*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 224617 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #140 στις: Μάρτιος 18, 2014, 10:50:40 πμ »
Αυτό ακριβώς είναι για μένα το λάθος που κάνουν οι φροντιστηριούχοι Μάρκο. Ότι το μόνο που κοιτούν είναι η εμπειρία. Και μετα απορούν γιατί πατώνουν στις εξετάσεις.. Φυσιολογικά πατώνουν.. Τσπ, οκαθένας κρίνει με τα δικά του κριτήρια. Δεν διαφωνώ ότι    η εμπειρία είναι σημαντική αλλά είναι ένα μόνο κομμάτι του παζλ. Για μένα κάποιος που είναι νέος , με όρεξη ,κάνει μεταπτυχιακό, δείχνει ότι του αρέσει να μαθαίνει νέα πράγματα , αν μη τι άλλο αυτός ο άνθρωπος θα είναι πάντα "ανήσυχος" και θα ψάχνεται και  θα μαθαίνει συνέχεια. Και σίγουρα ένας εκπαιδευτικός που δεν είναι "¨αει διδασκόμενος" (όσα χρόναι εμπειρίας και να κουβαλάει οι καιροι αλλάζουν και οι επιστήμες εξελίσσονται) δεν λέγεται εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:41:47 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #141 στις: Μάρτιος 18, 2014, 11:12:45 πμ »
Συμφωνώ σε γενικές γραμμές, αλλά επιφυλάσσομαι καπως στο θέμα του μεταπτυχιακού, που πιστεύω οτι έχει υπερεκτιμηθεί. Υπάρχουν πολλοί που για τον α ή τον β λόγο δεν έχουν ή δεν είχαν τη δυνατότητα ή το χρόνο να ασχοληθούν ή είναι μακριά από αστικά κέντρα, όπου μπορούν να έχουν πρόσβαση σε Πανεπιστήμια. Δεν σημαίνει οτι είναι χειρότεροι εκπ/κοί απο αυτούς που έχουν μεταπτυχιακό!
  

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #142 στις: Μάρτιος 18, 2014, 11:33:01 πμ »
Μεταπτυχιακό σημαίνει παραπάνω γνώσεις! Αυτό θα έπρεπε να μετράει θετικά στην πρόσληψη κάποιου! Ειδικά από τη στιγμή που τα προλαβαίνει! Τι τον πειράζει τον ιδιοκτήτη αν εγώ κάνω μεταπτυχιακό;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #143 στις: Μάρτιος 18, 2014, 12:18:19 μμ »
Μη στεναχωριέστε βρε, στο δικο μου φροντιστηριο θα προσλάβω ατομα χωρις εμπειρία (δεν θελω "εμπειρογνώμωνες"  Θα φτιάξουμε μια δυνατή ομάδα με ορεξη και μερακι για προσφορά στα παιδια.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2014, 12:41:36 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:41:47 »

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #144 στις: Μάρτιος 18, 2014, 12:34:18 μμ »
Αυτό ακριβώς είναι για μένα το λάθος που κάνουν οι φροντιστηριούχοι Μάρκο. Ότι το μόνο που κοιτούν είναι η εμπειρία. Και μετα απορούν γιατί πατώνουν στις εξετάσεις.. Φυσιολογικά πατώνουν.. Τσπ, οκαθένας κρίνει με τα δικά του κριτήρια. Δεν διαφωνώ ότι    η εμπειρία είναι σημαντική αλλά είναι ένα μόνο κομμάτι του παζλ. Για μένα κάποιος που είναι νέος , με όρεξη ,κάνει μεταπτυχιακό, δείχνει ότι του αρέσει να μαθαίνει νέα πράγματα , αν μη τι άλλο αυτός ο άνθρωπος θα είναι πάντα "ανήσυχος" και θα ψάχνεται και  θα μαθαίνει συνέχεια. Και σίγουρα ένας εκπαιδευτικός που δεν είναι "¨αει διδασκόμενος" (όσα χρόναι εμπειρίας και να κουβαλάει οι καιροι αλλάζουν και οι επιστήμες εξελίσσονται) δεν λέγεται εκπαιδευτικός.
Εγω σαων ιδιοκτητης φροντιστηριου δεν κοιταζω τοσο την εμπειρια αλλα αυτον που εχω απεναντι. Καλη η εμπειρια αλλα το θεμα ειναι πως πιστευεις εσυ οτι μπορει να δεσει καποιος με τους μαθητες. Συμφωνω μαζι σου στο ορεξη για δουλεια και ψαξιμο. Εγω εχω φτασει στο σημειο να λυνω την ιδια ασκηση σε καθε τμημα με διαφορετικο τροπο.   

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #145 στις: Μάρτιος 18, 2014, 01:04:37 μμ »
και το "ετοιμος" σημαινει πώς ο,τι εμαθα - έμαθα? τώρα θα αφοσιωθω στο αφεντικό μου, που θα με στίψει και μαι μερα θα με πετάξει?...
Το έτοιμος για μένα δεν είναι μόνο θέμα γνώσεων. Για την ακρίβεια οι γνώσεις δεν με απασχολούν καθόλου γιατί μπορώ εύκολα να τις τσεκάρω με μια συνέντευξη στα αγγλικά και ένα τεστ (φαντάζομαι το ίδιο μπορεί να γίνει με οποιαδήποτε άλλη ειδικότητα).

Το αν είναι ένας καθηγητής έτοιμος να εργαστεί σε φροντιστήριο ή όχι για μένα σημαίνει τρία πράγματα:

1. Αν είναι έτοιμος να δουλέψει μέσα σε τάξη, να χειριστεί τους δύσκολους μαθητές, να κάνει ένα μάθημα πλήρες, να μπορεί ταυτόχρονα να βοηθήσει και τον άριστο μαθητή και τον μέσο και τον αδιάφορο.

2. Αν μπορεί να μιλήσει όπως πρέπει στους γονείς και αν μπορεί να δέσει με τους συναδέλφους. Αν έχει το κατάλληλο παρουσιαστικό και τον κατάλληλο τρόπο να στηρίξει την άποψή του χωρίς να γίνει ενοχλητικός ή εκνευριστικός ή να προκαλέσει μεγαλύτερα προβλήματα από αυτά που προσπαθεί να λύσει.

3. Αν μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της εργασίας σε φροντιστήριο, δηλ. να είναι πάντα εκεί στην ώρα του (10 λεπτά πριν την έναρξη του μαθήματος και όχι 15 λεπτά μετά), να μην ακυρώνει ή μεταφέρει ώρες για να κάνει τριήμερα και ταξίδια, να μην αρρωσταίνει 2-3 φορές κάθε χειμώνα, να μην αμελεί να διορθώσει γραπτά, να έχει την ευελιξία να καλύψει αλλαγές στο πρόγραμμα αν χρειαστεί.

Το να έχεις όρεξη να μαθαίνεις νέα πράγματα είναι σαφώς κάτι που μετράει υπέρ σου. Το να κάνεις μεταπτυχιακό ή διδακτορικό ενώ δουλεύεις δεν είμαι σίγουρη ότι προσφέρει κάτι παραπάνω, αντιθέτως δημιουργεί αμφιβολίες ειδικά ως προς την ικανότητά σου να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις της εργασίας σε φροντιστήριο.

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #146 στις: Μάρτιος 18, 2014, 01:30:54 μμ »
Εγω σαων ιδιοκτητης φροντιστηριου δεν κοιταζω τοσο την εμπειρια αλλα αυτον που εχω απεναντι. Καλη η εμπειρια αλλα το θεμα ειναι πως πιστευεις εσυ οτι μπορει να δεσει καποιος με τους μαθητες. Συμφωνω μαζι σου στο ορεξη για δουλεια και ψαξιμο. Εγω εχω φτασει στο σημειο να λυνω την ιδια ασκηση σε καθε τμημα με διαφορετικο τροπο.

Ποια είναι τα δικά σου κριτήρια συνάδελφε για να προσλάβεις έναν εκπαιδευτικό ? Τι χαρακτηριστικά θα ήθελες να δεις?

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #147 στις: Μάρτιος 18, 2014, 02:45:35 μμ »
Ποια είναι τα δικά σου κριτήρια συνάδελφε για να προσλάβεις έναν εκπαιδευτικό ? Τι χαρακτηριστικά θα ήθελες να δεις?
Για να πω την αλήθεια μέχρι τώρα μαθηματικούς χρειάστηκε να προσλάβω μια και εγώ είμαι φυσικός και ο συνεταιρος φιλόλογος. Είμαι λίγο τύπος  της πρώτης εντύπωσης και του τι βγάζω από την κουβέντα με τον άλλον. Πιστεύω ότι τις γνώσεις που χρειάζεται για να κάνει κάποιος μάθημα στο λύκειο ή στο γυμνάσιο τις έχουμε όλοι. Βασικό ρόλο βέβαια παίζει και πως θα ταιριάξει ο καθηγητής με τους μαθητές . Μέχρι στιγμής στις τρεις επιλογές που έκανα βγήκαν καλές ως προς το μάθημα η μία μου είχε σπάσει λίγο τα νεύρα συγκρίνοντας πως λειτουργούσαμε σε οργανωτικά θέματα με τον προηγούμενο εργοδότη και σταμάτησα την συνεργασία την νέα χρονιά.
 

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #148 στις: Μάρτιος 18, 2014, 02:56:17 μμ »
A, μάλιστα! Οπότε επικοινωνιακό είναι κυρίως το θέμα απ οτι κατάλαβα..

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #149 στις: Μάρτιος 18, 2014, 04:25:57 μμ »
Αν έχει το κατάλληλο παρουσιαστικό και τον κατάλληλο τρόπο να στηρίξει την άποψή του χωρίς να γίνει ενοχλητικός ή εκνευριστικός ή να προκαλέσει μεγαλύτερα προβλήματα από αυτά που προσπαθεί να λύσει.
Αυτό δεν το κατάλαβα..... Δηλαδή πρέπει ο άλλος να δείχνει "καθηγητής"??  ???
  

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #150 στις: Μάρτιος 19, 2014, 12:39:45 πμ »
Ναι, για μένα είναι απαραίτητο. Όσο πιο νέος και άπειρος είναι τόσο περισσότερο πρέπει να μην το δείχνει.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #151 στις: Μάρτιος 19, 2014, 03:00:49 πμ »
 Όσο για το άλλο που λες οτι πρέπει να μην αρρωσταίνει, το διαπίστωσα όταν ήμουν φροντιστής - ιδιοκτήτης, όπου αρρώστησα και απουσίασα μόνον 2 ημέρες σε 10 χρόνια! Και πάλι, τις 2 αυτές μέρες ήθελα να δώσω το παρόν στο φρον/ριο έστω και αν δεν μπορούσα να μπω σε τάξη. ;D
  

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #152 στις: Μάρτιος 19, 2014, 10:02:08 πμ »
Το έτοιμος για μένα δεν είναι μόνο θέμα γνώσεων. Για την ακρίβεια οι γνώσεις δεν με απασχολούν καθόλου γιατί μπορώ εύκολα να τις τσεκάρω με μια συνέντευξη στα αγγλικά και ένα τεστ (φαντάζομαι το ίδιο μπορεί να γίνει με οποιαδήποτε άλλη ειδικότητα).

Το αν είναι ένας καθηγητής έτοιμος να εργαστεί σε φροντιστήριο ή όχι για μένα σημαίνει τρία πράγματα:

1. Αν είναι έτοιμος να δουλέψει μέσα σε τάξη, να χειριστεί τους δύσκολους μαθητές, να κάνει ένα μάθημα πλήρες, να μπορεί ταυτόχρονα να βοηθήσει και τον άριστο μαθητή και τον μέσο και τον αδιάφορο.

2. Αν μπορεί να μιλήσει όπως πρέπει στους γονείς και αν μπορεί να δέσει με τους συναδέλφους. Αν έχει το κατάλληλο παρουσιαστικό και τον κατάλληλο τρόπο να στηρίξει την άποψή του χωρίς να γίνει ενοχλητικός ή εκνευριστικός ή να προκαλέσει μεγαλύτερα προβλήματα από αυτά που προσπαθεί να λύσει.

3. Αν μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της εργασίας σε φροντιστήριο, δηλ. να είναι πάντα εκεί στην ώρα του (10 λεπτά πριν την έναρξη του μαθήματος και όχι 15 λεπτά μετά), να μην ακυρώνει ή μεταφέρει ώρες για να κάνει τριήμερα και ταξίδια, να μην αρρωσταίνει 2-3 φορές κάθε χειμώνα, να μην αμελεί να διορθώσει γραπτά, να έχει την ευελιξία να καλύψει αλλαγές στο πρόγραμμα αν χρειαστεί.

Το να έχεις όρεξη να μαθαίνεις νέα πράγματα είναι σαφώς κάτι που μετράει υπέρ σου. Το να κάνεις μεταπτυχιακό ή διδακτορικό ενώ δουλεύεις δεν είμαι σίγουρη ότι προσφέρει κάτι παραπάνω, αντιθέτως δημιουργεί αμφιβολίες ειδικά ως προς την ικανότητά σου να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις της εργασίας σε φροντιστήριο.

1) Είναι δυνατόν συνάδελφε ένας νέος καθηγητής ενός φροντιστηρίου να μπορεί να αντιμετωπίσει τους δυσκολους μαθητές όπως ένας παλιότερος καθηγητής του φροντιστηρίου που τους ξερει καιρό ή και χρόνια ολόκληρα? Εξ άλλου κάθε μαθητής είναι ξεχωριστός με τη δική του προσωπικότητα οπότε χρειάζεται τη δική του αντιμετώπιση από τους καθηγητές.
2) Το να έχει το παρουσιαστικό καθηγητή συμφωνώ όπως και στο να μπορεί να μιλήσει όπως πρέπει με τους γονείς με τέτοιο τρόπο που να βγάζει αυτοπεποίθηση και σιγουριά ότι το παιδί τους είναι σε καλά χέρια.
3) Επίσης συμφωνώ απόλυτα στο ότι πρέπει να είναι στην ώρα του στο φροντιστήριο και να διορθώνει στην ώρα τους τα γραπτά και γενικά συμφωνώ σε όλα όσα λες για τη συνέπεια που πρέπει να έχει. Διαφωνώ όμως κάθετα σε αυτό που έγραψες :
 "να μην αρρωσταίνει 2-3 φορές κάθε χειμώνα" Είναι δυνατόν κάποιος να λέει ότι για να σε πάρω δεν πρέπει να αρρωσταίνεις? ΕΛΕΟΣ!!! Οκ, προφανώς χάνονται ώρες αλλά ανθρωποι είμαστε και αυτό δεν το μπορείς να το προβλέψεις ούτε εσύ ούτε εγω! Η μπορεις να κάνεις μάθημα με 40 πυρετο? Δεν λέω, οκ , αν είναι κάτι ελαφρύ και μπορείς με προσπάθεια να κάνεις φυσικά και να κάνεις. Αλλά γνωρίζεις πολύ καλά όταν έχεις να κάνεις με παιδιά που έρχονται με γρίπες κλπ σε ένα χώρο είναι πολύ εύκολα να αρρωστήσεις και εσύ. Εγω συγκεκριμένα το εχω πάθει αρκετές φορές στα ιδιαίτερα που κάνω.
4) Όσο για το τελευταίο που αναφέρεις σχετικά με το μεταπτυχιακό , εγώ προσωπικά επειδή κάνω μεταπτυχιακό σε διδακτική μεθοδολογία και είμαι σίγουρος ότι αυτά που μαθαίνω να εφαρμόζω στη διδασκαλία δεν θα μου τα μάθαινε κανένα φροντιστήριο , αν είχα να επιλέξω ανάμεσα σε κάποιον που κάνει ένα τέτοιο μεταπτυχιακό και σε κάποιον άλλο φυσικά και θα τον προτιμούσα. Γιατί θα ήξερα ότι μπορώ να επενδύσω πάνω του.
Υ.Γ. Δυστυχώς κάποιοι εκπαιδευτικοί (και όχι μόνο) πιστεύουν ότι επειδή κάνουν για πολλά χρόνια μια δουλειά ότι την κάνουν και σωστά.. Πόσο έξω πέφτουν..

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #153 στις: Μάρτιος 19, 2014, 10:26:17 πμ »
Έτσι.. μην αρρωσταίνεις δούλε! Και με 40 πυρετό να τσακιστείς να έρθεις στη δουλειά αχάριστε!

Ε ρε σφαλιάρες που θέλουν ορισμένοι...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159952
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 756
Σύνολο: 762

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.