεύει κάποιους που έχουν λίγο ελεύθερο χρόνο λόγω δουλειάς. Το βασικότερο είναι ότι δίνει παιδαγωγική επάρκεια. Αυτά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΑΣΠΑΙΤΕ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:22:05 »

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΑΣΠΑΙΤΕ)
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 22, 2012, 08:16:26 πμ »


Κατατάσσεσαι σε λίστα ανάλογα με τα προσόντα σου και μετά οι πρώτοι περνάνε από συνέντευξη. Δεν παίζει μέσο απ' όσο ξέρω. Δεν χρειάζεται να έχεις τελειώσει αγγλική φιλολογία για να τα καταφέρεις, και το proficiency επαρκεί. Γενικώς όμως δεν είναι και πολύ οργανωμένο σαν μεταπτυχιακό. Οι συναντήσεις είναι πολύ αραιές και μαζεύονται πολλές απορίες που πρέπει να ψάξεις μόνος σου για να τις λύσεις. Κατα τ'άλλα δεν έχει εξετάσεις αλλά μόνο εργασίες και το ότι είναι από απόσταση βολεύει κάποιους που έχουν λίγο ελεύθερο χρόνο λόγω δουλειάς. Το βασικότερο είναι ότι δίνει παιδαγωγική επάρκεια. Αυτά!

το "Σπουδες στην Εκπαιδευση" του ΕΑΠ δίνει παιδαγωγική επάρκεια; ;  έχει τον ίδιο τίτλο και είναι είναι πιο δύσκολο, έχει και εξετασεις

Αποσυνδεδεμένος marinoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΑΣΠΑΙΤΕ)
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 22, 2012, 09:45:37 πμ »

Κατατάσσεσαι σε λίστα ανάλογα με τα προσόντα σου και μετά οι πρώτοι περνάνε από συνέντευξη. Δεν παίζει μέσο απ' όσο ξέρω. Δεν χρειάζεται να έχεις τελειώσει αγγλική φιλολογία για να τα καταφέρεις, και το proficiency επαρκεί. Γενικώς όμως δεν είναι και πολύ οργανωμένο σαν μεταπτυχιακό. Οι συναντήσεις είναι πολύ αραιές και μαζεύονται πολλές απορίες που πρέπει να ψάξεις μόνος σου για να τις λύσεις. Κατα τ'άλλα δεν έχει εξετάσεις αλλά μόνο εργασίες και το ότι είναι από απόσταση βολεύει κάποιους που έχουν λίγο ελεύθερο χρόνο λόγω δουλειάς. Το βασικότερο είναι ότι δίνει παιδαγωγική επάρκεια. Αυτά!

Loella σε ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες!Καλημέρα και καλή δύναμη σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΑΣΠΑΙΤΕ)
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 22, 2012, 11:41:07 πμ »
Αυτό το ότι δίνει παιδαγωγική επάρκεια μην είστε τόσο σίγουροι. Πρέπει να έχει ξεκάθαρα στο τίτλο του τη φράση ¨επιστήμες αγωγής". Το εν λόγω μεταπτυχιακό δεν ξέρω αν την έχει, αν δεν την έχει πάντως μάλλον δεν δίνει. Επίσης τα μαθήματα δεν είναι τόσο παιδαγωγικά γενικά που περιέχει και ένας παραπάνω λόγος να μην δίνει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΑΣΠΑΙΤΕ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:22:05 »

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΑΣΠΑΙΤΕ)
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 22, 2012, 01:57:36 μμ »
Αυτό το ότι δίνει παιδαγωγική επάρκεια μην είστε τόσο σίγουροι. Πρέπει να έχει ξεκάθαρα στο τίτλο του τη φράση ¨επιστήμες αγωγής". Το εν λόγω μεταπτυχιακό δεν ξέρω αν την έχει, αν δεν την έχει πάντως μάλλον δεν δίνει. Επίσης τα μαθήματα δεν είναι τόσο παιδαγωγικά γενικά που περιέχει και ένας παραπάνω λόγος να μην δίνει.

Ο τίτλος του έχει τροποποιηθεί με ΦΕΚ από πέρσι και είναι ''Σπουδές στην Εκπαίδευση-Επιστήμες της Αγωγής'' και δίνει σίγουρα παιδαγωγική επάρκεια. Όλα τα μαθήματά του περιστρέφονται γύρω από τα παιδαγωγικά.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΑΣΠΑΙΤΕ)
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 22, 2012, 02:21:59 μμ »
Τώρα που το κοίταξα, ναι έχεις δίκιο, έχει τροποποιηθεί ο τίτλος και λέει επιστήμες αγωγής. Παρόλα αυτά τα μαθήματα που έχει για εμένα δεν είναι μαθήματα που πιστοποιούν κάποιοιον ότι είναι παιδαγωγικά επαρκής. Στην ΑΣΠΑΙΤΕ κάνεις παιδαγωγική ψυχολογία, προβλήματα συμπεριφοράς και πολλά άλλα πουθ θεωρώ κατά την γνώμη μου ότι είναι πιο καλά στο να κρίνουν κάποιοιον αν είναι επαρκής ή τελοσπάντων να τον βοηθήσουν πιο καλά στο εκπαιδευτικό έργο του.
Άλλωστε το μόνο μάθημα που είναι σχετικό με την τάξη σε αυτό το μαστερ είναι ένα με τον τίτλο "learning and teaching". Θεωρώ ότι το εν λόγω μαστερ είναι πιο κατάλληλο για να καταρτίσει διευθυντικά στελέχη.
Βέβαια τα αγγλικά master έχουν τα ίδια περίπου μαθήματα που έχει και αυτό. Αλλά σκεφτείτε και το άλλο. Το μαστερ είναι αγγλικό. ΣΤην Αγγλία τα PGCERT δίνουν επάρκεια που αν δείτε και το πρόγραμμα μαθημάτων τους είναι πιο πρακτικό για την τάξη. όλα τα μαστερ Αγγλίας έχουν ερευνητικό προσανατολισμό και όχι τόσο πρακτικό. Για εμένα πολύ κακώς, έως κάκιστα που στην Ελλάδα θεωρείται ότι ένα μαστερ μπορεί να δώσει παιδαγωγική επάρκεια. Είναι τελείως διαφορετικά τα θέματα που διαπραγματεύεται το ένα και το άλλο
Το κράτος πρέπει να επανεξετάσει τη νομοθεσία περί παιδαγωγικής επάρκειας, διότι κανένα μαστερ δεν έχει σχέση με αυτή. Η ΑΣΠΑΙΤΕ έχει π.χ. 16 μαθήματα αν δεν κάνω λάθος το αντίστοιχο πρόγραμμα ΕΠΠΑΙΚ που είναι η ουσία της επάρκειας ενός εκπαιδευτικού όπως ισχυει σε όλες τος ευρωπαικές χώρες
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2012, 02:30:08 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΑΣΠΑΙΤΕ)
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 24, 2012, 03:58:12 μμ »
Kαλησπερα!
Σημερα με ενημερωσαν οτι περασα στο πρωτο σταδιο της αξιολογησης του φακελου μου και με καλεσαν σε συνεντευξη το Σεπτεμβρη... Μπορει καποιος που παρακολουθει το προγραμμα να μου πει αν ειναι πολυ απαιτητικο και ποσες φορες την εβδομαδα ειναι οι υποχρεωτικες παρακολουθησεις;

Ευχαριστω πολυ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2012, 04:17:09 μμ από manosthegreek »

Αποσυνδεδεμένος tryforthebest

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Tomorrow's getting harder make no mistake
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΑΣΠΑΙΤΕ)
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 24, 2012, 07:43:32 μμ »
Και εμενα με ενημερωσαν αλλα δεν θα το παρακολουθησω διοτι με δεχτηκαν σε ενα αλλο που το προτιμουσα. μια φιλη μου το παρακολουθουσε και μου ειχε πει οτι τα μαθηματα γινονται παρασκευη απογευμα και σαββατο πρωινα!

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΑΣΠΑΙΤΕ)
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 25, 2012, 03:28:22 μμ »
Ξέρει μήπως κανείς που παρακολουθεί το πρόγραμμα τι περίπου ρωτάνε στο συνέντευξη και σε ποια γλώσσα γίνεται; (Αγγλικά ή Ελληνικά, δεδομένου ότι τα μαθήματα γίνονται στα Αγγλικά)

Αποσυνδεδεμένος PADA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΑΣΠΑΙΤΕ)
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 03:34:37 μμ »
Για πείτε συνάδελφοι, έγινε κανείς δεκτός σε αυτό το ΠΜΣ; Εγώ προσωπικά δεν πήγα ούτε στη συνέντευξη που με είχαν καλέσει, διότι κατέληξα ότι δεν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω στο οικονομικό. :-[
 Υπήρξε συμμετοχή; Ξεκινήσατε; Εντυπώσεις;

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΑΣΠΑΙΤΕ)
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 14, 2013, 09:05:40 μμ »
φέτος βγήκε προκήρυξη για το μεταπτυχιακό της ΑΣΠΑΙΤΕ; σε ποια πόλη γίνονται τα μαθήματα;
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος englishteacher06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΑΣΠΑΙΤΕ)
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 14, 2013, 09:26:11 μμ »
Ναι βγηκε και φετος η προκηρυξη για το μαστερ της ασπαιτε
Tα αναφερει στην σελιδα που ακολουθει :
http://www.maineducation.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=8&Itemid=8&lang=el
Τα μαθηματα γινονται Αθηνα στην ΑΣΠΑΙΤΕ στην Ειρηνη - Μαρουσι .

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΑΣΠΑΙΤΕ)
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 14, 2013, 09:27:53 μμ »
ευχαριστώ!! μένω επαρχία και εργάζομαι οπότε λίγο δύσκολο να υποβάλλω αίτηση
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος englishteacher06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση (ΑΣΠΑΙΤΕ)
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 14, 2013, 09:33:31 μμ »
Kαλησπερα ! Εχω ολοκληρωσει το συγκεκριμενο μαστερ πριν καποια χρονια .Εγω οταν το εκανα ημουν επαρχια και εκει εργαζομουνα αλλα τελικα εκανα αιτηση και με πηρανε και πηγαινοερχομουνα. Το ολοκληρωσα αλλα με πολυ κοπο και κουραση γιατι δουλευα παραλληλα και ειχα κ το μαστερ . Καλη τυχη οτι και αν κανεις !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160464
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 837
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 568
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.