*

Αποστολέας Θέμα: Ψευδή στοιχεία για παιδαγωγική κατάρτηση  (Αναγνώστηκε 48837 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

AG

  • Επισκέπτης
Απ: Ψευδή στοιχεία για παιδαγωγική κατάρτηση
« Απάντηση #140 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 11:39:25 πμ »
Κανέναν ΠΕ09 έχουνε πάρει παρεμπιπτόντως;;
Παράθεση

Εμένα που είμαι ΠΕ09 με πήραν τηλ και μου ζήτησαν να στείλω  με φαξ το πτυχίο της ΑΣΠΑΙΤΕ πριν από δύο βδομάδες, μπορεί και παραπάνω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψευδή στοιχεία για παιδαγωγική κατάρτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:55:59 »

Αποσυνδεδεμένος minus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψευδή στοιχεία για παιδαγωγική κατάρτηση
« Απάντηση #141 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 01:24:06 μμ »
AG σημαντικη πληροφορια, να σαι καλα!  Υποθετω εισαι πινακα Β? Εγω πινακα Γ, δεν επικοινωνησε κανεις μαζι μου.
Αντε, ολο και καποιο λαβρακι θα τσιμπησουν και στους ΠΕ9. Να γινεται ξεκαθαρισμα, αλλιως εχουμε χασει την ελπιδα μας σε αυτη τη χωρα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψευδή στοιχεία για παιδαγωγική κατάρτηση
« Απάντηση #142 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 03:30:26 μμ »
Απορία: Το πτυχίο που στέλνετε όσοι σας το ζητάνε διασταυρώνεται με τα στοιχεία της ΑΣΠΑΙΤΕ;
Θέλω να πω, δεν μπορεί κάποιος να το πλαστογραφήσει και να το στείλει; Αν δε ζητάνε και λίστα αποφοίτων από την ΑΣΠΑΙΤΕ ανάλογα με το έτος και την περιοχή τότε μάλλον δε γίνεται ολοκληρωμένη δουλειά  ???
Δεν ξέρω αν κάνουν διασταύρωση στοιχείων με την ΑΣΠΑΙΤΕ πάντως δεν είναι κακή ιδέα αυτό που λες. Αντίθετα, νομίζω πως η σωστή δουλειά έτσι πρέπει να γίνει.
Βέβαια λάβε υπόψη σου ότι το πτυχίο επάνω έχει Αριθμό Πτυχίου πράγμα που σημαίνει ότι όποιος πάει να πλαστογραφήσει θα πρέπει να γνωρίζει την αρίθμηση των πτυχίων :P
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: Ψευδή στοιχεία για παιδαγωγική κατάρτηση
« Απάντηση #143 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 04:33:37 μμ »
Απορία: Το πτυχίο που στέλνετε όσοι σας το ζητάνε διασταυρώνεται με τα στοιχεία της ΑΣΠΑΙΤΕ;
Θέλω να πω, δεν μπορεί κάποιος να το πλαστογραφήσει και να το στείλει; Αν δε ζητάνε και λίστα αποφοίτων από την ΑΣΠΑΙΤΕ ανάλογα με το έτος και την περιοχή τότε μάλλον δε γίνεται ολοκληρωμένη δουλειά  ???
Δεν ξέρω αν κάνουν διασταύρωση στοιχείων με την ΑΣΠΑΙΤΕ πάντως δεν είναι κακή ιδέα αυτό που λες. Αντίθετα, νομίζω πως η σωστή δουλειά έτσι πρέπει να γίνει.
Βέβαια λάβε υπόψη σου ότι το πτυχίο επάνω έχει Αριθμό Πτυχίου πράγμα που σημαίνει ότι όποιος πάει να πλαστογραφήσει θα πρέπει να γνωρίζει την αρίθμηση των πτυχίων :P


Νομίζω ότι αυτός που θα πάρει στα χέρια του ένα οποιοδήποτε πτυχίο έτσι ώστε να μπορέσει να το πλαστογραφήσει θα πάρει και μία ιδέα για τον αύξοντα αριθμό άμα θέλει... Άσε που δε νομίζω να κοιτάνε αν έχει κατατεθεί ίδιος αριθμός πτυχίου 2 φορές... :S

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψευδή στοιχεία για παιδαγωγική κατάρτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:55:59 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψευδή στοιχεία για παιδαγωγική κατάρτηση
« Απάντηση #144 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 08:04:48 μμ »
ΟΚ ένας επαγγελματίας απατεώνας δουλεύει με σύστημα αλλά ας μη το τραβήξουμε κι εμείς στα άκρα.
Άλλωστε από ότι έχω καταλάβει οι όποιες παρατυπίες έχουν γίνει, έχουν γίνει από "ερασιτέχνες" που χρησιμοποιούν τις γνωριμίες τους στις Δ/θμιες και μάλιστα με τους καταχωρητές των στοιχείων μας.
Διότι αν είχαν γίνει από «επαγγελματίες» δεν πιστεύω ότι θα τις έβρισκαν ή θα τις αποδέχονταν τόσο εύκολα ούτε κι από το ΥΠΕΠΘ.
Τέλος πάντων σημασία έχει ότι μοιάζει να μπαίνει ένα κάποιο νοικοκύρεμα. Κάθε μέρα παίρνουν συναδέλφους(ΠΕ10) και ζητούν το πτυχίο είναι κι αυτό κάτι νομίζω…
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Ψευδή στοιχεία για παιδαγωγική κατάρτηση
« Απάντηση #145 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 10:50:09 μμ »
Απορία: Το πτυχίο που στέλνετε όσοι σας το ζητάνε διασταυρώνεται με τα στοιχεία της ΑΣΠΑΙΤΕ;
Θέλω να πω, δεν μπορεί κάποιος να το πλαστογραφήσει και να το στείλει; Αν δε ζητάνε και λίστα αποφοίτων από την ΑΣΠΑΙΤΕ ανάλογα με το έτος και την περιοχή τότε μάλλον δε γίνεται ολοκληρωμένη δουλειά  ???

Κανέναν ΠΕ09 έχουνε πάρει παρεμπιπτόντως;;

Η διαδικασία είναι απλή... Κάθε πιστοποιητικό έχει ΑΜ. Μόλις πάρουν όλα τα πιστ/τικά στα χέρια τους ζητούν από την ΑΣΠΑΙΤΕ να στείλει τα ονόματα των δικαιούχων των εν λόγω ΑΜ. Έτσι γίνεται η ταυτοπροσωπία εφόσον όλα είναι σωστά...
Δεν σας έχουν κάνει ποτέ αναγνώριση στοιχείων στην ασφάλεια?
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ψευδή στοιχεία για παιδαγωγική κατάρτηση
« Απάντηση #146 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 11:20:40 μμ »
Δεν σας έχουν κάνει ποτέ αναγνώριση στοιχείων στην ασφάλεια?

Θα έπρεπε;;; ;D ;D ;D ;D ;D :P
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Ψευδή στοιχεία για παιδαγωγική κατάρτηση
« Απάντηση #147 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 11:59:29 μμ »
Δεν σας έχουν κάνει ποτέ αναγνώριση στοιχείων στην ασφάλεια?

Θα έπρεπε;;; ;D ;D ;D ;D ;D :P

Ναι ρε Νίκο... Τι είμαστε? καταζητούμενοι???  :P
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος BlackAdder

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψευδή στοιχεία για παιδαγωγική κατάρτηση
« Απάντηση #148 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 04:52:39 μμ »
Απορία: Το πτυχίο που στέλνετε όσοι σας το ζητάνε διασταυρώνεται με τα στοιχεία της ΑΣΠΑΙΤΕ;
Θέλω να πω, δεν μπορεί κάποιος να το πλαστογραφήσει και να το στείλει; Αν δε ζητάνε και λίστα αποφοίτων από την ΑΣΠΑΙΤΕ ανάλογα με το έτος και την περιοχή τότε μάλλον δε γίνεται ολοκληρωμένη δουλειά  ???

Κανέναν ΠΕ09 έχουνε πάρει παρεμπιπτόντως;;

Η διαδικασία είναι απλή... Κάθε πιστοποιητικό έχει ΑΜ. Μόλις πάρουν όλα τα πιστ/τικά στα χέρια τους ζητούν από την ΑΣΠΑΙΤΕ να στείλει τα ονόματα των δικαιούχων των εν λόγω ΑΜ. Έτσι γίνεται η ταυτοπροσωπία εφόσον όλα είναι σωστά...
Δεν σας έχουν κάνει ποτέ αναγνώριση στοιχείων στην ασφάλεια?

Από προσωπική εμπειρία η γραμματεία της ΑΣΠΑΙΤΕ είναι ένα μπάχαλο, όπως και στην πλειοψηφία των ιδρυμάτων/πανεπιστημίων (αποψή μου).
Θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση εάν μάθαινα ότι έχουν στείλει στο ΥΠΕΠΘ όλα τα στοιχεία των κατόχων αυτής της παιδαγωγικής πιστοποίησης. Ένα fax δεν λέει τίποτα εάν δεν το διασταυρώσει το ΥΠΕΠΘ με την ΑΣΠΑΙΤΕ. Το καλό θα ήταν όλες οι σχολές να έχουν ένα σύστημα on-line με όλους τους πτυχιούχους με ελεύθερη πρόσβαση από όλους. Αλλά τι να λέμε τώρα…

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: Ψευδή στοιχεία για παιδαγωγική κατάρτηση
« Απάντηση #149 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 09:40:35 πμ »
Το καλό θα ήταν όλες οι σχολές να έχουν ένα σύστημα on-line με όλους τους πτυχιούχους με ελεύθερη πρόσβαση από όλους. Αλλά τι να λέμε τώρα…


Να 'σαι καλά βρε BlackAdder μ' έκανες και γέλασα πρωινιάτικα...  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος BlackAdder

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψευδή στοιχεία για παιδαγωγική κατάρτηση
« Απάντηση #150 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 03:11:40 μμ »
Το καλό θα ήταν όλες οι σχολές να έχουν ένα σύστημα on-line με όλους τους πτυχιούχους με ελεύθερη πρόσβαση από όλους. Αλλά τι να λέμε τώρα…


Να 'σαι καλά βρε BlackAdder μ' έκανες και γέλασα πρωινιάτικα...  ;D ;D ;D

… και γη ξεκαρδίζομαι  ;D ;D ;D με κάτι τέτοιες ιδέες  ;)

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Ψευδή στοιχεία για παιδαγωγική κατάρτηση
« Απάντηση #151 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 04:38:00 μμ »
Από τα 29 άτομα που διορίστηκαν φέτος στους ΠΕ17.02, οι 26 παρουσίασαν παιδαγωγική κατάρτιση που πέρυσι δεν είχαν. Πρόκειται για άτομα που είχαν πολλά μόρια (30-40) και ήταν πολλά χρόνια στην εκπαίδευση.
Πως είναι δυνατόν για όλους αυτούς ξαφνικά να άνοιξε η πόρτα της ΑΣΠΑΙΤΕ? …Είχαν ξαφνικά (όλοι) μετά από 10 χρόνια προσπαθειών τα απαραίτητα μόρια για την εισαγωγή?
…Χρησιμοποίησαν κάποιο παραθυράκι ομαδικώς?
…ή τέλος, πήραν άραγε ποτέ (όλοι) την παιδαγωγική κατάρτιση που ισχυρίστηκαν? (Στους περσινούς καταλόγους εισαγωγής στη ΑΣΠΑΙΤΕ βρήκα μόνο 4-5).
Θα γίνει και για μας (ΠΕ17.02) αυτεπάγγελτα ο έλεγχος που έγινε για τους ΠΕ19-20, ή θα πρέπει πρώτα να προβούμε σε συγκεκριμένη καταγγελία? 

Αν κάποιος γνωρίζει λεπτομέρειες ας μας τις γνωστοποιήσει γιατί για πρώτη φορά το ποσοστό ξέφυγε τόσο πολύ (90% των συνολικών διορισμένων από 40-50% των άλλων ετών).
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Ψευδή στοιχεία για παιδαγωγική κατάρτηση
« Απάντηση #152 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 04:39:04 μμ »
Από τα 29 άτομα που διορίστηκαν φέτος στους ΠΕ17.02, οι 26 παρουσίασαν παιδαγωγική κατάρτιση που πέρυσι δεν είχαν. Πρόκειται για άτομα που είχαν πολλά μόρια (30-40) και ήταν πολλά χρόνια στην εκπαίδευση.
Πως είναι δυνατόν για όλους αυτούς ξαφνικά να άνοιξε η πόρτα της ΑΣΠΑΙΤΕ? …Είχαν ξαφνικά (όλοι) μετά από 10 χρόνια προσπαθειών τα απαραίτητα μόρια για την εισαγωγή?
…Χρησιμοποίησαν κάποιο παραθυράκι ομαδικώς?
…ή τέλος, πήραν άραγε ποτέ (όλοι) την παιδαγωγική κατάρτιση που ισχυρίστηκαν? (Στους περσινούς καταλόγους εισαγωγής στη ΑΣΠΑΙΤΕ βρήκα μόνο 4-5).
Θα γίνει και για μας (ΠΕ17.02) αυτεπάγγελτα ο έλεγχος που έγινε για τους ΠΕ19-20, ή θα πρέπει πρώτα να προβούμε σε συγκεκριμένη καταγγελία?  

Αν κάποιος γνωρίζει λεπτομέρειες ας μας τις γνωστοποιήσει γιατί για πρώτη φορά το ποσοστό ξέφυγε τόσο πολύ (90% των συνολικών διορισμένων από 40-50% των άλλων ετών).
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος vasilis1971

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • ΝΟΚΙΑ FOR EVER!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Ψευδή στοιχεία για παιδαγωγική κατάρτηση
« Απάντηση #153 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 07:06:56 μμ »
porcupinetree ξεχνάς κάτι αρκετά βασικό : Βγαίνουν 2  διαφορετικές εγκύκλιοι για την εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ. Η μία έχει να κάνει με κριτήρια που δεν μπορεί να αμφιβάλει κανένας και είναι με βάση την  προϋπηρεσία  η οποία είναι στο e-aitisi και η άλλη είναι αυτή που μιλάτε (μεταπτυχιακά, ecdl  etc) χωρίς αυτό να σημαίνει πως όλοι όσοι μπαίνουν είναι βίσματα.
Όλα τα άτομα που αναφέρεις  ήταν εισαγόμενοι σπουδαστές  στην σχολή με κριτήριο την προυπηρεσία που είχαν στο e-aitisi.
Tα μισά άτομα από αυτά που αναφέρεις τελείωσαν το ετήσιο πρόγραμμα της ΑΣΠΑΙΤΕ σε 2 χρόνια.
Ξεκίνησαν να παρακολούθησουν  από Φεβρουάριο και τον παρακολούθησαν ξανά και τον  Σεπτέμβριο.
Αποτέλεσμα: ΕΜΕΙΝΑΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΟΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ.

Όσο αφορά την άποψή σου περί ψευδή στοιχεία για παιδαγωγική κατάρτιση όποιος έχει στοιχεία μπορεί να κάνει καταγγελία, αλλά ΕΠΩΝΥΜΑ.
Μην ξεχνάς πως το ΥΠΕΠΘ απάντησε επίσημα στο alfavita.gr για το θόρυβο που δημιουργήθηκε με κάποια άλλη ειδικότητα.
Όσοι είχαν αμφιβολία έκαναν καταγγελία επώνυμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.