*

Αποστολέας Θέμα: Ξανα ΑΣΕΠ;  (Αναγνώστηκε 13910 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 23, 2007, 02:59:31 μμ »
Αν και είπα να μην ξεφύγω πάλι από το θέμα, τα ερωτήματά σου ήταν σωστά και με βάλανε σε πειρασμό.
1ον: "πελάτες" πάντα θα υπάρχουν, αφού κάθε χρόνο τόσοι βγαίνουν από τα παν/μια.
2ον: Πρόσεξε να δεις: αυτούς που έχουν απλά πτυχίο τους βάζουμε σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια. Τους μαστεράδες τους βάζουμε όλους σε προγράμματα μετεκπαίδευσης προσωπικού (βέβαια, θα έχουμε και επίπεδο!) και τους ντοκτοράδες τους κάνουμε κατευθείαν ΔΕΠ στα παν/μια!  :D
Ιδεώδη πολιτεία ο Πλάτωνας;;; Ιδεώδη παιδεία εμείς!!!   ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:48:51 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 23, 2007, 04:15:21 μμ »
Μου αρέσει πολύ αυτό το σενάριο!
Και μάλιστα αν το συνδυάσουμε με το νέο νομοσχέδιο του υπουργείου, αν μετατεθούν σε γραμματειακές θέσεις όσοι δεν θέλουν να αξιολογούνται, θα μείνουν ελεύθερες πολλές θέσεις εκπαιδευτικών σε όλες τις βαθμίδες. Λέτε να τα καταφέρουμε;;;;

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 23, 2007, 05:48:14 μμ »
Μια μόνο λέξη : Παστέλια
Τρελλά λεφτά. Μπορούμε μάλιστα να τα αγοράζουμε πιο φτηνά από Κινέζους και να τα πουλάμε πιο ακριβά. Και είναι κάτι διαχρονικό, παραδοσιακό, θρεπτικό και εμπορικό.
Ποιος δε θα ήθελε να φάει ένα παστέλι καθώς σχολάει από την εργασία του; Τί πιο όμορφο από ένα παστέλι κατά την ώρα του διαλείμματος στα σχολεία; Ο καλύτερος τρόπος για να ολοκληρωθεί ένα γεύμα ή ένα δείπνο σε μια ταβέρνα, σε ένα εστιατόριο είναι ένας : ΠΑΣΤΕΛΙ
Τρώγεται παντού : στη θάλασσα, στο εξεταστικό κέντρο, στις πορείες, στους γάμους, στις χαρές και στις λύπες, στο γήπεδο, με την παρέα, παντού και πάντα : παστέλι
CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 23, 2007, 05:49:30 μμ »
Και γνώση Η/Υ στις επόμενες εξετάσεις;
Ι.Δ.Τ. 5.2.2007, 14:30
Αγαπητέ αποδέκτη,
αποτελεί κοινό τόπο πως ή μελέτη για την κατηγορία ΠΕ02 έχει κατά πολύ "ξεφύγει" από τα πλαίσια του 1998, όταν εμφανίστηκε ο θεσμός. Εις τους επιχειρούντας για άλλη μια φορά (κατά τα τέλη του 2008) εύχομαι προσεκτική μελέτη και μέγιστη προσοχή. Σημειωτέον δε ότι στον επόμενο διαγωνισμό θα ζητείται και επάρκεια γνώσεων πληροφορικής! (των φρονίμων τα παιδιά...).
Εις νεώτα, λοιπόν!

http://www.proslipsis.gr/cmCat_treePrd.php?&cm_catid=288&cm_prdid=3085

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:48:51 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 23, 2007, 05:49:57 μμ »
Τέλειες προτάσεις για την ιδεώδη πολιτεία! Και αυτοί που δε θέλουν να δώσουν ασεπ ή έχουν κουραστεί ή αδυνατούν πλέον, να κάθονται και να φιλοσοφούν και να δίνουν τις ιδέες σε όλους τους άλλους. Όλα αυτά θα φαντάζουν πιο λογικά στα μάτια όλων αυτών γύρω μας που δεν μπορούν να καταλάβουν γιατί δίνουμε τόσες φορές ασεπ και δεν πετυχαίνουμε, γιατί διαβάζουμε τόσο πολύ και είμαστε απ' έξω. Αλήθεια τι σας λένε όλοι αυτοί που είναι γύρω σας, αλλά δεν έχουν σχέση με την εκπαίδευση. Δεν βλέπετε στα μάτια τους μία απορία: 'Βρε μπας και με κοροϊδεύεις ότι διαβάζεις για ασεπ, αφού άμα διάβαζες θα περνούσες;'

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 23, 2007, 06:10:56 μμ »
Καλές όλες οι προτάσεις για την ιδεώδη πολιτεία γιατί βλέπω τώρα στο φόρουμ της εδρας εκπαίδευσης ότι το υπουργείο συζητάει να μην κάνει άλλο ασεπ, αλλά να διορίζει από τον ενιαίο πίνακα! Έχετε ακούσει κάτι σχετικό; Αν είναι έτσι σίγουρο είναι ότι δεν θα χρειστεί να ξαναμπούμε στην τρελή διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 23, 2007, 06:25:00 μμ »
Δεν βλέπετε στα μάτια τους μία απορία: 'Βρε μπας και με κοροϊδεύεις ότι διαβάζεις για ασεπ, αφού άμα διάβαζες θα περνούσες;'

 ;D ;D ;D...Υποθέτω (χωρίς ποτέ να μου έχουν πει τίποτα) ότι αυτήν την απορία την έχουν οι γονείς μου! Συνταξιούχοι δάσκαλοι, κλασσικά κολλημένοι με το θέμα "διάβασμα" από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, μου δίνουν την εντύπωση ότι αναρωτιούνται μήπως μέσα στα βιβλία για τον ΑΣΕΠ έκρυβα κανέναν Αστερίξ ή καμιά Μαφάλντα, όπως τις παλιές καλές εποχές μέσα στα λατινικά και την ιστορία... ;D
Φαντάσου λοιπόν τι θα σκέφτονται άνθρωποι που δεν έχουν καν σχέση με την εκπαίδευση!!! :P

Μια μόνο λέξη : Παστέλια

Μαζί σου!!! ;)
Για να μη δηλητηριάσουμε όμως τον κόσμο με τα κινέζικα, λόγω καταγωγής, εγγυώμαι να φέρω αγνό, παραδοσιακό και οικονομικό Καλαματιανό! ;D
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 23, 2007, 06:26:28 μμ »
...αλλά να διορίζει από τον ενιαίο πίνακα!

Πάγιο αίτημα της ΠΕΑ...Πού θα πάει, θα το πετύχουν κι αυτό! ::)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 23, 2007, 07:04:47 μμ »
Καλές όλες οι προτάσεις για την ιδεώδη πολιτεία γιατί βλέπω τώρα στο φόρουμ της εδρας εκπαίδευσης ότι το υπουργείο συζητάει να μην κάνει άλλο ασεπ, αλλά να διορίζει από τον ενιαίο πίνακα! Έχετε ακούσει κάτι σχετικό; Αν είναι έτσι σίγουρο είναι ότι δεν θα χρειστεί να ξαναμπούμε στην τρελή διαδικασία.

Ωραία κι όσοι δεν είμαστε στον ενιαίο θα το πάρουμε απόφαση ότι δεν πρόκειται να διοριστούμε και μάλλον θα συνεταιριστούμε με τον ovidius και θα βγάλουμε τρελά λεφτά.
Μαζί σου ovidius και λόγω καταγωγής (μισή από το Ζάντε - μισή από Καλαμάτα) έχω και τη συνταγή!!!! :D
Μάντολες θα φτιάχνουμε? 8)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 23, 2007, 07:20:56 μμ »
Φαντάσου λοιπόν τι θα σκέφτονται άνθρωποι που δεν έχουν καν σχέση με την εκπαίδευση!!! :P

Προσωπικά καθόλου δε με νοιάζει τι σκέφτονται οι άλλοι.  :P
Προσπαθώ για μένα κι όχι για το τι θα πουν οι άλλοι οι οποίοι, μάλιστα δεν είναι στη δική μου θέση και μπορούν να κρίνουν εξ αποστάσεως. "Απ' έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λέγονται".
Ούτε και θεωρώ πως η αποτυχία στις όποιες εξετάσεις είναι καθοριστική για την ύπαρξή και την αξία κάποιου.
Σκέψου τα παιδιά που δεν μπαίνουν στα ΑΕΙ και ΤΕΙ για αυτούς δηλαδή τι θα πρέπει να λένε κάποιοι "σοφοί"
Είναι χαζά?, τεμπέληδες? άχρηστοι?
 ::)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 23, 2007, 07:33:26 μμ »
Δεν αντιλέγω. Αλλά σκέψου να δίνεις και να ξαναδίνεις στο διαγωνισμό, να ξέρεις ότι έχεις κάνει μεγάλη προσπάθεια και μετά να βλέπεις δημοσιεύματα του τύπου "άχρηστοι καθηγητές...το μεγαλύτερο ποσοστό κάτω από τη βάση...", τα οποία περνούν στην κοινή γνώμη! Εκεί δεν εξοργίζεσαι? Δε νιώθεις ότι πρέπει ν' αποδείξεις την αξία σου? Δεν σου κόβει τη διάθεση για κάθε παραπέρα προσπάθεια όλο αυτό?
 Ξέρεις, είναι πολύ άσχημο να δουλεύεις πχ σε ένα ιδιωτικό, να ξέρουν οι γονείς ότι δίνεις στο διαγωνισμό, κι όταν έρθει η "αποτυχία" να διαισθάνεσαι ότι ίσως και να έχουν αρχίσει ν' αμφιβάλλουν για την αξία σου...Πολύ άσχημο συναίσθημα που το έχουν νιώσει πολλοί συνάδελφοι κι έχουν φτάσει στο σημείο να μη λένε ότι θα δώσουν, για να μη χρειάζεται μετά να δίνουν "εξηγήσεις"!
Σε μένα τουλάχιστον, όλο αυτό μου μοιάζει με ένα μεγάλο φαύλο κύκλο!... :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 23, 2007, 09:21:35 μμ »
Συμφωνώ με τη Sophie, τώρα πια δεν είμαστε μόνοι μας όπως όταν ήμασταν φοιτητές, είμαστε υπόλογοι μπροστά στις οικογένειές μας, στα παιδιά μας, έχουμε μεγαλύτερες ευθύνες για τις αποτυχίες μας, οι ευκαιρίες που έχουμε δεν είναι ίδιες με αυτές ενός 25χρονου απόφοιτου που το να δώσει εξετάσεις ασεπ είναι απλά μιά συνέχεια του διαβάσματος στο πανεπιστήμιο και αυτό ευνοεί την στήριξη των γονιών του. Για μένα προσωπικά δεν με νοιάζει, ξέρω καλά αν αξίζω να μπω σε τάξη ή όχι, αξίζει όμως να πετάω το παιδί μου από εδώ και από κει, όλοι να μπουν στην υπηρεσία μου για να διαβάσω ξανά και ξανά. Θυμάμαι κάποιος συνάδελφος είχε πει σε ένα τόπικ ότι το παιδί στο ιδιαίτερο τον ρώτησε: τώρα κυρία εσείς θα γίνεται καθηγήτρια, άμα περάσετε;' αυτό δεν σου λέει τίποτε, Ματ;

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 24, 2007, 09:52:09 πμ »
Κατανοώ τι μου λέτε και οι δυο σας. Δεν ζω εκτός «πλαισίων». Αλλά να σημειώσω μερικά πράγματα.
Σε ότι αφορά τον διαγωνισμό ΑΣΕΠ για τους εκπαιδευτικούς, αλλά και κάθε διαγωνισμός που είναι τελικά μια επιλεκτική διαδικασία, δεν αντανακλά τις πραγματικές δυνατότητες, ικανότητες κτλ αυτών που συμμετέχουν και τελικά επιλέγονται. Με αλλά λόγια όσοι δεν περνούν τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ δεν σημαίνει ότι είναι ούτε χειρότεροι, ούτε καλύτεροι από αυτούς που περνούν.
Για ότι κάνουμε που αφορά πρώτα από όλα εμάς και μετά στο στενό μας οικογενειακό περιβάλλον στον πρώτο που οφείλουμε να δώσουμε εξηγήσεις και λόγο είναι ο ίδιος μας ο εαυτός. Πώς να καταλάβουν οι γονείς μου (αν εξακολουθούν να υπάρχουν στη ζωή μου), ο σύντροφός μου ή και τα παιδιά μου αν πρώτα από όλα εγώ δεν έχω βάλει τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση?
Άσε που τα παιδιά σας στο τέλος δεν θα σας κρίνουν για την αποτυχία σας σε σχέση με τον διαγωνισμό αλλά σε σχέση με αυτά τα ίδια ως γονιούς. Δηλαδή θέλω να πω έχετε τις ίδιες πιθανότητες να «κατηγορηθείτε» από αυτά είτε περάσατε είτε όχι στον διαγωνισμό αλλά, όχι σε σχέση με αυτό καθεαυτό το γεγονός επιτυχίας ή αποτυχίας.
Όσο για τον ευρύτερο κοινωνικό μας περίγυρο νομίζω ότι είστε λίγο υπερβολικοί και οι δυο. Όχι αδικαιολόγητα γιατί οι αγωνίες και οι ελπίδες μας γίνονται βορά  από τα media και άλλους «αϊτονύχιδες».
Στην πραγματικότητα όμως, όλος ο κόσμος με κοινό νου ξέρει καλά πως αυτές οι εξετάσεις είναι εξετάσεις φιλτραρίσματος και πως αναγκαστικά κάποιοι πρέπει να μείνουν έξω.
Εγώ σε όσους είχα πει ότι θα δώσω εξετάσεις (κι αυτοί ήταν οι πολύ δικοί μου άνθρωποι, τους υπολοίπους δεν τους αφορούσε ούτε και με ενδιέφερε να το μοιραστώ μαζί τους) όλοι είχαν την ίδια αντίδραση. «Καλά θα κάνεις αλλά, επειδή είναι μικρές οι πιθανότητες επιτυχίας κοίτα να έχεις κι άλλες εναλλακτικές λύσεις στη ζωή σου».
Και η αλήθεια είναι πως όσες φορές στη ζωή μου έβαλα όλα τα αβγά σε ένα καλάθι στο τέλος μου έσπασαν κι έμεινα νηστική.

Κοντολογίς το αν θα επιλέξει κανείς να δώσει ή να μη δώσει εξετάσεις είναι προσωπική απόφαση του καθενός μας που μπορεί να τη δικαιολογήσει ή να την αιτιολογήσει με διάφορους τρόπους. Οι πιθανότητες όμως επιτυχίας ή αποτυχίας είναι πάντα μπροστά από κάθε πράξη μας. Κι αυτές είναι που πρέπει να έχει πάντα κατά νου του κάποιος και να βρει τρόπους να τις αντιμετωπίσει.

Όσο για την αφοπλιστική ειλικρίνεια του παιδιού Syllas μου λέει και μάλιστα πολλά…χωρίς να της αποδίδω υποτιμητικό χαρακτήρα.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: Ξανα ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 24, 2007, 11:48:20 πμ »
«Καλά θα κάνεις αλλά, επειδή είναι μικρές οι πιθανότητες επιτυχίας κοίτα να έχεις κι άλλες εναλλακτικές λύσεις στη ζωή σου».
Και η αλήθεια είναι πως όσες φορές στη ζωή μου έβαλα όλα τα αβγά σε ένα καλάθι στο τέλος μου έσπασαν κι έμεινα νηστική.

Μια και η παραπάνω πρόταση ειπώθηκε στον κλάδο των Φιλολόγων να μου επιτρέψετε να σας δώσω μερικές χρήσιμες πληροφορίες, που γνωρίζω από πρώτο χέρι:


Γνωρίζω ότι ένας από τους μεγαλύτερους εκδοτικούς οίκους στην Ελλάδα (και φαντάζομαι και άλλοι) έχει ανάγκη από

1) Φιλολόγους για φιλολογική επιμέλεια βιβλίων. Επίπονη δουλειά, αλλά ο οίκος παρέχει και σεμινάρια φιλολογικής επιμέλειας. Και πληρώνει στην ώρα του!
2) Μεταφραστές βιβλίων. Και αυτή είναι δύσκολη δουλειά, μόνο που πέρα από μετάφραση λογοτεχνίας υπάρχει και ανάγκη για μετάφραση επιστημονικών βιβλίων. Τα δεύτερα έχουν τη δυσκολία μετάφρασης των ειδικών όρων, αλλά είναι πιο απλά στη μετάφραση της γλώσσας. Σε αυτή την ειδικότητα μπορεί να στείλει βιογραφικό οποιοσδήποτε πτυχιούχος, αν θέλει να μεταφράσει βιβλία της ειδικότητάς του.

Για τα παραπάνω σπάνια εκδοτικοί οίκοι δημοσιεύουν αγγελίες. Συνήθως περιμένουν τους ενδιαφερόμενους να τους στείλουν βιογραφικό.

Και οι δύο δουλειές είναι δύσκολες, αλλά παρέχουν τη δυνατότητα της εξ αποστάσεως εργασίας! Πολύ σημαντικό γιατί δεν χρειάζεται να μένετε στην Αθήνα.

Το σίγουρο είναι ότι δεν θα βγάλει κάποιος τρελά λεφτά από αυτές τις δουλειές, αλλά 1) θα ελαχιστοποιήσει το χάσιμο χρόνου που χρειάζεται για να πηγαίνει στο χώρο εργασίας του
2) Θα ελαχιστοποιήσει τα προσωπικά έξοδα 3) Είναι κάτι δημιουργικό 4)Δεν έχει συγκεκριμένο ωράριο.



 
Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160486
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 756
Σύνολο: 781

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.