*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 636310 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2016 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 08:35:32 μμ »
...κι απο οτι καταλαβαινω εχω πολυ διαβασμα ακομα μπροστα μου ;D thx

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!  ;)  ;D
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:09:27 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2017 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 04:36:23 μμ »
...κι απο οτι καταλαβαινω εχω πολυ διαβασμα ακομα μπροστα μου ;D thx

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!  ;)  ;D

ετσι ακριβως. μπραβο bikini.
 τελικα δεν θα δωσω συμβουλες σε αλλους παρα μονο στον εαυτο μου.δεν νομιζω οτι βοηθουν κανεναν και σε καμια περιπτωση. ο καθενας απο μας πια ξερει, γνωριζει. οσο για τους νεοτερους, αυτο που ειπε η bikini τα λεει ολα. διαβασμα.(που για να το καταφερεις πρεπει να εχεις και ολα τα υπολοιπα.δηλ.υπομονη,επιμονη,θεληση,πιστη,πεισμα κλπ κλπ )
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος nafsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2018 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 11:07:27 μμ »
γεια σε όλους! είμαι νέο μέλος+μελλοντική συνάδελφος, καθώς περιμένω αποτέλεσμα στο τελευταίο μάθημα που έδωσα! έχω ξεκινήσει ''ξεφύλλισμα'' των δημοσιεύσεών σας+πραγματικά μ' έχουν βοηθήσει απίστευτα! πήρα πολύ θάρρος από τις προσπάθειές σας+διαβάζοντας περιπτώσεις επιτυχόντων που οι συνθήκες διαβάσματος δεν ήταν+πολύ εύκολες... μπράβο σε όλους :) αποφάσισα να δώσω εξετάσεις με σοβαρό διάβασμα στον επόμενο ασεπ. θα μαζέψω βιβλιογραφία μέχρι τέλος του μήνα+από οκτώβριο αρχίζω. μέχρι πότε λέτε ότι θα πρέπει να έχω βγάλει την ύλη+να ξεκινήσω επαναλήψεις; με τι να ξεκινήσω; σημειωτέον ότι η ιστορία δεν είναι το φόρτε μου  ;D απ' ότι είδα υπάρχει προτεινόμενη βιβλιογραφία σε άλλες ενότητες, οπότε θα ανατρέξω εκεί  :D σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! θα τα λέμε συχνά πλέον! χιχι!

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2019 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 11:57:40 πμ »
Κανείς δεν μπορεί να σου δώσει συμβουλές σχετικά με το πόσο χρόνο θα διαθέσεις για το διάβασμα ή σχετικά με το πότε θα πρέπει να έχεις ολοκληρώσει την ύλη. Το διαβασμα είναι προσωπική υπόθεση του καθενός και εξαρτάται από πολλές παραμέτρους. Σε ό,τι αφορά στην ολοκλήρωση της ύλης, αυτή δεν μπορεί να έχει γίνει πριν την ανακοίνωσή της εκ των πραγμάτων, μιας και κάθε φορά η ύλη δεν παραμένει ίδια, αλλά διαφοροποιείται σε αρκετά σημεία. Ξεκίνα με γραμματολογίες, εισαγωγές σχολικών σε Α.Ε. και ΚΝΛ και παιδαγωγικά. Στην ιστορία μπορείς να ξεκινήσεις με νεότερη, που σίγουρα θα είναι εντός ύλης. Καλή επιτυχία! :)
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:09:27 »

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2020 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 12:43:50 μμ »
γεια σε όλους! είμαι νέο μέλος+μελλοντική συνάδελφος, καθώς περιμένω αποτέλεσμα στο τελευταίο μάθημα που έδωσα! έχω ξεκινήσει ''ξεφύλλισμα'' των δημοσιεύσεών σας+πραγματικά μ' έχουν βοηθήσει απίστευτα! πήρα πολύ θάρρος από τις προσπάθειές σας+διαβάζοντας περιπτώσεις επιτυχόντων που οι συνθήκες διαβάσματος δεν ήταν+πολύ εύκολες... μπράβο σε όλους :) αποφάσισα να δώσω εξετάσεις με σοβαρό διάβασμα στον επόμενο ασεπ. θα μαζέψω βιβλιογραφία μέχρι τέλος του μήνα+από οκτώβριο αρχίζω. μέχρι πότε λέτε ότι θα πρέπει να έχω βγάλει την ύλη+να ξεκινήσω επαναλήψεις; με τι να ξεκινήσω; σημειωτέον ότι η ιστορία δεν είναι το φόρτε μου  ;D απ' ότι είδα υπάρχει προτεινόμενη βιβλιογραφία σε άλλες ενότητες, οπότε θα ανατρέξω εκεί  :D σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! θα τα λέμε συχνά πλέον! χιχι!
Εσύ θα κρίνεις πότε θα είσαι καλυμένη με το διάβασμά σου και θα ξεκινήσεις το φρεσκάρισμά σου...
Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με τα "στάνταρ" της ύλης..δηλαδή ιστορία αρχαίας και νέας ελληνικής γραμματολογίας,θουκυδίδη(επιτάφιο).πλάτωνα(σπήλαιο),αριστοτέλη(ηθικά),σοφοκλή(αντιγόνη) και ψυχοπαιδαγωγικά...
Η ιστορία και εμένα δεν ήταν το φόρτε μου και λέω δεν ήταν γιατί με το διάβασμα του ασεπ τη λάτρεψα...όχι όμως και τα θέματα!
Καλως ήρθες στο δύσκολο δρόμο που μας περιμένει τα επόμενα 2 χρόνια...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2021 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 01:10:04 μμ »
nafsi, καλη δυναμη και απο μενα. βλεπω,θεληση εχεις και πιστη και αυτο ειναι πολυ καλο για ψυχικη τονωση. συμφωνω με τα παιδια που μιλησαν πριν. σε ο,τι χρειαστεις θα ειμαστε διπλα σου. καλη και γονιμη προσπαθεια. καλως ορισες στην παρεα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2022 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 02:11:38 μμ »
γεια σε όλους! είμαι νέο μέλος+μελλοντική συνάδελφος, καθώς περιμένω αποτέλεσμα στο τελευταίο μάθημα που έδωσα! έχω ξεκινήσει ''ξεφύλλισμα'' των δημοσιεύσεών σας+πραγματικά μ' έχουν βοηθήσει απίστευτα! πήρα πολύ θάρρος από τις προσπάθειές σας+διαβάζοντας περιπτώσεις επιτυχόντων που οι συνθήκες διαβάσματος δεν ήταν+πολύ εύκολες... μπράβο σε όλους :) αποφάσισα να δώσω εξετάσεις με σοβαρό διάβασμα στον επόμενο ασεπ. θα μαζέψω βιβλιογραφία μέχρι τέλος του μήνα+από οκτώβριο αρχίζω. μέχρι πότε λέτε ότι θα πρέπει να έχω βγάλει την ύλη+να ξεκινήσω επαναλήψεις; με τι να ξεκινήσω; σημειωτέον ότι η ιστορία δεν είναι το φόρτε μου  ;D απ' ότι είδα υπάρχει προτεινόμενη βιβλιογραφία σε άλλες ενότητες, οπότε θα ανατρέξω εκεί  :D σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! θα τα λέμε συχνά πλέον! χιχι!

H γνώμη μου είναι μη μείνεις μόνο στο προσωπικό διαβασμά σου, κάνε πρακτική, προσπάθησε να κάνεις μαθήματα, ιδιαίτερα, φροντιστήριο, ό,τι μπορείς, διότι σου δίνει εξαιρετική εμπειρία για τον ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος nafsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2023 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 07:21:28 μμ »
σας ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση  :D καλή δύναμη και σ' εσάς!

Αποσυνδεδεμένος VIOLA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2024 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 10:32:18 μμ »
Καλησπέρα σας.Καταρχήν συγχαρητηρια σε όλους όσους πέρασαν και κουράγιο σε όσους παλεύουν να περάσουν.Διαβάζοντας τα μηνυματα ήθελα και γω με την σειρά μου να εκφράσω κάποιες απορίες.Εδωσα στον ασεπ που πέρασε αλλά είχα πάει τελέιως απροετοιμαστη,μόνο για την εμπειρια.φετος σκέφτομαι να παω φροντιστηριο αλλά μονο αρχαια άγνωστο και ειδικη διδακτικη.ήθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις ποτε ξεκινουν καινουργια τμηματα σε φροντιστηρια και αν μπορω να ξεκινησω απο ιανουαριο γιατι αυτην την περιοδο δεν ειμαι καλα στα οικονομικα μου.Επίσης θα ήθελα αν μπορουσατε να μου προτεινατε βιβλια για την εισαγωγη στην αρχαια γραμματολογια,στα νεα ελληνικα και αν υπαρχουν βιβλια που μπορουν αν με βοηθησουν στην ειδικη διδακτικη.ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2025 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 12:53:42 πμ »
οπότε είναι σαφές ΜΙΑ ΖΩΗ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ!!!!Και άντε μετά να σου λέει ο καθένας <<μμμ τί θέλετε εσεις και μιλάτε ....διορισμένοι και πληρώνεστε >>,τελικά συναδελφοι υπάρχει δυσκολότερη δουλειά από το διάβασμά?

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2026 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 11:15:58 πμ »
βιβλια για την εισαγωγη στην αρχαια γραμματολογια,στα νεα ελληνικα και αν υπαρχουν βιβλια που μπορουν αν με βοηθησουν στην ειδικη διδακτικη.ευχαριστω πολυ
Πρώτα θεωρώ καλό να έρθει κανείς με επαφή με τα σχολικά βιβλία, όλες τις εισαγωγές και τα καινούρια του γυμνασίου ειδικά την ιστορία της α.ε. λογοτεχνίας και της ν.ε. λογοτεχνίας. Από γραμματολογίες της ΝΕΛ όποια βολεύει τον καθένα...καλές είναι και του Δημαρά και του Πολίτη. Για την α.ε. του Κακριδή, των Easterling-Knox, του Lesky, όλες καλές, αλλά το σημαντικό είναι να σου ταιριάζει, να διαβάζεται από εσένα ξεκούραστα. Ρίξε μια ματιά και στις πιο πίσω σελίδες του τόπικ όπου προτείνεται βιβλιογραφία!
  Για την ειδική διδακτική επίσης υπάρχουν πολλά στο εμπόριο μια επίσκεψη σε ένα βιβλιοπωλείο θα σε πείσει! Η βάση όλων όμως είναι οι οδηγίες φιλολογικών μαθημάτων του παιδαγωγικού ινστιτούτου και τα βιβλία του καθηγητή για κάθε μάθημα. Στα βιβλία του καθηγητή υπάρχουν ενδεικτικά σχέδια μαθήματος...
  Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι. Στην αρχή μοιάζει βουνό, αν ξεκινήσεις τον ανηφορικό δρόμο όμως θα σου φαίνεται όλο και πιο προσεγγίσιμη η κορυφή... Καλή μελέτη! Καλή ψυχολογία! Πίστη στον εαυτό σου!
  Είναι επώδυνη διαδικασία, αλλά τελικά εποικοδομητική!  ;)
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος VIOLA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2027 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 11:48:17 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες.Πραγματικά με βοηθάς πολύ γιατί στον προηγούμενο διαγωνισμό δεν το είχα ψαξει καθόλου.Το ξέω ότι θα φανεί πολυ ανόητο αυτό που θα ρωτήσω αλλά τα βιβλία του καθηγητή που μπορούμε να τα βρουμε;

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2028 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 11:52:30 πμ »
από τη σελίδα του παιδαγωγικού ινστιτούτου www.pi-schools.gr . Eκεί θα βρείς βιβλία καθηγητή - μαθητή για γυμνάσιο και λύκειο, καθώς και οδηγίες για τη διδασκαλία φιλολογικών μαθημάτων που θα σου φανούν πολύ χρήσιμες για ειδική διδακτική. Καλή αρχή  :)

Αποσυνδεδεμένος VIOLA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2029 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 12:00:39 μμ »
Παιδία σας ευχαριστώ παρα πολύ.Δεν είχα ίδεα από που να ξεκινησω.Οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με βιβλία και σημειώσεις θα με βοηθούσε πολύ.Να στε καλα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160839
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 925
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 775
Σύνολο: 781

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.