*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 635555 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nafsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2156 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 10:35:27 μμ »
γεια σας! θα μπορούσε κάποιος να μου πει τον ακριβή τίτλο της γραμματολογίας του γεωργοπαπαδάκου?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:15:16 »

Αποσυνδεδεμένος ageliki87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...κι αν σου κάτσει ;;;
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2157 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 10:58:15 μμ »
Καλησπέρα παιδιά! Σας ευχαριστώ πολύ... σας εύχομαι ό,τι καλύτερο!

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2158 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 09:35:37 πμ »
γεια σας! θα μπορούσε κάποιος να μου πει τον ακριβή τίτλο της γραμματολογίας του γεωργοπαπαδάκου?
Α. ΓΕΩΡΓΟΠΑΠΑΔΑΚΟΥ,
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΟΛΟΓΙΑ.
από τις αρχές ως το τέλος του 6ου μ.Χ. αιώνα.
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Αποσυνδεδεμένος EviDi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2159 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 06:09:09 μμ »
γειασας!θέλω να ξεκινήσω διάβασμα στην ιστορία.Με τί θα μου προτείνατε να ξεκινήσω?Με τα σχολικα βιβλία?και ποια ακριβώς χρειάζονται?ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:15:16 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2160 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 06:33:24 μμ »
καλη δυναμη πρωτα απ'ολα και καλη επιτυχια.
ολα τα σχολικα παλια και νεα γυμνασιου-λυκειου, αλλα δυστυχως δεν αρκουν. επομενως για αρχαια ιστορια wilcken, για βυζαντινη Καραγιαννοπουλο και για νεοτερη (εκει λιγο μας ταλαιπωρει γιατι δεν υπαρχει ενα βιβλιο με την υλη που εχουμε, εκτος απο του Σβολοπουλου, αλλα δεν την εχει ολη...) επομενως διαβαζεις ολα τα σχολικα και της θεωρητικης κατ/νσης β΄και γ'λυκειου.
ελπιζω να βοηθησα.
καλη επιτυχια και παλι.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος nafsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2161 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 12:21:03 πμ »
γεια σας! θα μπορούσε κάποιος να μου πει τον ακριβή τίτλο της γραμματολογίας του γεωργοπαπαδάκου?
Α. ΓΕΩΡΓΟΠΑΠΑΔΑΚΟΥ,
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΟΛΟΓΙΑ.
από τις αρχές ως το τέλος του 6ου μ.Χ. αιώνα.
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.


σ' ευχαριστώ πολύ sharon  :)

Αποσυνδεδεμένος ageliki87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...κι αν σου κάτσει ;;;
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2162 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 10:52:18 πμ »
Καλημέρα παιδιά.... τι κάνετε; Σκέφτομαι τελικά να ξεκινήσω το διάβασμα από τα Παιδαγωγικά. Ωστόσο, έχω μπερδευτεί λιγάκι. Είδα στη Συγκεντρωτική Βιβλιογραφία τα ¨προτεινόμενα βιβλία¨ και πήγα στη βιβλιοθηκη για να τα δω, όπου και διαπίστωσα ότι το βιβλίο Στρατηγικές διδασκαλίας του Η.Ματσαγγούρα έχει τόμο Α' και Β' όπως και η Η σχολική τάξη (τόμος Α' και Β΄). Τελικά ποιο χρειάζεται να διαβάσουμε (τόμο α, τομο β ή και τους δύο);Ακόμη, είδα το βιβλίο του Καψάλη, Παιδαγωγική ψυχολογία και μου φάνηκε ενδιαφέρον. Χρήσιμο είναι; Έχετε να προτείνετε κάτι για αρχή; Είναι η πρώτη μου επαφή με το αντικείμενο, πέρα απ΄αυτά που κάναμε στο παν/μιο, τα οποία έχουν μια κάποια απόσταση-απ ότι βλέπω.... :) Και κάτι τελευταίο.... μήπως σας είναι εύκολο να μου πείτε από την πείρα σας τί θέλουνε; δλδ θεωρίες, εκπροσωπους.... τί ακριβως, ώστε να δώσουμε έμφαση;

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2163 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 11:17:36 πμ »
Καλημέρα παιδιά.... τι κάνετε; Σκέφτομαι τελικά να ξεκινήσω το διάβασμα από τα Παιδαγωγικά. Ωστόσο, έχω μπερδευτεί λιγάκι. Είδα στη Συγκεντρωτική Βιβλιογραφία τα ¨προτεινόμενα βιβλία¨ και πήγα στη βιβλιοθηκη για να τα δω, όπου και διαπίστωσα ότι το βιβλίο Στρατηγικές διδασκαλίας του Η.Ματσαγγούρα έχει τόμο Α' και Β' όπως και η Η σχολική τάξη (τόμος Α' και Β΄). Τελικά ποιο χρειάζεται να διαβάσουμε (τόμο α, τομο β ή και τους δύο);Ακόμη, είδα το βιβλίο του Καψάλη, Παιδαγωγική ψυχολογία και μου φάνηκε ενδιαφέρον. Χρήσιμο είναι; Έχετε να προτείνετε κάτι για αρχή; Είναι η πρώτη μου επαφή με το αντικείμενο, πέρα απ΄αυτά που κάναμε στο παν/μιο, τα οποία έχουν μια κάποια απόσταση-απ ότι βλέπω.... :) Και κάτι τελευταίο.... μήπως σας είναι εύκολο να μου πείτε από την πείρα σας τί θέλουνε; δλδ θεωρίες, εκπροσωπους.... τί ακριβως, ώστε να δώσουμε έμφαση;

καλημερα!για το ματσαγγουρα δεν ξερω να σου απαντησω εφοσον δεν το εχω διαβασει. το βιβλιο του καψαλη το ειχαμε στο πανεπιστημιο. προσωπικα θα το διαβαζα ετσι λιγο στην αρχη για μια πρωτη γευση. αυτο που εχω ξαναπροτεινει πολλες φορες (στο τελος θα νομιζουν οτι βγαζω ποσοστα) ειναι του κασσωτακη-φλουρη "μαθηση και διδασκαλια". το συγκεκριμενο βιβλιο μ'αρεσει γιατι τα εχει οργανωμενα. δλδ ο πρωτος τομος εχει θεωριες μαθησης κ ο β'τομος εχει για τη διδασκαλια γενικοτερα. εγω επειδη δεν ειχα προλαβει δε διαβασα καν το β'τομο.
σε παλιοτερους ασεπ απ'ο,τι γνωριζω ζητουσαν θεωριες μαθησης. στους 3 ομως τελευταιους δε ζητανε τοσο πολυ. περισσοτερο ρωτανε ερωτησεις του στυλ "τι θα εκανες αν ο μαθητης εκανε το ταδε πραγμα" κτλ. οι απαντησεις αυτες συνηθως βγαινουν εμπειρικα. δλδ αν εχεις στο μυαλο σου οτι ποτε δε φταιει ο μαθητης τη βρισκεις  ;)
επειδη ομως στους τελευταιους ασεπ εβαλαν ελαχιστες θεωριες μαθησης αυτο δε σημαινει οτι δε θα βαλουν φετος. οποτε εσυ πρεπει να τις εχεις διαβασει. το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ανατρεξεις στα παλαιοτερα θεματα παιδαγωγικων κ να λυνεις τεστς που εχει στην αλφαβητα για να εξοικειωθεις με το στυλ ερωτησεων

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2164 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 11:29:18 πμ »
συμφωνω απολυτα με maryvas.  επισης, ειχα διαβασει και το βιβλιο απο τις εκδοσεις gutenberg,"τα ερωτηματα του συγχρονου εκπαιδευτικου" (παρα πολυ καλο).πηρα 90 στα παιδαγωγικα (αλλα ηταν και το μοναδικο μαθημα που πηγα καλα !!! χαχαχα)
τελος, κανε πολλες ερωτησεις πολλαπλων επιλογων,αλλα προσεξε γιατι δεν δινουν παντα τη σωστη απαντηση.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bubuka

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2165 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 01:53:10 μμ »
εγω παιδαγωγικα πηρα 88-επισης το μονο μαθημα που πηγα καλα-μονο με τις ερωτησεις πολλαπλης εκλογης
η επανασταση ξεκιναει απο μεσα μας

Αποσυνδεδεμένος ageliki87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...κι αν σου κάτσει ;;;
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2166 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 02:30:11 μμ »
καλημερα!για το ματσαγγουρα δεν ξερω να σου απαντησω εφοσον δεν το εχω διαβασει. το βιβλιο του καψαλη το ειχαμε στο πανεπιστημιο. προσωπικα θα το διαβαζα ετσι λιγο στην αρχη για μια πρωτη γευση. αυτο που εχω ξαναπροτεινει πολλες φορες (στο τελος θα νομιζουν οτι βγαζω ποσοστα) ειναι του κασσωτακη-φλουρη "μαθηση και διδασκαλια". το συγκεκριμενο βιβλιο μ'αρεσει γιατι τα εχει οργανωμενα. δλδ ο πρωτος τομος εχει θεωριες μαθησης κ ο β'τομος εχει για τη διδασκαλια γενικοτερα. εγω επειδη δεν ειχα προλαβει δε διαβασα καν το β'τομο.
σε παλιοτερους ασεπ απ'ο,τι γνωριζω ζητουσαν θεωριες μαθησης. στους 3 ομως τελευταιους δε ζητανε τοσο πολυ. περισσοτερο ρωτανε ερωτησεις του στυλ "τι θα εκανες αν ο μαθητης εκανε το ταδε πραγμα" κτλ. οι απαντησεις αυτες συνηθως βγαινουν εμπειρικα. δλδ αν εχεις στο μυαλο σου οτι ποτε δε φταιει ο μαθητης τη βρισκεις  ;)
επειδη ομως στους τελευταιους ασεπ εβαλαν ελαχιστες θεωριες μαθησης αυτο δε σημαινει οτι δε θα βαλουν φετος. οποτε εσυ πρεπει να τις εχεις διαβασει. το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ανατρεξεις στα παλαιοτερα θεματα παιδαγωγικων κ να λυνεις τεστς που εχει στην αλφαβητα για να εξοικειωθεις με το στυλ ερωτησεων
[/quote]

Xμ.... το βιβλίο αυτό καλύπτει δλδ... ή να το δούμε σε συνδυασμό με κάτι άλλο,ώστε να είμαστε οκ; Γιατί πολύ προτείνουν του Ματσαγγούρα (Η σχολική τάξη και Στρατηγικές διδασκαλίας) και η αλήθεια είναι ότι και μόνο που το ξεφύλλισα στη βιβλιοθήκη αναρωτήθηκα πώς θα το διαβάσω!Αλλά αν χρειάζεται... Πάντως θα με βοηθούσες πραγματικά αν μου έλεγες πως το βιβλίο αυτό (Κασσωτάκη-Φλουρή) είναι επαρκές έστω σε συνδυασμό με ερωτησεις πολ/λης επιλογής και ¨τα ερωτήματα του συγχρονου εκπαιδευτικου" που προτείνει ο Μαρκος! Ευχαριστώ πολυ!!!!

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2167 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 04:00:58 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!! Ψάχνοντας στο ίντερνετ, βρήκα σε κάποια ιστοσελίδα (όμως δεν θυμάμαι ποιά  :( ) ένα πολύ ωραίο φύλλο του excel που έχει όλα τα ρήματα των αρχαίων με τις σημασίες τους, όπου πατάς το ρήμα που θέλεις και κάνεις αναζήτηση και σου βγάζει τους αρχικούς του χρόνους σε πινακάκι, ενώ ταυτόχρονα έχει και αλφαβητική λίστα των ρημάτων για να επιλέξεις από εκεί. Εμένα με βοήθησε πολύ στο διάβασμα, και από όσο μπόρεσα να δω δεν έχει λάθη. Σκέφτηκα ότι μπορεί να φανεί και σε άλλους χρήσιμο αλλά δεν μπορώ να το επισυνάψω εδώ λόγω μεγέθους. Όποιος θέλει ας μου στείλει μήνυμα να του το στείλω με mail.

Υ.Γ.: Δεν ήξερα σε ποιό topic έπρεπε να το βάλω γι' αυτό το πόσταρα εδώ, μιας και μιλάμε για διάβασμα :)
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2168 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 05:48:48 μμ »
καλημερα!για το ματσαγγουρα δεν ξερω να σου απαντησω εφοσον δεν το εχω διαβασει. το βιβλιο του καψαλη το ειχαμε στο πανεπιστημιο. προσωπικα θα το διαβαζα ετσι λιγο στην αρχη για μια πρωτη γευση. αυτο που εχω ξαναπροτεινει πολλες φορες (στο τελος θα νομιζουν οτι βγαζω ποσοστα) ειναι του κασσωτακη-φλουρη "μαθηση και διδασκαλια". το συγκεκριμενο βιβλιο μ'αρεσει γιατι τα εχει οργανωμενα. δλδ ο πρωτος τομος εχει θεωριες μαθησης κ ο β'τομος εχει για τη διδασκαλια γενικοτερα. εγω επειδη δεν ειχα προλαβει δε διαβασα καν το β'τομο.
σε παλιοτερους ασεπ απ'ο,τι γνωριζω ζητουσαν θεωριες μαθησης. στους 3 ομως τελευταιους δε ζητανε τοσο πολυ. περισσοτερο ρωτανε ερωτησεις του στυλ "τι θα εκανες αν ο μαθητης εκανε το ταδε πραγμα" κτλ. οι απαντησεις αυτες συνηθως βγαινουν εμπειρικα. δλδ αν εχεις στο μυαλο σου οτι ποτε δε φταιει ο μαθητης τη βρισκεις  ;)
επειδη ομως στους τελευταιους ασεπ εβαλαν ελαχιστες θεωριες μαθησης αυτο δε σημαινει οτι δε θα βαλουν φετος. οποτε εσυ πρεπει να τις εχεις διαβασει. το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ανατρεξεις στα παλαιοτερα θεματα παιδαγωγικων κ να λυνεις τεστς που εχει στην αλφαβητα για να εξοικειωθεις με το στυλ ερωτησεων

Xμ.... το βιβλίο αυτό καλύπτει δλδ... ή να το δούμε σε συνδυασμό με κάτι άλλο,ώστε να είμαστε οκ; Γιατί πολύ προτείνουν του Ματσαγγούρα (Η σχολική τάξη και Στρατηγικές διδασκαλίας) και η αλήθεια είναι ότι και μόνο που το ξεφύλλισα στη βιβλιοθήκη αναρωτήθηκα πώς θα το διαβάσω!Αλλά αν χρειάζεται... Πάντως θα με βοηθούσες πραγματικά αν μου έλεγες πως το βιβλίο αυτό (Κασσωτάκη-Φλουρή) είναι επαρκές έστω σε συνδυασμό με ερωτησεις πολ/λης επιλογής και ¨τα ερωτήματα του συγχρονου εκπαιδευτικου" που προτείνει ο Μαρκος! Ευχαριστώ πολυ!!!!
[/quote]

κοιτα o α τομος αυτου του βιβλιου εχει αποκλειστικα θεωριες μαθησης. μπορω να σου πω οτι καλυπτει τις θεωριες αυτες σε πααρα πολυ μεγαλο βαθμο εκτος αν βαλουν καμια πολυ ψαγμενη. γενικα σε αυτο το διαγωνισμο δυσκολα θα βρεις βιβλιο που να καλυπτει 100%. απλα δε μπορω να σου πω οτι δε με βοηθησε κ πολυ στις εξετασεις γιατι πολυ απλα ειχαν ελαχιστες ερωτησεις για θεωρια. αν ομως ρωτησουν κατι για πιαζετ ή σκιννερ κτλ πιστευω οτι θα εισαι απολυτα καλυμμενη. για τα υπολοιπα θα πρεπει να διαβασεις καποιο αλλο βιβλιο. οπως σου ειπα εγω δε διαβασα κ εγραψα 80 κ κατι ψιλα. κ εχασα κ μια ερωτηση απο βλακεια.
κ παλι ομως το συστημα διαβασματος καθως κ τα βιβλια που θα χρησιμοποιησεις θα τα διαλεξεις εσυ. μπορει να παιρνεις συμβουλες αλλα μην αφηνεσαι σ'αυτες.
πχ ειχε ερθει ενας φιλος μου για να μου δωσει ενα βιβλιο παιδαγωγικων που το θεωρουσε πολυ καλο. εμενα δε μου αρεσε πώς ηταν γραμμενο, οχι επειδη δεν ηταν καλο αλλα επειδη δε βολευε εμενα. γι'αυτο ακου καποιες προτασεις, πηγαινε στο βιβλιοπωλειο κ δες τα κ διαλεξε εσυ ποιο κανει για εσενα

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2169 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 02:02:15 πμ »
Καλησπερα σε ολους!Ετοιμαζομαι κι γω για τον επομενο Ασεπ και αυτη τη φορα λεω να διαβασω πιο συστηματικα μιας και την προηγουμενη μολις ειχα αποφοιτησει και εδωσα για την εμπειρια.Θα ηθελα καποιες διευκρυνησεις.Αν και εχω τελειωσει κλασσικο λεω να ξεκινησω με νεα ελληνικα γαιτι ειναι ενα αντικειμενο πιο αγνωστο σε μενα οποτε θα μου τραβηξει το ενδιαφερον.Σχετικα με την νεοελληνικη γλωσσα πιστευω οτι βοηθαει περισσοτερο η διδακτικη εμπειρια και εδω και 6 χρονια που ασχολουμε με ιδιαιτερα εχω περασει τουλαχιστον μια φορα την υλη ολων των ταξεων.Πιστευετε οτι χρειαζεται κατι περισσοτερο απτα σχολικα βιβλια?
Σχετικα με τη λογοτεχνια αν αφωσιοθω μονο στα σχολικα θα πρεπει να διαβασω απτο γυμνασιο το νεο βιβλιο γαμματολογιας που ειναι κοινο και για τις τρεις ταξεις,"ιστορια της νεοεεληνικης λογοτεχνιας" νομιζω λεγεται και τις εισαγωγες των βιβλιων του λυκειου?Οταν λεμε εισαγωγες εννουμε και τα εισαγωγικα σημειωματα ολων των κειμενων ή μονο αυτων που ειναιι στην υλη?Αναλυσεις απαιτειται  να διαβασω εφοσον δεν θα επιλεξω διδακτικη νεων? 

Ευχαριστω,καλη επιτυχια σε ολους τους συναδελφους!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160545
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 584
Σύνολο: 587

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.