*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014  (Αναγνώστηκε 635054 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dessine_Moi_Un_Mouton

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Hey, Teacher! Leave the kids alone...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2646 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 09:19:26 μμ »
Προσωπικά, δεν έχω καμία απολύτως ανάγκη την ενημέρωση του τύπου 2 ώρες πριν τη φάση να το λέει κι όταν τον ρωτάμε διάφορα πράγματα να απαντάει πως δεν ξέρει. Η φετινή φόλα του ΖΕΠ ότι και καλά θα έβγαινε τέλη Οκτωβρίου όταν δεν είχαν στείλει καν εγκύκλιο ίδρυσης στις διευθύνσεις και η δεύτερη φόλα με τον αριθμό πιστώσεων για παράλληλη τον έβγαλε τελείως νοκ άουτ από τον χάρτη μου. Να μη μιλήσω καν για το πλαίσιο επικοινωνίας στο οποίο ό,τι δεν του αρέσει το διαγράφει και μπλοκάρει άνευ λόγου και αιτίας τους άλλους.
Όσον αφορά τους βθμιους, ο καθένας είναι ελεύθερος να λέει ό,τι πιστεύει. Αλλά μην κοροϊδευόμαστε. Δε χρειαζόταν ο Μπράτης για να καταλάβουμε ότι με τις συνθήκες που υπάρχουν στη βθμια (αύξηση ωρών διδασκαλίας, αλλαγή προγράμματος) οι πιστώσεις που θα αναλογούσαν σε σχέση με την αθμια θα ήταν περισσότερες.
Ο Μπράτης παίζει ένα υπέροχο παιχνίδι εντυπώσεων. Ξέρει να χειραγωγεί καλά τη μάζα και να ωραιοποιεί τα αίσχη του υπουργείου παραπαιδείας.

Π.χ. Πιστεύεις πραγματικά πως δεν ξέρει τι συμβαίνει με την παράλληλη και τη συμπληρωματική εγκύκλιο ή ότι δεν ήξερε για τα προγράμματα ΟΑΕΔ για νηπιαγωγούς; Εγώ δεν το πιστεύω. Θα βγει μια από αυτές τις μέρες σαν Μεσσίας πάλι. Εδώ είμαστε και θα το δούμε.
Ainsi Soit-Je...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:15:06 »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2647 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 09:41:16 μμ »
Προσωπικά, δεν έχω καμία απολύτως ανάγκη την ενημέρωση του τύπου 2 ώρες πριν τη φάση να το λέει κι όταν τον ρωτάμε διάφορα πράγματα να απαντάει πως δεν ξέρει. Η φετινή φόλα του ΖΕΠ ότι και καλά θα έβγαινε τέλη Οκτωβρίου όταν δεν είχαν στείλει καν εγκύκλιο ίδρυσης στις διευθύνσεις και η δεύτερη φόλα με τον αριθμό πιστώσεων για παράλληλη τον έβγαλε τελείως νοκ άουτ από τον χάρτη μου. Να μη μιλήσω καν για το πλαίσιο επικοινωνίας στο οποίο ό,τι δεν του αρέσει το διαγράφει και μπλοκάρει άνευ λόγου και αιτίας τους άλλους.
Όσον αφορά τους βθμιους, ο καθένας είναι ελεύθερος να λέει ό,τι πιστεύει. Αλλά μην κοροϊδευόμαστε. Δε χρειαζόταν ο Μπράτης για να καταλάβουμε ότι με τις συνθήκες που υπάρχουν στη βθμια (αύξηση ωρών διδασκαλίας, αλλαγή προγράμματος) οι πιστώσεις που θα αναλογούσαν σε σχέση με την αθμια θα ήταν περισσότερες.
Ο Μπράτης παίζει ένα υπέροχο παιχνίδι εντυπώσεων. Ξέρει να χειραγωγεί καλά τη μάζα και να ωραιοποιεί τα αίσχη του υπουργείου παραπαιδείας.

Π.χ. Πιστεύεις πραγματικά πως δεν ξέρει τι συμβαίνει με την παράλληλη και τη συμπληρωματική εγκύκλιο ή ότι δεν ήξερε για τα προγράμματα ΟΑΕΔ για νηπιαγωγούς; Εγώ δεν το πιστεύω. Θα βγει μια από αυτές τις μέρες σαν Μεσσίας πάλι. Εδώ είμαστε και θα το δούμε.

Το καλύτερο ήταν όταν ιδιοποιήθηκε το τρέξιμο των νηπιαγωγών για να μη περάσει το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ και καμάρωνε που βρέθηκε μπροστάρης στο ξεσκέπασμα του σχεδίου!!!
Τώρα για την παράλληλη δεν ξέρω αν κάνει απλές προβλέψεις ή γνωρίζει και κάτι παραπάνω για την εγκύκλιο και μας το φυλάει για έκπληξη. Δυστύχως πιστεύω απόλυτα στη βλακεία και την ασχετοσύνη του υπουργείου και των ανθρώπων που το απαρτίζουν. Μπορεί να είναι πολιτικά σχεδιασμένες και επικίνδυνες οι κινήσεις τους, αλλά είναι και ηλιθιωδώς ασυντόνιστες.
Πάντως βλέπω ότι και η αξιοπιστία του Μπράτη, τουλάχιστον στα μάτια των περισσοτέρων, έχει μάλλον κλονιστεί. Και η αλήθεια είναι ότι απορώ πως υπάρχουν κάποιοι που μόνο και μόνο για την ενημέρωση που μας παρέχει, τον βλέπουν σα Θεό και συνεχώς τον κοπλιμεντάρουν ::) ::) Τουλάχιστον, όπως εκμεταλλεύεται αυτός τη δημοφιλία του, ας εκμεταλλευτούμε και εμείς την όποια πληροφορία του, ας τη φιλτράρουμε και ας την αξιολογήσουμε...

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2648 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 10:03:23 μμ »
χαίρομαι πολύ που αρχίζει και στον δικό σας κλάδο να κλονίζεται ο θεός Μπράτης!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2649 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 10:09:29 μμ »
χαίρομαι πολύ που αρχίζει και στον δικό σας κλάδο να κλονίζεται ο θεός Μπράτης!!!!!!

Μου φαίνεται ότι δεν είναι μόνο θέμα κλάδου!!! Παντού υπάρχουν περισσότερο ευκολόπιστοι, γλείφτες (πάντα αγαπημένοι) κτλ.
Το θέμα είναι να μπορούμε να ξεχωρίσουμε ποιος αγωνίζεται για το καλό του κλάδου και ποιος για το καλό του εαυτού του ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:15:06 »

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2650 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 09:13:47 πμ »
καλημερα παιδια,
ελπιζω στην μεγαλη συμμετοχη ολων στην απεργια σημερα, θελω να πιστευω πως θα ειμαστε ολοι εκει!
για οσους δεν ειναι απο τα μεγαλα αστικα κεντρα, σιγουρα και στις πολεις τους θα γινονται καποιες κινητοποιησεις, ας αφησουμε λοιπον τον καναπε !

Αποσυνδεδεμένος Th2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2651 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 11:28:18 πμ »
Συνάδελφοι, ελπίζω πραγματικά σήμερα να θυμηθήκατε όλα όσα έχουμε τραβήξει τα προηγούμενα χρόνια και όλα όσα συνεχίζουμε να τραβάμε, τις αγωνίες, τις μειώσεις των μισθών, την καταπάτηση των εργασιακών μας δικαιωμάτων, την αντιμετώπιση μας ως ένα αναλώσιμο προιόν (Βασικές δομές του σχολείου που εντάσσονται στα "καινοτόμα προγράμματα" του ΕΣΠΑ), "μαγειρέματα κενών", απολύσεις εκπ/κών της Δευτεροβάθμιας, τη μεθόδευση της πρόσληψής μας μέσω προγραμμάτων του ΟΑΕΔ κλπ. κλπ. κλπ... Καλημέρα.

Αποσυνδεδεμένος MP

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 861
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2652 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 05:00:36 μμ »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2653 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 05:21:32 μμ »
http://www.minedu.gov.gr/home/themata-prosopikou-main/135-protobathmia-kai-deyterobathmia/10340-06-11-13-dt-pe60-pe70-proslipsis.html

Προσλήψεις...6 δάσκαλοι

Και 6 νηπιαγωγοί, μην τους ξεχνάς!!!
Άλλη μία τεράστια φάση για να... κλείσουν μερικοί κακοήθεις το στόμα τους ::)
Ο Μπράτης πάντως δεν την προέβλεψε :P
Ας είναι τουλάχιστον προάγγελος της παράλληλης και του ΖΕΠ!

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2654 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 05:29:25 μμ »
δεν μπορω να το  ανοιξω μπορει καποιος να μου πει νομους?

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2655 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 05:31:12 μμ »
Από το σχολείο, στο οποίο εργάζομαι τώρα, είναι μόλις δυο μέρες που έρχονται mail για να δηλώσει το σχολείο, αν πληρεί τις προϋποθέσεις να δημιουργηθεί τάξη ΖΕΠ. Απλά ενημερωτικά το παραθέτω. Στον νομό Δωδεκανήσων αναφέρομαι.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος zogler

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2656 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 05:34:40 μμ »
δεν μπορω να το  ανοιξω μπορει καποιος να μου πει νομους?

Oι νομοί είναι Χαλκιδική, Εύβοια, Ρέθυμνο και Ηράκλειο. Λες να ξέχασα κανένα; θα το ξαναδώ.

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2657 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 05:35:21 μμ »

Oι νομοί είναι Χαλκιδική, Εύβοια, Ρέθυμνο και Ηράκλειο. Λες να ξέχασα κανένα; θα το ξαναδώ.

Και Αιτωλοακαρνανία.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος zogler

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2658 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 05:35:53 μμ »


Και ναι ξέχασα την Αιτωλοακαρνανία.

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2659 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 05:41:07 μμ »
ευχαριστω πολυ παιδια, παλι απ΄εξω  :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.