*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 636381 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1050 στις: Απρίλιος 10, 2008, 01:11:09 μμ »
Θα ήθελα απλώς να επισημάνω το εξής:

Μήπως το να εστιάζει κανείς σε βιβλία και ποιητές-πεζογράφους, που ίσως τελικά αποδειχτεί μετά το πέρας της ανακοίνωσης της ύλης ότι δεν είναι εντός, δεν είναι και ό,τι πιο σωστό; Εννοώ, πως είμαστε τόσο σίγουροι ότι και πάλι θα εξεταστούμε σε θουκιδίδη, Ηθικά Νικομάχεια, Αντιγόνη, Καβάφη, Σεφέρη κ.ο.κ.;

Δηλ. έχει κάποιος ολοκληρώσει το διάβασμα των γραμματολογιών, των εισαγωγών των σχολικών των παιδαγωγικών και της γενικής διδακτικής -που αυτά είναι σίγουρα εντός υλής- και προχώρησε παρακάτω;

Εν πάσει περιπτώσει, επειδή στον προηγούμενο διαγωνισμό αποφάσισα ως αδαής που ήμουν, να ξεκινήσω από Ιστορία και σαφώς την πάτησα, εξ ου και καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία. Θεωρώ δηλ. ανούσιο το διάβασμα ύλης, που ίσως να μη χρειαστεί τελικά να διαβαστεί.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:39:45 »

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1051 στις: Απρίλιος 10, 2008, 01:23:43 μμ »
εχεις απολυτο δικιο. εγω εκανα γραμματολογια αρχαιων και παιδαγωγικα/διαδακτικη. τωρα διαβαζω νεα παραλληλα με γραμματολογια. συμφωνω οτι μπορει να την πατησουμε και αποφασισα να το ρισκαρω καθω ς απ οτι φαινεται απο τις δηλωσεις βεη κ σια η υλη δεν θα εχει μεγαλες αλλαγες. ισως καμια μειωση να υπαρξει.
απλα ανεφερα αυτα γιατι η κοπελα ρωτησε για μελετες για αρχαια και νεα
επισης θεωρω πιο φρονιμο να ξεκινησει κανεις απο γραμματολογιες και γενικη διδακτικη και παιδαγωγικα και μετα να προχωρησει στα κειμενα.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1052 στις: Απρίλιος 10, 2008, 01:28:32 μμ »
Κάποια πράγματα είναι σταθερά στην ύλη!!Ο Όμηρος ο επιτάφιος και η Αντιγόνη είναι από τα πλέον σταθερά...Τώρα γραμματική και Ιστορία νεοελληνικής ή αρχαίας Γραμματολογίας δεν το συζητώ...είναι κατά τη γνώμη μου από τα πρώτα πράγματτα που πρέπει να διαβάσουμε...Επίσης πιστεύω ότι διδακτική πρέπει να διαβάζουμε προς το τέλος για να μπορούμε να τα συνδέσουμε με το γνωστικό...Η ιστορία όντως είναι πολύ ρευστή
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος dpelf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1053 στις: Απρίλιος 10, 2008, 03:34:38 μμ »
Χαιρετώ όλους σας! παρακολουθώ το forum  πολύ καιρό τώρα και θα ήθελα να ρωτήσω αν  η προυπηρεσία στα σχολεία δεύτερης ευκαιρίας μετράει στον ασεπ. Άκουσα  πως βγήκε η προκηρύξη για τους μόνιμους έχετε ακούσει κάτι για τους αδιόριστους; 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:39:45 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1054 στις: Απρίλιος 10, 2008, 04:07:36 μμ »
χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος νομιζω οτι δεν μετραει στον ασεπ. το λεω ομως με καθε επιφύλαξη.
οσο για τους αδιοριστους φανταζομαι ρωτας για το ποτε ειναι οι αιτησεις αναπληρωτων κ ωρομισθιων(?), αν εννοεις αυτο τοτε ακουγεται για το 1ο δεκαημερο του Μαιου
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος olgaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1055 στις: Απρίλιος 10, 2008, 08:46:33 μμ »
Χαιρετώ όλους σας! παρακολουθώ το forum  πολύ καιρό τώρα και θα ήθελα να ρωτήσω αν  η προυπηρεσία στα σχολεία δεύτερης ευκαιρίας μετράει στον ασεπ. Άκουσα  πως βγήκε η προκηρύξη για τους μόνιμους έχετε ακούσει κάτι για τους αδιόριστους; 

Εγώ πάλι κάπου διάβασα ότι μετράει η προϋπηρεσία από τα σχολεία δεύτερης ευκαιρίας, είναι το μοναδικό μέσω ΙΔΕΚΕ, του οποίου μετράει η προϋπηρεσία.Όσο για προκήρυξη στα σχολεία αυτά για αδιοριστους, δεν ξέρω καθόλου πότε και αν θα βγει προκήρυξη, ελπίζω σύντομα πάντως.

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1056 στις: Απρίλιος 10, 2008, 11:49:10 μμ »
Holton-Mackridge-Φιλιππάκη, νομίζω εκδ. Ελληνικά Γράμματα και του Μπαμπινιώτη (σε 2 τόμους), πάλι από τα Ελληνικά Γράμματα. Είναι ό,τι πιο σύγχρονο κυκλοφορεί και σε αυτές έχουν στηριχθεί τα νέα βιβλία του Γυμνασίου

 Μήπως μπορείς να μου πεις ακριβή τίτλο,για να ψάξω την τιμή στο internet?
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1057 στις: Απρίλιος 11, 2008, 09:36:41 πμ »
Χαιρετώ όλους σας! παρακολουθώ το forum  πολύ καιρό τώρα και θα ήθελα να ρωτήσω αν  η προυπηρεσία στα σχολεία δεύτερης ευκαιρίας μετράει στον ασεπ. Άκουσα  πως βγήκε η προκηρύξη για τους μόνιμους έχετε ακούσει κάτι για τους αδιόριστους; 

Εγώ πάλι κάπου διάβασα ότι μετράει η προϋπηρεσία από τα σχολεία δεύτερης ευκαιρίας, είναι το μοναδικό μέσω ΙΔΕΚΕ, του οποίου μετράει η προϋπηρεσία.Όσο για προκήρυξη στα σχολεία αυτά για αδιοριστους, δεν ξέρω καθόλου πότε και αν θα βγει προκήρυξη, ελπίζω σύντομα πάντως.

Πέρσι πάντως η προκήρυξη γαι όλους, αν δεν απατώμαι, ανεξαιρέτως διορισμένους ή μη, βγήκε "στη ζούλα" τέλη Ιουλίου και η κατάθεση των δικαιολογητικών ήταν ως 14 Αυγούστου... Όλα αυτά νομίζω, γιατί ήμουν ενδιαφερόμενη, αλλά δεν πρόλαβα...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Katerina Kfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1058 στις: Απρίλιος 11, 2008, 10:19:15 πμ »
Ευχαριστώ πολύ την swtia... Νομίζω βασικά ότι ειδικά οι συγγραφείς στα αρχαία είναι δύσκολο να βγουν,εκτός αν αλλάξουν οι ραψωδίες στον Όμηρο.Να προσθέσουν είναι σίγουρα πιθανόν.Θα ήθελα όμως να ρωτήσω για τον Αριστοτέλη,ποιό βιβλίο εννοείς;Από τις εκδ.Ζήτρος που έχει εισαγωγή Λυπουρλή ή εκδ.University Press;Τα έχω δει κ τα δυο σε βιβλιογραφία.Και για τον Όμηρο, το 'Αναζήτηση και νόστος του Οδυσσέα' του Μαρωνίτη σας φαίνεται ότι μπορεί να διαβαστεί για το ασεπ;Το έχω στη βιβλιοθήκη μου αλλά μου φαίνεται δύσκολο.Και γω με γραμματολογία αρχαίων ασχολούμαι,με του Κακριδή είναι πολύ καλή, μόνο που δεν έχει τις υποθέσεις των τραγωδιών.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1059 στις: Απρίλιος 11, 2008, 10:55:40 πμ »
τις υποθεσεις θα τις βρεις στο γεωργοπαππαδακο και αν εχεις τον λεσκυ. για τον αριστοτελη εννοω των εκδοσεων ζητρος. το αλλο δεν το ξερω. απ οτι ξερω οι περισσοτερες μελετες του λυπουρλη εχουν επανεκδοθει στις εκδοσεις ζητρος. οσο για τον μαρωνιτη, εμενα μπορω να πω μου αρεσε αρκετα.ειναι πιο δυσκολο απο το σχολικο επιπεδο αλλα ισως χρειαζεται. γι αυτο σου ειπα δωσε εμφαση στα βιβλια καθηγητη. του ομηρου ειναι καταπληκτικο. μεχρι και το ''αχ ελλαδα σ αγαπω'' του παπαζογλου εχει ως ακουστικο υλικο.
περα απο την πλακα εχει αποσπασματα απο πολυ εγκυρες μελετες.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1060 στις: Απρίλιος 11, 2008, 11:20:58 πμ »
Ευχαριστώ πολύ την swtia... Νομίζω βασικά ότι ειδικά οι συγγραφείς στα αρχαία είναι δύσκολο να βγουν,εκτός αν αλλάξουν οι ραψωδίες στον Όμηρο.Να προσθέσουν είναι σίγουρα πιθανόν.Θα ήθελα όμως να ρωτήσω για τον Αριστοτέλη,ποιό βιβλίο εννοείς;Από τις εκδ.Ζήτρος που έχει εισαγωγή Λυπουρλή ή εκδ.University Press;Τα έχω δει κ τα δυο σε βιβλιογραφία.Και για τον Όμηρο, το 'Αναζήτηση και νόστος του Οδυσσέα' του Μαρωνίτη σας φαίνεται ότι μπορεί να διαβαστεί για το ασεπ;Το έχω στη βιβλιοθήκη μου αλλά μου φαίνεται δύσκολο.Και γω με γραμματολογία αρχαίων ασχολούμαι,με του Κακριδή είναι πολύ καλή, μόνο που δεν έχει τις υποθέσεις των τραγωδιών.
εγώ πάρόλη τη δυσκολία τα έμαθα απέξω στον προηγούμενο ασεπ. Και, τελικά, καλά έκανα

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1061 στις: Απρίλιος 11, 2008, 11:48:06 πμ »
Holton-Mackridge-Φιλιππάκη, νομίζω εκδ. Ελληνικά Γράμματα και του Μπαμπινιώτη (σε 2 τόμους), πάλι από τα Ελληνικά Γράμματα. Είναι ό,τι πιο σύγχρονο κυκλοφορεί και σε αυτές έχουν στηριχθεί τα νέα βιβλία του Γυμνασίου

 Μήπως μπορείς να μου πεις ακριβή τίτλο,για να ψάξω την τιμή στο internet?


Οι τίτλοι που ψάχνεις είναι Βασική γραμματική της σύγχρονης ελληνικής γλώσσας από τον Πατάκη και Γραμματική της νέας ελληνικής  εκδ. ελληνικά γράμματα.

Αποσυνδεδεμένος cynthia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1062 στις: Απρίλιος 11, 2008, 11:55:51 πμ »
Holton-Mackridge-Φιλιππάκη, νομίζω εκδ. Ελληνικά Γράμματα και του Μπαμπινιώτη (σε 2 τόμους), πάλι από τα Ελληνικά Γράμματα. Είναι ό,τι πιο σύγχρονο κυκλοφορεί και σε αυτές έχουν στηριχθεί τα νέα βιβλία του Γυμνασίου

 Μήπως μπορείς να μου πεις ακριβή τίτλο,για να ψάξω την τιμή στο internet?

1) Holton, D. - Mackridge, P., Φιλιππάκη, Ε.: Γραμματική της Ελληνικής Γλώσσας, 1999 (εκδ. Πατάκη), τιμή 25Ε.
2) Κλαίρης, Χ.- Μπαμπινιώτης, Γ.: Δομολειτουργική-Επικοινωνιακή Γραμματική της Νεοελληνικής Γλώσσας - Τόμος Ι: Το όνομα, Τόμος ΙΙ: Το ρήμα, εκδ. Ελληνικά Γράμματα, περίπου 25Ε ο τόμος.

Πάντως, ρίξε και μια ματιά στο βιβλίο Καθηγητή των νέων βιβλίων Γλώσσας Α, Β, Γ Γυμνασίου. Παραθέτουν αρκετά από αυτές τις γραμματικές, ανάλογα με την ύλη κάθε τάξης και υπάρχουν δωρεάν στο ΠΙ.
Καλό διάβασμα!

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1063 στις: Απρίλιος 11, 2008, 12:01:01 μμ »
 Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την άμεση ανταπόκριση!!!!!!! :)
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160888
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 974
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 871
Σύνολο: 899

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.