*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 635593 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2030 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 12:07:36 μμ »
Παιδία σας ευχαριστώ παρα πολύ.Δεν είχα ίδεα από που να ξεκινησω.Οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με βιβλία και σημειώσεις θα με βοηθούσε πολύ.Να στε καλα
έχεις αρκετό χρόνο στη διάθεσή σου. Αφιέρωσε στην αρχή ένα διάστημα για να συγκεντρώσεις βιβλία και να φτιάξεις ένα καλό πρόγραμμα σύμφωνα με τις ανάγκες σου και ξεκινάς με το καλό! Καλή τύχη και καλή επιτυχία! Μάζεψε και τα θέματα παλαιότερων διαγωνισμών ώστε να μπεις στο κλίμα των ερωτήσεων ειδικά των πολλαπλής επιλογής! Για τον ΑΣΕΠ θεωρώ σημαντικό τις επαναλήψεις...φρόντισε να αφήσεις αρκετό καιρό για επαναλήψεις. Ειδικά η ΙΣΤΟΡΙΑ θέλει πολλές επαναλήψεις!
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:44:02 »

Αποσυνδεδεμένος VIOLA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2031 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 12:40:57 μμ »
Μάλιστα.Λέω να βρω αρχικά τις γραμματολογίες.Για τα αρχαία έχω ακούσει του Lesky.Τώρα στα νεοελληνικά έχω το βιβλίο του Πολίτη από την σχολή,αλλά από ένα πρόχειρο διάβασμα που είχα κάνει στον προηγούμενο διαγωνισμό έχω κάποιες αμφιβολίες στο κατα πόσο θα με βοηθήσει

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2032 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 02:43:00 μμ »
Μάλιστα.Λέω να βρω αρχικά τις γραμματολογίες.Για τα αρχαία έχω ακούσει του Lesky.Τώρα στα νεοελληνικά έχω το βιβλίο του Πολίτη από την σχολή,αλλά από ένα πρόχειρο διάβασμα που είχα κάνει στον προηγούμενο διαγωνισμό έχω κάποιες αμφιβολίες στο κατα πόσο θα με βοηθήσει
Και εγώ του Λέσκι έχω αλλά δύο φορές που έδωσα δεν κατάφερα να τον διαβάσω...ελπίζω φέτος να το βγάλω...Είναι μεγάλο και μου φαίνεται κουραστικό.Το σχολικό πιστεύω ότι καλύπτει σημαντικό μέρος της ύλης.
Του Πολίτη διάβασα και εγώ και σε συνδυασμό με το σχολικό πιστεύω ότι είναι αρκετό.Το πρόχειρο διάβασμα σαφώς και δε βοηθάει.Το είχα κάνει στον πρώτο διαγωνισμό.Με ένα πιο σοβαρό διάβασμα του Πολίτη και του σχολικού θα είσαι καλυμμένη.
Τα βιβλία καθηγητή περισσότερο θα σε βοηθήσουν στο μάθημα που θα επιλέξεις για ειδική διδακτική.
Επίσης θα ήθελα αν μπορουσατε να μου προτεινατε βιβλια για την εισαγωγη στην αρχαια γραμματολογια,στα νεα ελληνικα και αν υπαρχουν βιβλια που μπορουν αν με βοηθησουν στην ειδικη διδακτικη.ευχαριστω πολυ
Για την ειδική διδακτική εγώ έχω ένα δίτομο των εκδόσεων πελεκάνος για τον ασεπ εκπαιδευτικών.Έχει πρότυπα σχέδια μαθήματος και θέματα ψυχοπαιδαγωγικά.Με βοήθησε πολύ και στους δύο διαγωνισμούς.

Όσο για το φροντιστήριο έχω αναφέρει και παλαιότερα ότι δε θεωρώ πως βοηθάει.Περισσότερο θα το έλεγα ως χάσιμο χρόνου και χρήματος.Κανένας καθηγητής σε κανένα φροντιστήριο δε μπορεί να κάνει καλύτερη δουλειά από τον προσωπικό αγώνα και το προσωπικό διάβασμα....
Καλή δύναμη!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2033 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 05:38:03 μμ »
  Χωρίς να ξέρω τη δουλειά που κάνουν στα φροντιστήρια, είμαι εντελώς κατά της οποιασδήποτε έξωθεν βοήθειας σε όποιο επίπεδο κι αν βρισκόμαστε ως μαθητές, ως φοιτητές και τώρα ως εκπαιδευτικοί - ξέρω ακούγεται αντιφατικό, αφού κι εγώ φροντιστηριακά κατά κύριο λόγο προσφέρω- αρκεί να ανολογιστεί ο καθένας από εμάς πόσο καλύτερα προετοιμασμένοι θα ήμαστε αν διαθέταμε χρόνο και χρήμα - αντί στα διάφορα φροντιστήρια- στην αγορά των κατάλληλων βοηθημάτων και φυσικά στη μελέτη!
  Αυτό που φαντάζομαι ότι προσφέρουν τα φροντιστήρια στους υποψήφιους του διαγωνισμού είναι μια γρήγορη οργάνωση. Αν έχεις χρόνο όμως κάνεις τη δική σου οργάνωση στα δικά σου μέτρα! Προσωπικά ανέκαθεν θεωρούσα αδύνατο κάποιος να μπορέσει να με "οργανώσει" οπότε αυτό το δύσκολο έργο το ανέλαβα μόνη μου. Πιο πολύ βοηθάει ένας ψυχολόγος παρά το φροντιστήριο! Αυτό που χρειαζόμαστε είναι στήριξη!  :)
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:44:02 »

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2034 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 10:02:49 μμ »
 
 Πιο πολύ βοηθάει ένας ψυχολόγος παρά το φροντιστήριο! Αυτό που χρειαζόμαστε είναι στήριξη!  :)
Συμφωνώ!!!!!!!!! :D :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος elena86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2035 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 06:01:08 μμ »
καλησπέρα...επειδή τελείωσα το Μάη και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τον ΑΣΕΠ μήπως θα μπορούσατε να με κατατοπίσετε σχετικά με τη βιβλιογραφία....ψάχνω αρκετό καιρό στο φότουμ αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη αφού οι δημοσιεύσεις είναι πάρα πολλές στο θέμα ''συμβουλές για τον επόμενο ασεπ''...μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε ενδεκτικά με ποια βιβλία να ξεκινήσω για αρχή..?τα χω λιγάκι χαμένα...ειναι πάρα πολλά αυτά που πρέπει να διαβάσουμε με πάρα πολύ μεγάλη βιβλιογραφία και έχω μπερδευτεί....αν μπορούσατε να βοηθήσετε θα ήμουν ευγνώμων...σας ευχαριστώ πολύ...

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2036 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 06:23:12 μμ »
Παιδιά καλησπέρα. Είμαι κι εγώ νέα στον κλάδο, μόλις το Δεκέμβρη απέκτησα επισήμως το πτυχίο μου. Έδωσα ΑΣΕΠ, για την εμπειρία φυσικά, και για να δω τι είναι αυτές οι εξετάσεις που τόσο με τρόμαζαν..και συνεχίζουν σε κάποιο βαθμό να με τρομάζουν ακόμα!! :)  Έχω 'όμως κάποιες απορίες σχετικά με τον υπολογισμό των μορίων (αν και δεν ανήκω στους επιτυχόντες!). Ποιά είναι η βάση που πρέπει να "πιάσουμε" ώστε να είμαστε στους επιτυχόντες-διοριστέους και τί γίνεται με τα μόρια στους επόμενους διαγωνισμούς; Διαβάζοντας τα μηνύματα σε αυτό το topic κάπου είδα για κάποιους που έπιασαν βάση αλλά θα ξαναδώσουν και εκεί το "έχασα" το θέμα...
Υ.Γ.:Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα..αλλά επίσημη ενημέρωση δεν μπόρεσα να βρω πουθενά για τις "χαζές" απορίες μου.  :-[
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2037 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 06:37:32 μμ »
καλως ορισες καταρχας. καθολου "χαζες" δεν χαρακτηριζονται οι αποριες σου. νεα εισαι και ειναι απολυτα φυσικο.
κοιτα, η βαση ειναι το 55 για να ειναι κανεις στους επιτυχοντες. δηλ.50 στην Α' θεματικη τουλαχιστον και 50 στη Β', αλλα ο Μ.Ο. πρεπει να ειναι 55 !!. Τωρα, οσες μοναδες (μορια) εισαι πανω απο το 55 τοσα ειναι και τα μορια που αποκτας. π.χ. στον επομενο ασεπ 2010, γραφεις Μ.Ο. 72 που σημαινει οτι απο το 72 αφαιρεις 55 μας κανει....(ποσο βρε παιδια και στην αφαιρεση δυσκολευομαι?) νομιζω,17. αρα 17 ειναι τα μορια που εχεις.απο κει και περα βλεπεις αν σου φτανουν για αναπληρωση ή ωρομισθια. αυτα παιζουν απο περιοχη σε περιοχη. αν δεν γινει κατι ή αν και να γινει (να μπεις καπου ωρομισθια ή αναπληρωτρια) θα πρεπει να ξαναδωσεις γιατι στον επομενο θα εχεις τα μισα μορια του προηγουμενου + ο,τι γραψεις + ολα τα μορια απο ωρομισθια ή αναπληρωση.
πιστευω να σε βοηθησα. (αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος δεινος σε αυτα συναδελφος)
καλη τυχη σου ευχομαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2009, 06:42:06 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος μπεμπα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2038 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 09:56:29 μμ »
vica μου δωσες κουραγιο με αυτα που εγραψες γιατι δεν εχω τα χρηματα και την διαθεση να δωσω τα λεφτα μου στο φροντιστηριο.Με δικο μου διαβασμα επιασα 51.Εγω εδωσα περσι 500 ευρω για βιβλια αλλα δεν εμεινα ικανοποιημενη γιατι δεν βρηκα καλο υλικο για το γνωστικο των αρχαιων και τησ ιστοριας κυριως.Σε παρακαλω αν θελεις στειλε μου σε προσωπικο μηνυμα το βιβλιοπωλειο που πηγες ή τα βιβλια που διαβασες στο γνωστικο.Τα βιβλια του καθηγητη που τα βρηκες αφου δεν κυκλοφορουν στο εμποριο.

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2039 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 11:57:05 μμ »
Markos ευχαριστώ πάρα πολύ!! Πολύτιμες οι διευκρινίσεις σου!! Καλή τύχη σε όλους που προσπαθούμε.. πραγματικά τη χρειαζόμαστε!!!  ;)
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2040 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 05:03:09 μμ »
καλησπέρα...επειδή τελείωσα το Μάη και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τον ΑΣΕΠ μήπως θα μπορούσατε να με κατατοπίσετε σχετικά με τη βιβλιογραφία....ψάχνω αρκετό καιρό στο φότουμ αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη αφού οι δημοσιεύσεις είναι πάρα πολλές στο θέμα ''συμβουλές για τον επόμενο ασεπ''...μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε ενδεκτικά με ποια βιβλία να ξεκινήσω για αρχή..?τα χω λιγάκι χαμένα...ειναι πάρα πολλά αυτά που πρέπει να διαβάσουμε με πάρα πολύ μεγάλη βιβλιογραφία και έχω μπερδευτεί....αν μπορούσατε να βοηθήσετε θα ήμουν ευγνώμων...σας ευχαριστώ πολύ...
Καλως ήρθες και καλή δύναμη.
Υπάρχουν ξεχωριστά θέματα για κάθε μάθημα με προτεινόμενη βιβλιογραφία
Νέα: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=6404.0 \
Αρχαία: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=6405.0
ειδικη διδακτικη: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=6408.0
ιστορία: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=6406.0
παιδαγωγικα: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=6407.0
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος elena86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2041 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 08:57:38 μμ »
καλησπέρα...επειδή τελείωσα το Μάη και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τον ΑΣΕΠ μήπως θα μπορούσατε να με κατατοπίσετε σχετικά με τη βιβλιογραφία....ψάχνω αρκετό καιρό στο φότουμ αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη αφού οι δημοσιεύσεις είναι πάρα πολλές στο θέμα ''συμβουλές για τον επόμενο ασεπ''...μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε ενδεκτικά με ποια βιβλία να ξεκινήσω για αρχή..?τα χω λιγάκι χαμένα...ειναι πάρα πολλά αυτά που πρέπει να διαβάσουμε με πάρα πολύ μεγάλη βιβλιογραφία και έχω μπερδευτεί....αν μπορούσατε να βοηθήσετε θα ήμουν ευγνώμων...σας ευχαριστώ πολύ...
Καλως ήρθες και καλή δύναμη.
Υπάρχουν ξεχωριστά θέματα για κάθε μάθημα με προτεινόμενη βιβλιογραφία
Νέα: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=6404.0 \
Αρχαία: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=6405.0
ειδικη διδακτικη: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=6408.0
ιστορία: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=6406.0
παιδαγωγικα: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=6407.0

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απαντησή σου...πραγματικά με βοήθησες γιατί τα είχα χαμένα....είμαι πόσες μέρες και προσπαθώ να βγάλω άκρη...δεν τα πάω και καλά με την τεχνολογία και δυσκολεύομαι πολύ....ευχαριστώ πάρα πολύ....!!!!!!!!!!!!! :) :) :) :-* :-* :-*

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2042 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 09:56:57 πμ »
καλημερα....ευχομαι καλη αρχη στους καινουργιους και καινουργιες του forum....καλο κουραγιο.....υπομονη... ;)

προσωπικα με βοηθησαν παρα πολυ ολες οι συμβουλες που πηρα μεσα απο το forum...και ειλικρινα το εκτιμω και ευχαριστω ιδιαιτερα ολα τα παιδια.... :)

αν και δεν εχω ιδιαιτερη πειρα (πρωτη φορα εδωσα...) ειμαι προθυμη να βοηθησω αν και οσο μπορω... ;D

μια ερωτηση τωρα...

επειδη θα ανεβω Αθηνα για βιβλια...θελω να ρωτησω κατι....στον προηγουμενο ασεπ διαβασα γραμματολογια Κακριδη...αλλα ενω στην αρχη μου αρεσε κ την διαβαζα ευκολα....μετα καπου στραβωσε 

σκεφτομουν μηπως παρω του Γεωργοπαπαδακου...ειναι καλυτερη? π γενικως τι γνωμη εχετε? να την παρω η οχι?

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2043 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 10:11:18 πμ »
καλημερα....ευχομαι καλη αρχη στους καινουργιους και καινουργιες του forum....καλο κουραγιο.....υπομονη... ;)

προσωπικα με βοηθησαν παρα πολυ ολες οι συμβουλες που πηρα μεσα απο το forum...και ειλικρινα το εκτιμω και ευχαριστω ιδιαιτερα ολα τα παιδια.... :)

αν και δεν εχω ιδιαιτερη πειρα (πρωτη φορα εδωσα...) ειμαι προθυμη να βοηθησω αν και οσο μπορω... ;D

μια ερωτηση τωρα...

επειδη θα ανεβω Αθηνα για βιβλια...θελω να ρωτησω κατι....στον προηγουμενο ασεπ διαβασα γραμματολογια Κακριδη...αλλα ενω στην αρχη μου αρεσε κ την διαβαζα ευκολα....μετα καπου στραβωσε 

σκεφτομουν μηπως παρω του Γεωργοπαπαδακου...ειναι καλυτερη? π γενικως τι γνωμη εχετε? να την παρω η οχι?


Προσωπικά δε μου αρέσει. Τη θεωρώ πολύ συνοπτική και στον ΑΣΕΠ του 2007 που έδωσα για πρώτη φορά δε με βοήθησε. Αυτό που θεωρώ ωφελιμότερο είναι να διαβάσεις τα σχολικά βιβλία και μετά όποια (-ες) γραμματολογίες μπορείς. Να κρατάς όμως σημειώσεις και να μάθεις αυτές, όχι να προσπαθείς να μάθεις απέξω το κάθε βιβλίο. Για τον ΑΣΕΠ του 2009 είχα διαβάσει και το ΛΕΣΚΥ μία φορά (και τον Κακριδή), από τον οποίο όμως κράτησα περίπου 20 σελίδες σημειώσεις και μετά διάβαζα αυτές. Τελικά έπιασα 9/10. Έχασα την τελευταία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160552
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 847
Σύνολο: 855

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.567 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.