*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 253134 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #210 στις: Μάιος 23, 2013, 11:15:11 πμ »
Στο διδακτορικό εκτός από το χρόνο (τουλάχιστον 5 χρόνια) πρέπει να συνυπολογίσεις πολλά άλλα, όπως το διαφορετικό επίπεδο του ςδιαβάσματος, του γραψίματος και της ανάλυσης (δεν είναι ένα πιο "μεγάλο" μεταπτυχιακό απλά), την έρευνα που αν την κάνεις σε σχολείο θα πρέπει να γίνει πρωί, τις τυχόν διδασκαλίες που θα έχεις (εσύ να κάνεις μάθημα ή/και να σου κάνουν).........

Το μεταπτυχιακό είναι σαφώς πιο εύκολο από το διδακτορικό σε όλα τα επίπεδα.

Αν το διδακτορικό χρειάζεται 5 χρόνια χωρίς άλλη απασχόληση ποιός μπορεί να το κάνει αν δεν υπάρχει χρηματοδότηση απο κάποιο πρόγραμμα και για τα 5 χρόνια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:13:18 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #211 στις: Μάιος 23, 2013, 11:35:23 πμ »
Στο διδακτορικό εκτός από το χρόνο (τουλάχιστον 5 χρόνια) πρέπει να συνυπολογίσεις πολλά άλλα, όπως το διαφορετικό επίπεδο του ςδιαβάσματος, του γραψίματος και της ανάλυσης (δεν είναι ένα πιο "μεγάλο" μεταπτυχιακό απλά), την έρευνα που αν την κάνεις σε σχολείο θα πρέπει να γίνει πρωί, τις τυχόν διδασκαλίες που θα έχεις (εσύ να κάνεις μάθημα ή/και να σου κάνουν).........

Το μεταπτυχιακό είναι σαφώς πιο εύκολο από το διδακτορικό σε όλα τα επίπεδα.

Αν το διδακτορικό χρειάζεται 5 χρόνια χωρίς άλλη απασχόληση ποιός μπορεί να το κάνει αν δεν υπάρχει χρηματοδότηση απο κάποιο πρόγραμμα και για τα 5 χρόνια;

Και όχι μόνο αυτό, αλλά να έχετε υπόψη σας και το εξής ασύλληπτο το οποίο έχω ξαναγράψει και σε άλλο νήμα: έίμαι φέτος σε άνευ αποδοχών για να ολοκληρώσω το μεταπτυχιακό μου. Το παν/μιο προσφέρει σε όλους τους μεταπτυχιακούς φοιτητές τη δυνατότητα να προσφέρουν επικουρικό έργο επ'αμοιβή. Μη φανταστείτε, μιλάμε για π.χ. 200 ευρώ το τρίμηνο. Αλλά κάτι είναι κι αυτό στους καιρούς που ζούμε ρε παιδιά. Και είναι λεφτά που βγαίνουν πολύ εύκολα. Φυσικά υπογράφεται η σχετική σύμβαση μεταξή φοιτητή και παν/μίου. Όταν πήρα τον Οκτώβριο στην περιφέρεια να ζητήσω να μου χορηγήσουν άδεια για να υπογράψω τη σύμβαση, η απάντηση της υπεύθυνης ήταν: "δε μας έχει ξανατύχει, θα ρωτήσω τον περιφερειακό δ/ντή αλλά δε νομίζω να γίνεται κάτι γιατί είναι σχήμα οξύμωρο απ τη μια να ζητάτε αδεια άνευ αποδοχών και απ'την άλλη άδεια για να προσφέρετε έργο επί πληρωμή" Της λέω: "μπορεί να φαίνεται αλλά δεν είναι οξύμωρο! Την α/α τη ζήτησα για να ολοκληρώσω τις σπουδές μου βάσει του ότι δε χορηγούνται πλέον εκπαιδευτικές άδειες και όχι για να καθίσω. Τα χρήματα τα χρειάζομαι κλπ." Η απάντηση του περιφερειακού ήταν ότι δε γίνεται. Έλεος δηλαδή ρε παιδιά. Κάποιος με οργανική μακριά πρέπει να παρατήσει τις σπουδές του;;; Δε λέω να μου δώσουν απόσπαση με το ζόρι, δε λέω να μου δώσουν εκπαιδευτική άδεια, αλλά όταν με χίλιες στερήσεις χρηματοδοτώ μόνη μου τις σπουδές (που μετά ξέρουν να ζητάνε ως κριτήριο στην αξιολόγησή τους) με ό,τι αυτό συνεπάγεται, δώσε μου ρε φίλε το δικαίωμα να δουλέψω ως μεταπτυχιακή και να πάρω τα ψίχουλα που δίνουν, κι αυτό τους πειράζει πια;;;;

 Αυτό που βλέπω πάντως είναι πως από τη στιγμή που κόπηκαν οι εκπαιδευτικές άδειες ελπίδα να συνεχίσουν σπουδές έχουν μόνο όσοι μένουν κοντά στην έδρα του παν/μίου. Οι υπόλοιποι είναι παιδιά ενός κατώτερου θεού!!!!!!!!!! >:( >:( >:(
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #212 στις: Μάιος 23, 2013, 11:47:10 πμ »
Μένουν κοντά δεν σημαίνει οτι δεν έχουν ενοίκιο, λογαριασμούς κτλ. Γιατί για να κάνεις π.χ. διδακτορικό υποτίθεται οτι έχεις φτάσει και σε μια α' ηλικία.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #213 στις: Μάιος 23, 2013, 11:50:23 πμ »
Μένουν κοντά δεν σημαίνει οτι δεν έχουν ενοίκιο, λογαριασμούς κτλ. Γιατί για να κάνεις π.χ. διδακτορικό υποτίθεται οτι έχεις φτάσει και σε μια α' ηλικία.

Δεν είπα ότι δεν έχουν ενοίκιο κλπ new_pe06!!!Φαντάσου όμως κάποιον που έχει όλα αυτά τα έξοδα και μένει σε απόσταση απαγορευτική από την έδρα του παν/μίου! Για τον δεύτερο η συνέχιση των μεταπτυχιακών σπουδών είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας!!!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:13:18 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #214 στις: Μάιος 23, 2013, 03:19:05 μμ »
γιατί δεν σκέφτεσαι μεταπτυχιακό στο ανοιχτό πανεπιστήμιο; Συνήθως αυτοί που εργάζονται σε σχολεία αυτό προτιμούν. Το δικό μου μεταπτυχιακό ας πούμε είχε πρωινές παρακολουθήσεις κατα κύριο λόγο οπότε δεν μπορούσε κανένας διορισμένος να το παρακολουθήσει εκτός και αν είχε εκπαιδευτική άδεια.
γιατί πολύ απλά το ανοικτό πανεπιστήμιο δεν έχει το μεταπτυχιακό που θέλω. Έχει ελάχιστα και πολύ συγκεκριμένα

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #215 στις: Μάιος 23, 2013, 03:39:48 μμ »
γιατί δεν σκέφτεσαι μεταπτυχιακό στο ανοιχτό πανεπιστήμιο; Συνήθως αυτοί που εργάζονται σε σχολεία αυτό προτιμούν. Το δικό μου μεταπτυχιακό ας πούμε είχε πρωινές παρακολουθήσεις κατα κύριο λόγο οπότε δεν μπορούσε κανένας διορισμένος να το παρακολουθήσει εκτός και αν είχε εκπαιδευτική άδεια.
γιατί πολύ απλά το ανοικτό πανεπιστήμιο δεν έχει το μεταπτυχιακό που θέλω. Έχει ελάχιστα και πολύ συγκεκριμένα

παιδιά θέλω την άποψή σας στο εξής:
έστω ένας Μαθηματικός με μεταπτυχιακό στα τραπεζικά-οικονομικα, οποίος θέλει έναν τίτλο στην Διδακτική των Μαθηματικών.

Επειδή έχει ήδη έναν μεταπτυχιακό τίτλο, τι είναι προτιμότερο να κάνει; : ένα μεταπτυχιακό στην Διδακτική των Μαθηματικών ή ένα Διδακτορικό στην Διδακτική μιας και έχει ήδη έναν μεταπτυχιακό τίτλο?

τι θα προτιμούσατε;

Το ΠΜΣ Μεταπτυχιακές Σπουδές στα Μαθηματικά MSc του ΕΑΠ
έχει σκοπό την εξειδίκευση πτυχιούχων μαθηματικών που ασχολούνται ή πρόκειται να ασχοληθούν στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Το ήξερες ή θες κάτι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #216 στις: Μάιος 23, 2013, 03:53:20 μμ »
ευχαριστώ πολύ, αλλά το περιεχόμενο σπουδών του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού δεν συγκρίνεται με αυτό του Καποδιστριακού, το οποίο στοχεύει 100% στην διδακτική των Μαθηματικών. Αυτό του ΕΑΠ είναι πιο Μαθηματικό τεχνικά παρά Μαθηματικό για διδακτική.

Αποσυνδεδεμένος Chunk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #217 στις: Μάιος 23, 2013, 03:57:24 μμ »
Αυτό που έχω καταλάβει από συναδέλφους που κάνουν το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι ότι ουδεμία (σχεδόν) σχέση έχει με την εκπαίδευση. Εστιάζει σε μία ακατάσχετη ασκησεολογία στα εφαρμοσμένα μαθηματικά (και με λάθος τρόπο κατά τη γνώμη μου), που δεν ξέρω αν έχει νόημα. Αν σε ενδιαφέρει το χαρτί, κάν' το. Μην περιμένεις όμως πολλά από γνώση σε θέματα διδακτικής.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #218 στις: Μάιος 23, 2013, 04:11:46 μμ »
Αυτό που έχω καταλάβει από συναδέλφους που κάνουν το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι ότι ουδεμία (σχεδόν) σχέση έχει με την εκπαίδευση. Εστιάζει σε μία ακατάσχετη ασκησεολογία στα εφαρμοσμένα μαθηματικά (και με λάθος τρόπο κατά τη γνώμη μου), που δεν ξέρω αν έχει νόημα. Αν σε ενδιαφέρει το χαρτί, κάν' το. Μην περιμένεις όμως πολλά από γνώση σε θέματα διδακτικής.
αναφέρεσαι στο Καποδιστριακό ή στο ΕΑΠ?

Αποσυνδεδεμένος Chunk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #219 στις: Μάιος 23, 2013, 04:58:44 μμ »
Στο ΕΑΠ αναφέρομαι. Του Καποδιστριακού είναι καθαρά διδακτικής.

Αποσυνδεδεμένος ducati

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #220 στις: Μάιος 23, 2013, 05:07:13 μμ »
Καταθέτοντας τη δική μου εμπειρία σχετικά με την εκπόνηση διδακτορικής διατριβής θα έλεγα τα εξής: 1) Απαιτείται πολύ καθημερινό διάβασμα, άρα και πολύς προσωπικός χρόνος, 2) συνεργασία με τον επιβλέποντα, 3) απόλυτη συνέπεια-διορατικότητα (όταν σου πει πχ να ετοιμάσεις κάτι, να το έχεις ήδη έτοιμο, γιατί το είχες προβλέψει), 4) άριστη γνώση αγγλικών και οπωσδήποτε άλλης μιας ξένης γλώσσας (εγώ προτείνω γαλλικά, η δική μου ξενόγλωσση βιβλιογραφία ήταν σε αγγλικά-γαλλικά), 5) υπομονή, 6) στο παν/μιο -κατά τη γνώμη μου- είναι απαραίτητο να βρίσκεσαι τακτικά, 7) η κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου είναι απαραίτηση προϋπόθεση για την εκπόνηση διατριβής (θεωρώ απαραίτητο να γνωρίζει ο υποψήφιος πολύ καλά μεθοδολογία εκπαιδευτικής έρευνας). Αυτά σε γενικές γραμμές. Πάντως δεν είναι κάτι το ακατόρθωτο: με συστηματική δουλειά βγαίνει (τώρα βέβαια που έχουν κοπεί οι εκπαιδευτικές άδειες, δεν μπορώ να ξέρω κατά πόσο μπορεί κάποιος μου μετακινείται π.χ. καθημερινά σχολείο-σπίτι κάνοντας αρκετά χιλιόμετρα, να γυρίσει και να κάτσει στον υπολογιστή για δουλειά για 5-6 ώρες συνεχόμενες). Καλή δύναμη σε όσους ξεκινήσουν!

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #221 στις: Μάιος 24, 2013, 12:05:38 πμ »
Καταθέτοντας τη δική μου εμπειρία σχετικά με την εκπόνηση διδακτορικής διατριβής θα έλεγα τα εξής: 1) Απαιτείται πολύ καθημερινό διάβασμα, άρα και πολύς προσωπικός χρόνος, 2) συνεργασία με τον επιβλέποντα, 3) απόλυτη συνέπεια-διορατικότητα (όταν σου πει πχ να ετοιμάσεις κάτι, να το έχεις ήδη έτοιμο, γιατί το είχες προβλέψει), 4) άριστη γνώση αγγλικών και οπωσδήποτε άλλης μιας ξένης γλώσσας (εγώ προτείνω γαλλικά, η δική μου ξενόγλωσση βιβλιογραφία ήταν σε αγγλικά-γαλλικά), 5) υπομονή, 6) στο παν/μιο -κατά τη γνώμη μου- είναι απαραίτητο να βρίσκεσαι τακτικά, 7) η κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου είναι απαραίτηση προϋπόθεση για την εκπόνηση διατριβής (θεωρώ απαραίτητο να γνωρίζει ο υποψήφιος πολύ καλά μεθοδολογία εκπαιδευτικής έρευνας). Αυτά σε γενικές γραμμές. Πάντως δεν είναι κάτι το ακατόρθωτο: με συστηματική δουλειά βγαίνει (τώρα βέβαια που έχουν κοπεί οι εκπαιδευτικές άδειες, δεν μπορώ να ξέρω κατά πόσο μπορεί κάποιος μου μετακινείται π.χ. καθημερινά σχολείο-σπίτι κάνοντας αρκετά χιλιόμετρα, να γυρίσει και να κάτσει στον υπολογιστή για δουλειά για 5-6 ώρες συνεχόμενες). Καλή δύναμη σε όσους ξεκινήσουν!

Ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας!!! :)
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #222 στις: Μάιος 24, 2013, 01:26:12 πμ »
Η διδακτορική διατριβή είναι μία σκληρή (κατά την άποψή μου) διαδικασία. Όσοι σκέφτονται να εισέλθουν σε αυτό το χώρο να το σκεφτούν διπλά και να επαναπροσδιορίσουν τις προτεραιότητές τους, γιατί καλώς ή κακώς, η Δ.Δ. γίνεται και πρέπει να γίνεται (για να βγει) η πρώτη προτεραιότητα. Αυτό όμως δεν είναι το δύσκολο. Είναι απλώς μία επιλογή και αναλόγως με το πόσο το θέλει κανείς το υποστηρίζει ή στη πορεία το παρατάει (άπειρα τα παραδείγματα). Το αντικειμενικά δύσκολο νομίζω είναι να μπει κανείς. Διαβάζω πολύ καιρό το θέμα και καταλαβαίνω ότι δεν γνωρίζετε πόση απόσταση υπάρχει από τη στιγμή που κάποιος θα το αποφασίσει να κάνει ένα διδακτορικό μέχρι τη στιγμή που θα πάρει τον τίτλο του υποψήφιου διδάκτορα και θα ξεκινήσει την εκπόνηση. Ενδεικτικά αναφέρω ότι θα πρέπει να βρει ένα πρωτότυπο θέμα με προοπτική έτσι ώστε να μην φτάσει σε αδιέξοδο ή στην αντιγραφή μιας άλλης διατριβής (κάτι το οποίο σημαίνει και απόρριψη), να βρει καθηγητή (τουλάχιστον επίκουρο) πολύ καλό γνώστη της θεματικής περιοχής στην οποία υπάγεται το θέμα έτσι ώστε να τον καθοδηγεί σωστά, κενή θέση δεδομένου ότι ο αριθμός των υποψηφίων διδακτόρων που μπορεί να αναλάβει ένας καθηγητής αλλά και ως σύνολο στη σχολή είναι συγκεκριμένος, να έχει ένα πολύ καλό βιογραφικό, να γνωρίζει τουλάχιστον δύο ξένες γλώσσες σε επίπεδο που να μπορεί να κατανοεί ξένη βιβλιογραφία και τέλος να περάσει τον σκόπελο της έγκρισης του θέματός του από ΓΣΕΣ. Όλα αυτά πιστέψτε με δεν είναι καθόλου εύκολα. Επειδή τα είπα λίγο απαισιόδοξα θα συμπληρώσω ότι δεν είναι και ακατόρθωτα για όποιον είναι αποφασισμένος να το κάνει. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι θέλει πολύ γερό στομάχι τόσο για να μπεις όσο και για να βγεις και η σωστή φράση δεν είναι "σκέφτομαι να πάρω ένα διδακτορικό" αλλά "θέλω να κάνω αυτό το διδακτορικό". Πολύ μεγάλη σημασιολογική απόσταση μεταξύ των δύο.

Σημείωση: Στη ΓΣΕΣ πρέπει να κατατεθεί ένα πλήρες σχέδιο της διατριβής που πρόκειται να εκπονηθεί, με την σύμφωνη γνώμη πάντα του πρώτου επιβλέποντα. Αυτό το σχέδιο μπορεί να προετοιμάζεται μήνες ακόμα και ένα χρόνο (ο χρόνος αυτός βεβαίως δεν συνυπολογίζεται στα ελάχιστα τρία έτη που απαιτούνται πριν την υποστήριξη). Επί της ουσίας ζητείται εκ των προτέρων μία εκτενής (πολυσέλιδη) αναφορά των ζητημάτων που πρόκειται να περιλαμβάνει η εργασία. Και δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι δεν θα απορριφθεί. Επίσης, σε περίπτωση έγκρισης οπότε κάποιος εγγράφεται ως υποψήφιος διδάκτορας, μπορεί να έχει την υποχρέωση παρακολούθησης μαθημάτων. Τέλος το θέμα ένα μήνα μετά την έγκρισή του οριστικοποιείται και δεν αλλάζει, οπότε αν κάποιος διαπιστώσει ότι δεν του βγαίνει πολύ απλά δεν μπορεί να κάνει τίποτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2013, 01:30:36 πμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #223 στις: Μάιος 24, 2013, 01:31:14 πμ »
Η διδακτορική διατριβή είναι μία σκληρή (κατά την άποψή μου) διαδικασία. Όσοι σκέφτονται να εισέλθουν σε αυτό το χώρο να το σκεφτούν διπλά και να επαναπροσδιορίσουν τις προτεραιότητές τους, γιατί καλώς ή κακώς, η Δ.Δ. γίνεται και πρέπει να γίνεται (για να βγει) η πρώτη προτεραιότητα. Αυτό όμως δεν είναι το δύσκολο. Είναι απλώς μία επιλογή και αναλόγως με το πόσο το θέλει κανείς το υποστηρίζει ή στη πορεία το παρατάει (άπειρα τα παραδείγματα). Το αντικειμενικά δύσκολο νομίζω είναι να μπει κανείς. Διαβάζω πολύ καιρό το θέμα και καταλαβαίνω ότι δεν γνωρίζετε πόση απόσταση υπάρχει από τη στιγμή που κάποιος θα το αποφασίσει να κάνει ένα διδακτορικό μέχρι τη στιγμή που θα πάρει τον τίτλο του υποψήφιου διδάκτορα και θα ξεκινήσει την εκπόνηση. Ενδεικτικά αναφέρω ότι θα πρέπει να βρει ένα πρωτότυπο θέμα με προοπτική έτσι ώστε να μην φτάσει σε αδιέξοδο ή στην αντιγραφή μιας άλλης διατριβής (κάτι το οποίο σημαίνει και απόρριψη), να βρει καθηγητή (τουλάχιστον επίκουρο) πολύ καλό γνώστη της θεματικής περιοχής στην οποία υπάγεται το θέμα έτσι ώστε να τον καθοδηγεί σωστά, κενή θέση δεδομένου ότι ο αριθμός των υποψηφίων διδακτόρων που μπορεί να αναλάβει ένας καθηγητής αλλά και ως σύνολο στη σχολή είναι συγκεκριμένος, να έχει ένα πολύ καλό βιογραφικό, να γνωρίζει τουλάχιστον δύο ξένες γλώσσες σε επίπεδο που να μπορεί να κατανοεί ξένη βιβλιογραφία και τέλος να περάσει τον σκόπελο της έγκρισης του θέματός του από ΓΣΕΣ. Όλα αυτά πιστέψτε με δεν είναι καθόλου εύκολα. Επειδή τα είπα λίγο απαισιόδοξα θα συμπληρώσω ότι δεν είναι και ακατόρθωτα για όποιον είναι αποφασισμένος να το κάνει. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι θέλει πολύ γερό στομάχι τόσο για να μπεις όσο και για να βγεις και η σωστή φράση δεν είναι "σκέφτομαι να πάρω ένα διδακτορικό" αλλά "θέλω να κάνω αυτό το διδακτορικό". Πολύ μεγάλη σημασιολογική απόσταση μεταξύ των δύο.

Σημείωση: Στη ΓΣΕΣ πρέπει να κατατεθεί ένα πλήρες σχέδιο της διατριβής που πρόκειται να εκπονηθεί, με την σύμφωνη γνώμη πάντα του πρώτου επιβλέποντα. Αυτό το σχέδιο μπορεί να προετοιμάζεται μήνες ακόμα και ένα χρόνο. Επί της ουσίας ζητείται εκ των προτέρων μία εκτενής (πολυσέλιδη) αναφορά των ζητημάτων που πρόκειται να περιλαμβάνει η εργασία. Και δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι δεν θα απορριφθεί. Επίσης, σε περίπτωση έγκρισης οπότε κάποιος εγγράφεται ως υποψήφιος διδάκτορας, μπορεί να έχει την υποχρέωση παρακολούθησης μαθημάτων. Τέλος το θέμα ένα μήνα μετά την έγκρισή του οριστικοποιείται και δεν αλλάζει, οπότε αν κάποιος διαπιστώσει ότι δεν του βγαίνει πολύ απλά δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

Lucinda οι πληροφορίες σου είναι χρήσιμες και αναλυτικές. Ευχαριστούμε!
Έχει ο Θεός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160140
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 689
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 581
Σύνολο: 582

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.