*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 636340 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1834 στις: Απρίλιος 07, 2009, 03:30:37 μμ »
ΤΕΤΑ, legend  σωστα ,μιλατε και ολοι θα συμφωνησουν μαζι σας. και γω συμφωνω.
αλλα. υποθετικα μιλώντας, αν καποιος ερχοταν αυριο το πρωι και σας ελεγε θελεις να διοριστεις στην εκπαιδευση; πειτε ειλικρινα, θα του λεγατε "παρε δρομο και φυγε;"
και ας υποθεσουμε οτι αυτο θα του λεγαμε(βαζω και τον εαυτουλη μου μεσα) μετα μηπως το μετανοιωναμε; οταν διναμε 2-3-4 φορες ασεπ και καναμε μια τρυπα μεσ το νερο καθε φορα;...
οταν βλεπαμε αλλους να "τρυπωνουν" και μεις μοριο το μοριο σαν τη κοκκινοσκουφιτσα να μαζευουμε στο καλαθι μας, τοτε ισως τα βαζαμε μα τον εαυτο μας.
ουδεις εκων κακος,λοιπον και ας ειμαστε ειλικρινεις. μηπως τα λεμε αυτα επειδη δεν εχουμε το "μεσον"?

καλα το χαστουκι θα το φαω και γω μαζι σου legend οταν δω τα αποτελεσματα.
επισης, λιγους μηνες πριν την τελικη ευθεια, θα σου πω τι να αποφυγεις, μη την πατησεις....
ΤΕΤΑ μου, συμφωνω. το ψαρι βρωμαει ολο.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:18:03 »

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1835 στις: Απρίλιος 07, 2009, 04:19:28 μμ »
Μάρκο, τι να πω αυτή σου η διπλωματία με αφήνει κατάπληκτη. Πώσ γίνεται στο τέλος να έχουμε όλοι δίκιο;
Μήπως έκανες λάθος όταν δήλωνες φιλολογία και έχασε η νομική ένα μεγάλο ταλέντο;
Τέλος πάντων συμφωνώ με το τελευταίο σου μήνυμα. Η ένστασή μου είναι απλώς στο να δεχόμαστε έτσι μοιρολατρικά ότι σε όλα φταίει το σύστημα. Και για να απαντήσω και στο υποθετικό ερώτημα που έθεσες: δεν ξέρω αν θα δεχόμουν με ελαφρά τη καρδία να χρησιμοποιήσω ένα μέσο και να αφήσω απέξω συναδέλφους που ξέρω ότι έχουν προσπαθήσει περισσότερο από μένα. Και μη σας φανεί μελό αυτό που λέω αλλά μάλλον θα έλεγα όχι.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1836 στις: Απρίλιος 07, 2009, 04:54:52 μμ »
ειδες ΤΕΤΑ μου, το εχω εξετασει το θεμα.δεν ειναι διπλωματια παρα η πραγματικοτητα.

 κοιτα, οταν στη ζωη του καποιος φαει μερικα χαστουκια και ψηθει με τους ανθρωπους τοτε δυστυχως ιδεολογιες και ηθικες πανε στην ακρη.
μακαρι να μεινεις ετσι,..... σου το ευχομαι γιατι πραγματι αισθανομαστε καλυτερα.

οσο για τη Νομικη, θα σου πω: εγινα φιλολογος, ευτυχως για τη Νομικη, δυστυχως για τη Φιλολογια.....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος παναγιώτης βασιλόπουλος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1837 στις: Απρίλιος 07, 2009, 05:31:19 μμ »
Γεια σου ρε Marko αλάνι, portboy...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:18:03 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1838 στις: Απρίλιος 07, 2009, 06:22:52 μμ »
Μάρκο, τι να πω αυτή σου η διπλωματία με αφήνει κατάπληκτη. Πώσ γίνεται στο τέλος να έχουμε όλοι δίκιο;
Μήπως έκανες λάθος όταν δήλωνες φιλολογία και έχασε η νομική ένα μεγάλο ταλέντο;
Τέλος πάντων συμφωνώ με το τελευταίο σου μήνυμα. Η ένστασή μου είναι απλώς στο να δεχόμαστε έτσι μοιρολατρικά ότι σε όλα φταίει το σύστημα. Και για να απαντήσω και στο υποθετικό ερώτημα που έθεσες: δεν ξέρω αν θα δεχόμουν με ελαφρά τη καρδία να χρησιμοποιήσω ένα μέσο και να αφήσω απέξω συναδέλφους που ξέρω ότι έχουν προσπαθήσει περισσότερο από μένα. Και μη σας φανεί μελό αυτό που λέω αλλά μάλλον θα έλεγα όχι.

Μακάρι, ΤΕΤΑ, αυτό που λες να το πιστεύεις και να το υπερασπιστείς, αν "σου χτυπήσει την πόρτα" το μέσον.
Το έχω πει πολλές φορές και θα το πω άλλη μια, αν και δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι: το δίκαιο, δυστυχώς, από κοινωνικό έχει μετατραπεί σε ατομικό.
Γι' αυτό και ακμάζει το μέσον, γιατί όλοι κοιτάμε τη βολή μας εις βάρος όλων των άλλων.
Αν είμαστε εμείς εκείνοι που χρησιμοποιούν το μέσον, το μέσον είναι δίκαιο.
Αν είναι οι άλλοι εκείνοι που χρησιμοποιούν το μέσον, το μέσον είναι άδικο.  :-\
Τα καλά και συμφέροντα δηλαδή... ::)  ::)  :-X
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1839 στις: Απρίλιος 07, 2009, 08:13:31 μμ »
Ξαφνικά αισθάνομαι σαν ούφο! Δηλαδή βρε παιδιά εσάς αν σας έλεγε κάποιος πήγαινε να δώσεις εξετάσεις και μη σε νοιάζει θα τροποποιήσω εγώ τους βαθμούς σου και θα περάσεις, θα το δεχόσαστε ελαφρά τη καρδία;
Και θα συνεχίζατε χωρίς τύψεις ότι μπορεί να πήρατε τη θέση του Μάρκου π.χ. που μιλάτε κάθε μέρα, που ξέρετε ότι κοπίασε περισσότερο από εσάς κ.α. Και μετά θα του χτυπούσατε και φιλικά την πλάτη και θα του λέγατε "Έλα βρε φίλε δεν πειράζει, εγώ απλά έτυχε να διαβάσω περισσότερο από εσένα". Δε νομίζω ότι ζω στην φρουτοπία, και σίγουρα πολλοί θα το έκαναν (ή μάλλον οι περισσότεροι ή ίσως και εγώ). Εγώ άλλο ρωτάω: αν θα νιώθατε άσχημα σε περίπτωση που κάνατε κάτι τέτοιο. Αυτό έχει μεγάλη σημασία.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1840 στις: Απρίλιος 07, 2009, 08:36:08 μμ »
Υποθετικά μιλώντας και μόνο...

Ασφαλώς και θα ένιωθα άσχημα, έχοντας κάνει πράξη την αναξιοκρατία και έχοντας αποκτήσει κάτι για το οποίο δεν ήμουν τόσο ικανή όσο κάποιοι άλλοι συνάδελφοί μου.
Θα μετριάζονταν, όμως, οι τύψεις μου, αφού θα ήμουν πια ήρεμη έχοντας εξασφαλίσει την πολυπόθητη "καρέκλα"...

Ή μήπως δεν θα ένιωθα άσχημα; Γιατί να νιώσω άραγε; Ό,τι ήθελα να πετύχω το πέτυχα. Σκοπός δεν είναι το πώς, αλλά το τι αποκτάς...

Όλοι αυτοί που χρησιμοποιούν αθέμιτα μέσα για να καρπωθούν κάτι που δεν τους ανήκει πιστεύεις ότι νιώθουν άσχημα; Φευ!  :o
Την βολή τους κοιτάζουν!  ::)
Απλώς εμείς παλεύουμε και αγωνιζόμαστε με το σταυρό στο χέρι και με την αξία μας. Δεν είμαστε στη θέση τους, γι' αυτό μας κακοφαίνεται ό,τι κάνουν.
Αν εμείς ήμαστε στη θέση τους, θα κάναμε ό,τι αυτοί τώρα και αυτοί θα έκαναν ό,τι κάνουμε τώρα εμείς...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1841 στις: Απρίλιος 07, 2009, 09:08:54 μμ »
Η ζωή είναι μικρή για να τη ζεις άξια και μεγάλη για να πουλήσει κανείς τις αξίες του...ποιος αντέχει τις τύψεις!
"επεί πλείων χρονος, ον δει μ' αρεσκειν τοις κατω των ενθάδε" Σοφοκλής, μακάβριο, αλλά διαχρονικότατο!!!!
ας διαβάσουμε να ξεχαστούμε...
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1842 στις: Απρίλιος 08, 2009, 09:25:14 πμ »
TETA μου καλη, να εισαι σιγουρη οτι αν ειχα μεσον τοτε θα εμφανιζομουν ως υπερμαχος της αξιοκρατιας.
μη γελιεσαι. υπαρχουν ατομα που εχουν παρει τη σειρα σου και συ περιμενεις ακομα, απλα αυτοι δεν το λενε. οταν περασουν τα χρονια και εξακολουθεις να μενεις στη σειρα (δεν μιλω για σενα,γενικα το λεω) τοτε ισως αλλαξεις γνωμη και σταση.απο αναγκη καθαρα για να δουλεψεις.αυτο δεν ειναι κακο. ειπαμε, ουδεις εκων κακος.
βεβαια υπαρχει και ο αλλος δρομος: να αραδιασω 3-4 παιδια και να διοριστω.

πιστευω οτι αν υπηρχε διαφανεια σε ολους τους πινακες ολων των δ/βαθμιων που να μπορει κανεις να ξερει τι σειρα εχει σε ωρομισθια και ΠΔΣ, χωρις να ειναι διαρκως πανω απο το τηλεφωνο και να του λενε ο,τι θελουν τοτε ναι δεν θα υπηρχε αναγκη για το μεσον.

δεν ειμαι ανηθικος.απλως ρεαλιστης. το συστημα μας κανει να σκεπτομαστε και να ενεργουμε ετσι. τις αποψεις μου για το πως πρεπει να γινονται οι διορισμοι τους εχω πει. ειναι σκληροι ισως αλλα δικαιοι και κυριως αξιοκρατικοι.

για μενα οπως και για τους περισσοτερους απο μας εδω μονο ενας δρομος υπαρχει ο ασεπ.
αρα διαβασμα και παλι.

υ.γ. το μεσον δεν αφορα μονο το γραπτο διαγωνισμο (που εκει ευτυχως δεν πιστευω οτι εχει μεγαλη εκταση) οσο για ωρομισθια και ΠΔΣ ( και σε αυτα κυριως αναφερομουν)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2009, 09:28:12 πμ από Μarkos »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1843 στις: Απρίλιος 08, 2009, 10:10:34 πμ »
Δεν υπάρχει άνθρωπος που ενώ θα μπορούσε να αξιοποιήσει μία "γνωριμία" να αρνηθεί για λόγους "ιδεολογίας"..Ο καθένας κοιτάει τον εαυτό του και καλά κάνει! Άν εμένα μου έλεγε κάποιος "θέλεις να πάς στο σχολείο" ή να "σε βάλω σε μία δημόσια υπηρεσία", δεν θα του έλεγα όχι! Πρέπει να προστατέψω τον εαυτό μου και την οικογένειά μου! Ναι είς βάρος του Μάρκου και του κάθε Μάρκου! (Μάρκο, χωρίς παρεξήγηση.. ;)). Το ίδιο θα έκανε και ο Μάρκος και ο κάθε Μάρκος! Δεν θα έβγαινα όμως μετά να μιλάω για αξιοκρατία κ.τ.λ. Ξέρετε πόσοι έχουν ωφεληθεί και μετά "εκ του ασφαλούς" βάζουν μπροστά την ιδεολογία?  Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1844 στις: Απρίλιος 08, 2009, 11:08:41 πμ »
Δεν θα έβγαινα όμως μετά να μιλάω για αξιοκρατία κ.τ.λ. Ξέρετε πόσοι έχουν ωφεληθεί και μετά "εκ του ασφαλούς" βάζουν μπροστά την ιδεολογία? 

κι ομως, υπαρχουν και αυτοι που μιλουν και σηκωνουν τη παντιερα της  αξιοκρατιας  ενω οι ιδιοι την εχουν παραβιασει....
τελος παντων, ενας τροπος υπαρχει για μας Ν.Π., legend, TETA, .....η προσπαθεια μεσω ασεπ. αυτο το ξερουμε πια πολυ καλα.

ποτε αρχιζει η μελετη ?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1845 στις: Απρίλιος 08, 2009, 01:15:44 μμ »
Ποιά μελέτη ρε παιδιά;; ??? Μήπως είναι λίγο υπερβολικό να μιλάμε από τώρα για επόμενη μελέτη???

Εξάλλου έχω ακούσει από πολλούς - ανεπίσημα βέβαια- ότι αυτός ο διαγωνισμός που πέρασε ήταν και ο τελευταίος...
Εσείς έχετε ακούσει κάτι; Τι λέτε για αυτό;
dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1846 στις: Απρίλιος 08, 2009, 01:28:39 μμ »
Iaki μου, ξερεις ποσες φορες το εχω ακουσει αυτο? (ο τελευταιος διαγωνισμος)
μπα, δεν νομιζω......

οσο για τη μελετη, αυτο ειναι θεμα προσωπικο του καθενος και σιγουρα δεν εχει χρονικο προσδιορισμο.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1847 στις: Απρίλιος 08, 2009, 01:31:45 μμ »
Ποιά μελέτη ρε παιδιά;; ??? Μήπως είναι λίγο υπερβολικό να μιλάμε από τώρα για επόμενη μελέτη???

Εξάλλου έχω ακούσει από πολλούς - ανεπίσημα βέβαια- ότι αυτός ο διαγωνισμός που πέρασε ήταν και ο τελευταίος...
Εσείς έχετε ακούσει κάτι; Τι λέτε για αυτό;
Δε ξέρω αν γνωρίζεις πως οι περισσότερες προσλήψεις στο Δημόσιο γίνονται μέσω ΑΣΕΠ οπότε καλή μελέτη όποτε αρχίσεις

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160845
  • Σύνολο θεμάτων: 19224
  • Σε σύνδεση σήμερα: 943
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 778
Σύνολο: 788

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.189 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.