*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 281943 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #392 στις: Ιούλιος 24, 2008, 04:11:18 μμ »
Καλημέρα σε όλους!!!   :)  Είμαι καινούρια στο forum, έχω τελειώσει Αρχαιολογία στην Αθήνα και φέτος θα δώσω για πρώτη φορά ΑΣΕΠ. Ομολογώ ότι με έχετε βοηθήσει τρομερά!  Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση.  Στον Wilckens η ύλη είναι από την σελ. 175-342;  Πρέπει να διαβάσουμε και για τον πολιτισμό του 5ου αιώνα π.Χ.;  Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!  :D

αυτο διαβαζω κι εγω. ξεκινησα απο την σελ 195 να μαθαινω ουσιαστικα. 175-195 τις εκανα ομως μια αναγνωση για να ξερω τι προηγηθηκε και να κατανοησω τη συνεχεια. θερμποπυλες/Σαλαμινα/πλαταιες/Μυκαλη τα προσεξα καθως ειναι χρονολογικα στην περιοδο που αναφερεται σην υλη
το κεφαλαιο του πολιτισμου ειναι οντως εντος.απο το βιλκεν βεβαια εστιασα στην τεχνη καθως τα περι φιλοσοφιας και λογοτεχνιας καλυπτονται απο γραμματολογιες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:48:26 »

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #393 στις: Ιούλιος 24, 2008, 04:32:42 μμ »
γειά σας! Μπορεί κανείς να μας διαφωτίσει για το πότε και γιατί έγιναν ο Α' ιερός πόλεμος και ο Β'; Στο σχολικο της Α Γυμνασίου αναφέρεται μόνο ο Γ'. Εκείνο που διαπίστωσα κοιτώντας ξανά τις ερωτήσεις του προηγούμενου ασέπ είναι ότι η περισσότερες ερωτήσεις για αρχαία και βυζαντινή περιέχονται στα σχολικά. Οπότε αν ακολουθήσουν την ίδια τακτική και φέτος, μπορεί κανείς μόνο με τα σχολικά να γράψει αρκετά καλά. Ετσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #394 στις: Ιούλιος 24, 2008, 04:50:53 μμ »
γειά σας! Μπορεί κανείς να μας διαφωτίσει για το πότε και γιατί έγιναν ο Α' ιερός πόλεμος και ο Β'; Στο σχολικο της Α Γυμνασίου αναφέρεται μόνο ο Γ'. Εκείνο που διαπίστωσα κοιτώντας ξανά τις ερωτήσεις του προηγούμενου ασέπ είναι ότι η περισσότερες ερωτήσεις για αρχαία και βυζαντινή περιέχονται στα σχολικά. Οπότε αν ακολουθήσουν την ίδια τακτική και φέτος, μπορεί κανείς μόνο με τα σχολικά να γράψει αρκετά καλά. Ετσι δεν είναι;
Τα σχολικά που αναφέρονται στη Νεότερη-Σύγχρονη Ιστορία είναι αρκετά καλά, τα άλλα δεν επαρκούν κατά την άποψή μου.
Όσο αφορά το πρώτο ερώτημα:
http://www.livepedia.gr/index.php/%CE%99%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%AF_%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%BF%CE%B9

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #395 στις: Ιούλιος 24, 2008, 08:36:13 μμ »
Αρα, το σχολικό βιβλίο που αναφέρει ότι ο Γ ιερός πόλεμος έγινε το 355 π.Χ είναι λάθος ; και για σύγχρονη όμως ιστορία στον προηγούμενο ασέπ υπήρχαν αρκετές ερωτήσεις που δεν υπήρχαν στα σχολικά. εγώ τουλάχιστον, ενώ τα είχα διαβάσει τέλεια, τις τρεις τελευταίες δεν τις ήξερα. Ασε που έχασα και αυτήν με το δόγμα της ακεραιότητας της οθωμανικής αυτοκρατορίας που  άλλα έλεγε το βιβλίο και άλλα δέχτηκε το ασέπ. Προσωπικά περισσότερο μπερδεύτηκα στην νεότερη παρα στις άλλες δυο περιόδους. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:48:26 »

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #396 στις: Ιούλιος 24, 2008, 09:03:19 μμ »
Αρα, το σχολικό βιβλίο που αναφέρει ότι ο Γ ιερός πόλεμος έγινε το 355 π.Χ είναι λάθος ;

ο βιλκεν αναφερει πως  το 356πΧ  οι Αφμφικτιονες επεβαλαν στος ηγετες των φωκεων βαρυ χρηματικο προστιμο . οι φωκεις καταλαβαν τους Δελφους. αμεσως κατοπιν κυρηχθηκε εναντιον τους "ιερος πόλεμος".
σε υποσημειωση αναφερει πως η χρονολογηση των γεγονοτων του τριτου αυτου ιερου πολεμου παρουσιαζει προβληματα.

προσπικα αν δεν ειχα διαβασει το παραπανω λινκ θα καταλαβαινω πως εγινε το 356/5 πΧ. τωρα μπερδευτηκα :-X

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #397 στις: Ιούλιος 24, 2008, 10:43:09 μμ »
Έχεις δίκιο αλλά δεν εννοούσα συτή τη μάχη.
Στον Hornblower που ξεφύλισσα αυτές τις μέρες έχει κι άλλη μάχη Κορώνειας, πριν τον Πελ/κό που την εντάσσει στα πλαίσια ενός Β' Ιερού πολέμου. Αλλά με τις 550 σελίδες που έχει (kι όλες αναφέρονται ακριβώς στην περίοδο που έχουμε στην ύλη), μιλάει και για το πότε κατούρησε ο κάθε σπαρτιάτης βασιλιάς. Δεν υπάρχει περίπτωση, εγώ τουλάχιστον να τα θυμηθώ όλα αυτά!
Γι' αυτό έχω λυσσάξει να βρω το Wilcken, αλλά δυστυχώς δεν έχει βγει ακόμα η καινούρια έκδοση. Κι αν δεν εκδοθεί μέχρι τέλος του μήνα, μετά πάει Σεπτέμβρης (μια και στην Αθήνα καμιά εταιρία δε λειτουργεί τον Αύγουστο).
Τέλοσπάντων διαβάζω καλά το σχολικό προς το παρόν και βλέπουμε...


Olgalia κατάλαβα, εννοείς αυτή τη μάχη του 447 πΧ. με τον Τολμίδη, στη διάρκεια της οποίας ηττήθηκαν οι Αθηναίοι. Καλά, σαφώς τα σχολικά της ιστορίας δεν αναφέρουν ο,τιδήποτε σχετικό. Ωστόσο, αν θυμάμαι καλά πρέπει να γίνεται κάποια ελάχιστη αναφορά σε μια από τις εισαγωγές των βιβλίων των αρχαίων του Λυκείου. Σε ποια όμως; Πραγματικά δε θυμάμαι.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #398 στις: Ιούλιος 24, 2008, 11:14:06 μμ »
Αρα, το σχολικό βιβλίο που αναφέρει ότι ο Γ ιερός πόλεμος έγινε το 355 π.Χ είναι λάθος ;

ο βιλκεν αναφερει πως  το 356πΧ  οι Αφμφικτιονες επεβαλαν στος ηγετες των φωκεων βαρυ χρηματικο προστιμο . οι φωκεις καταλαβαν τους Δελφους. αμεσως κατοπιν κυρηχθηκε εναντιον τους "ιερος πόλεμος".
σε υποσημειωση αναφερει πως η χρονολογηση των γεγονοτων του τριτου αυτου ιερου πολεμου παρουσιαζει προβληματα.

προσωπικα αν δεν ειχα διαβασει το παραπανω λινκ θα καταλαβαινω πως εγινε το 356/5 πΧ. τωρα μπερδευτηκα :-X
Άλλες πηγές αναφέρουν ότι έγιναν 4 ιεροί πόλεμοι:
Ο 1ος έγινε από 595-586π.Χ.
Ο 2ος   έγινε το 448π.Χ.
Ο 3ος έγινε από 356-346π.Χ.
Ο 4ος  έγινε από 393-333π.Χ.
Εντόπισα αυτό το λινκ :http://www.apologitis.com/gr/ancient/ieroi_polemoi.htm#ΙΕΡΟΙ_ΠΟΛΕΜΟΙ

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #399 στις: Ιούλιος 28, 2008, 08:40:43 πμ »
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #400 στις: Ιούλιος 28, 2008, 08:42:04 πμ »
Παιδιά καλημέρα και καλή εβδομάδα! Από Καραγιαννόπουλο οι σελίδες που μας αφορούν είναι 225-297. Τα υπόλοιπα σχετικά με α) την πολιτική θεωρία, β) την κρατική οργάνωση, γ) την άμυνα, δ) τη διπλωματία κλπ που είναι μέρη του 2ου κεφαλάιου όσο και αυτά του 3ου κεφαλάιου σχετικά με την ακτινοβολία του Βυζαντίου στη Δύση δε χρειάζονται κι αυτά μια ανάγνωση τουλάχιστον; Εσείς τι λέτε;
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #401 στις: Ιούλιος 28, 2008, 08:58:31 πμ »
καλημερα. εγω θα διαβασω το μερος που λεει "σχεσεις Βυζαντιου-Δυσης" αν και δε νομιζω οτι θα λεει και πολλα.μια αναγνωση παντως θα γινει. τα αλλα περι αμυνας κλπ δεν θα τα διαβασω. ειναι τοσα πολλα τα αλλα που....που χρονος για επιπλεον!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #402 στις: Ιούλιος 29, 2008, 03:33:02 μμ »
του σβορωνου για νεοτερη που εχω ειναι καλη;φτανει;βαρεθηκα πια....

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #403 στις: Ιούλιος 30, 2008, 10:39:12 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι!!! :)
Ισως η ερώτησή μου έχει ξαναταθεί, αλλά επειδή όταν διάβαζα ολόκληρο το θρεντ δεν συγκράτησα τη σελίδα με τη συζήτηση, θα μπορούσε να μου πει κάποιος αν υπάρχει βιβλιοπωλείο στην Αθήνα που να πουλά μεμονωμένους τους τόμους του Ostrogorsky; Γιατί και μένα προσπάθησαν να μου τους πασάρουν όλους, γιατί τάχα ο ίδιος ο εκδοτικός οίκος τους είπε να το κάνουν αυτό...

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #404 στις: Ιούλιος 30, 2008, 11:21:38 πμ »
του σβορωνου για νεοτερη που εχω ειναι καλη;φτανει;βαρεθηκα πια....

Πιστεύω ότι είναι καλή για την περίοδο που καλύπτει. Απλά όμως δεν καλύπτει τα έτη 1830 - 1900 και 1981 - 2000.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #405 στις: Ιούλιος 30, 2008, 11:46:36 πμ »
stratos, νομιζω οτι αυτη που λες ειναι του σβωλοπουλου οχι του σβορωνου.
εκτος και αν και αυτου η ιστορια ειναι για την ιδια περιοδο.
δεν ειμαι σιγουρος.
παντω ςεγω για νεοτερη θα αρκεστω στα σχολικα (παλια,νεα, πιο παλια ,θεματικη, κατευθυνσης κλπ) και ΑΝ υπαρχει χρονος και διαθεση θα διαβασω κατι επιπλεον.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160172
  • Σύνολο θεμάτων: 19216
  • Σε σύνδεση σήμερα: 737
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 579
Σύνολο: 594

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.