*

Αποστολέας Θέμα: Βιολογία και "νέο"Λύκειο  (Αναγνώστηκε 141998 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #140 στις: Ιούλιος 25, 2013, 05:45:13 μμ »
Οταν εγω ημουν η μονη απο τους 4 που εκτελουσα ολα μου τα καθηκοντα κι οι αλλοι περα βρεχει επειδη ειχαν το απυροβλητο της μονιμοτητας, νομιζεις οτι μ'ενδιαφερει αν απολυθουν; Δε μ'ενδιαφερει ποσώς, οπως βεβαια δεν ενδιεφερε κι εκεινους οτι εγω θ'απολυομουν το καλοκαιρι. Να φανταστεις στον τελευταιο συλλογο δεν ηθελαν καν να κανουν τη μια μερα εφημερια!

Κι ουτε θελω το παιδι μου να εχει τετοιους "εκπαιδευτικους" στο σχολειο - για να μαθει το στελνω, οχι για παιδοφυλαξη. Γι'αυτο κι ειμαι τοσο κατά της Β'αναθεσης σε αντικειμενα που ο εκπαιδευτικος δεν μπορει να διδαξει ικανοποιητικα.

Δυστυχώς η κατάσταση αυτή επικρατεί σε αρκετά μεγάλο ποσοστό των σχολείων ... συμφωνώ μαζί σου σε όλα. Άχρηστοι μόνιμοι εκπαιδευτικοί, ανάξιοι (όχι πάντα αμόρφωτοι) γονεις που παρκάρουν τα παιδιά τους στο σχολείο! Ας καταργηθεί η μονιμότητα, σιγά μη κλάψουμε οι αναπληρωτές  8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:03:13 »

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #141 στις: Ιούλιος 25, 2013, 06:37:41 μμ »
Συναδελφοι, θα ηθελα να σας παρακαλεσω να στειλετε τη συνδρομη σας στην ΠΕΒ διοτι φετος την εχουν πληρωσει τοσο λιγα μελη που εχουν μεγαλο προβλημα να πραγματοποιησουν ακομη και τα βασικα. Ισως σας κανουν εκπτωση τη μιση συνδρομη, μιας κι εχει περασει το μισο ετος. Ρωτηστε τους! (επισης, τα μελη δικαιουνται εκπτωσεις με την καρτα...)

Αυτο ειναι το μηνυμα του Προεδρου της Δημοκρατιας, που απαντησε στην ΠΕΒ οταν του κοινοποιησαν τη μεγαλη επιτυχια της μαθητικης ομαδας που μας εκπροσωπησε στην Ολυμπιαδα! Ευχομαι αυτα να εμπαινε στον κοπο ο Προεδρος να τα πει και στην ομαδα του Υπουργου Παιδειας, διοτι δυστυχως δεν καθοριζει ο Προεδρος τι σχεδιαζει ο Υπουργος για τα μαθηματα της βιολογιας εις βαρος της μορφωσης και της υγειας των Ελληνων πολιτων...


Παράθεση
Μήνυμα Προέδρου της Δημοκρατίας
για τις επιτυχίες των μαθητών μας
στην 24η Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας

          Θέλω να συγχαρώ θερμά τους μαθητές που έλαβαν μέρος και διακρίθηκαν στην 24η Διεθνή Ολυμπιάδα της Βιολογίας.
         Άξιοι συγχαρητηρίων είναι, επίσης, οι εκπαιδευτικοί που τους προετοίμασαν κατάλληλα για να συμμετάσχουν στον απαιτητικό αυτό διαγωνισμό!
        Τέλος, θέλω να τονίσω τη σημασία της Βιολογίας ως της επιστήμης για την οποία οι ειδικοί πιστεύουν ότι μπορεί να μας προσφέρει στον εικοστό πρώτο αιώνα επιτεύγματα ανάλογα με εκείνα που πέτυχε η Φυσική στο πρώτο μισό του εικοστού αιώνα. Επιτεύγματα που θα βοηθήσουν στην καλυτέρευση της υγείας  κι εν γένει της ζωής του απλού ανθρώπου σε όλα τα μήκη και πλάτη της Γης.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #142 στις: Ιούλιος 25, 2013, 06:43:03 μμ »
Οι αριθμοί λένε άλλα. Δες πιο πάνω.

Ειρωνικα, δακτυλογραφησες λαθος πιο πανω τα οργανικα πλεονασματα των Φυσικων που δεν ηταν 648, αλλά 684. :)

Άχρηστοι μόνιμοι εκπαιδευτικοί, ανάξιοι (όχι πάντα αμόρφωτοι) γονεις που παρκάρουν τα παιδιά τους στο σχολείο! Ας καταργηθεί η μονιμότητα, σιγά μη κλάψουμε οι αναπληρωτές  8)

Να τονισω οτι δε μιλαω για ολους τους μονιμους ΠΕ04. Στο δευτερο σχολειο που ημουν, οι συναδελφοι εκαναν εργαστηριακες ασκησεις. Τα προηγουμενα χρονια, στα περισσοτερα σχολεια που ημουν δεν εκανε κανεις. Απλά φετος μου εκανε μεγαλη εντυπωση διοτι ο υπευθυνος εργαστηριου μου την ειπε κιολας οτι χαλαω την πιατσα! :o Αν ειναι να μορφωθει απο κατι τετοιους η επομενη γενια των Ελληνων, καληνυχτα μας! (καλα, ειχα κι εναν πολυτεκνο φυσικο περυσι σε γυμνασιο, αμιμητο... ειχε πει το κορυφαιο για τον Γαλλο που ειχε πνιξει το 3χρονο παιδακι του στο πλυντηριο: "Μπορει να μην ηθελε να το σκοτωσει αλλά να το εβαλε για να το συνετισει". Ο ιδιος ειχε πει για 2 αλλοδαπους μαθητες της πρωτης: "Τους αφησα στην ιδια ταξη για να μη βλεπω τη φατσα τους του χρονου" και κοσμουσε τους μαθητες με επιθετα οπως: "Ελα εδω, χοντρε!" κλπ. :o Τι δουλεια εχουν κατι τετοιοι στην εκπαιδευση; )
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2013, 06:59:58 μμ από biov »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #143 στις: Ιούλιος 25, 2013, 07:08:24 μμ »
Οταν εγω ημουν η μονη απο τους 4 που εκτελουσα ολα μου τα καθηκοντα κι οι αλλοι περα βρεχει επειδη ειχαν το απυροβλητο της μονιμοτητας, νομιζεις οτι μ'ενδιαφερει αν απολυθουν; Δε μ'ενδιαφερει ποσώς, οπως βεβαια δεν ενδιεφερε κι εκεινους οτι εγω θ'απολυομουν το καλοκαιρι. Να φανταστεις στον τελευταιο συλλογο δεν ηθελαν καν να κανουν τη μια μερα εφημερια!

Κι ουτε θελω το παιδι μου να εχει τετοιους "εκπαιδευτικους" στο σχολειο - για να μαθει το στελνω, οχι για παιδοφυλαξη. Γι'αυτο κι ειμαι τοσο κατά της Β'αναθεσης σε αντικειμενα που ο εκπαιδευτικος δεν μπορει να διδαξει ικανοποιητικα.

Δυστυχώς η κατάσταση αυτή επικρατεί σε αρκετά μεγάλο ποσοστό των σχολείων ... συμφωνώ μαζί σου σε όλα. Άχρηστοι μόνιμοι εκπαιδευτικοί, ανάξιοι (όχι πάντα αμόρφωτοι) γονεις που παρκάρουν τα παιδιά τους στο σχολείο! Ας καταργηθεί η μονιμότητα, σιγά μη κλάψουμε οι αναπληρωτές  8)
Η αχρηστια καποιων μονιμων δεν εγγυται στην ελλειπη ικανοτητα διδασκαλιας πχ ενος βιολογου στο να διδαξει γεωγραφια β γυμνασιου αλλα στην ελλειψη θελησεως. Αν δεν αγαπας το αντικειμενο σου και την ταξη δε πα να εχεις 3 διδακτορικα μετα απο καποια χρονια το μονο που θα σε ενδιαφερει ειναιμτο πως θα λουφαρεις και πως θα γινεις διευθυντης. Η αδιαφορια των μονιμων προς τους αναπληρωτες υπηρχε παντα. Αλλωστε θυμομαστε και μεις την αντιμετωπιση που ειχαμε οταν ειμασταν αναπληρωτες ( μια φιλη πριν καμια δεκαρια χρονια μου ειχε πει οτι ειμαστενοι "αλβανοι" της εκπαιδευσης). Οσο για νεοτερους "μονιμους" συναδελφους που αδιαφορουσαν για τους αναπληρωτες να επισημανω οτι σε λιγο καιρο με αυτα τα δεδομενα καποιοι απο εμας θα ειμαστε και παλι αναπληρωτες, μπορει και ωρομισθιοι ( δειτε για παραδειγμα τους συναδελφους που τεθηκαν σε διαθεσιμοτητα που πιθανον να εργαστουν ως ωρομισθιοι).
Τωρα οσον αφορα τα στοιχεια με τις υπεραριθμιες που εβγαλε ο syrvey ειναι εικονικα γιατι αν λαβουμε υποψην τις εκτιμωμενες συνταξιοδοτησεις ( περι τις 800+ φυσικων και περι τις 400-χωρις μεγαλη βεβαιοτητα-βιολογων στα επομενα δυο χρονια) καθως και τις β αναθεσεις των φυσικων σε μαθηματικα γυμνασιου και τη μεγαλη ελλειψη μαθηματικων τα επομενα χρονια οι αριθμοι αυτοι μονο εικονικοι μπορει να ειναι. Οποτε αυτοι που πρεπει να διαμαρτυρονται περισσοτερο ειναι οι μαθηματικοι με τους φυσικους για τη β αναθεση στο γυμνασιο (με το οποιο αντικειμενο η συναφεια των φυσικων ειναι πολυ μεγαλυτερη αφου στο πανεπιστημιο τα καθαρα μαθηματικα ειναι περιπου το 1/3 των μαθηματων σε αντιθεση με την ανυπαρκτη βιολογια).
Γι αυτο προτιμοτερος ειναι ο παλαιος διαχωρισμος της ΣΘΕ σε φυσικομαθηματικους και φυσιογνωστες
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:03:14 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #144 στις: Ιούλιος 25, 2013, 08:21:52 μμ »

Η αχρηστια καποιων μονιμων δεν εγγυται στην ελλειπη ικανοτητα διδασκαλιας πχ ενος βιολογου στο να διδαξει γεωγραφια β γυμνασιου αλλα στην ελλειψη θελησεως. Αν δεν αγαπας το αντικειμενο σου και την ταξη δε πα να εχεις 3 διδακτορικα μετα απο καποια χρονια το μονο που θα σε ενδιαφερει ειναιμτο πως θα λουφαρεις και πως θα γινεις διευθυντης. Η αδιαφορια των μονιμων προς τους αναπληρωτες υπηρχε παντα. Αλλωστε θυμομαστε και μεις την αντιμετωπιση που ειχαμε οταν ειμασταν αναπληρωτες ( μια φιλη πριν καμια δεκαρια χρονια μου ειχε πει οτι ειμαστενοι "αλβανοι" της εκπαιδευσης). Οσο για νεοτερους "μονιμους" συναδελφους που αδιαφορουσαν για τους αναπληρωτες να επισημανω οτι σε λιγο καιρο με αυτα τα δεδομενα καποιοι απο εμας θα ειμαστε και παλι αναπληρωτες, μπορει και ωρομισθιοι ( δειτε για παραδειγμα τους συναδελφους που τεθηκαν σε διαθεσιμοτητα που πιθανον να εργαστουν ως ωρομισθιοι).
Τωρα οσον αφορα τα στοιχεια με τις υπεραριθμιες που εβγαλε ο syrvey ειναι εικονικα γιατι αν λαβουμε υποψην τις εκτιμωμενες συνταξιοδοτησεις ( περι τις 800+ φυσικων και περι τις 400-χωρις μεγαλη βεβαιοτητα-βιολογων στα επομενα δυο χρονια) καθως και τις β αναθεσεις των φυσικων σε μαθηματικα γυμνασιου και τη μεγαλη ελλειψη μαθηματικων τα επομενα χρονια οι αριθμοι αυτοι μονο εικονικοι μπορει να ειναι. Οποτε αυτοι που πρεπει να διαμαρτυρονται περισσοτερο ειναι οι μαθηματικοι με τους φυσικους για τη β αναθεση στο γυμνασιο (με το οποιο αντικειμενο η συναφεια των φυσικων ειναι πολυ μεγαλυτερη αφου στο πανεπιστημιο τα καθαρα μαθηματικα ειναι περιπου το 1/3 των μαθηματων σε αντιθεση με την ανυπαρκτη βιολογια).
Γι αυτο προτιμοτερος ειναι ο παλαιος διαχωρισμος της ΣΘΕ σε φυσικομαθηματικους και φυσιογνωστες
Στα πρώτα με τα διδακτορικά ίσως και να συμφωνώ , αλλά δεν θα αχρηστέψω και τα πτυχία των άλλων για να βρίσκω δουλειά εγώ. Ούτε συμφωνώ με biov και mous, επειδή δεν είχα παρόμοιες εμπειρίες από τα σχολεία μου.
Για τους αναπληρωτές πριν δέκα χρόνια, καμία σχέση με τα εργασιακά των αναπληρωτών τα τελευταία 3 χρόνια. Τα ακούω αυτά από μονίμους, είναι μια μεγάλη παρεξήγηση και δείχνει ότι δεν κατάλαβαν τι αλλαγές έγιναν τα τελευταία χρόνια. Εντάξει δεν είναι υποχρέωση των μονίμων να ενημερώνονται για τα εργασιακά των ατομιστών αναπληρωτών.
Τώρα για τα εικονικά στοιχεία του survey συμφωνώ. Τα πραγματικά κενά βιολογίας είναι πολύ περισσότερα, που και να γίνει η μείωση ωρών πάλι στο μείον θα είναι οι βιολόγοι. Αντίθετα τα πλεονάσματα των φυσικών, μη σου πω και μαθηματικών στα γυμνάσια (λες και δεν το ξέρετε) θα εκτοξευθούν. Επίσης δεν καταλαβαίνω τις εκτιμήσεις σου, αφού από -350 αν αφαιρέσω 400 βγάζει -750 οργανικά κενά βιολογίας. Αυτές οι ώρες, και της γεωλογίας, μπορούν να βολέψουν όλους τους τους πλεονάζοντες φυσικούς και χημικούς τουλάχιστο για ένα χρόνο, χωρίς να χρειάζεται να πάρουν πολλά μαθηματικά. Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς. Εννοείται ότι δεν θα υπάρξει διαθεσιμότητα φυσικού. Μετά θα χρειαστούν πραγματικά και καινούργιοι φυσικοί.
Εδώ ήδη ακούγονται κενά για αναπληρωτές φυσικής ενώ ξέρουμε ότι σε εκείνες τις περιοχές οι φυσικοί κάλυψαν κενά βιολογίας. Έτσι μετέτρεψαν τα κενά βιολογίας σε κενά φυσικής.
Μάλιστα στο υπουργείο και οι τοπικές συντεχνίες πιστεύουν ότι πρέπει να λέμε και ευχαριστώ που μας κάναν την χάρη να μην φάνε όλα τα κενά βιολογίας, και έτσι μπορεί να έχει και λίγα για αναπληρωτές βιολόγους. Μας κάνουν χάρη που θα αφήσουν λίγους αναπληρωτές βιολόγους να κάνουν το μάθημά τους, το οποίο δεν πρέπει να διδάσκεται σε κάθε τάξη... γιατί έτσι!
Όπως δεν πρέπει να διδάσκεται η χημεία στο γυμνάσιο.... γιατί έτσι
Όπως δεν πρέπει να διδάσκεται η γεωλογία πουθενά..... γιατί έτσι!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2013, 08:29:57 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #145 στις: Ιούλιος 25, 2013, 09:32:20 μμ »
τα εργασιακα του αναπληρωτη πριν 10 χρονια δεν ηταν και τοσο ροδινα μιας και υπηχαν αναπληρωτες 7 χρονια και μαλιστα το 2005 αν θυμαμαι καλα (επι Σημιτη, δε θυμαμαι χρονια) πηραν απειροελαχιστους αναπληρωες και μοιραζαν τα κενα σε δυο ωρομισθιους. Ετσι αναγκαστηκαμε καποιοι για να μη χασουμε τη σειρα στον πινακα να παμε ωρομισθιοι σε πολυ μακρυνες περιοχες οπως την Κέρκυρα να παρουμε καταναλωτικα δανεια για να βγαλουμε τη χρονια. Μετα βεβαια αρχισαν μαζικοι διορισμοι και βελτιωθηκαν τα πραγματα. Σε καμμια περιπτωση δεν επιδοκιμαζω τους ανεξελεγκτους μαζικους διορισμους ποσο μαλλον οταν γινονται σε βαρος καποιων αλλων.
Τωρα για το αν υπαρξει διαθεσιμοτητα φυσικου μην παιρνεις κι ορκο. Με τα σημερινα δεδομενα εκτιμω οτι ειναι σχεδον βεβαιο και δεν αποκλείεται και αυτον το Σεπτεμβρη. Το θεμα ειναι οτι η διαθεσιμοτητα του φυσικου αποκλειεται να φερει διορισμο βιολογου δεδομενης της καταστασης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2013, 09:38:51 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #146 στις: Ιούλιος 25, 2013, 10:18:03 μμ »
ρε συ Βασίλη , έχω γράψει και εγώ νούμερα και αν θες αραδιάζω και ένα κατεβατό ακόμα. βάλτε στην άκρη επιτέλους την πιπίλα του ποιος είναι η όχι ευνοημένος.έχω δει σχολείο να γίνεται δουλειά εξαιρετική συναδέλφων σε άλλα αντικείμενα του ΠΕ.04 , και αντίστροφα οι ορίτζιναλ συνάδελφοι να είναι σούπα.Το θέμα ρε σεις είναι αν θα υπάρχουμε στον χώρο , για να μπορούμε να τα συζητάμε όλα αυτά σε άλλη βάση, πιο ήρεμα. τώρα οι καιροί είναι πολύ κρίσιμοι και το ενδιαφέρον διαφορετικό.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #147 στις: Ιούλιος 25, 2013, 10:47:52 μμ »
Τα παιδιά μας βγαίνουν ήδη αμόρφωτα στη γεωλογία, νομίζουν ότι την γη την έφτιαξε ο θεός και ότι ο σεισμός είναι ο εγκέλαδος.
Ούτε καν για τον Εγκέλαδο ξέρουν (όταν κάνω αναφορά στη Μυθολογία, ελάχιστοι το γνωρίζουν).
Όσο για τη γη; Γιατί, ποιος την έφτιαξε;  ;D

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #148 στις: Ιούλιος 25, 2013, 11:08:40 μμ »
ρε συ Βασίλη , έχω γράψει και εγώ νούμερα και αν θες αραδιάζω και ένα κατεβατό ακόμα. βάλτε στην άκρη επιτέλους την πιπίλα του ποιος είναι η όχι ευνοημένος.έχω δει σχολείο να γίνεται δουλειά εξαιρετική συναδέλφων σε άλλα αντικείμενα του ΠΕ.04 , και αντίστροφα οι ορίτζιναλ συνάδελφοι να είναι σούπα.Το θέμα ρε σεις είναι αν θα υπάρχουμε στον χώρο , για να μπορούμε να τα συζητάμε όλα αυτά σε άλλη βάση, πιο ήρεμα. τώρα οι καιροί είναι πολύ κρίσιμοι και το ενδιαφέρον διαφορετικό.
Εγώ δεν έδωσα ένα κατεβατο. έδωσα μόνο 4 νούμερα με τα οποία καταρρίπτονται όλες οι θεωρίες.
Δεν τα έβγαλα εγώ. Ήταν γκάφα αυτού που τα διέρρευσε.
Εγώ μπορεί και να σωθώ. Όμως πατάτε τόσα χρόνια άλλους. Διαβάζω και γράφω διακαιολογίες, θεωρίες συγκρίσεις....
Αυτός που είναι από κάτω και τον πατάς θα φωνάξει και θέλει θράσσος να λέμε ότι μας ενοχλεί τώρα, όπως και πριν που κάναμε ότι δεν ξέραμε τίποτα, μετά που δεν τον ακούγαμε, μετά που λέγαμε ψέμματα για να καλύψουμε την θέση μας....
Οι βιολόγοι λοιπόν που δεν διορίστηκαν από τον ΑΣΕΠ, επειδή δεν δόθηκαν τα πραγματικά οργανικά, κάλυπταν σαν αναπληρωτές λίγα λειτουργικά κενά, για να διοριστούν οι φυσικοί σε θέσεις βιολογίας. Αντ αυτού πήγαν αναπληρωτές, και τώρα τους λένε, δεν σε χρειαζόμαστε γιατί πείραμε πολλούς φυσικούς για να κάνουν βιολογία.
Επιπλέον ακούμε και την προπαγάνδα που υπάρχει και σε αυτό το τοπικ.
Επίσης φέτος όλοι προσπαθούμε να καλύψουμε την κατάσταση για να μην κινδυνέψει και κανένας μόνιμος. Δεχόμαστε να πάρουν τις βιολογίες οι ΠΕ04 που πλεονάζουν, επειδή η αύξηση του ωραρίου ήταν άδικη. Είμαστε μαζί στην ανεργία και μόνοι τους οι μόνιμοι φυσικοί στις θέσεις της βιολογίας.
Δηλαδή, Οι περισσότεροι βιολόγοι αναπληρωτές δεν θα δουλέψουν, όχι γιατί δεν χρειάζονται, γιατί δεν έχει ώρες, γιατί είναι πολλοί οι βιολόγοι, αλλά γιατί είναι πολλοί οι Φυσικοί (και λίγο οι Χημικοί)
Δηλαδή συνεχίζουμε να προστατεύουμε το κατεστημένο, και μας λέτε ότι σας ενοχλεί και η γκρίνια μας.
ε λοιπόν θα υποστείτε τη γκρίνια μας, και θα πάτε στην τράπεζα (οι μόνιμοι) να πάρετε το μισθό σας. Εγώ στην θέση σας δεν θα παραπονιόμουνα, αλλά θα ντρεπόμουνα.

Επίσης άφησα να εννοηθεί και προηγουμένως ότι εφόσον έχει ο καθηγητής ενδιαφέρον μπορεί να ανταποκριθεί επαρκώς σε ξένο μάθημα, όπως και οποιοσδήποτε μπορεί να είναι κακός στο δικό του μάθημα. Δεν υπήρξε θέμα σε αυτό, με μπέρδεψες με άλλους.
Αλλά ρε παιδιά ελάτε τώρα οι φυσικοί και οι χημικοί την έχετε πάρει εργολαβία την βιολογία, γιατί την θεωρείται χαριτωμένη και ξέρω γω τι. Έλεος!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2013, 11:22:05 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #149 στις: Ιούλιος 25, 2013, 11:15:57 μμ »
Να τονισω οτι δε μιλαω για ολους τους μονιμους ΠΕ04. Στο δευτερο σχολειο που ημουν, οι συναδελφοι εκαναν εργαστηριακες ασκησεις.

Και πάλι συμφωνώ! Είχα συνάδελφο βιολόγο και χημικό εξαιρετικές στο εργαστήριο και στην προσέγγιση των παιδιών. Τα παιδιά πετούσαν σε όλα τα τμήματα, έγραφαν εξαιρετικά στις εξετάσεις και συμμετείχαν σε πανελλήνιους διαγωνισμούς. Δεν είμαστε όλοι για πέταμα. Υπάρχουν και ευσυνείδητοι.

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #150 στις: Ιούλιος 25, 2013, 11:32:59 μμ »
ρε συ Βασίλη , γιατί αναφέρεσαι στον πληθυντικό σε δική μου τοποθέτηση; και τι ασυνάρτητα είναι αυτά ότι σε πατήσανε κλπ; στο πίτσι φυτίλι σου καταρρίπτω ότι θες περί ευνοημένων η όχι- τίποτα κρυφό άλλωστε και τα έχουμε αναλύσει πολλές φορές. αλλά είσαι εκτός ελέγχου σήμερα και σέβομαι τους άλλους συναδέλφους στο τόπικ , είτε χημικοί όπως εγώ είτε όχι. δεν είναι ο καιρός για τέτοιο ύφος γραφής. Αδιαφορώ λοιπόν προς το παρόν- γιατί έχεις δείξει και εξαιρετικά δείγματα γραφής- και κλείνω λέγοντάς σου:ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΟΙΤΑΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΩΜΕΝΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΝΑ ΣΟΥ. Καληνύχτα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #151 στις: Ιούλιος 25, 2013, 11:55:11 μμ »
ρε συ Βασίλη , γιατί αναφέρεσαι στον πληθυντικό σε δική μου τοποθέτηση; και τι ασυνάρτητα είναι αυτά ότι σε πατήσανε κλπ; στο πίτσι φυτίλι σου καταρρίπτω ότι θες περί ευνοημένων η όχι- τίποτα κρυφό άλλωστε και τα έχουμε αναλύσει πολλές φορές. αλλά είσαι εκτός ελέγχου σήμερα και σέβομαι τους άλλους συναδέλφους στο τόπικ , είτε χημικοί όπως εγώ είτε όχι. δεν είναι ο καιρός για τέτοιο ύφος γραφής. Αδιαφορώ λοιπόν προς το παρόν- γιατί έχεις δείξει και εξαιρετικά δείγματα γραφής- και κλείνω λέγοντάς σου:ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΟΙΤΑΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΩΜΕΝΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΝΑ ΣΟΥ. Καληνύχτα.
Λέω ότι πετιούνται έξω άδικα οι βιολόγοι που είναι από κάτω μου, για να κάνουν βιολογία οι φυσικοί και οι χημικοί. Ειναι αποδεδειγμένο και μη αντιστρεπτό.
Αυτά

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #152 στις: Ιούλιος 26, 2013, 03:42:41 πμ »
και τι ασυνάρτητα είναι αυτά ότι σε πατήσανε κλπ; στο πίτσι φυτίλι σου καταρρίπτω ότι θες περί ευνοημένων η όχι-

Πως θα καταρριψεις το γεγονος οτι στους τελευταιους ΑΣΕΠ (2006 2008) δινονταν στρεβλα νουμερα για διορισμους Φυσικων και Χημικων σε ανυπαρκτα δικα τους οργανικα κενα, με συνεπεια μετα το διορισμο να καλυπτουν τα οργανικα κενα των Βιολογων που διοριζονταν με το σταγονομετρο; Εδω δε μιλαμε για τα προσωπικα σου "πιστευω" περι του ωρολογιου προγραμματος (ποσες ωρες επρεπε να εχει η φυσικη, η χημεια ή η βιολογια ειναι προσωπικη σου "αποψη", δεν ειναι "αντικειμενικο γεγονος"), ουτε μιλαμε για μελλοντικα ωρολογια προγραμματα και μελλοντικες συνταξιοδοτησεις, μιλαμε για αντικειμενικα γεγονοτα και φουλ παρανομια στους διορισμους Φυσικων και Χημικων μεσω των συγκεκριμενων ΑΣΕΠ. Διοτι συμφωνα με το νομο, οι διορισμοι πρεπει να γινονται σε οργανικα κενα, τα οποια ομως ηταν ανυπαρκτα.

Τουλαχιστον, αν οι υπευθυνοι ηθελαν να παρανομησουν διοριζοντας υπεραριθμους αλλων ειδικοτητων, ας το ειχαν κανει ενω ταυτοχρονα μας διοριζαν κι εμας στα οργανικα κενα μας! Κι οχι να μας πατησουν ετσι οπως το εκαναν.

Λετε εμενα να μ'ενδιαφερει αν βουλιαξει το καραβι; Η καμπινα των βιολογων εχει βρεθει προ πολλου κατω απο το νερο (απο το νομο Στυλιανιδη) κι ολοι οι υπολοιποι μας αφησατε να πνιγουμε χωρις ν'αντιδρασετε, διοτι πατωντας πανω μας βρισκοσασταν εξω απο το νερο για λιγη περισσοτερη ωρα. Ουτε καν ως συμβασιουχοι (αφου στερηθηκαμε το νομιμο διορισμο μας!) δεν μπορουσαμε να δουλεψουμε με ηρεμια, διοτι ακουγαμε αβασιμες διαμαρτυριες για το ποσοι βιολογοι εργαζονται ως αναπληρωτες αντι να εργαζονται οι... ηδη υπεραριθμοι! ::)

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολογία και "νέο"Λύκειο
« Απάντηση #153 στις: Ιούλιος 26, 2013, 07:34:08 πμ »
διάβασε αρκετές τοποθετήσεις μου παραπάνω στο ίδιο τόπικ , αλλά και σε άλλα για το θέμα αυτό και μυαλό υπάρχει , θα καταλάβεις (δεν ειρωνεύομαι). είναι κουραστικό να επαναλαμβάνομαι και σίγουρα εμείς οι χημικοί μόνο ευνοημένοι δεν είμαστε. μην εξάπτεσθε φίλοι βιολόγοι δεν είναι όλοι εναντίον σας που έχουν μια διαφορετική γνώμη περί ευνοημένων η μη , αλλα πως να το κάνουμε τόσα χρόνια στην εκπαίδευση καταλαβαίνουμε τι μας γίνεται. καλημέρα και ευχαριστούμε για την φιλοξενία στο τόπικ σας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160074
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 508
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 454
Σύνολο: 464

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.