*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 281934 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #252 στις: Ιούνιος 21, 2008, 12:10:10 πμ »
Προσωπική μου άποψη είναι ότι από τα σχολικά σε καλύπτουν σε ικανοποιητικό βαθμό  του Λυκείου που αφορούν στη Σύγχρονη-Νεότερη Ιστορία.Είναι το 2ο, 5ο, 6ο (για το 7ο, Γυμνασίου, δεν  γνωρίζω) , όπως τα αριθμεί η marion. Για τις άλλες δύο περιόδους πιστεύω ότι τα σχολικά είναι ανεπαρκή για επίπεδο Ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:28:38 »

Αποσυνδεδεμένος alice cooper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ωραία που ναι η ζωή!!!!
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #253 στις: Ιούνιος 21, 2008, 12:20:48 μμ »
Συμφωνώ

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #254 στις: Ιούνιος 21, 2008, 04:08:56 μμ »
καλησπερα.....παιδια δεν ξερω αν ειμαι εγω χαζη...αλλα ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι εντος υλης στη Βυζαντινη και κυριως στη συγχρονη απο τα σχολικα...προσπαθω να κανω ξεσκαρταρισμα.......αλλα δεν βγαζω ακρη....μπορει καποιος να με βοηθησει σας παρακαλω?
τι κανετε ?τι μεθοδο χρησιμοποιειται για να ξεχωρισετε τι ειναι εντος?
διαβαζετε και οπου αναφερει σχεσεις εξωτερικες το μαθαινετε?δεν ειναι ξεκαθαρο τι ειναι και τι δεν ειναι ρε παιδια... τι να πω? μηπως ειμαι εγω χαζη?εστω ας ειμαι...ας βοηθησει καποιος καλος ανθρωπος... :'(

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #255 στις: Ιούνιος 23, 2008, 09:37:05 μμ »
Ψάχνοντας στο διαδίκτυο εντόπισα το βιβλίο του Αντώνη Μακρυδημήτρη "Οι υπουργοί εξωτερικών της Ελλάδας 1829-2000" . Δεν γνωρίζω κατά πόσο ανταποκρίνεται στην ύλη του Ασεπ, πάντως από τον τίτλο του μου τράβηξε το ενδιαφέρον (...και τα χρονικά όρια είναι "κουτί").
Το παρακάτω λινκ είναι από το Υπουργείο Εξωτερικών και περιέχει ένα απόσπασμα από την εισαγωγή του βιβλίου .
http://old.mfa.gr/greek/the_ministry/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:28:38 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #256 στις: Ιούνιος 24, 2008, 06:37:36 μμ »
Δεν το γνωρίζω το βιβλίο, αλλά πολύ εξειδικευμένο μου φαίνεται.
Ας διαβάσουμε πρώτα όλα τα σχολικά (που δεν είναι και λίγα) στα θέματα εξωτερικής πολιτικής και μετά, νομίζω, ό,τι επιπλέον διαβάσει κανείς, καλό θα του κάνει. Προσωπικά θα προτιμήσω να διαβάσω ένα γενικότερο βιβλίο, τον Clogg ή το Σβολόπουλο.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #257 στις: Ιούνιος 27, 2008, 04:09:18 μμ »
καλησπερα.....παιδια δεν ξερω αν ειμαι εγω χαζη...αλλα ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι εντος υλης στη Βυζαντινη και κυριως στη συγχρονη απο τα σχολικα...προσπαθω να κανω ξεσκαρταρισμα.......αλλα δεν βγαζω ακρη....μπορει καποιος να με βοηθησει σας παρακαλω?
τι κανετε ?τι μεθοδο χρησιμοποιειται για να ξεχωρισετε τι ειναι εντος?
διαβαζετε και οπου αναφερει σχεσεις εξωτερικες το μαθαινετε?δεν ειναι ξεκαθαρο τι ειναι και τι δεν ειναι ρε παιδια... τι να πω? μηπως ειμαι εγω χαζη?εστω ας ειμαι...ας βοηθησει καποιος καλος ανθρωπος... :'(

Η ερώτηση-αποκορύφωμα του περσινού ΑΣΕΠ είναι ό, τι καλύτερο να απαντήσει στο "τι ειναι εντος υλης στη Βυζαντινη και κυριως στη συγχρονη απο τα σχολικα..." : Πότε αποδεσμεύτηκε η ελληνική δραχμή από το δολλάριο;"
Μάθαμε όλα τα άλλα, μόνο το "διαζύγιο" δραχμής-δολλαρίου μας έμεινε...  :P
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #258 στις: Ιούνιος 30, 2008, 10:25:28 πμ »
αν ανελυες το διαζυγιο Κουγια-Βατιδου αντι για δραχμης-δολλαριου επιανε τπτ..?????????  ;) :) ;D :-\ :'(

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #259 στις: Ιούλιος 02, 2008, 01:36:25 μμ »
Θα μας βάλουν να αναλύσουμε τον όρο.."μοντελοπνίχτης!!" ;D ;D ;D
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #260 στις: Ιούλιος 02, 2008, 02:50:46 μμ »
παιδια, θα προτεινα, αν καποιος εχει ασχοληθει μεχρι τωρα με νεοτερη/συγχρονη ιστορια
να μας γραψει ποιες σελιδες απο τα σχολικα ειναι στην υλη, δηλ.ποιες εχει διαβασει κατα την κριση του, ετσι ωστε να εχουμε ενα οδηγο για το τι πρεπει να διαβασουμε.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #261 στις: Ιούλιος 02, 2008, 08:48:31 μμ »
Ήρθα στην Αθήνα αναγκαστικά για να αγοράσω βιβλία για τον ΑΣΕΠ. Έχω σκάσει 100 ευρωπουλάκια κι ακόμα δεν είναι όλα όσα πραγματικά χρειάζονται!
Το ωραίο είναι ότι η αρχαία ελλην. ιστορία του Wilcken έχει εξαντληθεί και όλα τα βιβλιοπωλεία της Αθήνας την περιμένουν σε 10 μέρες. Επειδή δε γίνεται να περιμένω τόσο πολύ, αναγκαστικά αγόρασα του Hornblower. Είναι όμως η αφιλότιμη πολλές σελίδες (το θετικό είναι ότι είναι πολύ καλογραμμένη). Έχει κανείς διαβάσει καθόλου από το συγκεκριμένο βιβλίο; Πιστεύετε ότι πρέπει να τα διαβάσουμε όλα;
Και για νεώτερη ιστορία αγόρασα τελικά το βιβλίο των Βερέμη-Κολιόπουλου, γιατί έχει ένα κεφάλαιο αποκλειστικά με εξωτερική πολιτική. Ελπίζω να μη το μετανιώσω.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος sisses

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή τελικά είναι ωραία!!!- ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #262 στις: Ιούλιος 02, 2008, 10:09:11 μμ »
Εγώ παιδια σήμερα αγόρασα μόνο Ostrogorsky 80 ολόκληρα ευρώ!!!!!!!
Απίστερυτη εκμετάλλευση και βιομηχανία κέρδους! Προσωπικά με εκνεύρισαν με τη συμπεριφορά τους:  πάρε αυτό, πρέπει να πάρεις και το άλλο...
Έλεος πια!
Από αρχαία ίστορία κοίταξα του Wilcken, αλλά δεν την αγόρασα , μου φάνηκαν περίπου τα ίδια , πιο αναλυτικά βέβαια με το παλιό  βιβλίο της Ά Γυμνασίου...
Από νεότερη, επίσης σκέφτομαι να αρκεστώ στα σχολικά και ό, τι γίνει έγινε ...Δεν μπορώ άλλο να πλουτίζω τον ΑΣΕΠ!
Καληνύχτα!

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #263 στις: Ιούλιος 02, 2008, 10:19:34 μμ »
Συγνώμη, αλλά πότε θα τα διαβάσετε όλα αυτά που αγοράζετε? Πραγματικά μου κάνει εντύπωση.. ::) Πιστεύω, ότι δεν πρέπει να υποκύπτουμε στην όλη εκμετάλλευση εκ μέρους των φροντιστηρίων και των βιβλιοπωλείων..Τα σχολικά βιβλία, τα βιβλία καθηγητή και κάποια επιλεγμένα βιβλία για όσους έχουν χρόνο..είναι αρκετά!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #264 στις: Ιούλιος 02, 2008, 10:44:40 μμ »
Συγνώμη, αλλά πότε θα τα διαβάσετε όλα αυτά που αγοράζετε? Πραγματικά μου κάνει εντύπωση.. ::) Πιστεύω, ότι δεν πρέπει να υποκύπτουμε στην όλη εκμετάλλευση εκ μέρους των φροντιστηρίων και των βιβλιοπωλείων..Τα σχολικά βιβλία, τα βιβλία καθηγητή και κάποια επιλεγμένα βιβλία για όσους έχουν χρόνο..είναι αρκετά!
Θέλοντας και μή όμως κάποια θα χρειαστεί να τα αγοράσουμε!Τί να μας κάνουν μόνο τα σχολικά ιστορίας  για ΑΣΕΠ;;Πού θα βρούμε αναλύσεις ή μεταφράσεις στα σχολικά;
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #265 στις: Ιούλιος 03, 2008, 12:11:56 πμ »
Συγνώμη, αλλά πότε θα τα διαβάσετε όλα αυτά που αγοράζετε? Πραγματικά μου κάνει εντύπωση.. ::) Πιστεύω, ότι δεν πρέπει να υποκύπτουμε στην όλη εκμετάλλευση εκ μέρους των φροντιστηρίων και των βιβλιοπωλείων..Τα σχολικά βιβλία, τα βιβλία καθηγητή και κάποια επιλεγμένα βιβλία για όσους έχουν χρόνο..είναι αρκετά!

Δυστυχώς τα σχολικά όσον αφορά τη αρχαία, τη βυζαντινή και ίσως και τη σύγχρονη δεν αρκούν! Βέβαια στον προηγούμενο ΑΣΕΠ τα περισσότερα θέματα της σύγχρονης έβγαιναν με τα σχολικά, ωστόσο όμως κατά τη γνώμη μου είναι πολύ μεγάλο ρίσκο. Πιστεύω ότι χρειάζεται αποκωδικοποίηση αυτών που διαβάζουμε και όχι εκμάθηση ολόκληρων των βιβλίων. Οπότε η έκταση της ύλης κάπως μειώνεται.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160147
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 730
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 538
Σύνολο: 554

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.192 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.