*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 253772 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος luxe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • still waiting...
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #112 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 01:16:51 πμ »
varia
   
plural noun
miscellaneous items, especially a miscellany of literary works.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:16:53 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #113 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 08:28:01 πμ »
solil με ποιο πανεπιστημιο συνεργαζεσαι?

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #114 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 08:34:06 μμ »
varia
plural noun
miscellaneous items, especially a miscellany of literary works.

Α χα! Δεν πήγε καν το μυαλό μου εκεί! Ευχαριστώ πολύ :)

solil με ποιο πανεπιστημιο συνεργαζεσαι?

Catwoman, θα σου πω λεπτομέρειες σε π.μ., ίσως σε ενδιαφέρουν και προσωπικά ;)

Αποσυνδεδεμένος yperoxi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #115 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 04:18:34 πμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος-α γνωρίζει (είτε από προσωπική του εμπειρία είτε από άλλου ατόμου) εάν όποιος αναλαμβάνει διδακτορική έρευνα πληρώνεται κάποιο ποσό (προφανώς συμβολικό για τη διεξαγωγή έρευνας) από το πανεπιστήμιο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
'I will always depend on the kindness of strangers'

A streetcar named Desire
T. Williams

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:16:53 »

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #116 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 08:59:21 πμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος-α γνωρίζει (είτε από προσωπική του εμπειρία είτε από άλλου ατόμου) εάν όποιος αναλαμβάνει διδακτορική έρευνα πληρώνεται κάποιο ποσό (προφανώς συμβολικό για τη διεξαγωγή έρευνας) από το πανεπιστήμιο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Απ΄όσο γνωρίζω, όχι μόνο δεν πληρώνεται, αλλά -αντιθέτως- ξοδεύει ένα "κάρο" χρήματα για βιβλία, κυρίως ξενόγλωσσης βιβλιογραφίας. Για να πληρωθεί κάποιος, πρέπει να ενταχθεί η εργασία του σε ερευνητικό πρόγραμμα που χρηματοδοτείται από το ΕΣΠΑ ή να πάει σε ερευνητικό κέντρο στο εξωτερικό.  ;)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #117 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 05:03:37 μμ »
παιδιά συγνώμη αλλά αυτό το varia που είναι στην παρένθεση στον τίτλο του θέματος, τι σημαίνει;

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #118 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 05:58:40 μμ »
παιδιά συγνώμη αλλά αυτό το varia που είναι στην παρένθεση στον τίτλο του θέματος, τι σημαίνει;
διαφορα  επι  μερους  θεματα  σχετιζομενα  με  διδακτορικες  σπουδες

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #119 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 06:10:27 μμ »
Ακολουθεί η "αλήθεια" κάποιου που παράτησε το διδακτορικό σε αγγλικό πανεπιστήμιο μετά από δύο χρόνια:

Για τα βρετανικά πανεπιστήμια η Emmaki τα λέει σωστά σε γενικές γραμμές, κάποιες προσθαφαιρέσεις:
- Ο επιβλέπων καθηγητής παίζει πολύ σημαντικό ρόλο την όλη διαδικασία. Και δυστυχώς δεν είναι όλοι συνεργάσιμοι. Γνωρίζω αρκετά παραδείγματα ανθρώπων που έχουν ταλαιπωρηθεί για χρόνια λόγω κακής σχέσης με τον supervisor.
- Όσο καιρό έμεινα στην Αγγλία γνώρισα 20-25 μεσόγειους διδακτορικούς φοιτητές (Ιταλούς, Ισπανούς, Έλληνες, Πορτογάλους). ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τελείωσε το διδακτορικό στα 3 χρόνια. Αυτό μπορούν να το κάνουν μόνο Βρετανοί που προέρχονται από την ίδια εκπαιδευτική κουλτούρα. Εμείς οι υπόλοιποι χρειαζόμαστε 1-2 χρόνια επιπλέον ως περίοδο προσαρμογής.
- Οι φοιτητές που κάνουν διδακτορικό σε ελληνικά πανεπιστήμια (και σε γαλλικά) συνήθως κάνουν αρκετά χρόνια να ολοκληρώσουν τη διατριβή (5+).
- Οι επαγγελματικές προοπτικές για ακαδημαϊκή καριέρα στις ανθρωπιστικές και στις κοινωνικές επιστήμες σήμερα είναι αρνητικές. Στην ελλάδα υπάρχει υπερπληθώρα διδακτορικών και τα πανεπιστήμια έχουν περιορίσει σημαντικά τις προσλήψεις. Κάπου πήρε το αυτί μου ότι φέτος κοπήκαν εντελώς οι συμβάσεις 407. Δεν έχω διασταυρώσει την πληροφορία. Στην Αγγλία είναι λίγο καλύτερα όμως όποιος ενδιαφέρεται για την επαγγελματική αποκατάσταση θα πρέπει να είναι έτοιμος να πάει Αμερική, Καναδά, Αυστραλία. 

Εν κατακλείδι: 

Απάντησε στον εαυτό σου στα εξής ερωτήματα:
- Γιατί θέλεις να κάνεις διδακτορικό?
- Πώς θα το χρηματοδοτήσεις?
- Τι επαγγελματικά εφόδια θα σου προσφέρει?

Αν οι απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα δεν είναι ικανοποιητικές, μην μπεις στον κόπο. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να φας τα νιάτα σου και τα λεφτά σου.

συγγνώμη που σε ρωτάω αλλά σε ποιo πανεπιστήμιο ήσουν και σε ποια σχολή;
Είμαι στις δύο πρώτες εβδομάδες του διδακτορικού μου στην Αγγλία. Και εγώ έχω κάποια προβλήματα προσαρμογής αλλά τι ακριβώς σε έκανε και τα παράτησες;
Αν θες στείλε μου και προσωπικό μήνυμα.

Για τα υπόλοιπα του θέματος, έχω να σχολιάσω:
α. η αληθινή δέσμευση είναι ως προς το θέμα σου και την ανάγκη σου να κάνεις οπωσδήποτε διδακτορικό. Των θετικών επιστημών ίσως είναι πιο πρακτικοί στον προσανατολισμό τους. Πρέπει ίσως να σκέφτεσαι ότι αν δεν το κάνεις κάτι θα λείπει από τη ζωή σου, και όχι ότι λείπει η ζωή σου όταν κάνεις διδακτορικό.
β. σχετικά με το θέμα, η αρχική ιδέα και ο προβληματισμός πρέπει να είναι δικό σου. Με τον επόπτη σου συνδιαμορφώνεις ένα ρεαλιστικό πλάνο εργασίας. (για τις θετικές επιστήμες τα πράγματα ίσως είναι διαφορετικά. Δεν μπορείς να μπεις σε ενα εργαστήριο πυρηνικής φυσικής και να το χρησιμοποιείς μόνος σου για την έρευνά σου!)
γ. Τον επόπτη σου μπορεί να τον γνωρίζεις από τις προπτυχιακές σου σπουδές. Αν θες να κάνεις μεταπτυχιακό ή διδακτορικό σε άλλη σχολή, διαβάζεις το βιογραφικό, τις δημοσιεύσεις τους, πήγαινε και σε κάποια προπτυχιακή παράδοση για να σχηματίσεις άποψη.
δ. δυστυχώς με τις συνάφειες  σε μερικά ΠΥΣΔΕ γίνονται μερικές φορές όργια.

Καλή απόφαση σε όλους
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2012, 03:08:11 μμ από loulou »

Αποσυνδεδεμένος yperoxi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #120 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 12:42:22 πμ »
Δαίδαλε σ' ευχαριστώ για την απάντηση! Θα το έχω κατά νου αυτό που λες για τα ερευνητικά προγράμματα κ θα το ψάξω. Δεν ξέρω αν θα μου θέσει κάποιο θέμα κ η επιβλέπουσα καθηγήτρια, μια και μόλις ξεκίνησα. Θα κοιτάξω σαφώς και το θέμα των υποτροφιών.

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ!
'I will always depend on the kindness of strangers'

A streetcar named Desire
T. Williams

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #121 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 01:41:56 πμ »
Καλησπέρα,
Τελείωσα το διδακτορικό πριν 3+ χρόνια,
Θα σας πω μερικές εμπειρίες μου αλλά να ξέρετε ότι ήμουν σε θετικής κατεύθυνσης σχολής (1 δέσμη για τους παλιούς)
1ον Δεν κάνεις διδακτορικό (να προσφέρεις στην επιστήμη και όχι να κάνεις ένα διδακτορικό του κ…ου) αν δεν το θες πάρα μα πάρα πολύ (θα είσαι μονός σου για 3+ χρόνια)
2ον Στην Ελλάδα τα πράγματα με τους επιβλέπων είναι χάλια…. (εγώ ευτυχώς δεν είχα κανένα πρόβλημα αντίθετα με φίλους μου)
3ον Σε γενικές γραμμές δεν παίρνεις φράγκο (μαθήματα, επιτηρήσεις κλπ) και για να σε βάλουν σε πρόγραμμα πρέπει να είσαι καιρό στο εργαστήριο και να είναι σίγουρος ο καθηγητής ότι θα του βγάλεις ΚΑΙ  αυτή την δουλεία μαζί με όλες τις άλλες (εγώ προσωπικά ήμουν σε προγράμματα αλλά η πλειοψηφία όχι). Προσοχή αν σας πει κάποιος για πρόγραμμα είναι με μπλοκάκι, αρκετές κρατήσεις, και πληρώνουν μετά από πάρα πολύ καιρό.
4ον Έκανα 3 χρόνια να τελειώσω το διδακτορικό αλλά ξέχασα τα πάντα για 365 ημέρες το χρόνο από τις 9 το πρωί μέχρι τις 12 το βράδυ για όλα αυτά τα χρόνια….
5ον  Προσπαθήστε ο επιβλέπων σας να είναι πρώτα από όλα σωστός άνθρωπος και επιστήμονας (ευτυχώς εμένα ήταν) .
Τέλος θα σας πω αυτό που μου είπε ο καθηγητής μου πριν ξεκινήσω…
Κάνοντας ένα διδακτορικό δεν πρόκειται να γίνεις πλούσιος… Θα σε βοηθήσει μόνο να έχεις μια καλύτερη ζωή από του άλλους σε γενικές γραμμές μόνο…. (δίκιο ειχε. Συμβασιούχος είμαι σε ΤΕΙ….)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #122 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 08:11:43 μμ »
επειδή ένα διδακτορικό μπορεί να έχει σχέση με το οτιδήποτε, είναι πάντα πολύ εξειδικευμένο σε έναν τομέα και μπορεί να συνδυάζει οποιαδήποτε επιστήμη, θέλω να ρωτήσω αν θα υπάρχει πρόβλημα στην αναγνώριση-χρήση του διδακτορικού στο μέλλον, αν αυτό έχει αποκτηθεί από τμήμα "άσχετο" (σε εισαγωγικά) από τον κλάδο που ανήκεις ή που την θέση που θες να το χρησιμοποιήσεις.

Για να γίνω πιο κατανοητός, έστω ότι ένας είναι Μαθηματικός και κάνει διδακτορικό στο τμήμα Χημικών με θέμα Μαθηματικά & μοριακή βιολογία, ή κάνεις διδακτορικό στο τμήμα Ιστορίας με θέμα Μαθηματικά & Ιστορία της τέχνης, ή στο τμήμα Μουσικών σπουδών με θέμα Μαθηματικά και Μουσική ή ξερω γω οτιδήποτε άλλο που ακούγεται "άσχετο" από "άσχετο" με τα Μαθηματικά τμήμα.... Θα αναγνωριστεί αυτό ως διδακτορικό στον κλάδο ΠΕ03 Μαθηματικών? ή θα υπάρχει πρόβλημα με τη συνάφεια;
ας πουμε αν κάποιος δώσει ΑΣΕΠ στο μέλλον, ή καταθέσει τα χαρτιά του για μια θέση στο δημόσιο (λέμε τώρα), θα πάρει τα μόρια από την κατοχή διδακτορικού ή όχι λόγω μη συνάφειας με τη θέση; επειδή αυτό χορηγήθηκε από μη Μαθηματικό τμήμα;

δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός....

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #123 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 08:44:25 μμ »
killbill θα αναγνωριστεί. Αυτό που κοιτάνε για την συνάφεια είναι ο τίτλος και το περιεχόμενο της διδακτορικής διατριβής, όχι το τμήμα στο οποίο κάποιος αναγορεύτηκε διδάκτωρ. Για να σου απαντήσω με ένα παράδειγμα από αυτά που είπες: έστω ότι κάποιος είναι μαθηματικός (ΠΕ03) και κάνει ένα διδακτορικό στο τμήμα Ιστορίας με θέμα "μαθηματικά και ιστορία", τότε αναγορεύεται μεν διδάκτορας του τμήματος Ιστορίας, αλλά το θέμα του, ξεκάθαρα, του δίνει συνάφεια πτυχίου-διδακτορικού στο κλάδο των μαθηματικών. Γι'αυτό σε αυτές τις περιπτώσεις, που είτε το μεταπτυχιακό είτε το διδακτορικό (για το οποίο συζητάμε εδώ) δεν έχει εκπονηθεί στο ίδιο τμήμα με αυτό του πτυχίου, καταθέτουμε για την συνάφεια το εξώφυλλο και τα περιεχόμενα της εργασίας. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να ζητηθεί κατάθεση και όλης της διατριβής. Από τη στιγμή όμως που ο τίτλος του θέματος και κατ'επέκταση όλη η εργασία έχει συνάφεια με το πτυχίο, δεν τίθεται θέμα ασχέτως με το σε ποιο πανεπιστημιακό τμήμα έχει γίνει το διδακτορικό.

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #124 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 09:08:13 μμ »
to didaktoriko k to metaptyxiako proς to paron anagnvrizetai αβιαστα απο οποιαδηποτε σχολη κ αν ειναι.
ειναι ομως στα σκαρια το να αναγνωριζονται ΜΟΝΟ μαστερ κ phd σχετικα με παιδαγωγικα, ψυχολογιες κ.α.τα υπολοιπα θα μετρανε μονο αν θες για σχολ.συμβουλος.
αυτα μου τα ειπ διευθυντης δευτεροβαθμιας

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #125 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 07:47:30 πμ »
...ομως στα σκαρια το να αναγνωριζονται ΜΟΝΟ μαστερ κ phd σχετικα με παιδαγωγικα, ψυχολογιες κ.α.τα υπολοιπα θα μετρανε μονο αν θες για σχολ.συμβουλος.

να αναγνωρίζονται που εννοεις? για να δώσει κάποιος ΑΣΕΠ?

κάτι άλλο. το επίδομα διδακτορικού έχει καταργηθεί έτσι?

τέλος, αν κάποιος είναι μόνιμος διορισμένος στην εκπαίδευση, έχει δέσει τον γάιδαρό του δηλαδή, τι λόγο μπορεί να έχει κάποιος για να κάνει διδακτορικό;

εγώ μπορώ να σκεφτώ μόνο δύο:
1. να παραιτηθεί κάποια στιγμή από την Βθμια και να μεταπηδήσει στην Τριτοβάθμια εφόσον και όταν προκύψει η ευκαιρία, (ξέρω αρκετές περιπτώσεις τέτοιες)
2. προσωπική ικανοποίση και ενδιαφέρον χωρίς κάποιο άλλο "κέρδος"

υπάρχουν άλλοι λόγοι?


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 317
Σύνολο: 317

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.