*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 635526 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1400 στις: Ιούνιος 13, 2008, 10:41:33 πμ »
Εφ'όσον σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα ο δικός μας διαγωνισμός προβλέπεται για αρχές Δεκέμβρη, με το σκεπτικό ότι προηγούνται του δικού μας 2 επίσης γραπτοί διαγωνισμοί, μικρές έστω καθυστερήσεις  να υπάρξουν στους δυο προηγηθέντες και ο δικός μας θα μετατεθεί για Γενάρη, οπότε και πιστεύω πως τελικά θα διεξαχθεί.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:33:33 »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1401 στις: Ιούνιος 13, 2008, 10:49:24 πμ »
Και να συμφωνήσω επίσης με το συνάδελφο Στράτο ότι όσο περισσότερος χρόνος δοθεί, τόσο καλύτερα για όσους καταβάλλουν σοβαρή προσπάθεια και ευελπιστούν για κάτι καλό!
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1402 στις: Ιούνιος 13, 2008, 10:53:34 πμ »
Σίγουρα όσο περισσότερο χρόνο έχουμε, τόσο καλύτερα τα πράγματα για εμάς. Τώρα σχετικά με το τι θα σκεφτούν όσοι βγάζουν τα θέματα, δε νομίζω να βάζουν κάτω τέτοιες παραμέτρους όταν αποφασίζουν για τα θέματα, δηλαδή το πόσο χρόνο είχαμε να διαβάσουμε.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1403 στις: Ιούνιος 13, 2008, 12:26:27 μμ »
όσο περισσότερο χρόνο έχουμε τόσο το καλύτερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Είναι σημαντικό ειδικά για τις επαναλήψεις μας!

Ο καθένας ορίζει τώρα τί μπορεί και προλαβαίνει να βγάλει μέχρι Δεκέμβρη οπότε ας μείνει και ένας μήνας να ξανακοιτάξουμε τί κάναμε!!!!!!!!!!!!
Εγώ εύχομαι να γίνει Γενάρη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τα θέματα δεν επηρεάζονται από χρονικά περιθώρια! Η ψυχολογία τους μετράει..................................αυτό και μόνο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:33:33 »

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1404 στις: Ιούνιος 13, 2008, 02:34:14 μμ »
μακαρι παιδια να γινει το δεκεμβρη....οσο παρατεινεται τοσο χειροτερα ειναι...
τους αφησαμε πολυ χρονο θα λενε για διαβασμα δεδομενου οτι αυτη τη φορα εχουμε την υλη νωρις και θα μας ξεζουμισουν...
το δεκεμβρη και ο,τι θελει ο θεος!!!!
Δε νομίζω να τους επηρεάζει το γεγονός ότι μας έδωσαν νωρίτερα την ύλη.Εξάλλου είναι φανερό ότι αρκετοί διαβάζουν πολύ πριν βγεί η ύλη στηριζόμενοι στα σταθερά μαθήματα.Το διαγωνισμό θα τον κάνουν όταν τους βολεύει...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1405 στις: Ιούνιος 13, 2008, 07:53:36 μμ »
ας ελπισουμε μονο να τα εχει εκει....εγω θα ανεβω αυριο απογευμα...σε περιπτωση που καποιος ανεβει νωριτερα, ας ρωτησει...Ακαδημιας 86 μου εχουν πει... ;)

Επειδή έτυχε και είμαι Αθήνα, πήγε κάποιος να ρωτήσει για τα βιβλία του καθηγητή; Αν είναι ενημερώστε για να πάω να τα πάρω μέχρι την Τρίτη που θα φύγω.
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1406 στις: Ιούνιος 14, 2008, 05:23:56 μμ »
Καλησπερα....πηγα χτες στο βιβλιοπωλειο στην Ακαδημιας....λοιπον, εχει βιβλια του καθηγητη αλλα υπαρχει το εξης....μας ειπε ο ιδιοκτητης οτι δεν ειναι καινουργια αλλα τα εχει τουλαχιστον 2-3 χρονια οποτε δεν ξερω κατα ποσο ειναι τα σωστα..δλδ αυτα που εχει και το ΠΙ. επιπλεον, αυτος δεν ειχε να μας τα δειξει ολοκληρα,ωστε να τα ελεγξουμε ,αλλα μονο το εξωφυλλο τους μεσα σε ζελατινες.....και την τιμη...(οχι τον αριθμο των σελ), η οποια δεν μου φανηκε καλη στα περισσοτερα, δλδ κ για εκτυπωση να πηγαιναμε τις σελιδες απο το ΠΙ πανω κατω νομιζω τοσα θα εβγαιναν.....
το θεμα ομως το βασικοτερο ειναι οτι μια και εχει μονο τα εξωφυλλα δεν μπορουμε να ξερουμε αν ειναι οντως τα βιβλια που θελουμε....αφου τα τυπωνει μονο κατοπιν παραγγελιας..δεν ξερω, εχει κανεις καμια ιδεα οσον αφορα το πως μπορουμε να το διασταυρωσουμε αυτο?απο τους συγγραφεις?
επιπλεον, ειχε και καποια επονομαζομενα βιβλια καθηγητη τα οποια ομως ηταν καποιου καθηγητη Πετροπουλου, ο οποιος απο οτι μας ειπε ο ιδιοκτητης...ειναι λεει καθηγητης στον Μπονια....και τα εχει φερει ο ιδιος στο φωτοτυπειο....
συγκεκριμενα εμεις πηραμε ενα βιβλιο αυτου του Πετροπουλου για την Αντιγονη....μια κ δεν υπαρχει αλλο....ο λογος που το ρισκαραμε ειναι οτι ηταν φτηνο...δλδ 7 ευρω και οι δυο μαζι....οποτε θα δω τι ειναι...αν αξιζει.....κτλ  ξερω γω....εγω παντως παιδια λεω πως ειναι καλυτερο να γραψω τα βιβλια σε memory stick κ να τα παω για εκτυπωση καπου....Τι λετε????????????????????????????
επισης επισκεφτηκαμε και το Σαββαλα και καταθεσαμε ενα αξιοσεβαστο ποσο και παλι....και τα πηραμε λιγο...ειδικα με την ιστορια.....Συγνωμη....γιατι ειμαι υποχρεωμενη να αγορασω και τους 3 τομους Οστρογκορσκυ αν θελω μονο τον Γ'΄?????????????????και να δωσω και 73 ευρω????????????ελεος.....
ξερει κανεις αν πουλανε καπου χωριστα τους τομους?????????????
παιδια δεν ξερω αν βοηθησα με τα βιβλια καθηγητη...αν θελει καποιος να ρωτησει κατι............................ ;)

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2008, 05:32:47 μμ από eleni09 ΠΕ 02 »

Αποσυνδεδεμένος Katerina Kfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1407 στις: Ιούνιος 14, 2008, 10:21:25 μμ »
Η ιστοσελίδα του Π.Ι. δεν έχει τα βιβλία των Ν. ελληνικών του Λυκείου οπότε μόνο από το φωτοτυπείο αυτό μπορεί κανείς να τα βρει ή από κάποιον γνωστό του καθηγητή σε σχολείο.Εγώ είχα πάρει τα βιβλία αυτά  στον προηγούμενο ασεπ .Αυτά που σου έδειξε ο κύριος είναι τα σωστά βιβλία,βλέπεις ποιό συγγραφέα θέλεις και επιλέγεις το ανάλογο εξώφυλλο.Τα κείμενα του Λυκείου είναι χωρισμένα κατά συγγραφείς.Όσο για το βιβλίο καθηγητή της Αντιγόνης, δεν είναι του καθηγητή που διδάσκει στο Μπόνια αλλά του πατέρα του και το είχε αφήσει εκεί μήπως κάποιος θέλει να το κοιτάξει επειδή δεν υπάρχει καινούριο.Και τα βιβλία Οstrogorsky δεν τα πουλάνε ξεχωριστά δυστυχώς...Είχα ρωτήσει κ στο Σαββάλα και στον Καρδαμίτσα.Αυτά...ελπίζω να βοήθησα

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1408 στις: Ιούνιος 15, 2008, 05:29:21 μμ »
Σε ευχαριστω electra για τις πληροφοριες...εννοειται βοηθησες...μια ακομη ερωτηση μονο...πιστευεις τα βιβλια καθηγητη στα Ν.Ε, μια και τα εχεις διαβασει,  ειναι χρησιμα?αξιζει δλδ?  :-\

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1409 στις: Ιούνιος 16, 2008, 04:24:02 μμ »
παιδιά, πιστεύω ότι αξίζει να γίνει ψάξιμο πχ στη λογοτεχνια, μόνο όταν θέλουμε να δώσουμε διδακτική νέων !
αλλιώς δεν βγάζεις άκρη. εγώ που απεχθάνομαι τη διδακτική αρχαίων δεν χαραμίζω χρόνο για τίποτα αλλο πέρα από τα σχολικά και κάτι ψιλά! και περισυ ετσι έκανα και νομίζω έπραξα καλά

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1410 στις: Ιούνιος 16, 2008, 10:33:58 μμ »
Επειδή κάποιος συνάδελφος είχε ρωτήσει για το βιβλίο του Γεωργούλη σχετικά με τον Πλάτωνα θα ήθελα να πω, ότι κατά την άποψή μου, ενώ προκείται για ένα αξιολογότατο εγχειρίδιο, δεν κάνει για το συγκεκριμένο διαγωνισμό. Υπάρχει βέβαια στο βιβλίο αυτό όλη η μετάφρασηη της Πολιτείας (όχι όμως το αρχαΊο κείμενο).

Επίσης, η αναφορά στην αλληγορία του σπηλαίου είναι ελαχίστη, καθώς επιμένει στη γενική θεώρηση και ερμηνεία του Πλατωνικού διαλόγου. Νομίζω τελικά ότι και με το βιβλίο του καθηγητή συν το σχολικό είμαστε καλυμμένοι να απαντήσουμε στο γνωστικό, σε ενδεχόμενη πραγματολογική.

Νομίζω επίσης ότι στη δεδομένη περίσταση θα βοηθούσε περισσότερο ένα καλό σχολικό βοήθημα, όπου θα εστιάσει κανείς μόνο σε ό,τι αφορά σε αυτό που έχουμε στην ύλη μας. Εκτός, αν θέλει να έχει κανείς μια ολοκληρωμένη εικόνα αλλά και πάλι πιστεύω ότι θα χάσει πολύτιμο χρόνο. Εάν δεν έχει διαβάσει κάποιος όλη την αλληγορία και μόνο μέσω των κεφαλαίων που υπάρχουν στο σχολικό βιβλίο κατατοπίζεται πλήρως καθώς η ουσία περιλαμβάνεται στα συγκεκριμένα κεφ.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος anniegr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1411 στις: Ιούνιος 16, 2008, 10:36:00 μμ »
γιαυτο του Μεμου μαριον τι γνωμη εχεις? ειναι πιο χρησιμο?


Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1412 στις: Ιούνιος 16, 2008, 10:42:28 μμ »
γιαυτο του Μεμου μαριον τι γνωμη εχεις? ειναι πιο χρησιμο?



Δυστυχώς, δεν το έχω υπόψη μου.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1413 στις: Ιούνιος 17, 2008, 04:24:49 μμ »
η γνωμη μου μου ειναι οτι γινεται πολυ μπαχαλο με τα πολλα θεματα. τοσο καιρο ενα ειχαμε και μια χαρα τα βγαζαμε περα. ας υπαρχει ενα για καθε ενοτητα και οκ. ποσο ποια θα συζητησουμε για την βιβλιογραφια του αριστοτελη κτλ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160541
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 584
Σύνολο: 604

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.