*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 281952 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1246 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 04:49:41 μμ »
Για τον Θουκυδίδη:
Αυτός που εξορίστηκε το 443 απ' ότι ξέρω, είναι ο Θουκυδίδης από το δήμο Αλωπεκής, που ένωσε τους ολίγους κατά του Περικλή. Άλλωστε ο άλλος ήταν μείραξ τότε. Ο Wilcken λέει ότι ήταν το ίδιο πρόσωπο? Δε νομίζω.
Αυτό που αναφέρεις το θυμάμαι και εγώ και μάλιστα κάπου είχα διαβάσει μην μπερδεύετει τον πολιτικό με τον ιστορικό Θουκυδίδη. Αυτό μάλλον θα εννοούσε η κοπέλα που ρώτησε
++++++++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:40:34 »

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1247 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 05:10:44 μμ »
Για τον Θουκυδίδη:
Αυτός που εξορίστηκε το 443 απ' ότι ξέρω, είναι ο Θουκυδίδης από το δήμο Αλωπεκής, που ένωσε τους ολίγους κατά του Περικλή. Άλλωστε ο άλλος ήταν μείραξ τότε. Ο Wilcken λέει ότι ήταν το ίδιο πρόσωπο? Δε νομίζω.
Αυτό που αναφέρεις το θυμάμαι και εγώ και μάλιστα κάπου είχα διαβάσει μην μπερδεύετει τον πολιτικό με τον ιστορικό Θουκυδίδη. Αυτό μάλλον θα εννοούσε η κοπέλα που ρώτησε
++++++++
ΝΑι παιδιά, το θυμήθηκα κι εγώ

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1248 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 11:58:03 μμ »
Όντως, γίνεται λόγος για τον πολιτικό Θουκιδίδη, ο οποίος αναφέρεται κατά την εποχή των πατέρων δηλ. από το τέλος των μηδικών πολέμων (479π.Χ.) έως το 447πΧ μαζί με άλλους αξιόλογους άνδρες της εποχής σαν τον Τολμίδη, τον δίκαιο Αριστείδη ή τον Κίμωνα και φυσικά καμία σχέση δεν έχει με τον ιστορικό. Πρόκειται για δυο διαφορετικά πρόσωπα.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1249 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 03:59:44 μμ »
συναδελφοι επειδη ειμαι ζαλισμενη μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι η ελλαδα μετα την συνθ των σεβρων χαρακτηρισθηκε ελλαδα των 2 ηπειρων και 5 θαλασσων??περισυ καπου το χα διαβασει στο ιντερνετ και το ειχα καταλαβει αλλα και παλι φετος το ξεχασα :'(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:40:34 »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1250 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 04:18:20 μμ »
συναδελφοι επειδη ειμαι ζαλισμενη μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι η ελλαδα μετα την συνθ των σεβρων χαρακτηρισθηκε ελλαδα των 2 ηπειρων και 5 θαλασσων??περισυ καπου το χα διαβασει στο ιντερνετ και το ειχα καταλαβει αλλα και παλι φετος το ξεχασα :'(

2 Ηπείρων Ευρώπη + Ασία (λόγω Μ. Ασίας). Για τις 5 θάλασσες μέτρα τα πελάγη προφανώς και δες.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1251 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 05:15:55 μμ »
Από ιστορία έχω διαβάσει μόνο τα σχολικά πλήν των κατευθύνσεων και κάποια πράγματα από Μπόνια..Ελπίζω να βρώ τουλάχιστον τις μισές.. :-\
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1252 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 05:20:12 μμ »
Τι μου θυμίσατε... Πέρυσι στην ΠΔΣ, στην ιστορία κατεύθυνσης έλεγε το σχολικό γι' αυτό το θέμα και ρωτάω μια μαθήτρια (ξεκινώντας από τα εύκολα, όπως θεώρησα εγώ η πτωχή) ποιες είναι οι δύο ήπειροι;
Και τι μου απάντησε; "Τι είναι ήπειρος κυρία;" !!!! (Είναι η ίδια μαθήτρια που στο τόπικ με τα μαργαριτάρια ανέφερα ότι μου είπε πως ηγέτης της Οκτωβριανής επανάστασης του 1917 στη Ρωσία ηταν ο ...Κουμουνδούρος!)
Μα είναι δυνατόν! Και ήθελε να περάσει νηπιαγωγός! Εννοείται φυσικά ότι στο τέλος έγραψε ένα ωραιότατο 4!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1253 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 09:00:10 μμ »
να σαι καλα στρατο!!!

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1254 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 11:57:55 μμ »
Τι μου θυμίσατε... Πέρυσι στην ΠΔΣ, στην ιστορία κατεύθυνσης έλεγε το σχολικό γι' αυτό το θέμα και ρωτάω μια μαθήτρια (ξεκινώντας από τα εύκολα, όπως θεώρησα εγώ η πτωχή) ποιες είναι οι δύο ήπειροι;
Και τι μου απάντησε; "Τι είναι ήπειρος κυρία;" !!!! (Είναι η ίδια μαθήτρια που στο τόπικ με τα μαργαριτάρια ανέφερα ότι μου είπε πως ηγέτης της Οκτωβριανής επανάστασης του 1917 στη Ρωσία ηταν ο ...Κουμουνδούρος!)
Μα είναι δυνατόν! Και ήθελε να περάσει νηπιαγωγός! Εννοείται φυσικά ότι στο τέλος έγραψε ένα ωραιότατο 4!

Εγώ πάλι τις προάλλες, Τρίτη και 13 είχα ένα ιδιαίτερο, β γυμνασίου. Λέει λοιπόν κάτι ο πιτσιρικάς για τη γρουσουζιά της ημέρας κι εγώ - μή χάσω! - το ρωτάω αν ξέρει γιατί θεωρείται από μας τους Έλληνες γρουσούζικη η Τρίτη, ενώ για τους περισσότερους λαούς ισχύει το "Παρασκευή και 13". Μου λέει ότι δεν ξέρει και ακολουθεί η στιχομυθία:
- (εγώ) Επειδή Τρίτη ήταν η 29η Μαϊου 1453, ξέρεις μήπως τί έγινε τότε;
- (μετά από σκέψη) Ο πόλεμος με τους Ιταλούς;;;
- Τί δουλειά έχουν βρε αγόρι μου οι Ιταλοί το 1453, σκέψου καλύτερα
- ...ο πόλεμος με τους Τούρκους;

επειδή την ψιλιάζομαι ότι εννοεί την επανάσταση του 1821 ετοιμάζομαι να ρωτήσω τί ακριβώς εννοεί όταν λέει " ο πόλεμος με τους Τούρκους". Πριν προλάβω όμως - έχει καταλάβει μάλλον από το ύφος μου ότι δε με ικανοποίησε πλήρως η προηγούμενη απάντηση - πετάγεται περιχαρής και με το θριαμβευτικό ύφος "το βρήκα" φωνάζει
- Το Πολυτεχνείο!!!!

Έχω μείνει να τον κοιτάω σα χαζή και αυτός συνεχίζει απτόητος:
- Τί, δεν είναι το Πολυτεχνείο;......Βασικά το Πολυτεχνείο με ποιούς ήταν, με τους Τούρκους ή με τους Ιταλούς;;;!!
 :-X :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1255 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 12:00:23 πμ »
κορυφαιο!!!!!!
πολυ ενδιαφερον παντως αυτο με το τριτη κ 13. ομολογω οτι δεν το ηξερα...
 :-[ :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1256 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 12:05:33 πμ »
Τυχαία το ανέφερε κάποιος καθηγητής μου όταν πήγαινα Λύκειο και μου είχε μείνει...τελικά είναι πολύ περίεργο το τί πληροφορίες συγκρατούμε από κάτι άσχετο και πώς άλλα πράγματα τα διαβάζουμε ξανά και ξανά και δε λένε να μας μείνουν...

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1257 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 11:25:38 πμ »
Αχ καλό πάντως!!Με έκανες και γέλασα!!

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1258 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 11:39:34 πμ »
Τώρα που είπατε για Τρίτη θυμήθηκα αυτό που διάβασα.
Η κυβέρνηση Παπανδρέου μετά την αποχώρηση των Γερμανών το 1944 επέστρεψε στην Ελλάδα με καθυστέρηση μια μέρα για να μην φτάσουν στην Αθήνα Τρίτη (αποφράδα ημέρα για τους Έλληνες για τους γνωστούς λόγους)

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1259 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 11:44:36 πμ »
oταν διαβαζεις την ιστορια χωρις αγχος εξετασεων ειναι πραγματικα παρα πολυ ωραια! μπορεις να κατανοησεις αυτα που γινονται στη σημερινη εποχη. ειχε δικιο ο θουκυδιδης που ελεγε οτι η ιστορια επαναλαμβανεται. κριμα που εχουν καταντησει ετσι τις ερωτησεις ωστε περισσοτερο να μας ενδιαφερουν οι ανουσιες λεπτομερειες παρα τα σημαντικα πραγματα.
yotar οσο για αυτο που ανεφερες οτι ειναι περιεργο πώς μας μενουν καποια πραγματα πιστευω οτι σχετιζονται απολυτα με τις θεωριες μαθησης. μας μενουν αυτα που μας προκαλουν το ενδιαφερον. οσες φορες κ να διαβασουμε κατι που δε μας αρεσει δεν προκειται να μας μεινει.
να παραθεσω κατι κ εγω που μου εκανε εντυπωση που πιστευω οτι θα το ξερετε ολοι. εγω το εμαθα παντως τωρα που διαβαζα για τον ασεπ.
δεν ειχε απαντησει ο μεταξας "οχι" στους ιταλους αλλα ειχε απαντησει "alors c'est la guerre"
μου αρεσε πολυ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160197
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 818
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 383

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.