*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 636321 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1722 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 01:58:52 μμ »
Προϋποθέσεις επιτυχίας στον ασεπ:(νομίζω)
-καλή προετοιμασία(διαβάζεις τα σωστά βιβλία με το σωστό τρόπο-ρώτα κπ που πέρασε)
-γερά νεύρα και αντοχές(μην εγκαταλείπεις -ποτέ δεν ξέρεις)
-ψυχραιμία την ώρα του διαγωνισμού
-τύχη(οι δύσκολες ερωτήσεις να είναι από αυτές που διάβασες και θυμάσαι)
-καλή προετοιμασία στη διδακτική (γιατί ακόμα και να έχεις γράψει καλά στο γνωστικό η διδακτική μπορεί να σε αφήσει απ'έξω

Σ' αυτά να προσθέσω και τη διδακτική εμπειρία που, τουλάχιστον εμένα, αυτή τη φορά με βοήθησε στο β' θέμα της διδακτικής Νέων.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:41:35 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1723 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 04:38:34 μμ »
τελικα,ειναι πολλοι οι παραγοντες που οδηγουν στην επιτυχια.

- συστηματικο διαβασμα
- μεθοδικοτητα
- οχι εξαντλητικη μελετη
- οχι αποπροσανατολισμος του στοχου
- επαφη,σχεδον καθημερινη,με το αντικειμενο
- διδακτικη εμπειρια
- καθορισμος βιβλιογραφιας και συνεπεια,οχι "ανοιγματα" με πολλα βιβλια
- συχνες επαναληψεις
- οχι αγχος
- ψυχραιμια την ωρα της εξετασης
- καλη ψυχολογικη κατασταση
- πιστη στις δυνατοτητες μας
- αγαπη σε αυτο που θελουμε να κανουμε

ξεχασα κατι αλλο? συμπληρωστε.....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1724 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 08:41:25 μμ »
τελικα,ειναι πολλοι οι παραγοντες που οδηγουν στην επιτυχια.

- συστηματικο διαβασμα
- μεθοδικοτητα
- οχι εξαντλητικη μελετη
- οχι αποπροσανατολισμος του στοχου
- επαφη,σχεδον καθημερινη,με το αντικειμενο
- διδακτικη εμπειρια
- καθορισμος βιβλιογραφιας και συνεπεια,οχι "ανοιγματα" με πολλα βιβλια
- συχνες επαναληψεις
- οχι αγχος
- ψυχραιμια την ωρα της εξετασης
- καλη ψυχολογικη κατασταση
- πιστη στις δυνατοτητες μας
- αγαπη σε αυτο που θελουμε να κανουμε

ξεχασα κατι αλλο? συμπληρωστε.....
Ξέχασες,... θείο το Σωκράτη Κόκκαλη!
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1725 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 10:20:30 μμ »
Να προσθέσω κάτι ακόμη: καλή στρατηγική στις απαντήσεις των πολλαπλών επιλογών!
 
Εννοώ ότι, κακά τα ψέματα, αν θέλεις να έχεις πιθανότητες διορισμού μ΄αυτή τη σφαγή που γίνεται για 480 θέσεις, δεν πας να παίξεις συντηρητικά και εκ του ασφαλούς (σαν το ιταλικό ποδόσφαιρο ένα πράμα ;D ) αλλά προσπαθείς να χτυπήσεις υψηλούς βαθμούς. Πράγμα που σημαίνει ότι με 5-6 ΔΓ, το έχεις χάσει κιόλας το παιχνίδι, γιατί με τα θέματα του ΑΣΕΠ ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος/η ότι οι άλλες σου απαντήσεις είναι σωστές. Με τα ΔΓ χάνεις την πιθανότητα 1 προς 4 ( που συνήθως είναι 1 προς 2 ή προς 3, γιατί όλο και κάποια επιλογή απορρίπτεις εξ αρχής...) να είναι τελικά σωστή η απάντηση και να πάρεις τους βαθμούς!

Από την άλλη θέλει προσοχή στο πόσο θα ρισκάρεις γιατί τα λάθη έχουν το κακό της αρνητικής που μπορεί εύκολα να σε ρίξει κάτω από τη βάση...

Προσωπικά πάντως είμαι της άποψης να την παλεύεις όσο μπορείς, ακόμη κι αν σε πρώτη φάση θεωρείς ότι δεν ξέρεις μια απάντηση: μου έχει τύχει, ερωτήσεις που με μια πρώτη ανάγνωση να πω " δεν την απαντάω με τίποτα " να τις ξαναδώ στο τέλος ψύχραιμα και, λίγο με κοινή λογική, λίγο γιατί τελικά κάτι μου ψιλοθυμίζουν, να τις απαντώ σωστά.

Υ.Γ. δεν ξέρω τί έχω πάθει με τις παρομοιώσεις, χτες μου έβγαινε το σινεφίλ, σήμερα το "πάμε στοίχημα"!!!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:41:35 »

Αποσυνδεδεμένος Evian_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ..Είμαστε λαός από τυχοδιώχτες που όλο περπατεί...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1726 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 09:22:03 πμ »
Να προσθέσω κάτι ακόμη: καλή στρατηγική στις απαντήσεις των πολλαπλών επιλογών!
 
Εννοώ ότι, κακά τα ψέματα, αν θέλεις να έχεις πιθανότητες διορισμού μ΄αυτή τη σφαγή που γίνεται για 480 θέσεις, δεν πας να παίξεις συντηρητικά και εκ του ασφαλούς (σαν το ιταλικό ποδόσφαιρο ένα πράμα ;D ) αλλά προσπαθείς να χτυπήσεις υψηλούς βαθμούς. Πράγμα που σημαίνει ότι με 5-6 ΔΓ, το έχεις χάσει κιόλας το παιχνίδι, γιατί με τα θέματα του ΑΣΕΠ ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος/η ότι οι άλλες σου απαντήσεις είναι σωστές. Με τα ΔΓ χάνεις την πιθανότητα 1 προς 4 ( που συνήθως είναι 1 προς 2 ή προς 3, γιατί όλο και κάποια επιλογή απορρίπτεις εξ αρχής...) να είναι τελικά σωστή η απάντηση και να πάρεις τους βαθμούς!

Από την άλλη θέλει προσοχή στο πόσο θα ρισκάρεις γιατί τα λάθη έχουν το κακό της αρνητικής που μπορεί εύκολα να σε ρίξει κάτω από τη βάση...

Προσωπικά πάντως είμαι της άποψης να την παλεύεις όσο μπορείς, ακόμη κι αν σε πρώτη φάση θεωρείς ότι δεν ξέρεις μια απάντηση: μου έχει τύχει, ερωτήσεις που με μια πρώτη ανάγνωση να πω " δεν την απαντάω με τίποτα " να τις ξαναδώ στο τέλος ψύχραιμα και, λίγο με κοινή λογική, λίγο γιατί τελικά κάτι μου ψιλοθυμίζουν, να τις απαντώ σωστά.

Υ.Γ. δεν ξέρω τί έχω πάθει με τις παρομοιώσεις, χτες μου έβγαινε το σινεφίλ, σήμερα το "πάμε στοίχημα"!!!


Η στρατηγική των ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής είναι διφορούμενη.Ρώτησα, άλλοι μου είπαν να τις απαντάς όλες (με βάση τις πιθανότητες,μαθηματικός μου το είπε), άλλοι να αγνοείς τελείως αυτές που δεν τις ξέρεις.....
τελικά ποιό είναι θετικό για τον υποψήφιο;
Ας αφήσουμε τα λουλούδια ν' ανθίσουν στις εφόδους του μέλλοντος για να πάρουν εκδίκηση οι επιθυμίες και τα όνειρά μας.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1727 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 09:56:57 πμ »
Να πω τι γνώμη μου για τις ερωτήσεις πολλαπλής. Εξαρτάται από το ποιοι είναι οι στόχοι σου. Αν θες να είσαι στους 480 παίζεις πιο τολμηρά, δηλαδή απαντάς σε όλες του γνωστικού. Εγώ είχα στόχο να είμαι επιτυχούσα και στην καλύτερη περίπτωση ωρομίσθια Αττικής. Προσπάθησα να σιγουρέψω στο γνωστικό ότι είμαι πάνω από το 70 σε δύο αντικείμενα (νέα και ιστορία), για να εξισορροπήσω την απώλεια από το τσεκούρωμα στα αρχαία. Στα παιδαγωγικά κινήθηκα πιο τολμηρά. Αυτός ήταν ο λογος που δίστασα λίγο στο γνωστικό να τολμήσω να απαντήσω και σε άλλες. Αν είχα τολμήσει, θα έπιανα άλλες 4! Έχοντας, όμως, στο μυαλό μου ότι στα παιδαγωγικά την Κυριακή θα τις απαντούσα όλες, δίσταζα. Τέλος, ό,τι και να έχεις κάνεις, αι βουλαί του διορθωτή της ειδικής διδακτικής κρίνουν το αποτέλεσμα, οπότε πάνε και στρατηγικές και στατιστικές!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1728 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 11:40:10 πμ »
L.K. ειμαι κατα του ρισκου σε τετοιες περιπτωσεις.
συμφωνω απολυτα με οσα λες για ειδ.διδακτικη,διορθωτες.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1729 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 11:59:10 πμ »
Να προσθέσω κάτι ακόμη: καλή στρατηγική στις απαντήσεις των πολλαπλών επιλογών!
 
Εννοώ ότι, κακά τα ψέματα, αν θέλεις να έχεις πιθανότητες διορισμού μ΄αυτή τη σφαγή που γίνεται για 480 θέσεις, δεν πας να παίξεις συντηρητικά και εκ του ασφαλούς (σαν το ιταλικό ποδόσφαιρο ένα πράμα ;D ) αλλά προσπαθείς να χτυπήσεις υψηλούς βαθμούς. Πράγμα που σημαίνει ότι με 5-6 ΔΓ, το έχεις χάσει κιόλας το παιχνίδι, γιατί με τα θέματα του ΑΣΕΠ ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος/η ότι οι άλλες σου απαντήσεις είναι σωστές. Με τα ΔΓ χάνεις την πιθανότητα 1 προς 4 ( που συνήθως είναι 1 προς 2 ή προς 3, γιατί όλο και κάποια επιλογή απορρίπτεις εξ αρχής...) να είναι τελικά σωστή η απάντηση και να πάρεις τους βαθμούς!

Από την άλλη θέλει προσοχή στο πόσο θα ρισκάρεις γιατί τα λάθη έχουν το κακό της αρνητικής που μπορεί εύκολα να σε ρίξει κάτω από τη βάση...

Προσωπικά πάντως είμαι της άποψης να την παλεύεις όσο μπορείς, ακόμη κι αν σε πρώτη φάση θεωρείς ότι δεν ξέρεις μια απάντηση: μου έχει τύχει, ερωτήσεις που με μια πρώτη ανάγνωση να πω " δεν την απαντάω με τίποτα " να τις ξαναδώ στο τέλος ψύχραιμα και, λίγο με κοινή λογική, λίγο γιατί τελικά κάτι μου ψιλοθυμίζουν, να τις απαντώ σωστά.

Υ.Γ. δεν ξέρω τί έχω πάθει με τις παρομοιώσεις, χτες μου έβγαινε το σινεφίλ, σήμερα το "πάμε στοίχημα"!!!


εγω παντως ρισκαρα γιατι δεν υπηρχε καμια που να μην ξερω αλλα ημουν σε καποιες αναμεσα σε δυο. και εκτος απο 1-2 ολες οι αλλες ειναι αυτες που θεωρουμε διφορουμενες.. ας ελπισω οτι θα μου βγει σε καλο το ρισκο

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1730 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:12:12 μμ »
Εγώ πάλι από τύχη ... έχω το κοκαλάκι της νυχτερίδας! (ερωνικά το λέω!)
Την προηγούμενη φορά, επειδή ήμουν πάντα ανάμεσα σε δύο επιλογές, ρίσκαρα, απαντώντας σχεδόν σε όλα. Το αποτέλεσμα ήταν να με τσακίσει η αρνητική βαθμολόγηση!
Φέτος δεν έχω δει απαντήσεις. Το είχα ορκιστεί το 2007, όταν οι απαντήσεις φροντιστηρίων μου έδιναν στην ιστορία από 50 έως 80! Τελικά πήρα 67! Ωστόσο από όσα λέγονται στο φόρουμ συμπεραίνω ότι πάλι απέτυχα σε όλα όσα ρίσκαρα! Την τύχη μου...
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1731 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:23:04 μμ »
Δεν είσαι η μόνη! Κι εγώ από τύχη... αρχιγκαντέμω! Σε όσα ήμουν μεταξύ δύο και ρίσκαρα να απαντήσω, επέλεξα το λάθος και σε όσα αποφάσισα να μη ρισκάρω άλλο (μεταξύ δύο πάλι), αν τα απαντούσα θα ήταν το σωστό! Πρέπει να σε θέλει και λίγο... Είδατε κατάσταση...σα τζογαδόροι μιλάμε...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1732 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:38:43 μμ »
Olgalia, με κάλυψες και στο δεύτερο! Και εγώ σε μερικές ερωτήσεις που φοβήθηκα να απαντήσω λόγω της προηγούμενης πανωλεθρίας με την αρνητική, τώρα διαπιστώνω ότι θα έδινα τη σωστή απάντηση... Να πάρουμε μαζί λαχείο! Και να σκεφτείς, φίλοι που ήξεραν την κακοτυχία μου του 2007, μου εύχονταν τώρα να αλλάξει η τύχη μου! Ούτε οι ευχές δεν έπιασαν!
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1733 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 01:07:51 μμ »
Τα ίδια κ εγώ,μεγάλη γκαντεμία....πάντως  ήμουν  πάντα ανάμεσα σε δύο στις ερωτήσεις που δεν ήμουν σίγουρη.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1734 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 03:13:27 μμ »
Παντως, εκεινο που κανει μεγαλη εντυπωση ειναι το γεγονος οτι ενω ζηταμε να βαζουν ερωτησεις κρισεως (οχι απομνημονευσης) παντα μπερδευομαστε και λεμε διάφορα. και με το δικιο μας!

απο τη μια λοιπον,δεν θελουμε ερωτησεις απομνημονευσης,απ΄την αλλη ειναι δικοπο μαχαιρι οι ερωτησεις κρισεως. δεν ξερω ποιο ειναι πιο καλο! οπωσδηποτε σε καμια περιπτωση το πρωτο, αλλα τελικα και ετσι που γινονται οι ερωτησεις μαλλον συγχυση δημιουργουν παρα μετρουν τη κριτικη ικανοτητα του υποψηφιου.
ερωτηση: μηπως πρεπει να δουμε τί σημαινει ερωτηση κρισεως?
γιατι κρισεως για μενα σημαινει οτι ειναι σωστο αυτο που λεω εγω.   
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1735 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 05:05:51 μμ »
Εναλλακτικός ορισμός της ερώτησης κρίσεως: η ερώτηση που με το που τη διαβάζεις παθαίνεις κρίση! ;D

Πέρα από την πλάκα, προτιμώ χίλιες φορές τις ερωτήσεις που για να απαντήσεις πρέπει κυρίως να βάλεις το μυαλό σου να δουλέψει, συνδυάζοντας γνωστά πράγματα και απορρίπτοντας επιλογές βάσει της λογικής, παρά τις ερωτήσεις που βασίζονται σε ξερή απομνημόνευση.
 Επίσης, όσο κι αν μισώ αυτό το διαγωνισμό και εκνευρίζομαι με τις διφορούμενες ερωτήσεις του,αφού το σκέφτηκα λίγο αναγκάστηκα να παραδεχτώ ότι κι εγώ αν έπρεπε να βάλω ερωτήσεις για έναν τέτοιο διαγωνισμό, περίπου τέτοια θα ρωτούσα...
Δηλ. τα πολύ βασικά δεν υπάρχει υποψήφιος (που να κατεβαίνει στις εξετάσεις με αξιώσεις) που να μην τα ξέρει. Από την άλλη θα ήταν εντελώς άθλιο να ρωτάνε π.χ. ημερομηνίες...τί μένει λοιπόν; Να βάζουν τις ερωτήσεις που βάζουν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160841
  • Σύνολο θεμάτων: 19224
  • Σε σύνδεση σήμερα: 925
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 696
Σύνολο: 700

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.