*

Αποστολέας Θέμα: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!  (Αναγνώστηκε 34751 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 10:13:49 πμ »
Της ΜΑΡΙΑΣ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΗ
Περισσότερες ώρες από κάθε άλλο μαθητή στις χώρες του ΟΟΣΑ θα κάνουν μάθημα τα ελληνόπουλα από τον Σεπτέμβριο, αφού το πρόγραμμα διδασκαλίας αυξάνεται κατά 40%, στα 800 ολοήμερα σχολεία που θα λειτουργήσουν σε πρώτη φάση πιλοτικά.
Πρόκειται για τις υποχρεωτικές ώρες διδασκαλίας των μαθητών της α' και της β' τάξης του δημοτικού, δηλαδή παιδιών 6 έως 8 ετών, που θα κάνουν μάθημα 7 ώρες την ημέρα.
Οπως επισημαίνει ο καθηγητής και ερευνητής Στρ. Στρατηγάκης, «μέχρι τώρα τα παιδιά αυτής της ηλικίας έκαναν μάθημα 5 ώρες κάθε μέρα και τα περισσότερα δυσκολεύονταν ακόμη και να κάθονται τόσες ώρες στο θρανίο. Το πρόγραμμα αλλάζει τώρα και στις υπόλοιπες τάξεις του δημοτικού, έτσι ώστε να γίνει το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας 35 ώρες την εβδομάδα σε όλες τις τάξεις του δημοτικού σχολείου.
Μετά τις 7 ώρες διδασκαλίας και το τέλος του υποχρεωτικού ωραρίου, τα παιδιά που επιθυμούν να συνεχίσουν το ολοήμερο πρόγραμμα τρώνε το φαγητό που έφεραν από το σπίτι τους, φυσικά πάνω στο ίδιο θρανίο, αφού στα περισσότερα σχολεία δεν υπάρχουν τραπεζαρίες και τραπεζοκόμοι για να συνεχίσουν αμέσως μετά, με 2 ώρες προγράμματος που μπορεί να περιέχει οποιοδήποτε αντικείμενο διδασκαλίας ή προετοιμασία της επόμενης ημέρας.
Ετσι, επιστρέφει μετά τις 4.30 στο σπίτι το παιδί, κατάκοπο και τσακισμένο μετά το εξαντλητικό του πρόγραμμα, χωρίς διάθεση ή περιθώριο εξωσχολικής δραστηριότητας, ενώ είναι αμφίβολο αν το δίωρο επαρκεί για την προετοιμασία των μαθημάτων της επόμενης ημέρας».
Το υπουργείο Παιδείας όμως στοχεύει να «αφήνει ο μαθητής την τσάντα στο σχολείο» και οι ώρες στο σπίτι να είναι παιχνιδιού και ξενοιασιάς. Αυτό είναι το στοίχημα της Α. Διαμαντοπούλου, το οποίο όμως οι εκπαιδευτικοί θεωρούν ανέφικτο, υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες των σχολείων στην Ελλάδα.
Σύμφωνα, πάντως, με στοιχεία του ΟΟΣΑ, τα παιδιά ηλικίας από 7 έως 8 ετών στην Ελλάδα θα έχουν 1.274 ώρες το χρόνο υποχρεωτικής διδασκαλίας, από 828 που είχαν μέχρι τώρα. Στην Αυστραλία κάνουν μάθημα 954 ώρες και ακολουθεί η Ολλανδία με 940. Στη Φιλανδία, της οποίας το εκπαιδευτικό σύστημα και οι επιλογές είναι πρότυπο και για την Ελλάδα, οι υποχρεωτικές ώρες διδασκαλίας στη συγκεκριμένη ηλικία δεν ξεπερνούν τις 608 το χρόνο.
Ο μέσος όρος του ΟΟΣΑ είναι 769 ώρες το χρόνο, ενώ στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ενωσης είναι λίγο περισσότερες και φθάνουν τις 781 το χρόνο. Δηλαδή τα ελληνόπουλα θα κάνουν 33,54% περισσότερες ώρες μάθημα από τα παιδιά στην Αυστραλία και 60% περισσότερες ώρες από τον μέσον όρο των χωρών της Ευρωπαϊκής Ενωσης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:49:02 »

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 10:19:13 πμ »
Μπράβο συνάδελφοι που απαντάτε με τόση αξιοπρέπεια σε μια μερίδα εκπαιδευτικών που έχει αυτή τη χολεριασμένη συντεχνιακή νοοτροπία και θεωρεί την πρωτοβάθμια σπίτι της, οικόπεδο της, τσιφλίκι της.

Αλλά είπαμε, ένα καλό δημοτικό σχολείο είναι αυτό που διορίζει δασκάλους. Αν αλλάξει η αναλογία και διοριστούν και ειδικότητες, παύει να είναι καλό δημοτικό σχολείο. Αρχίζει να κουράζει, να γίνεται αντιπαιδαγωγικό.

Δείτε με τι θράσος, ο Proteas λέει ότι το παλιό ολοήμερο ήταν πιο χαλαρό σε ρυθμούς και απαιτήσεις, -παιδική χαρά με άλλα λόγια-. Γι’αυτό Proteas πληρώνουν οι γονείς τους φόρους τους; Για να κάνουν babysitting εικοσάχρονοι διορισμένοι δάσκαλοι;  ΝΤΡΟΠΗ.

Πάντως Protea πρέπει να έχεις κληρονομικό χάρισμα. Προέβλεψες την αποτυχία των 800 ολοημέρων από της 4 Σεπτεμβρίου -πριν καν ξεκινήσουν δηλαδή-!!! Και τώρα δικαιώνεσαι... Δάσκαλος - μελλοντολόγος!!! ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΤΡΟΠΗ.

Αποσυνδεδεμένος bellaspir

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 10:53:37 πμ »
ΑΠΟΡΙΑ: Υπάρχει κάποιος εκπ/κος που πραγματικά πιστεύει ότι ενα μικρό παιδί αντέχει καθημερινά 7 ώρες διδασκαλίας;;;;; Προσωπικά το θεωρώ αντιπαιδαγωγικό κι απάνθρωπο!!! Θα μ'ενδιεφερε όμως ν'ακουσω κι αλλες απόψεις...


7 ώρες διδασκαλίας σε τέσσερις τοίχους, όχι, δεν αντέχει. Αν όμως μιλάμε για 7 ώρες όμως σε ένα σχολείο με τις κατάλληλες υποδομές, εστιατόριο-καφετέρια για να φάει (και μάλιστα το φαγητό που του προσφέρει το σχολείο, και όχι αυτό που κουβαλάει από το σπίτι του), γήπεδα (κλειστά και ανοιχτά) για το μάθημα της φυσικής αγωγής, αίθουσες με τον απαραίτητο αριθμό υπολογιστών για το μάθημα της πληροφορικής, και υποδομές για το μάθημα των ξένων γλωσσών (και δε μιλάω μόνο για ένα κασσετοφωνάκι που χρησιμοποιούν εκ περιτροπής οι ξενόγλωσσοι), ναι, τότε αντέχει. Μόνο που αυτές οι υποδομές δεν υπάρχουν σε κανένα ελληνικό δημόσιο σχολείο. Υπάρχουν μόνο σε σχολεία της Ευρώπης (και της Αμερικής). Δυστυχώς, στην Ελλάδα το μόνο που κάνουν αυτή τη στιγμή είναι να ξεπατικώνουν ΜΟΝΟ τα προγράμματα και τα ωράρια διδασκαλίας. Τα υπόλοιπα, τα βασικά δηλαδή, τα θεωρούν μάλλον λεπτομέρειες.
Protea καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες και συμφωνώ μαζί σου. Όσο σκέφτομαι ότι στα ολοήμερα που δούλεψα πέρυσι (όπου τα παιδιά φορούσαν μπουφάν μέσα στις τάξεις γιατί από τη 1 και μετά η θέρμανση έκλεινε, και όταν έβρεχε ο γυμναστής δεν είχε άλλη λύση πέρα από το να τα ξαναχώνει σε μια αίθουσα ή να βρίσκει κάτι να παίξουν σε έναν από τους διαδρόμους του σχολείου), τα παιδιά θα έχουν επιπλέον ώρες διδασκαλίας με πιάνει η ψυχή μου.
Α, παρεμπιπτόντως, δεν είμαι δασκάλα. Είμαι αγγλικού!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2010, 11:11:47 πμ από bellaspir »

Αποσυνδεδεμένος pe70-va

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 10:57:24 πμ »
Δεν καταλαβαίνω γιατί το παίρνετε προσωπικά οι ειδικότητες. Ναι, πρέπει να δουλέψετε κι εσείς και σαφώς είστε απαραίτητοι στα Δημοτικά Σχολεία, αλλά εδώ μιλάμε για ένα σαθρό και ανούσιο εκπαιδευτικό σύστημα που δεν εμπνέει εμπιστοσύνη. Πολλά τα παραδείγματα στο παρελθόν νομίζω, όπου το ίδιο το υπουργείο αυτοαναιρείται και παίρνει πίσω ρυθμίσεις του σε χρόνο ντε τε! Έχουμε και ένα θέμα με την ποσότητα μου φαίνεται. Πολλές διδακτικές ώρες δε σημαίνει περισσότερη και καλύτερη μόρφωση, το αντίθετο νομίζω. Ας γινόταν να 'βολευτούμε' όλοι μαζί δάσκαλοι και ειδικότητες σε ένα καλύτερο μαθησιακό περιβάλλον και με ένα εκπαιδευτικό σύστημα που θα είχε πραγματικά ως πρώτο στόχο τον μαθητή και όχι τους διορισμούς. Δεν είναι λύση που συμφέρει τους μαθητές η διεύρυνση του ωραρίου, ίσως πρέπει να γίνει κάτι άλλο. Συνάδελφοι ας ενωθούμε επιτέλους!
Τη στρουμφίσαμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:49:02 »

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 10:59:39 πμ »
Εστιατοριο - καφετερια -bar-tv-Nova ,τι λετε ρε παιδια ειναι απανθρωπο να σχολανε στις 2 τα παιδακια.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:02:00 πμ »
Της ΜΑΡΙΑΣ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΗ
Περισσότερες ώρες από κάθε άλλο μαθητή στις χώρες του ΟΟΣΑ θα κάνουν μάθημα τα ελληνόπουλα από τον Σεπτέμβριο, αφού το πρόγραμμα διδασκαλίας αυξάνεται κατά 40%, στα 800 ολοήμερα σχολεία που θα λειτουργήσουν σε πρώτη φάση πιλοτικά.
Πρόκειται για τις υποχρεωτικές ώρες διδασκαλίας των μαθητών της α' και της β' τάξης του δημοτικού, δηλαδή παιδιών 6 έως 8 ετών, που θα κάνουν μάθημα 7 ώρες την ημέρα.
Οπως επισημαίνει ο καθηγητής και ερευνητής Στρ. Στρατηγάκης, «μέχρι τώρα τα παιδιά αυτής της ηλικίας έκαναν μάθημα 5 ώρες κάθε μέρα και τα περισσότερα δυσκολεύονταν ακόμη και να κάθονται τόσες ώρες στο θρανίο. Το πρόγραμμα αλλάζει τώρα και στις υπόλοιπες τάξεις του δημοτικού, έτσι ώστε να γίνει το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας 35 ώρες την εβδομάδα σε όλες τις τάξεις του δημοτικού σχολείου.
Μετά τις 7 ώρες διδασκαλίας και το τέλος του υποχρεωτικού ωραρίου, τα παιδιά που επιθυμούν να συνεχίσουν το ολοήμερο πρόγραμμα τρώνε το φαγητό που έφεραν από το σπίτι τους, φυσικά πάνω στο ίδιο θρανίο, αφού στα περισσότερα σχολεία δεν υπάρχουν τραπεζαρίες και τραπεζοκόμοι για να συνεχίσουν αμέσως μετά, με 2 ώρες προγράμματος που μπορεί να περιέχει οποιοδήποτε αντικείμενο διδασκαλίας ή προετοιμασία της επόμενης ημέρας.
Ετσι, επιστρέφει μετά τις 4.30 στο σπίτι το παιδί, κατάκοπο και τσακισμένο μετά το εξαντλητικό του πρόγραμμα, χωρίς διάθεση ή περιθώριο εξωσχολικής δραστηριότητας, ενώ είναι αμφίβολο αν το δίωρο επαρκεί για την προετοιμασία των μαθημάτων της επόμενης ημέρας».
Το υπουργείο Παιδείας όμως στοχεύει να «αφήνει ο μαθητής την τσάντα στο σχολείο» και οι ώρες στο σπίτι να είναι παιχνιδιού και ξενοιασιάς. Αυτό είναι το στοίχημα της Α. Διαμαντοπούλου, το οποίο όμως οι εκπαιδευτικοί θεωρούν ανέφικτο, υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες των σχολείων στην Ελλάδα.
Σύμφωνα, πάντως, με στοιχεία του ΟΟΣΑ, τα παιδιά ηλικίας από 7 έως 8 ετών στην Ελλάδα θα έχουν 1.274 ώρες το χρόνο υποχρεωτικής διδασκαλίας, από 828 που είχαν μέχρι τώρα. Στην Αυστραλία κάνουν μάθημα 954 ώρες και ακολουθεί η Ολλανδία με 940. Στη Φιλανδία, της οποίας το εκπαιδευτικό σύστημα και οι επιλογές είναι πρότυπο και για την Ελλάδα, οι υποχρεωτικές ώρες διδασκαλίας στη συγκεκριμένη ηλικία δεν ξεπερνούν τις 608 το χρόνο.
Ο μέσος όρος του ΟΟΣΑ είναι 769 ώρες το χρόνο, ενώ στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ενωσης είναι λίγο περισσότερες και φθάνουν τις 781 το χρόνο. Δηλαδή τα ελληνόπουλα θα κάνουν 33,54% περισσότερες ώρες μάθημα από τα παιδιά στην Αυστραλία και 60% περισσότερες ώρες από τον μέσον όρο των χωρών της Ευρωπαϊκής Ενωσης.

Οι αριθμοί πάντως δεν λένε πάντα την αλήθεια... Χωρίς να θέλω να τους διαψέυσω, ο καθένας μπορεί να τους ερμηνεύσει διαφορετικά. Ώρες στην Ελλάδα θεωρούμε τα 45λεπτα και στην Αυστραλία τι; Τα 80λεπτα; Επίσης με ένα σύντομο googlάρισμα μπορεί να δει κανείς οτι το ωράριο λειτουργίας των σχολείων (αντιστοίχων με τα δημοτικά) στην Αυστραλία είναι 8:45 am to 3 pm... (Timetable -The schedule of the lessons is Monday to Friday, 8:45 am to 3 pm, with breaks for lunch and snacks. Extra Curricular activities such as soccer practice, dance classes, etc is done after school hours or Saturday mornings.) Ψάξτε το λίγο και θα δείτε οτι αυτό είναι το ωράριο λειτουργίας από την πρώτη ακόμα τάξη στο primary school... (http://www.travelexpertguide.org/forum/Australia/How-many-hours-per-day-do-kids-go-to-school-in-Australia-374522.htm) Οπότε πώς υπολογίζεται το 954 ώρες το χρόνο; Μπορούμε εύκολα να υπολογίσουμε οτι μία χρονιά στην Αυστραλία έχει περίπου 190 μέρες μαθήματος αν αφαιρέσουμε τις αργίες και τις διακοπές. Άρα δηλαδή το 954 προκύπτει αν θεωρήσουμε οτι κάνουν 5 ώρες μάθημα τη μέρα (190*5=950), ενώ από τις 9 μέχρι τις 3 οι ώρες είναι σίγουρα περισσότερες! Πώς προκύπτουν αυτοί οι αριθμοί; Υπάρχει κάποια αξιόπιστη πηγή να τους επαληθεύσουμε και εμείς οι καχύποπτοι;

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:02:45 πμ »
ΑΠΟΡΙΑ: Υπάρχει κάποιος εκπ/κος που πραγματικά πιστεύει ότι ενα μικρό παιδί αντέχει καθημερινά 7 ώρες διδασκαλίας;;;;; Προσωπικά το θεωρώ αντιπαιδαγωγικό κι απάνθρωπο!!! Θα μ'ενδιεφερε όμως ν'ακουσω κι αλλες απόψεις...


7 ώρες διδασκαλίας σε τέσσερις τοίχους, όχι, δεν αντέχει. Αν όμως μιλάμε για 7 ώρες όμως σε ένα σχολείο με τις κατάλληλες υποδομές, εστιατόριο-καφετέρια για να φάει (και μάλιστα το φαγητό που του προσφέρει το σχολείο, και όχι αυτό που κουβαλάει από το σπίτι του), γήπεδα (κλειστά και ανοιχτά) για το μάθημα της φυσικής αγωγής, αίθουσες με τον απαραίτητο αριθμό υπολογιστών για το μάθημα της πληροφορικής, και υποδομές για το μάθημα των ξένων γλωσσών (και δε μιλάω μόνο για ένα κασσετοφωνάκι που χρησιμοποιούν εκ περιτροπής οι ξενόγλωσσοι), ναι, τότε αντέχει. Μόνο που αυτές οι υποδομές δεν υπάρχουν σε κανένα ελληνικό δημόσιο σχολείο. Υπάρχουν μόνο σε σχολεία της Ευρώπης (και της Αμερικής). Δυστυχώς, στην Ελλάδα το μόνο που κάνουν αυτή τη στιγμή είναι να ξεπατικώνουν ΜΟΝΟ τα προγράμματα και τα ωράρια διδασκαλίας. Τα υπόλοιπα, τα βασικά δηλαδή, τα θεωρούν μάλλον λεπτομέρειες.
Protea καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες και συμφωνώ μαζί σου. Όσο σκέφτομαι ότι στα ολοήμερα που δούλεψα πέρυσι (όπου τα παιδιά φορούσαν μπουφάν μέσα στις τάξεις γιατί από τη 1 και μετά η θέρμανση έκλεινε, και όταν έβρεχε ο γυμναστής δεν είχε άλλη λύση πέρα από το να τα ξαναχώνει σε μια αίθουσα ή να βρίσκει κάτι να παίξουν σε έναν από τους διαδρόμους του σχολείου), τα παιδιά θα έχουν επιπλέον ώρες διδασκαλίας με πιάνει η ψυχή μου.
Α, παρεμπιπτόντως, δεν είμαι δασκάλα. Είμαι ξενόγλωσση. 
Απο ποια χωρα εισαι δηλαδη;

Αποσυνδεδεμένος bellaspir

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:05:54 πμ »
Εστιατοριο - καφετερια -bar-tv-Nova ,τι λετε ρε παιδια ειναι απανθρωπο να σχολανε στις 2 τα παιδακια.
Εστιατοριο - καφετερια -bar-tv-Nova ,τι λετε ρε παιδια ειναι απανθρωπο να σχολανε στις 2 τα παιδακια.

Όχι, άνετε, δεν είναι απάνθρωπο να σχολάνε στις 2 τα παιδάκια, είναι απάνθρωπο να φοιτούν σε χώρους ακατάλληλους. Τώρα, την ειρωνεία για το μπαρ-εστιατόριο-tv δεν την κατάλαβα, αλλά μάλλον δεν έχεις βρεθεί σε σχολεία του εξωτερικού. Όταν βρεθείς, το ξανασυζητάμε.

Αποσυνδεδεμένος bellaspir

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:07:04 πμ »
ΑΠΟΡΙΑ: Υπάρχει κάποιος εκπ/κος που πραγματικά πιστεύει ότι ενα μικρό παιδί αντέχει καθημερινά 7 ώρες διδασκαλίας;;;;; Προσωπικά το θεωρώ αντιπαιδαγωγικό κι απάνθρωπο!!! Θα μ'ενδιεφερε όμως ν'ακουσω κι αλλες απόψεις...


7 ώρες διδασκαλίας σε τέσσερις τοίχους, όχι, δεν αντέχει. Αν όμως μιλάμε για 7 ώρες όμως σε ένα σχολείο με τις κατάλληλες υποδομές, εστιατόριο-καφετέρια για να φάει (και μάλιστα το φαγητό που του προσφέρει το σχολείο, και όχι αυτό που κουβαλάει από το σπίτι του), γήπεδα (κλειστά και ανοιχτά) για το μάθημα της φυσικής αγωγής, αίθουσες με τον απαραίτητο αριθμό υπολογιστών για το μάθημα της πληροφορικής, και υποδομές για το μάθημα των ξένων γλωσσών (και δε μιλάω μόνο για ένα κασσετοφωνάκι που χρησιμοποιούν εκ περιτροπής οι ξενόγλωσσοι), ναι, τότε αντέχει. Μόνο που αυτές οι υποδομές δεν υπάρχουν σε κανένα ελληνικό δημόσιο σχολείο. Υπάρχουν μόνο σε σχολεία της Ευρώπης (και της Αμερικής). Δυστυχώς, στην Ελλάδα το μόνο που κάνουν αυτή τη στιγμή είναι να ξεπατικώνουν ΜΟΝΟ τα προγράμματα και τα ωράρια διδασκαλίας. Τα υπόλοιπα, τα βασικά δηλαδή, τα θεωρούν μάλλον λεπτομέρειες.
Protea καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες και συμφωνώ μαζί σου. Όσο σκέφτομαι ότι στα ολοήμερα που δούλεψα πέρυσι (όπου τα παιδιά φορούσαν μπουφάν μέσα στις τάξεις γιατί από τη 1 και μετά η θέρμανση έκλεινε, και όταν έβρεχε ο γυμναστής δεν είχε άλλη λύση πέρα από το να τα ξαναχώνει σε μια αίθουσα ή να βρίσκει κάτι να παίξουν σε έναν από τους διαδρόμους του σχολείου), τα παιδιά θα έχουν επιπλέον ώρες διδασκαλίας με πιάνει η ψυχή μου.
Α, παρεμπιπτόντως, δεν είμαι δασκάλα. Είμαι ξενόγλωσση.  
Απο ποια χωρα εισαι δηλαδη;

Στην ειδικότητα αναφερόμουν (το διόρθωσα κιόλας, είδες;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2010, 11:13:02 πμ από bellaspir »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:07:23 πμ »
Δεν καταλαβαίνω γιατί το παίρνετε προσωπικά οι ειδικότητες. Ναι, πρέπει να δουλέψετε κι εσείς και σαφώς είστε απαραίτητοι στα Δημοτικά Σχολεία, αλλά εδώ μιλάμε για ένα σαθρό και ανούσιο εκπαιδευτικό σύστημα που δεν εμπνέει εμπιστοσύνη. Πολλά τα παραδείγματα στο παρελθόν νομίζω, όπου το ίδιο το υπουργείο αυτοαναιρείται και παίρνει πίσω ρυθμίσεις του σε χρόνο ντε τε! Έχουμε και ένα θέμα με την ποσότητα μου φαίνεται. Πολλές διδακτικές ώρες δε σημαίνει περισσότερη και καλύτερη μόρφωση, το αντίθετο νομίζω. Ας γινόταν να 'βολευτούμε' όλοι μαζί δάσκαλοι και ειδικότητες σε ένα καλύτερο μαθησιακό περιβάλλον και με ένα εκπαιδευτικό σύστημα που θα είχε πραγματικά ως πρώτο στόχο τον μαθητή και όχι τους διορισμούς. Δεν είναι λύση που συμφέρει τους μαθητές η διεύρυνση του ωραρίου, ίσως πρέπει να γίνει κάτι άλλο. Συνάδελφοι ας ενωθούμε επιτέλους!


Έχεις δίκιο όλοι ενωμένοι μπορούμε να πετύχουμε περισσότερα. Αλλά δεν μου απαντά κανείς στην ερώτηση μου;; Γιατί κανένας συνάδερφος δάσκαλος δεν αντιδρούσε στο ωράριο του ολοήμερου; Θα μου πείτε ήταν αναγκαίο κακό...για να διευκολυνθούν οι γονείς κλπ. Αλλά να μην έχω ακούσει κανέναν να λέει οτι κουράζονται τα παιδια!!! Μου κάνει εντύπωση! Αντιθέτως άκουγα (και έβλεπα) οτι ήταν μέσα στην ενέργεια μέχρι το μεσημέρι και λέγαμε εμείς οτι απορούσαμε το πως αντέχουν. Και ξαφνικά τώρα που αλλάζει το ωράριο για όλους αρχίσαμε να θεωρούμε οτι είναι κακό για τα παιδιά. Χωρίς καν να έχει δοκιμαστεί για κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα. Συγνώμη αλλά μου φαίνεται ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ και όχι τυχαίο!

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:08:16 πμ »
gpapage , τα στοιχεια ειναι απο τον ΟΟΣΑ , όπως αναφερει το αρθρο. Πολλα στοιχεια μπορεις να βρεις και στο eurydice.org.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:11:56 πμ »
Εστιατοριο - καφετερια -bar-tv-Nova ,τι λετε ρε παιδια ειναι απανθρωπο να σχολανε στις 2 τα παιδακια.
Εστιατοριο - καφετερια -bar-tv-Nova ,τι λετε ρε παιδια ειναι απανθρωπο να σχολανε στις 2 τα παιδακια.

Όχι, άνετε, δεν είναι απάνθρωπο να σχολάνε στις 2 τα παιδάκια, είναι απάνθρωπο να φοιτούν σε χώρους ακατάλληλους. Τώρα, την ειρωνεία για το μπαρ-εστιατόριο-tv δεν την κατάλαβα, αλλά μάλλον δεν έχεις βρεθεί σε σχολεία του εξωτερικού. Όταν βρεθείς, το ξανασυζητάμε.

Το πρόβλημα είναι οτι υπάρχει άρνηση για οτιδήποτε καινούργιο. Να δώσω παράδειγμα;; Διαδραστικός πίνακας. Ε απο τότε που έχει φτάσει δεν έχει απλώσει κανείς το χέρι του εκτός απο εμένα (Πληροφορική) να κάνει κανα μάθημα. Παρόλο που περάσαμε όλοι εκπαίδευση για την χρήση. Αν κάνανε τα παιδιά έτσι μαθηματικά δεν θα ξεκουραζόντουσαν; Δεν θα τους κέντριζε περισσότερο το ενδιαφέρον. Αλλά όχι!!! Θέλει προετοιμασια, χρόνο , κόπο κλπ. Αλλά δεν γίνεται να μείνουμε για πάντα 100 χρόνια πίσω..πρέπει να το πάρουμε όλοι μαζί χαμπάρι.

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:14:33 πμ »



Έχεις δίκιο όλοι ενωμένοι μπορούμε να πετύχουμε περισσότερα. Αλλά δεν μου απαντά κανείς στην ερώτηση μου;; Γιατί κανένας συνάδερφος δάσκαλος δεν αντιδρούσε στο ωράριο του ολοήμερου; Θα μου πείτε ήταν αναγκαίο κακό...για να διευκολυνθούν οι γονείς κλπ. Αλλά να μην έχω ακούσει κανέναν να λέει οτι κουράζονται τα παιδια!!! Μου κάνει εντύπωση! Αντιθέτως άκουγα (και έβλεπα) οτι ήταν μέσα στην ενέργεια μέχρι το μεσημέρι και λέγαμε εμείς οτι απορούσαμε το πως αντέχουν. Και ξαφνικά τώρα που αλλάζει το ωράριο για όλους αρχίσαμε να θεωρούμε οτι είναι κακό για τα παιδιά. Χωρίς καν να έχει δοκιμαστεί για κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα. Συγνώμη αλλά μου φαίνεται ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ και όχι τυχαίο!


Συγγνώμη , αλλα αυτο λεγαν όλοι! Οτι το ωραριο ηταν εξαντλητικο για τα παιδια , αλλα ευτυχώς δεν ηταν υποχρεωτικο!!!Επιπλεον,ολοι ξερουμε οτι το ολοημερο ειχε πιο χαλαρους ρυθμους και συμφωνούσαν κι οι συμβουλοι σ'αυτό!
Οσοι εχουν δουλεψει 7ωρο ξερουν ποοοοοοση ορεξη εχουν οι μαθητες για μαθημα! Ειναι λογικό να πεφτει η αποδοση τους και το ενδιαφερον τους , δε φταινε αυτοι!

Αποσυνδεδεμένος pe70-va

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 11:19:18 πμ »
Δεν καταλαβαίνω γιατί το παίρνετε προσωπικά οι ειδικότητες. Ναι, πρέπει να δουλέψετε κι εσείς και σαφώς είστε απαραίτητοι στα Δημοτικά Σχολεία, αλλά εδώ μιλάμε για ένα σαθρό και ανούσιο εκπαιδευτικό σύστημα που δεν εμπνέει εμπιστοσύνη. Πολλά τα παραδείγματα στο παρελθόν νομίζω, όπου το ίδιο το υπουργείο αυτοαναιρείται και παίρνει πίσω ρυθμίσεις του σε χρόνο ντε τε! Έχουμε και ένα θέμα με την ποσότητα μου φαίνεται. Πολλές διδακτικές ώρες δε σημαίνει περισσότερη και καλύτερη μόρφωση, το αντίθετο νομίζω. Ας γινόταν να 'βολευτούμε' όλοι μαζί δάσκαλοι και ειδικότητες σε ένα καλύτερο μαθησιακό περιβάλλον και με ένα εκπαιδευτικό σύστημα που θα είχε πραγματικά ως πρώτο στόχο τον μαθητή και όχι τους διορισμούς. Δεν είναι λύση που συμφέρει τους μαθητές η διεύρυνση του ωραρίου, ίσως πρέπει να γίνει κάτι άλλο. Συνάδελφοι ας ενωθούμε επιτέλους!


Έχεις δίκιο όλοι ενωμένοι μπορούμε να πετύχουμε περισσότερα. Αλλά δεν μου απαντά κανείς στην ερώτηση μου;; Γιατί κανένας συνάδερφος δάσκαλος δεν αντιδρούσε στο ωράριο του ολοήμερου; Θα μου πείτε ήταν αναγκαίο κακό...για να διευκολυνθούν οι γονείς κλπ. Αλλά να μην έχω ακούσει κανέναν να λέει οτι κουράζονται τα παιδια!!! Μου κάνει εντύπωση! Αντιθέτως άκουγα (και έβλεπα) οτι ήταν μέσα στην ενέργεια μέχρι το μεσημέρι και λέγαμε εμείς οτι απορούσαμε το πως αντέχουν. Και ξαφνικά τώρα που αλλάζει το ωράριο για όλους αρχίσαμε να θεωρούμε οτι είναι κακό για τα παιδιά. Χωρίς καν να έχει δοκιμαστεί για κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα. Συγνώμη αλλά μου φαίνεται ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ και όχι τυχαίο!
Χριστίνα το απάντησες μόνη σου νομίζω. Το ολοήμερο είναι προαιρετικό, επομένως αν κάποιο παιδί δεν αντέχει καθόλου, συνήθως δεν κάθεται. Όλοι ξέρουμε και τους σκοπούς που εξυπηρετεί το ολοήμερο, καθαρά δηλαδή τους γονείς και όχι τα παιδιά.
Τη στρουμφίσαμε!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160520
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 755
Σύνολο: 777

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.