*

Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 3404 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kristi.ljus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προτάσεις για ΑΣΕΠ
« στις: Ιανουάριος 02, 2008, 08:57:24 μμ »
Συνάδελφοι, καλησπέρα.
Θα μπορούσατε να κάνετε κάποιες προτάσεις για βιβλία, που σας φάνηκαν χρήσιμα στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ;
Τί πιστεύετε ότι θα πρέπει να διαβάσει κανείς, για να ανταπεξέλθει στις εξετάσεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2008, 12:03:41 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:36:05 »

Αποσυνδεδεμένος christi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΣΕΠ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 19, 2008, 12:01:15 μμ »
Ναι αν ξέρει κανείς ας προτείνει κάτι ???
Η ύλη πότε πιστεύετε ότι θα ανακοινωθεί; (αν δεν έχει ανακοινωθεί ήδη είμαι στο σκοτάδι) 8)

Αποσυνδεδεμένος marina21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ν'αγαπάς την ευθύνη
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 02, 2008, 09:42:02 μμ »
Βοηθήστε και εμάς τα νεούδια...    :P
Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες

Αποσυνδεδεμένος chloe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 28, 2008, 12:29:32 μμ »
μήπως ξέρετε ποιά βιβλία πρέπει να διαβάσουμε για την ειδική διδακτική και το γνωστικό (ΠΕ 70)??
 ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:36:05 »

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 16, 2008, 12:53:32 μμ »
 :) Η δική μου συμβουλή ειναι να σαρώσετε τα βιβλία του δημοτικού, ειδικά τα βιβλία της φυσικής. στον προηγούμενο ασεπ υπήρχαν θέματα μέσα απο τα βιβλία του μαθητή. οσον αφορά στη λογοτεχνία εγώ είχα διαβάσει απο ένα βιβλίο νεοελληνικών κειμένων της γ΄τάξης ( νομίζω) γυμνασιου όλα τα εισαγωγικά σημειώματα για τα ρεύματα. ήταν περιεκτικά και λίγα, ώστε να μπορείς να τα θυμηθείς. Διαβάστε πολύ καλά την κειμενοκεντρική προσέγγιση με την οποία κατακλύζονται τα βιβλία της γλώσσας, ειδικά των μεγάλων τάξεων. Φροντίστε να γνωρίζετε τα κειμενικά είδη.Κι αυτό που δεν πρέπει να ξεχνάτε ποτέ στη διδακτική,όταν με το καλό θα γράφετε,είναι να χωρίζετε την υποτιθέμενη τάξη σε ομάδες.

Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος teacher86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 16, 2008, 02:25:23 μμ »
Λες να πιάσουμε δλδ τα βιβλία των μεγαλύτερων ταξεων ε?? κι εγω για καποια θέματα που ειδα νομιζω ισως να βοηθούσε...αλλα δεν ξερω εχει και κάτι αλλα που με τρομάζουν... δεν ημουν και ποτέ στα μαθηματικά καλα, εχω πολλά κενα! τι μου προτεινεις???
δάσκαλε που δίδασκες...

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 17, 2008, 05:19:51 μμ »
η αληθεια ειναι πως στα μαθηματικά...αντιμετωπισα κι εγώ ένα βουνο. Ποτέ δεν τα συμπαθούσα. Διάβασε και τα παλιοτερα θεματα του ασεπ. Διαβασε δεκαδικά και δυαδικα κτλ συστήματα. Και σίγουρα διάβασε τα μαθηματικά της Ε και της Στ τάξης. Από εκεί και περα κρίνε απο την ύλη αν θα ανοίξεις και βιβλία του λυκείου. Εγω το είχα κανει,αλλά θα σε γελάσω αν σου ποιο διάβασα....

Αποσυνδεδεμένος mario

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 06, 2008, 11:23:52 μμ »
ας παραθεσω και τη δικη μου συμβουλη. λοιπον:
1ον: βρισκω παλαιοτερα θεματα του ασεπ του κλαδου οπου ειμαι υποψηφιος. ετσι αποκτω μια ιδεα του τι πεφτει.
2ον:δεν χανομαι στην βιβλιογραφια. δεν κανω διατριβη, αλλα πρεπει να διαβασω πεντε πραγματα συγκεκριμενα και να τα ξερω καλα. επειδη η υλη χωριζεται σε γνωστικο αντικειμενο και παιδαγωγικα, βρισκω ενα-δυο καλα βιβλια (κυριως στο γνωστικο αντικειμενο) και τα διαβαζω καλα. τα βιβλια πανω-κατω λενε τα ιδια πραγματα. οποτε εαν ειναι αντιπροωπευτικα ειμαστε οκ.
3ον: διαβαζω καλα τα βιβλια του δασκαλου (για το θεμα της διδακτικης)
4ον: δεν ειναι αναγκη να παω φροντηστηριο. στην ουσια ενα καλο φροντιστηριο αυτο που κανει ειναι να σου οργανωνει τη δουλεια και την υλη γλιτωνοντας σου χρονο. εαν αυτο ομως ηταν δικαιολογημενο οταν ειμασταν μαθητες, τωρα ως εκπαιδευτικοι ειναι μαλλον απαραδεκτο, καθως το ελαχιστο που υποτιθεται οτι πηραμε απο τη σχολη ειναι να οργανωνουμε την μαθησιακη (μας) διαδικασια. ξερω ατομα που πηγαν φροντιστηριο και τα πηγαν χαλια και αλλα ατομα που δεν πηγαν, αριστευσαν
καλη τυχη.

Αποσυνδεδεμένος teachristina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 12:45:34 πμ »
Παιδιά έχτε δίκαιο, Η ύλη είναι χαοτική και θέλει αρκετό χρόνο για να οργανωθεί - να συλλεχθεί και να διαβαστεί!! Κάποιος ο οποίος θέλει να πάει στον διαγωνισμό με σιγουριά και να νιώθει ασφάλεια θα του πρότεινα να ψαχθεί λίγο περισσότερο. Επειδή έχω κάποια εμπειρία επί του θέματος οποιος/α  θέλει ας επικοινωνήσει μαζί μου στο mail teachristina@hotmail.com! Καλή επιτυχία σε ολους!!!!

Αποσυνδεδεμένος elenasach84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 05:54:16 μμ »
Καλησπέρα, αποφάσισα να δώσω ΑΣΕΠ, φέτος δουλεύω για 2η φορα, πέρσι είχα ΣΤ τάξη και φέτος είμαι στα μειονοτικά στον κύκλο του ολοημέρου. Εκτός από τα κλασσικά βιβλία του Πανεπιστημίου, τα βιβλία και τα βοηθήματα της ΣΤ, έχω 2 βιβλία από Παττάκη για τον ΑΣΕΠ. Έχει κανείς να προτείνει επιπλέον βιβλία αλλά και τρόπο οργάνωσης της ύλης. Μάλλον έχω αρχίσει να πελαγώνω. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 11:18:05 πμ »
Συνάδελφοι, καλησπέρα.
Θα μπορούσατε να κάνετε κάποιες προτάσεις για βιβλία, που σας φάνηκαν χρήσιμα στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ;
Τί πιστεύετε ότι θα πρέπει να διαβάσει κανείς, για να ανταπεξέλθει στις εξετάσεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει  ;)

Θα μπορούσατε να αναφέρετε κάποια συγκεκριμένα βιβλία για τον ΑΣΕΠ?Αυτά που βρήκα για την ειδική διδακτική Μαθηματικών είναι καλά?
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Z_Katerina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 10, 2009, 05:19:37 μμ »
Παιδιά, προτείνω ένα πολύ καλό βιβλίο για διδακτική μαθηματικών για Δασκάλους. Είναι στις εκδόσεις ΖΗΤΗ, συγγραφέας Οικονόμου.
Σύντομο, με θεωρία και ασκήσεις και λυμένα όλα τα θέματα του ΑΣΕΠ. Πραγματικά βοηθάει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159978
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 649
Σύνολο: 653

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.