*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 253112 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #126 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 08:29:17 πμ »
- ΕΞΈΛΙΞΗ  ΣΕ  ΔΙΕΥΘΥΝΤΉς
-ΕΞΈΛΙΞΗ  ΣΕ  ΣΎΜΒΟΥΛΟ
- ΔΙΕΚΔΊΚΗΣΗ  ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΉς  ΘΈΣΗς  (ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ  ΕΠΙΣΤ. ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗΣ, ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ, ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ  ΔΔΕ)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2012, 10:18:57 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:19:41 »

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #127 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 09:59:01 πμ »
Ποιος πραγματικα πιστευει οτι εχει δεσει τον γαιδαρο του;

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #128 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 10:19:50 πμ »
Αυτή την απορία είχα κι εγώ διαβάζοντας το μήνυμα...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #129 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 04:22:48 μμ »
Ποιος πραγματικα πιστευει οτι εχει δεσει τον γαιδαρο του;

εντάξει, με χαλαρό σκοινί!  :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:19:41 »

Αποσυνδεδεμένος Skyfall

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #130 στις: Ιανουάριος 02, 2013, 05:15:09 μμ »
Ήδη με έχουν δεχτεί σε ένα διδακτορικό και έχω προθεσμία μέχρι τις 15/03 για να εγγραφώ. Από την άλλη, περιμένω και τα αποτελέσματα ενός μεταπτυχιακού και το ερώτημα που θέλω να θέσω είναι το εξής:
-Γίνεται να σπουδάσω και στα δύο ταυτόχρονα από νομικής άποψης, το προβλέπει ο νόμος κάτι τέτοιο; Το διδακτορικό γίνεται στο εξωτερικό ενώ το μάστερ που με ενδιαφέρει, στην Κύπρο.
-Να ενημερώσω την γραμματεία του μεταπτυχιακού όταν/αν κληρωθώ σε αυτό, πως ήδη είμαι σε πρόγραμμα διδακτορικού ή να το κρύψω;
-Γενικά, τι πιστεύετε; Μπορώ να τα καταφέρω και στα δύο ταυτόχρονα ή πρέπει να επιλέξω το ένα από τα δύο σε περίπτωση βέβαια που όλα πάνε καλά και στο μεταπτυχιακό;

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #131 στις: Ιανουάριος 02, 2013, 05:29:32 μμ »
Ήδη με έχουν δεχτεί σε ένα διδακτορικό και έχω προθεσμία μέχρι τις 15/03 για να εγγραφώ. Από την άλλη, περιμένω και τα αποτελέσματα ενός μεταπτυχιακού και το ερώτημα που θέλω να θέσω είναι το εξής:
-Γίνεται να σπουδάσω και στα δύο ταυτόχρονα από νομικής άποψης, το προβλέπει ο νόμος κάτι τέτοιο; Το διδακτορικό γίνεται στο εξωτερικό ενώ το μάστερ που με ενδιαφέρει, στην Κύπρο.
-Να ενημερώσω την γραμματεία του μεταπτυχιακού όταν/αν κληρωθώ σε αυτό, πως ήδη είμαι σε πρόγραμμα διδακτορικού ή να το κρύψω;
-Γενικά, τι πιστεύετε; Μπορώ να τα καταφέρω και στα δύο ταυτόχρονα ή πρέπει να επιλέξω το ένα από τα δύο σε περίπτωση βέβαια που όλα πάνε καλά και στο μεταπτυχιακό;

Απο νομικης μπορει να γινεται αλλα απο ρεαλιστικης αποψης μαλλον ειναι αδυνατο.Και το μεταπτυχιακο αλλα και το διδακτορικο εχουν πολλες απαιτησεις στις οποιες αμφιβαλω αν θα ανταποκριθεις...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #132 στις: Ιανουάριος 02, 2013, 05:38:32 μμ »
Ήδη με έχουν δεχτεί σε ένα διδακτορικό και έχω προθεσμία μέχρι τις 15/03 για να εγγραφώ. Από την άλλη, περιμένω και τα αποτελέσματα ενός μεταπτυχιακού και το ερώτημα που θέλω να θέσω είναι το εξής:
-Γίνεται να σπουδάσω και στα δύο ταυτόχρονα από νομικής άποψης, το προβλέπει ο νόμος κάτι τέτοιο; Το διδακτορικό γίνεται στο εξωτερικό ενώ το μάστερ που με ενδιαφέρει, στην Κύπρο.
-Να ενημερώσω την γραμματεία του μεταπτυχιακού όταν/αν κληρωθώ σε αυτό, πως ήδη είμαι σε πρόγραμμα διδακτορικού ή να το κρύψω;
-Γενικά, τι πιστεύετε; Μπορώ να τα καταφέρω και στα δύο ταυτόχρονα ή πρέπει να επιλέξω το ένα από τα δύο σε περίπτωση βέβαια που όλα πάνε καλά και στο μεταπτυχιακό;


Από νομικής άποψης μπορείς να κάνεις 25 πτυχία μαζί και να μην σου πει κανένας τίποτα.
Πρακτικά....το διδακτορικό από μόνο τού είναι μία πάρα πολύ ζόρικη υπόθεση..... Ήμουν από τους τυχερούς που πρόλαβα και πήρα εκπαιδευτική άδεια, και τα 4 χρόνια, χωρίς να δουλεύω, περνούσα μέχρι και 15 ώρες για το διδακτορικό μου τη μέρα (όχι κάθε μέρα ευτυχώς). Πρακτικά, ήταν αδύνατο να κάνω οτιδήποτε άλλο!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος evievi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #133 στις: Ιανουάριος 02, 2013, 06:01:19 μμ »
Ήδη με έχουν δεχτεί σε ένα διδακτορικό και έχω προθεσμία μέχρι τις 15/03 για να εγγραφώ. Από την άλλη, περιμένω και τα αποτελέσματα ενός μεταπτυχιακού και το ερώτημα που θέλω να θέσω είναι το εξής:
-Γίνεται να σπουδάσω και στα δύο ταυτόχρονα από νομικής άποψης, το προβλέπει ο νόμος κάτι τέτοιο; Το διδακτορικό γίνεται στο εξωτερικό ενώ το μάστερ που με ενδιαφέρει, στην Κύπρο.
-Να ενημερώσω την γραμματεία του μεταπτυχιακού όταν/αν κληρωθώ σε αυτό, πως ήδη είμαι σε πρόγραμμα διδακτορικού ή να το κρύψω;
-Γενικά, τι πιστεύετε; Μπορώ να τα καταφέρω και στα δύο ταυτόχρονα ή πρέπει να επιλέξω το ένα από τα δύο σε περίπτωση βέβαια που όλα πάνε καλά και στο μεταπτυχιακό;
-Από νομικής άποψης μπορείς να τα κάνεις και τα δύο γιατί είναι διαφορετικού επιπέδου. Στην Ελλάδα δεν επιτρέπεται να είσαι ταυτόχρονα σε δύο προπτυχιακά, 2 μεταπτυχιακά ή 2 διδακτορικά. Μπορείς όμως να είσαι σε ένα μεταπτυχιακό και διδακτορικό παράλληλα. 
-Από τη στιγμή που επιτρέπεται δεν έχει σημασία. Αν ήταν για Ελλάδα θα σου έλεγα ότι είναι ριψοκίνδυνο να το ξέρουν, γιατί πραγματικά μπορεί να το αντιμετωπίσουν πολύ θετικά, ή πολύ αρνητικά και οποιαδήποτε δυσκολία αν προκύψει να θεωρούν ότι οφείλεται σε αυτό.
-Η απάντηση στο τρίτο σίγουρα εξαρτάται από τη προσωπική σου κατάσταση (οικογενειακή, επαγγελματική) και από το αν το μεταπτυχιακό θα είναι full ή part-time (το διδακτορικό όπως και να έχει θα είναι υπέρ-απαιτητικό). Γενικά θεωρώ ότι τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο αρκεί να το θέλεις πολύ! προφανώς για να σε έχουν δεχτεί σε διδακτορικό έχεις ήδη ένα μεταπτυχιακό. Οπότε πρέπει να απαντήσεις εσύ στον εαυτό σου τι είναι πιο σημαντικό: ένα δεύτερο μεταπτυχιακό ή ένα διδακτορικό;

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #134 στις: Ιανουάριος 02, 2013, 08:05:51 μμ »
-Από νομικής άποψης μπορείς να τα κάνεις και τα δύο γιατί είναι διαφορετικού επιπέδου. Στην Ελλάδα δεν επιτρέπεται να είσαι ταυτόχρονα σε δύο προπτυχιακά, 2 μεταπτυχιακά ή 2 διδακτορικά. Μπορείς όμως να είσαι σε ένα μεταπτυχιακό και διδακτορικό παράλληλα. 

Στην Ελλάδα υπάρχει ρητή νομική απαγόρευση ΜΟΝΟ για 2 προπτυχιακά προγράμματα.
Μπορείς όμως να κάνεις οποιοδήποτε από τους υπόλοιπους συνδυασμούς (2 μεταπτυχιακά, 2 διδακτορικά, 1+1 κ.ο.κ.).

Εγώ θα έλεγα να μην το αποκαλύψεις στο μεταπτυχιακό, αν δεν είναι απολύτως απαραίτητο.

Κατά τα άλλα, όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Θα πρέπει να επιλέξεις τι είναι σημαντικότερο για εσένα & ύστερα να δώσεις την ανάλογη σημασία. Προσωπικά, θα αποδεχόμουν το γεγονός ότι δεν μπορώ να είμαι η καλύτερη σε όλα & θα αφιέρωνα τόσο χρόνο και κόπο ώστε να έχω μια αξιοπρεπή παρουσία στο μεταπτυχιακό.
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος kkre1827

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #135 στις: Ιανουάριος 02, 2013, 08:57:56 μμ »
Επειδή λές ότι το διδακτορικό είναι στο εξωτερικό και το Μεταπτυχιακό στην Κύπρο θα ήθελα να σου πω ότι τυπικά-νομικά εννοώ- για την Ελλάδα ότι η Κύπρος είναι εξωτερικό..

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #136 στις: Ιανουάριος 02, 2013, 09:34:47 μμ »
ξερει κανεις αν για να κανεις διδ/κο χρεαζεται Αριστη γνωση ξενης γλωσσας;
σε τμημα χωρις Μεταπτυχιακο μπορεις να κανεις απευθειας διδ/κο;;
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #137 στις: Ιανουάριος 02, 2013, 11:13:46 μμ »
    δεν ειναι απαραιτητη η αριστη γνωση αγγλικων!! να ξερεις ομως οτι απαιτειται να ξερεις καλα αγγλικα γιατι αλλιως δεν θα μπορεις να κανεις δημοσιευσεις και ανακοινωσεις σε συνεδρια!!!!

    εδω κ 4-5 χρονια εχει αλλαξει κ μονο αν εχεις κανει μαστερ μπορεις να κανεις διδακτορικο!!!!

    αν ομως εχεις τελειωσει πολυτεχνειο που ειναι 5 χρονια επειδη το 5ο θεωρειται μαστερ κ καλα μπορεις να ξεκινησεις phd αλλα κατα τη διαρκεια του διδακτορικου δινεις εξετασεις se καποια προαπαιτουμενα μαθηματα.
    ελπιζω να σε καλυψα!!!

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #138 στις: Ιανουάριος 02, 2013, 11:41:14 μμ »
ακομα κι αν στο αντικειμενο δεν υπαρχει αντιστοιχο master;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2013, 12:05:19 πμ από para5 »
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος pumpkin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #139 στις: Ιανουάριος 03, 2013, 01:53:47 μμ »
-Από νομικής άποψης μπορείς να τα κάνεις και τα δύο γιατί είναι διαφορετικού επιπέδου. Στην Ελλάδα δεν επιτρέπεται να είσαι ταυτόχρονα σε δύο προπτυχιακά, 2 μεταπτυχιακά ή 2 διδακτορικά. Μπορείς όμως να είσαι σε ένα μεταπτυχιακό και διδακτορικό παράλληλα. 

Στην Ελλάδα υπάρχει ρητή νομική απαγόρευση ΜΟΝΟ για 2 προπτυχιακά προγράμματα.
Μπορείς όμως να κάνεις οποιοδήποτε από τους υπόλοιπους συνδυασμούς (2 μεταπτυχιακά, 2 διδακτορικά, 1+1 κ.ο.κ.).

Αυτό ισχύει.
Μπορείς να κάνεις παράλληλα ένα προπτυχιακό πρόγραμμα, 4 μεταπτυχιακά και 2 διδακτορικά νόμιμα.
Ακόμα και 2ο προπτυχιακό τύπου deree μπορείς μαζί, απλά όχι 2 προπτυχιακά σε Ελληνικά τμήματα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160127
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 587
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 412

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.