*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 635527 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος εβελινα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2254 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 03:27:29 μμ »
maryvas συγχαρητηρια!!!πραγματικα εισαι το προτυπο μου!!! αληθεια ποσο εγραψες???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:48:08 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2255 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 03:46:26 μμ »
maryvas συγχαρητηρια!!!πραγματικα εισαι το προτυπο μου!!! αληθεια ποσο εγραψες???

να σαι καλα! πιστεψε ομως υπαρχουν αλλοι ανθρωποι που αξιζουν πολυ περισσοτερο να ειναι το προτυπο σου ειτε ειναι διοριστεοι ειτε οχι.
θα πω κατι κ δεν θελω να σας απογοητευσω. υπαρχουν ανθρωποι που προσπαθησαν εξισου κ περισσοτερο απο μενα, ανθρωποι ικανοτατοι που ομως δυστυχως δεν ειναι διοριστεοι. κ οχι επειδη δεν το αξιζαν αλλα επειδη η τυχη παιζει σημαντικο ρολο σε ενα τετοιο διαγωνισμο με τοσο μεγαλο ανταγωνισμο. κ οταν λεω τυχη δεν εννοω να βαζεις τα πολλαπλης στην τυχη αλλα σε τι διορθωτη θα πεσεις.(στην ειδικη διδακτικη κ στα αρχαια)
εγραψα 83 ειδικη κ ετσι διοριστηκα. ναι μεν ημουν ευχαριστημενη με το γραπτο μου αλλα θα μπορουσα πολυ ανετα να ειχα πεσει σε διορθωτες πιο αυστηρους ή λιγοτερο ευσυνειδητους κ να μην καταφερνα να ειμαι διοριστεα.
το συνολο των γραπτων μου ηταν 72,54 κ με την προσαυξηση πτυχιου πηγα στο 73,89

Αποσυνδεδεμένος Alkioni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2256 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 09:01:47 μμ »
maryvas συγχαρητηρια!!!πραγματικα εισαι το προτυπο μου!!! αληθεια ποσο εγραψες???

να σαι καλα! πιστεψε ομως υπαρχουν αλλοι ανθρωποι που αξιζουν πολυ περισσοτερο να ειναι το προτυπο σου ειτε ειναι διοριστεοι ειτε οχι.
θα πω κατι κ δεν θελω να σας απογοητευσω. υπαρχουν ανθρωποι που προσπαθησαν εξισου κ περισσοτερο απο μενα, ανθρωποι ικανοτατοι που ομως δυστυχως δεν ειναι διοριστεοι. κ οχι επειδη δεν το αξιζαν αλλα επειδη η τυχη παιζει σημαντικο ρολο σε ενα τετοιο διαγωνισμο με τοσο μεγαλο ανταγωνισμο. κ οταν λεω τυχη δεν εννοω να βαζεις τα πολλαπλης στην τυχη αλλα σε τι διορθωτη θα πεσεις.(στην ειδικη διδακτικη κ στα αρχαια)
εγραψα 83 ειδικη κ ετσι διοριστηκα. ναι μεν ημουν ευχαριστημενη με το γραπτο μου αλλα θα μπορουσα πολυ ανετα να ειχα πεσει σε διορθωτες πιο αυστηρους ή λιγοτερο ευσυνειδητους κ να μην καταφερνα να ειμαι διοριστεα.
το συνολο των γραπτων μου ηταν 72,54 κ με την προσαυξηση πτυχιου πηγα στο 73,89

Maryvas,  κι από μένα συγχαρητήρια για το διορισμό σου!!! Αλλά και μπράβο γι' αυτά που γράφεις στο παραπάνω μήνυμά σου, γιατί εσύ, ως διοριστέα και μάλιστα με την πρώτη, αν θυμάμαι καλά από άλλα μηνύματά σου, θα μπορούσες να το βλέπεις εντελώς διαφορετικά το θέμα.
Δυστυχώς, ισχύει ότι υπάρχουν πολλοί ασυνείδητοι διορθωτές, από τους οποίους μόνο η θεά τύχη μπορεί να μας γλιτώσει, αφού κανείς δεν τους ελέγχει
και σε κανέναν δε δίνουν λόγο.

Αποσυνδεδεμένος VIOLA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2257 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 12:52:18 πμ »
maryvas,να υποθεσω πως ελιωσες για 1 χρονο και βαλε,ετσι...?Δωσε και σε μας καμια συμβουλη....Μεθοδικοτητα,διαβασμα κ τυχη,αρκουν? (κ εγω η αφελης που πιστευα πως ο χαμηλος βαθμος απλα σε αποκλειει απο τα ιδιωτικα...δεν ειχα υπολογισει μαλλον τον ανταγωνισμο!)

εδινα για πρωτη φορα κ οπως καταλαβαινεις επικρατουσε μια συγχυση. ξεκινησα φροντιστηριο απο το μαρτιο χωρις ομως να διαβαζω. τελος ιουνιου, οταν τελειωσα τα ιδιαιτερα αρχισα σιγα σιγα να μαζευω υλικο.ξεκινησα διαβασμα απο ιουλιο. αποφασισα οτι δεν θα δουλευω κ οτι θα θεωρησω το διαβασμα ως δουλεια. ελεγα λοιπον οτι καθημερινα πρεπει να εχω βγαλει την ταδε υλη. ειχα αποφασισει οτι για τους επομενους 6 μηνες θα αφοσιωθω στο στοχο μου. "εκαιγα" λοιπον μια μερα τη βδομαδα, συνηθως κυριακη. ετσι εβγαινα το σαββατο κ ολη την κυριακη γυρνουσα. βεβαια ειδικα το καλοκαιρι δεν τηρουσα το προγραμμα μου πιστα. απο τις 10 αυγουστου ως αρχες σεπτεμβρη δε διαβασα σχεδον τιποτα. μεχρι κ 20 αυγουστου χαζολογουσα κ μετα πηγα τις διακοπες μου. απο μεσα σεπτεμβριου ξαναρχισα διαβασμα. εκει ομως που τα εδωσα πραγματικα ολα κ το διαβασμα χτυπησε κοκκινο ειναι οταν στις 20 νοεμβρη μαθαμε (κ οχι επισημα)  οτι θα διναμε 20 δεκεμβρη ενω ολοι ξεραμε οτι θα διναμε περιπου τελος γεναρη.
επι 3 βδομαδες δεν πηγα πουθενα (εκτος απο τις 30 που πηγα κ εδωδα το τεστ δεξιοτητων).
μεσα σε αυτες τις 3 βδομαδες καλυψα υλη που ειχα σκοπο να τη βγαλω σε 2 μηνες. διαβαζα ισως κ 14 ωρες καθαρα. μετα αναβληθηκε ο διαγωνισμος κ χαλαρωσα. ξαναρχισα διαβασμα γυρω στις 10 ιανουαριου αλλα δεν εκανα κ πολλα καθως αισθανομουν κουρασμενη.
οποτε αν αθροισεις τους μηνες διαβασματος βγαινουν γυρω στους 5-6.
οποτε θεωρω οτι ο διαγωνισμος θελει υπομονη, επιμονη, θυσιες, μεθοδικοτητα, τυχη αλλα κ ψυχραιμια την ωρα του διαγωνισμου.
την ψυχραιμια δεν την ειχα αλλα ευτυχως δε μου στοιχισε.
συγγνωμη για το μακροσκελες μου μηνυμα αλλα θελω να δικαιολογω ο,τι λεω...
οσο για αυτο που λες για τον χαμηλο βαθμο, δε σε αποκλειει απο πουθενα απλα πρεπει να προσπαθησεις ισως λιγο περισσοτερο σε σχεση με αλλους που εχουν καλυτερο βαθμο.
κ να σου πω οτι λογω του γεγονοτος οτι δεν ημουν κ η καλυτερη φοιτητρια δε νομιζω οτι υπηρχε κανεις που να πιστευε οτι θα περνουσα.
πιστεψε λοιπον στον εαυτο σου κ ξεχνα το παρελθον. κοιτα μπροστα... ;)

Σε ποιο φροντιστηριο πηγες?σε βοηθησε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:48:08 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2258 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 01:20:00 πμ »
δεν πηγα σε μεγαλο φροντιστηριο καθως μενω στην επαρχια. αλλα ερχοταν κ μας εκανε καθηγητης απο μεγαλο φροντιστηριο σαββατοκυριακα (οχι σταθερο προγραμμα). με βοηθησε απο την αποψη οτι μου τακτοποιησε την υλη κ με εκανε να πιστεψω στον εαυτο μου. οχι ομως οτι μου προσφερε τρελλα πραγματα. τις σημειωσεις απο το φροντιστηριο τις περισσοτερες δεν τις διαβασα. επιασα τον καθηγητη να κανει λαθη πολλες φορες κ στην ειδικη διδακτικη εγραψα τελειως διαφορετικο σχεδιο απο αυτα που μας ειχε πει. βεβαια κοπελες που πηγαιναν στο φροντιστηριο κ εγραψαν σχεδιο σε στυλ που μας ειχε πει ο καθηγητης πηραν 70-75.
με βοηθησε ομως παρα πολυ στην ιστορια που ειχαμε εναν Καταπληκτικο καθηγητη κ πανω απ'ολα Καταπληκτικο Ανθρωπο. απλα φανταστικος. εγραψα 65 κ ημουν ασχετη απο ιστορια αφου ειχα να ασχοληθω απο το λυκειο. στη σχολη μου ειχα μονο ενα μαθημα ιστοριας κ αυτο επιλογης.
γενικα η προσωπικη δουλεια ειναι που κανει τη διαφορα κ οχι το φροντιστηριο. κατα τη γνωμη μου το φροντιστηριο βοηθαει ανθρωπους σαν κ μενα που δεν τρελαινονται για διαβασμα κ οσο να ναι αν πας σε φροντιστηριο σε βαζει σε καποια σειρα

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2259 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 01:21:08 πμ »
maryvas συγχαρητηρια!!!πραγματικα εισαι το προτυπο μου!!! αληθεια ποσο εγραψες???

να σαι καλα! πιστεψε ομως υπαρχουν αλλοι ανθρωποι που αξιζουν πολυ περισσοτερο να ειναι το προτυπο σου ειτε ειναι διοριστεοι ειτε οχι.
θα πω κατι κ δεν θελω να σας απογοητευσω. υπαρχουν ανθρωποι που προσπαθησαν εξισου κ περισσοτερο απο μενα, ανθρωποι ικανοτατοι που ομως δυστυχως δεν ειναι διοριστεοι. κ οχι επειδη δεν το αξιζαν αλλα επειδη η τυχη παιζει σημαντικο ρολο σε ενα τετοιο διαγωνισμο με τοσο μεγαλο ανταγωνισμο. κ οταν λεω τυχη δεν εννοω να βαζεις τα πολλαπλης στην τυχη αλλα σε τι διορθωτη θα πεσεις.(στην ειδικη διδακτικη κ στα αρχαια)
εγραψα 83 ειδικη κ ετσι διοριστηκα. ναι μεν ημουν ευχαριστημενη με το γραπτο μου αλλα θα μπορουσα πολυ ανετα να ειχα πεσει σε διορθωτες πιο αυστηρους ή λιγοτερο ευσυνειδητους κ να μην καταφερνα να ειμαι διοριστεα.
το συνολο των γραπτων μου ηταν 72,54 κ με την προσαυξηση πτυχιου πηγα στο 73,89

Maryvas,  κι από μένα συγχαρητήρια για το διορισμό σου!!! Αλλά και μπράβο γι' αυτά που γράφεις στο παραπάνω μήνυμά σου, γιατί εσύ, ως διοριστέα και μάλιστα με την πρώτη, αν θυμάμαι καλά από άλλα μηνύματά σου, θα μπορούσες να το βλέπεις εντελώς διαφορετικά το θέμα.
Δυστυχώς, ισχύει ότι υπάρχουν πολλοί ασυνείδητοι διορθωτές, από τους οποίους μόνο η θεά τύχη μπορεί να μας γλιτώσει, αφού κανείς δεν τους ελέγχει
και σε κανέναν δε δίνουν λόγο.

να σαι καλα! σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2260 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 01:01:20 μμ »
θα καταθεσω και γω την εμπειρια μου.διαβασα απο τον ιουλιο ως τον διαγωνισμο. το καλοκαιρι διαβαζα ολη την ημερα με διαλειμματα βεβαια και βραδινη εξοδο ανελλιπως.τον σεπτεμβρη αρχισαν τα ιδιαιτερα και διαβαζα το πρωι εως τις 2 και απο τις 10 το βραδυ μεχρι 12-1.αυτο που εκαν ηταν να εχω ενα προγραμμα και δεν το παραβιαζα.οταν εδωσα και μετα δεν πιστευα οτι θα περνουσα.ωστοσο περασα με τη δευτερη φουρνια και φετος ειμαι αναπληρωτρια και ειμαι παρα πολυ χαρουμενη!!! δεν πηγα φροντιστηριο και κατα τη γνωμη μου αξιζει μονο για τα παιδαγωγικα.ελπιζω να ρθουν και τα δικα σας! και να μην απελπιζεστε και να βαλετε στο μυαλο σας οτι εσεις ειστε οι καλυτεροι και θα τους "φατε" όλους!!!!!  
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2009, 01:03:23 μμ από xarakara »

Αποσυνδεδεμένος Dros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2261 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 11:55:13 μμ »
xarakara,συγχαρητηρια. τι εχεις να προτεινεις για την ιστορια;

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2262 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 11:24:33 πμ »
M'ενδιαφερει κι εμενα αυτη η απαντηση που εμεινα εξω για ενα βαθμο λογω της ιστοριας και συγκεκριμενα λογω της αρνητικης βαθμολογιας σ'αυτην (αν ειχα επιλεξει "δεν ξερω" θα ημουν στους διοριστεους).Γι'αυτο ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ,ΑΝ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!(εκτος απο ελαχιστα!).Παντως,αν και σιγουρα η ιστορια δεν ειναι το δυνατο μου χαρτι,πιστευω οτι ειναι το πιο δυσκολο μαθημα.Πρωτον,γιατι τουλαχιστον στο φιλολογικο καναμε μια κι αυτη απο επιλογη.Δευτερον,εκτος απο την ιστορια κατευθυνσης δε διδασκεται σε φροντιστηρια και ιδιαιτερα.Τριτον,γιατι στο σχολειο στην ουσια δε διδασκεται ποτε η νεοτερη ιστορια οπως και οποτε πρεπει(ολο ελληνικη επανασταση,απο κει και περα το χαος!)Τεταρτο,κυριολεκτικα αυτα που ζητανε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!Κι οταν λεω δεν υπαρχουν εννοω καταρχας οτι ειναι ακραια (πρεπει να 'χεις μνημη ελεφαντας ακομα κι αν τα 'χεις δει καπου,για να τα θυμασαι)και οτι δεν υπαρχουν στα σχολικα,χρειαζονται εξειδικευμενα βιβλια για να τα εντοπισεις.Τελος,η υλη ειναι αχανης.Εννοειτε π ως δεν ειναι διατεθειμενοι να κανουν υποχωρησεις για να μας διευκολυνουν αφου αυτοι αυτοι θελουν να διορισουν το 1/25 μεχρι στιγμης(μπορει και να μειωθουν οι διοριστεοι ετσι οπως το πανε)Κι ολα αυτα για να κανουν στο τελος οι ξενογλωσσοι την ιστορια στα σχολεια,επειδη δεν εχουν ωρες!!!!Οσοι λοιπον ειμαστε μαζοχιστες (και ζωη να'χουμε ειμαστε πολλοι) και θελουμε παλι ν'αξιολογηθουμε (αφου με σειρα 650 δεν πας ουτε ωρομισθιος) θα πρεπει να ξεκινησουμε εγκαιρως,οργανωμενοι,αισιοδοξοι   και ν'απολαυσουμε το ταξιδι,που λεει κι ο Καβαφης.
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2263 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 11:29:18 πμ »
[Συγγνωμη,για τα τυπογραφικα-ορθογραφικα!Τελευταια εχω καπως εξοικειωθει με την τεχνολογια]
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2264 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 11:30:01 πμ »
διαβασα σβολοπουλο για νεοτερη ιστορια, βιλκεν αρχαια, και οστρογκορσκυ για βυζαντινη

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2265 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 12:17:27 μμ »
Αληθεια,ποσο εγραψες ιστορια?Καλυφθηκες απ'οσα μελετησες?
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος ιουλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2266 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 12:56:09 μμ »
ποτε περιπου θα ειναι ο επομενος ασεπ?τον οκτωβριο?

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2267 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 01:18:28 μμ »
Αληθεια,ποσο εγραψες ιστορια?Καλυφθηκες απ'οσα μελετησες?
δεν εγραψα καλα ιστορια=50 γιατι δεν προλαβα να περασω τις απαντησεις στο απαντητιο φυλλαδιο.ωστοσο, τα βιβλια που διαβασα με καλυψαν.συμπληρωματικα κοιταζα και την ΙΕΕ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160542
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 617
Σύνολο: 643

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.