*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1787515 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6244 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 11:36:46 μμ »
Τι να σας πω ρε παιδιά....;; Πραγματικά αν είχε βύσμα θα μου το λεγε, εμένα μου τα λέει όλα, έχουμε τέτοια σχέση...και έπεσε απ'τα σύννεφα κι αυτή...ούτε που ήξερε πως γίνονται τέτοιες αποσπάσεις μέχρι τώρα... ???

Λέτε να αποσπούν και κάποιους με καθαρό τρόπο έτσι για ξεκάρφωμα...;; ??? ???
Δεν τους έχω για τόσο ξύπνιους!  ;D ;D ;D
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:00:31 »

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6245 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 12:08:26 πμ »
Στο σχολείο που είσαι, μάθημα κάνεις; Ωράριο έχεις;

Εχω 14 ωρες, οι περισσοτερες β αναθεση (μονο 4 α αναθεση). Στο τελος θα ξεχασω και το αντικειμενο μου. Μη φανταστεις, τα αποφαγια των αλλων κι αυτα με ζητιανια...Καθε διωρο και ξεχωριστο διαβασμα, ουτε ενα μαθημα σε 2 τμηματα εστω να πεις οτι δεν θα θελω επιπλεον προετοιμασια για αυτο. Αργοτερα, σκεφτομαι και περιβαλλοντικο αλλα σκεφτομαι πως με το ωραριο 8-2 εγω θα πρεπει να μενω μετα τις 2 καθως αυτα γινονται εκτος ωραριου και θα πρεπει να φαινεται στο ...ηλεκτρονικο παρουσιολογιο που ετοιμαζει ο Αρβι γιατι αν σε τσεκαρουν και λειπεις εκεινη την ωρα; Ότι θα κατσει το 17-18χρονο μεχρι τις 3 για να παρω εγω προγραμμα, με την καμια...μονη μου θα το κανω μου φαινεται...  Θελω αποσπαση τωρα!!! :'( Εσεις βρε παιδια καλυπτετε ωραριο; Στο δικο μου σχολειο το 60% εχει 10-12 ωρες. Υπαρχουν βεβαια και με 2 ωρες, και με 5...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2013, 12:10:36 πμ από maria2013 »

Αποσυνδεδεμένος Maira.L

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6246 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 12:13:32 πμ »
@ maria2013

Αν καλύπτουμε ωράριο??? Χαχα! Περισσεύω εξ ολοκλήρου σε όλον τον νομό(εγώ και άλλοι 14 στην ειδικότητά μου) και στον τόπο διαμονής μου έχει 180 κενά...Και έχει πολλούς σαν εμένα με μηδενικό ωράριο...

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6247 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 12:16:39 πμ »
Τι να σας πω ρε παιδιά....;; Πραγματικά αν είχε βύσμα θα μου το λεγε, εμένα μου τα λέει όλα, έχουμε τέτοια σχέση...και έπεσε απ'τα σύννεφα κι αυτή...ούτε που ήξερε πως γίνονται τέτοιες αποσπάσεις μέχρι τώρα... ???

Λέτε να αποσπούν και κάποιους με καθαρό τρόπο έτσι για ξεκάρφωμα...;;  ??? ???

ΛΩΡΑ, λυπάμαι που πέφτεις από τα σύννεφα αλλά η φίλη σου σε δουλεύει ψιλό γαζί.
Οι αποσπάσεις στα ΓΑΚ γίναν καθαρά με βυσματικό χαρακτήρα πολιτικού μέσου. Είναι η πρώτη φορά που που οποιαδήποτε άλλη γνωριμία δε μέτρησε στα ΓΑΚ αλλά μόνο το βουλευτικό πολιτικό βύσμα. Ξεκάθαρα πράγματα. Άνθρωποι που χρόνια προτείνονταν από την εφορία των ΓΑΚ με ειδίκευση σε ιστορική έρευνα και αρχεία απορρίφθηκαν από τον Αρβανιτόπουλο και την κουστωδία του και μπήκαν καθαρά άτομα της πολιτικής επιλογής της ηγεσίας του υπουργείου (και των κατά τόπους βουλευτών της ΝΔ).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:00:31 »

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6248 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 12:26:52 πμ »

Αν καλύπτουμε ωράριο??? Χαχα! Περισσεύω εξ ολοκλήρου σε όλον τον νομό(εγώ και άλλοι 14 στην ειδικότητά μου) και στον τόπο διαμονής μου έχει 180 κενά...Και έχει πολλούς σαν εμένα με μηδενικό ωράριο...

Και στο δικο μου νομο ειμαι απο αυτους που εχουν τις περισσοτερες ωρες στον κλαδο μου. Υπαρχουν ατομα με μηδενικο, 4 ή 6 ωρες ωραριο. Εχουμε πλεοναζοντες και με τη βουλα του Αρβι συμφωνα με τον πινακα που υπεγραψε.  Επιθυμω αποσπαση σε ΠΥΣΠΕ που εχει 100+ κενα στην πρωτοβαθμια συμφωνα με τον πινακα του Αρβι κι οπου μαθαινω οτι οι δασκαλοι στα ΕΑΕΠ διωχνουν τα παιδια απο τις 12.25 αντι για 2 καθως δεν εχουν ειδικοτητες στο πρωινο και οι γονεις φωναζουν. (σε ΠΥΣΔΕ δεν βλεπω να εχω ελπιδες καθως με το ωραριο των 21 πλεοναζουμε και ειναι η πρωτη χρονια που ατομα με οργανικες και 12-14 ωρες αιτουνται οικειοθελως να συμπληρωσουν σε αλλα σχολεια ενω τις αλλες χρονιες λουφαραν). Κι ομως, αποσπαση ακομη....Να δουλεψω πληρες ωραριο ζηταω εκει που επιθυμω, οχι να λουφαρω και η υπηρεσια εχει αναγκες...οχι, ομως, το σπιτι μου το βλεπω ακομη απο φωτογραφιες...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2013, 01:00:21 πμ από maria2013 »

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6249 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 12:30:13 πμ »


Παιδιά....επειδή πολλά λέγονται συνέχεια για βύσματα...έχει 10 λεπτά που με πήρε η παιδική μου φίλη τηλέφ. (ΠΕ70) που πήρε μόλις σήμερα απόσπαση για Γ.Α.Κ στην επαρχία (με οργανική στον Πειραιά...΄φετος την κατέβασαν εδώ) και μου είπε πως όταν της είπαν (μια συνάδελφος στο σχολείο) να κάνει αίτηση γι αυτές τις αποσπάσεις γελούσε γιατί νόμιζε κι αυτή πως ήταν όλα αυτά βυσματικά...και φυσικά δεν είχε βύσμα και δεν περίμενε και τίποτα...όταν το έμαθε σήμερα πως αποσπάται δεν το πίστευε με τίποτα...
Αυτά για την ιστορία με τα βύσματα....το ξέρω πως η μεγάλη πλειοψηφία των αποσπάσεων σε φορείς είναι βυσματικές,αλλά τελικά όχι όλες...

ΛΩΡΑ, συγγνωμη αλλα κι εγω πιστευω οτι σε παραμυθιαζει...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2013, 01:00:41 πμ από maria2013 »

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6250 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 12:35:21 πμ »
Εχω 14 ωρες, οι περισσοτερες β αναθεση (μονο 4 α αναθεση). Στο τελος θα ξεχασω και το αντικειμενο μου. Μη φανταστεις, τα αποφαγια των αλλων κι αυτα με ζητιανια...Καθε διωρο και ξεχωριστο διαβασμα, ουτε ενα μαθημα σε 2 τμηματα εστω να πεις οτι δεν θα θελω επιπλεον προετοιμασια για αυτο. Αργοτερα, σκεφτομαι και περιβαλλοντικο αλλα σκεφτομαι πως με το ωραριο 8-2 εγω θα πρεπει να μενω μετα τις 2 καθως αυτα γινονται εκτος ωραριου και θα πρεπει να φαινεται στο ...ηλεκτρονικο παρουσιολογιο που ετοιμαζει ο Αρβι γιατι αν σε τσεκαρουν και λειπεις εκεινη την ωρα; Ότι θα κατσει το 17-18χρονο μεχρι τις 3 για να παρω εγω προγραμμα, με την καμια...μονη μου θα το κανω μου φαινεται...  Θελω αποσπαση τωρα!!! :'( Εσεις βρε παιδια καλυπτετε ωραριο; Στο δικο μου σχολειο το 60% εχει 10-12 ωρες. Υπαρχουν βεβαια και με 2 ωρες, και με 5...
Το ρωράω, γιατί στις τελευταίες αποσπάσεις λέει ότι θα τις πάρουν, εφόσον μπορεί να καλυφθεί το κενό τους. Άρα δεν έχεις τέτοιο θέμα.
Το περιβαλλοντικο μπαίνει κατευθείαν στο ωρολόγιο πρόγραμμα και φυσικά καλό είναι να βρίσκεσαι εκεί, γιατί όντως μπορεί να γίνει έλεγχος.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6251 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 12:35:53 πμ »
Απόσπασεις σε ΔΔΕ (μετά την 4η φάση): σύνολο 480 περίπου.
Παγκόσμια ρεκόρ: Ανατολική Θεσσαλονίκη 44, Δυτική Θεσσαλονίκη 20, Αθήνα Α 19, Αθήνα Δ 18, Αθήνα Β 17, Πιερία 17, Λάρισα και Πειραιάς από 16, Ημαθία 15, Χαλκιδική 14, Τρίκαλα 13. Φαντάζομαι σε όλες τις παραπάνω περιοχές υπάρχουν και διοικητικοί υπάλληλοι και διοικητικοί-πρώην εκπαιδευτικοί (μετάταξη με τον 4057/12). Κι όμως γίνονται και τόσες αποσπάσεις "για τις ανάγκες της υπηρεσίας", δηλαδή πάντα (ή σχεδόν πάντα) μόνο για τις ανάγκες του κάθε εκπαιδευτικού.

Στον αντίποδα υπάρχουν "αδικημένες" ΔΔΕ όπου γίνεται μάχη ποιος θα πρωτοαποσπασθεί χωρίς προφανώς να ενδιαφέρεται κανείς για το πώς θα λειτουργήσουν οι συγκεκριμένες ΔΔΕ με τόσο λίγο προσωπικό ή αποσπασμένο προσωπικό χωρίς διοικητική εμπειρία. Μπορεί να ενδιαφερθούν όταν σε λίγες μέρες ζητήσουν να ολοκληρωθούν διαδικασίες και θα λάβουν απάντηση "περιμένετε, περιμένετε, περιμένετε".

Και τέλος: ας μας εξηγήσει κάποιος γιατί πρέπει να αποσπώνται σε φορείς εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων ΠΕ02,ΠΕ03 και ΠΕ04 και στη θέση τους να προσλαμβάνονται αναπληρωτές. Α, ξέχασα: για τις ανάγκες της υπηρεσίας.

Και μία συμβουλή: όταν λέτε το βύσμα σας θέλω να πάω στην τάδε πόλη να λέτε και το νομό γιατί μπερδεύονται και γράφουν στην απόφαση ΔΔΕ πόλης (δε γράφω περιοχές, όποιος θέλει το βρίσκει στις αποφάσεις).

Αποσυνδεδεμένος kokoblok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6252 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 12:47:05 πμ »
Moυ μιριζι οτι αποσπουν οπος οπος τα χοντροβιζματα
και σε λιγες μερες θα δωσουν ονοματα σε κινιτικοτιτα-
διαθεσιμοτιτα εκπεδευτικους αυτους που πλεοναζουν
μετα την διπιστοτικι πραξι του ιπουργου αυτι που εχει ανακινοθι.

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6253 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 12:54:58 πμ »
Moυ μιριζι οτι αποσπουν οπος οπος τα χοντροβιζματα
και σε λιγες μερες θα δωσουν ονοματα σε κινιτικοτιτα-
διαθεσιμοτιτα εκπεδευτικους αυτους που πλεοναζουν
μετα την διπιστοτικι πραξι του ιπουργου αυτι που εχει ανακινοθι.

''Διαφονο μαζυ σου καθος σιμφονα με τιν εγγικλυω τον οργανηκον , των Ιουλιω θα δοθουν η ταιληκαις. Ος τωτε υμασται ασφαλοις...''

Μας ρίχνεις χοντρο δουλεμα ή μου φαινεται;;;  ;)  ;D

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6254 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 04:33:36 πμ »
παντα μετα τη βροχη βγαινουν τα σαλιγκαρια. ειδα κ ενα κοκκινο

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6255 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 12:20:49 μμ »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6256 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 02:20:22 μμ »

ΛΩΡΑ, συγγνωμη αλλα κι εγω πιστευω οτι σε παραμυθιαζει...

Παιδιά...αυτό που μου είπε η κοπέλα είναι πως δεν είχαν κάνει πολλές αιτήσεις οι Α'θμιοι...δηλαδή δάσκαλοι-νηπιαγωγοί...και αν δείτε το έγγραφο παίζει να είναι όντως η μόνη από Α΄θμια...επειδή όμως αυτές οι αποσπάσεις ήταν και για τις 2 βαθμίδες έπρεπε να δώσουν και στην Α'θμια απ΄την οποία Α΄θμια γίναν ελάχιστες αιτήσεις. Αν δείτε όλα τα άτομα είναι κλάδοι Β'θμιας...
Και το αν με παραμυθιάζει ή όχι μάλλον το  ξέρω εγώ καλύτερα...υπάρχουν και κάποιες ανθρώπινες σχέσεις που δεν είναι επιφανειακές και υπάρχει εμπιστοσύνη...επειδή κάποιοι άνθρωποι τραβάνε ζόρι μεγάλο τώρα και το κατανοώ και το σέβομαι απολύτως...δεν σημαίνει αυτό πως πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα!
Εγώ το ανέφερα για καλό...για να πω σε κάποιους να μην απελπίζονται...εαν δεν γίνεται αντιληπτό αυτό και θέλει ο καθένας να λέει την εξυπνάδα του...ας την λέει.... ???
Καλή δύναμη σε όλους!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6257 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 02:29:57 μμ »
Και στην τελική....όποιος είναι χολοσκασμένος...ας μαζέψει καμιά 100στη άτομα, να πάρουν τηλέφωνο σε ένα τηλεοπτικό σταθμό...να γίνει θέμα ως σκάνδαλο και να τους ξεμπροστιάσετε...γιατί με το να περιμένετε στα ξενοδοχεία και κυρίως να περιμένετε απ΄τους συνδικαλιστές βοήθεια είναι λίγο ηττοπάθεια!
Αυτό που γίνεται με τα βύσματα είναι όντως αισχρό και προκλητικότατο εις βάρος τόσων οικογενειών...κάντε κάτι λοιπόν αντί να βγάζετε χολή μέσα στο φόρουμ!
Εγώ όταν ήμουν ωρομίσθια και είχε φτάσει Μάιος και δεν μας είχαν δώσει ούτε ένα ευρώ...μάζεψα όλους τους ωρομίσθιους του νομού,πήγαμε στη Β'θμια, τους στολίσαμε, δημοσιεύτηκε σε 2 τοπικές εφημερίδες το θέμα (Λασιθίου και Ηρακλείου) και σε μια εβδομάδα μπήκαν τα χρήματα με συνοπτικές διαδικασίες...
Θα μου πείτε αυτό με τις αποσπάσεις είναι πιο χοντρό και πιο δύσκολο θέμα και πολιτικά υποκινούμενο...ε...βρείτε τρόπο να τους ξεμπροστιάσετε πραγματικά...απ'το λάπτοπ δεν γίνεται καμιά αλλαγή!
Κι αν θέλετε να με πείτε ιδεαλίστρια πείτε με...αν δεν αγωνιστεί κάποιος πραγματικά δεν ξέρει εκ των προτέρων το αποτέλεσμα!΄  :o
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160805
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 732
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 637
Σύνολο: 637

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.