*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4356773 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19488 στις: Μάιος 26, 2019, 05:44:16 μμ »
Από το ΣτΕ για το σημείο (1)

16. Επειδή, προβάλλεται ότι είναι μη νόμιμη η διενέργεια των επίμαχων μετατάξεων, διότι δεν γνωμοδότησε επ' αυτών, σύμφωνα με το άρθρο 69 παρ. 1 του ν. 3528/2007 (Α΄ 26), το υπηρεσιακό συμβούλιο του κλάδου στον οποίο μετατάσσεται ο υπάλληλος, ούτε το Κεντρικό Υπηρεσιακό Συμβούλιο Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (ΚΥΣΠΕ) ή το Κεντρικό Υπηρεσιακό Συμβούλιο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΚΥΣΔΕ), σύμφωνα με τα άρθρα 17 παρ. 8 και 18 παρ. 8 του π.δ. 1/2003 (Α΄ 1) αντιστοίχως. Ο λόγος αυτός ακυρώσεως πρέπει να απορριφθεί ως αβάσιμος, εφόσον εφαρμοστέα εν προκειμένω είναι η ειδικότερη διάταξη του άρθρου 82 παρ. 11 του ν. 4172/2013, στην οποία δεν προβλέπεται η γνωμοδότηση των παραπάνω οργάνων

Για το σημείο (2)παρέθεσα στο προηγούμενο την κρίση του ΣτΕ. Μάλλον δεν την διάβασες.  Αν δεν την αποδέχεσαι δικό σου πρόβλημα.

3) Με 178,65 μόρια τότε αγαπημενος ήταν και είναι ο εαυτός μου και η συνεχής παρουσία μου στις σχολικές αίθουσες σε επαρχία πάντα....

4) Δεν εχω κακή αντίληψη γιατί τα έζησα και τα μελέτησα. Ενστάσεις έγιναν και έγιναν πιο πολύ γιατί υπήρξε και δεύτερη διαπιστωτική η οποία διόρθωνε την πρώτη. Αν τα ΠΥΔΕ/ΠΥΣΠΕ λειτουργούσαν όπως επιβάλλεται τα κενά θα ήσαν εξ αρχής διαφορετικά. Βεβαία αυτό δεν το σχολίασες καθόλου.
Τα μόρια γιατί δεν τα ανακοίνωσε τελικά ο αγαπημενος σας κ. υπουργός αν και το υποσχέθηκε πολλάκις;
Ανεπιφύλακτα θα σου πως πως κακώς δεν τα ανακοίνωσε και το 2013 ο υπουργός.....αυτα τα ειχα γραψει απειρες φορές....ελπίζω να το θυμάσαι.
5) Δέχομαι την εξήγηση περί κακής αντίληψης....

6)Είχαν προηγηθεί οι μεταθέσεις...διάβασε την απόφαση του ΣτΕ....ας μην το κουράζουμε άλλο. Η φασαρία έγινε για τους ΠΕ11, οι λόγοι γνωστοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2019, 05:54:14 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:43:32 »

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19489 στις: Μάιος 26, 2019, 05:50:29 μμ »
για το σημειο 1) που αναφερεις:
αρα οτι ειναι νομιμο ειναι κ ηθικο;  ::)

2) την διαβασα την αποφαση του ΣτΕ ανθρωπε μου. την διαβασα. δεν εχει καμια σχεση ομως με αυτο που γραφω στο 2). εκει γραφω οτι ο νομοθετης τοτε (το 2013) επελεξε την χειροτερη λυση που οδηγησε σε δικαστικους αγωνες τοσο κ τοσο κοσμο. αν επελεγε την βελτιστη λυση, θα γλιτωναμε και την συζητηση που κανουμε τωρα!

3) στο δικο μου 6), γιατι δεν απαντας;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2019, 05:54:31 μμ από sliver »
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19490 στις: Μάιος 26, 2019, 06:00:34 μμ »
για το σημειο 1) που αναφερεις:
αρα οτι ειναι νομιμο ειναι κ ηθικο;  ::)

2) την διαβασα την αποφαση του ΣτΕ ανθρωπε μου. την διαβασα. δεν εχει καμια σχεση ομως με αυτο που γραφω στο 2). εκει γραφω οτι ο νομοθετης τοτε (το 2013) επελεξε την χειροτερη λυση που οδηγησε σε δικαστικους αγωνες τοσο κ τοσο κοσμο. αν επελεγε την βελτιστη λυση, θα γλιτωναμε και την συζητηση που κανουμε τωρα!

3) στο δικο μου 6), γιατι δεν απαντας;

Αμφισβητείς την απόφαση του ΣτΕ με απλοϊκούς συλλογισμούς και την βγάζεις επιπλέον άσχετη!!

Έχω απαντήσει σε όλα διάβασε καλύτερα. Βέβαια παρατηρώ ότι την στάση των ΠΣΥΠΕ/ΠΥΣΔΕ δεν την αγγίζεις καθόλου....στο απυρόβλητο...δεν γνώριζαν τίποτε για το θέμα και για τα προβλήματα που θα προκαλούσε η στάση τους.
Επίσης για το θέμα των μορίων κουβέντα για την στάση του επόμενου υπουργού.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος force4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19491 στις: Μάιος 26, 2019, 06:22:07 μμ »
Ερώτηση ... Τι θα γίνει με τις οργανικές που πήραν τα άτομα μετά από τους συναδέλφους αυτούς, που κανονικά έπρεπε να είχαν πάρει ΤΟΤΕ μετάθεση και ήρθαν άλλοι μετά από αυτούς και τις κατέλαβαν;

Διότι, αν εγώ ήμουνα γυμναστής π.χ. και είχα τα περισσότερα μόρια αλλά τότε μου αρνήθηκαν την μετάθεση και ήρθε κάποιος άλλος μετά από εμένα και πήρε την οργανική τι γίνεται μετά από αυτό;

Θεωρώ ότι πρέπει να διεκδικήσουν δικαστικώς τη δικαίωσή τους, η δημόσια διοίκηση δε δουλεύει με αυτοματισμούς!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:43:32 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19492 στις: Μάιος 26, 2019, 06:25:12 μμ »
Θεωρώ ότι πρέπει να διεκδικήσουν δικαστικώς τη δικαίωσή τους, η δημόσια διοίκηση δε δουλεύει με αυτοματισμούς!!!
Χωρίς να είμαι νομικός δεν νομίζω ότι είναι δυνατόν να αλλαξουν οι υπηρεσιακές μεταβολές τόσων ετών.
Οι συνάδελφοι δεν παρανόμησαν για να χάσουν τις θέσεις τους.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19493 στις: Μάιος 26, 2019, 06:51:19 μμ »
οκ, είπαμε ότι ο γραπτός λόγος δημιουργεί παρανοήσεις αλλά όχι κ έτσι..
πάμε λοιπόν:
φυσικά κ δεν αμφισβητώ την απόφαση του ΣτΕ. λόγια μου βάζεις κ με διαστρεβλωνεις ΠΑΛΙ.
το "ότι είναι νόμιμο είναι κ ηθικό; " πάει για τον νομοθέτη όχι τον δικαστή! (καλώς μίλησα για κακή αντίληψη..)

όχι, δεν απαντάς σε όλα! υπεκφευγεις απαντώντας στις ερωτήσεις μου με δικές σου ερωτήσεις.
ξαναρωταω λοιπόν :
ποια η γνωμη σου για αυτο που παρουσιασα ως βελτιστη λυση του 2013; συμφωνεις ή διαφωνεις;

ΥΓ. και ο επόμενος υπουργός τα έκανε θάλασσα και τα ΠΥΣΔΕ-ΠΥΣΠΕ τα έκαναν θάλασσα. όμως ο αρχιερεας-δημιουργος-αποκλειστικα υπεύθυνος των προβλημάτων ήταν ο ΑΡΒΑΝΙΤΌΠΟΥΛΟΣ. 
ο νο.1 απαράδεκτος είναι ο δημιουργός του προβλήματος, όχι οι επόμενοι οι οποίοι έχουν λιγότερες ευθύνες.
αν έκανε σωστά την δουλειά του, ούτε οι επόμενοι θα έφταιγαν, ούτε ΣτΕ θα μας χρειάζονταν, ούτε εσύ θα ασχολιόσουν γράφοντας εδώ αν και με 178,65 μόρια  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2019, 07:00:07 μμ από sliver »
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1702
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19494 στις: Μάιος 26, 2019, 07:34:27 μμ »
Χωρίς να είμαι νομικός δεν νομίζω ότι είναι δυνατόν να αλλαξουν οι υπηρεσιακές μεταβολές τόσων ετών.
Οι συνάδελφοι δεν παρανόμησαν για να χάσουν τις θέσεις τους.
Εδώ ζητάνε ανακατανομή των οργανικών όσοι κάνουν δικαστήριο για να διατηρήσουν τα μόρια της β'θμιας κατά παράβαση του Π. Δ. που υπάρχει εδώ και χρόνια, αυτοί γιατί να μην το κάνουν;

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19495 στις: Μάιος 26, 2019, 07:38:16 μμ »
Ο νόμος κρίθηκε τελεσίδικα από το ΣτΕ.....τελεία και παύλα.
Σου απάντησα...προηγήθηκαν οι μεταθέσεις....άλλα δεν διαβάζεις.
Το υπουργείο ζήτησε κενά και πλεονάσματα το 2013. Στο ένα ΠΥΣΔΕ που με ενδιέφερε οι αιρετοί πανηγύριζαν ότι δεν έδωσαν κανένα πλεόνασμα ενώ υπήρχαν πάμπολα....τι μου λες τώρα; Το σύστημα καταγραφής είχε μείνει σε πολλά σημεία χωρίς ενημέρωση και μετά έλεγαν όλοι κάνετε ενστάσεις...
Μάλλον όμως πολλοί ήθελαν απολύσεις τότε για να έχουν πεδίο δράσης μετά. Όσο για τον διάδοχο του κ. Αρβανιτόπουλου έπαιξε διάφορα πολιτικά παιχνιδια.... άραγε φταίει ο προηγούμενος που δεν ανακοίνωσε ούτε τα μόρια που υποσχέθηκε.
Λοιπόν αυτή είναι η πραγματικοτητα και αν όλοι είχαν επιδείξει ένα πνεύμα συνεργασίας θα είχαμε αποφύγει πολλά από αυτά....αλλά ήσαν αντιμνημονιακοί και είχαν δίκιο εκ των πρότερων.
Μάλλον ξέχασες τον οχετό λάσπης που εξαπολύθηκε κατά πάντων τότε.....
Όσο για μένα όπως και εσύ είπες εχω το δικαίωμα να σχολιάζω...αλλά με ευπρέπεια....

Το ΣτΕ αποφάσισε όπως αποφάσισε και το 2015 για τον γραπτό του ΑΣΕΠ.....Έκρινε δυο νόμους  διαφορετικά.
Αναλογίζεσαι άραγε τι σημαίνει ο νόμος δεν είναι ηθικός; Καμία σχέση με το αντισυνταγματικός....ας ειμαστε προσεκτικοί.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19496 στις: Μάιος 26, 2019, 07:40:50 μμ »
Εδώ ζητάνε ανακατανομή των οργανικών όσοι κάνουν δικαστήριο για να διατηρήσουν τα μόρια της β'θμιας κατά παράβαση του Π. Δ. που υπάρχει εδώ και χρόνια, αυτοί γιατί να μην το κάνουν;
Δεν εχεις άδικο χάθηκε η λογική και φυσικά είναι κάποιοι που τους προτρέπουν. Βρίσκουν μια χαραμάδα στον νόμο και προσπαθούν να την εκμεταλλευθούν....εκόντες άκοντες..
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19497 στις: Μάιος 26, 2019, 11:26:49 μμ »
δεν θελεις να απαντησεις στην ερωτηση... οκ σεβαστο.

"προηγηθηκαν οι μεταθεσεις" γραφεις.. ποιες μεταθεσεις; αυτες οι 354 που ανακοινωθηκαν στις 24/05/2019;
lol...
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19498 στις: Μάιος 26, 2019, 11:50:24 μμ »
δεν θελεις να απαντησεις στην ερωτηση... οκ σεβαστο.

"προηγηθηκαν οι μεταθεσεις" γραφεις.. ποιες μεταθεσεις; αυτες οι 354 που ανακοινωθηκαν στις 24/05/2019;
lol...

Προφανώς με ειρωνεύεσαι.....,λυπάμαι. Αν το ποσοστό ικανοποίησης αιτήσεων δεν ήταν το αναμενόμενο δεν είμαι αρμόδιος να απαντήσω. Και εδώ σταματώ κάθε συζήτηση...με την παρατήρηση ας έκανες αίτηση για μετάταξη ...και όπως θέλεις πάρε το,.....


Μεταθέσεις εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης 2013 - Ολα τα ονόματα
12.06.2013 - 21:22
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/ypoyrgeio-paideias/100677_metatheseis-ekpaideytikon-deyterobathmias-ekpaideysis-2013-ola


https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/anakoinoseis/100653_neo-metatheseis-ekpaideytikon-pe-genikis-eidikis-agogis-oi-baseis

Μεταθέσεις εκπαιδευτικών ΠΕ (Γενικής -Ειδικής Αγωγής) - Οι βάσεις μεταθέσεων 2013, των αιρετών Δ. Μπράτη και Β. Παληγιάννη
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2019, 12:01:14 πμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19499 στις: Μάιος 27, 2019, 12:04:42 πμ »
προφανως,  δεν συνεφερε ΠΟΛΛΟΥΣ αυτες οι 354 μεταθεσεις (που ανακοινωθηκαν πριν 2 μερες) να γινονταν τοτε στις 12.06.2013, και μετα να προχωρουσαν οι υποχρεωτικες μεταταξεις.
 ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2019, 12:06:19 πμ από sliver »
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19500 στις: Μάιος 27, 2019, 12:12:01 πμ »
προφανως,  δεν συνεφερε ΠΟΛΛΟΥΣ αυτες οι 354 μεταθεσεις (που ανακοινωθηκαν πριν 2 μερες) να γινονταν τοτε στις 12.06.2013, και μετα να προχωρουσαν οι υποχρεωτικες μεταταξεις.
 ;)

 Ούτε την εκπαίδευση συνέφεραν οι αθρόες προσλήψεις χωρίς προγραμματισμό ΠΕ11, ιδιως ΤΑΔ και Ολυμπιακής Παιδείας...για τους οποίους ΠΕ11 στοχοποιήθηκαν συλλήβδην όλοι οι μεταταγμενοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2019, 12:18:07 πμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19501 στις: Μάιος 27, 2019, 12:29:44 πμ »
οχι την εκπαιδευση, αλλα την τσεπη του ελληνικου λαου δεν συνεφεραν οι αθροες προσληψεις οποιοσδηποτε ειδικοτητας σε οποιοδηποτε Υπουργειο, οχι μονο το Παιδειας.
αυτο εχει να κανει με την οικονομια και οχι με την εκπαιδευση. (παλι κακη αντιληψη...)

αυτο που εχει να κανει με την εκπαιδευση και τις υπηρεσιακες μεταβολες των εκπαιδευτικων ειναι οι 354 μεταθεσεις που επρεπε να γινουν στις 12.06.2013, οι οποιες σκοπιμα δεν εγιναν τοτε ωστε να ωφεληθουν καποιοι ημετεροι. προφανως οχι αυτοι με τα 178,65 μόρια αλλα αυτοι που πηγαν Α' Θεσσαλονικης με 47 μορια...

το να κατηγορεις τους ΠΕ11 για το επος του 2013 ειναι ακομα μια κακη αντιληψη. οι μεταταγμενοι συνολικα, δεν στοχοποιηθηκαν ποτε. αυτοι που στοχοποιηθηκαν ηταν τα λαμογια της εποχης τοτε:

"...δέχομαι ότι ένα ποσοστό επωφελήθηκε και με πλάγια μέσα πέτυχε ο,τι πέτυχε"

σε ποιον ανηκουν αυτα τα λογια αραγε....  ;D
We are so many...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160888
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 974
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 925
Σύνολο: 955

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.14 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.