*

Αποστολέας Θέμα: Πώς γίνεται να αφήσει κανείς ορισμένα ιδιαίτερα κ να κρατήσει άλλα...?  (Αναγνώστηκε 3319 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mrs Mary

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Αγαπητοί συνάδελφοι, καλησπέρα.
Φέτος είναι η 4η χρονιά διδασκαλίας αλλά η πρώτη σε ιδιαίτερα.
Το λάθος που έκανα ήταν το εξής΄Από την αρχή της χρονιάς, φοβούμενη ότι δε θα βρω μαθητές, συμφώνησα να κάνω σε παιδιά γνωστών μάθημα προς 8/ώρα.
Τα υπόλοιπα μαθήματα μου κειμένονται σε 10-12 ευρω. Ως αποτέλεσμα, είμαι 30 ώρες την εβδομάδα στο δρομο, και δεν τα ωγάζω πέρα με τα έξοδά μου. :'(

Σκέφτηκα με την καινούργια χρονιά να κάνω μια μικρή αύξηση στουσ γνωστούς μου, δηλαδή απο 8 να το κάνω 10 ευρω, όμως φοβάμαι μήπως τους φανεί αδικαιολόγητη αυτή η αύξηση. Επισης  τα παιδιά ειναι αστερια και σε λιγα χρονια θα φέρουν πολλα πτυχία. :)

Επιπλέον, εχω 2 άλλα ιδιαίτερα που με ταλαιπωρουν, οχι τοσο λογω τον παιδιών, αλλα λόγω τον γονέων. Συγκεκριμενα, πρεπει να βγει η ύλη της Ajunior με 1 ώρα την εβδομάδα και η Α & Β με 2 45λεπτα. :-\ Εχω αγχωθει πάρα πολυ, γιατι η υλη δεν βγαινει, σκοτωνομαι στο αγχος και απο αυτα τα 2 ιδιαίτερα παίρνω 92 ευρω το μηνα.Εχω ζοριστεί πολυ,γιατι εκτός της πίεσης για να βγει η ύλη, η σχέση μας με τισ οικογένειες αυτες ειναι κάπως απρόσωπη, ενώ άλλοι γονείς με αντιμετωπίζουν σαν δικό τουσ άνθρωπο...

Τα παιδιά δε θέλω να τα σταματησω μεσα στη χρονια.Προσπαθώ να τελειώσω με την ύλη, ουτώς ώστε να πανε σε φροντ του χρονου αν δεν βρουν αλλη δασκάλα για ιδιαίτερα. (Που σιγουρα δε θα βρουν άλλη τόσο φθηνά).

Πώς να τους πω οτι του χρόνου δε θα συνεχίσουμε? Και επιπλέον πως να ζητήσω αυτή τη μικρή αύξηση στους γνωστούς μου? ???

Το ξέρω οτι οι ερωτήσεις μου ίσως ακούγονταινούσιες, αλλά έχω αγχωθεί πολύ με το οικονομικό και δε θέλω και του χρονου να μην τα βγάζω πέρα. :-\

Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Mrs Mary καλημέρα!
Έχω βρεθεί στη θέση σου πριν από κάποια χρόνια, όταν ξεκινούσα τα ιδιαίτερα. Γνώμη μου είναι να μην αφήσεις τα ιδιαίτερα στη μέση της χρονιάς, γιατί στην ουσία ηταν δική σου απόφαση να ξεκινήσεις με χαμηλή τιμή.
Σε ό,τι αφορά τα παιδιά που σε ζορίζουν προαπάθησε να κάνεις τη δουλειά σου όσο καλύτερα μπορείς, αλλά μη σκας κιόλας. Αν οι γονείς δεν καταλαβαίνουν ότι χρειάζεται περισσότερος χρόνος, προσπάθησε να τους το κάνεις σαφές, και αν κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν εσύ κάνε το μάθημα σου χωρίς να στεναχωριέσαι. Από εκεί και πέρα δεν είναι δική σου ευθύνη αν τα παιδιά δεν αποδώσουν καλά. Και αν θέλεις να τους αφήσεις του χρόνου, αν θέλεις να αποφύγεις εντάσεις, πες τους ότι σς πήρανε ωρομίσθια και δεν έχεις χρόνο ή κάτι τέτοιο.
Στους άλλους, που θέλεις να τους συνεχίσεις, απλά πες τους τι συμβαίνει. Ότι τα χρήματα είναι λίγα και δε σε συμφέρει. Ειδικά αν έχεις καλές σχέσεις μαζί τους, δε θα παρεξηγηθούν ή κάτι τέτοια. Ούτως ή άλλως τα 10 ευρώ δεν είναι καμια τιμή τρελή που να μη διακιολογείται! Κι αυτοί αποκλείεται να μην έχουν κάποια έστω ιδέα για τις τιμές, ώστε να νομίσουν ότι είσαι υπερβολική!
Και οι ερωτήσεις σου δεν είναι καθόλου ανούσιες. Καταλαβαίνω και το δέσιμο με τα παιδιά, και την εκτίμηση που μπορεί να έχεις για γονείς που ενδεχομένως παλεύουν να τα βγάλουν πέρα, αλλά δε γίνεται να νιώθεις πως τρέχεις όλη μέρα και δεν αξίζει τον κόπο! Είναι πολύ ψυχοφθόρο, όπως καταλαβαίνεις ήδη φαντάζομαι. Άσε που υποτίθεται ότι τα ιδιαίτερα τα κάνουμε για το οικονομικό πλεονέκτημα που δίνουν, όχι για να παίρνουμε το ίδιο ή λιγότερα από το φροντιστήριο!
Ελπίζω όλα να σου πάνε όπως τα θέλεις, στο χέρι σου είναι εξάλλου!   :)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Καλημέρα κι από μένα. Κάτι παρόμοιο είχα πάθει κι εγώ πριν αρκετά χρόνια. Είχα αναλάβει 2 ιδιαίτερα από μια φίλη που έφυγε κι η οποία είχε πολύ χαμηλές τιμές. Αυτά τα ιδιαίτερα μου έφεραν ακόμα 3 αλλά γενικά οι οικογένειες ήταν ψιλοπροβληματικές. Από την αρχή φρόντισαν να μου καταστήσουν σαφές ότι δεν διατίθενται να πληρώσουν παραπάνω από το φροντιστήριο. Άπειρη εγώ, τα ανέλαβα αλλά σε 2 χρόνια είχα τόσα ιδιαίτερα που παράτησα ακόμα και το φροντίστηριο. Κι επειδή δεν μπορούσα να συνεχίσω με τα συγκεκριμένα 5 (μιλάμε για 2500-3000 χιλιάρικα η ώρα) την επόμενη χρονιά τους είπα ότι με πήραν ωρομίσθια και δεν μπορώ να τους συνεχίσω. Το καλό με μένα είναι ότι επειδή μένουμε σε άλλες περιοχές δεν τους ξαναείδα για να χρειαστεί να συνεχίσω το ψέμα. Σε σένα, όμως, είναι γνωστοί. Γι'αυτό θα έλεγα να κάνεις την αύξηση. Δεν είναι τραγική. Στην πορεία θα δεις ότι είναι καλύτερα να έχεις να κάνεις με οικογένειες που σου φ'ερονται σωστά κι ας παίρνεις κάτι λιγότερο. Δεν μετάνιωσα ποτέ για κανά δυο ιδιαίτερα γνωστών που είχα με χαμηλή τιμή γιατί πήγαινα και μου φερόντουσαν άψογα. Πάντως, έτυχε να σταματήσω και ιδιαίτερο στα μισά της χρονιάς γιατί δεν πήγαινε άλλο η κατάσταση. Η τιμή ήταν αυτή που ήθελα αλλά είχα σοβαρό πρόβλημα με την πληρωμή. Έκαναν πολλούς μήνες να με πληρώσουν, ποτέ δεν εξοφλούσαν το ποσό (πάντα υπήρχε υπόλοιπο), δεν απαντούσαν στα τηλέφωνα μου, έλεγαν ψέματα κλπ κλπ Το σταμάτησα μετά από 1.5 χρόνο κι ηρέμησα. Μπορεί κάποιοι να πουν ότι είναι αντιεπαγγελματικό, αλλά η ψυχική μας ηρεμία πανω απ'όλα. Καλό κουράγιο. Ζύγιασε τα πράγματα και δες τι είναι καλύτερο για σένα. ;)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Θα ήθελα και εγώ συμβουλή από όποιον μπορεί.
Έχω ένα ιδιαίτερο, μια κοπέλα στην πρώτη λυκείου. Εγώ της κάνω αγγλικά. Το παιδί έχει άπειρα κενά, αλλά φαίνεται ότι και δεν θέλει να μάθει αγγλικά, αλλά και δεν θέλει να προσπαθήσει γενικότερα (όχι μόνο στα αγγλικά). Τι εννοώ, όταν της βάζω μια άσκηση για το σπίτι, τη μισή την κάνει πολύ καλα (για το επίπεδο και τις δυνατότητες της) και την υπόλοιπη....έτσι για να λέμε ότι κάτι κάναμε!!!
Επίσης, αν και οι γονείς της από το δημοτικό της έιχαν δασκάλα για τα μαθήματα, πράγμα που συνεχίστηκε και σε όλο το γυμνάσιο, εγώ βλέπω ότι έχει πολύ σημαντικά κενα στα Ελληνικά, π.χ. δεν ξέρει τι είναι το επίθετο, δεν ξέρει το ουσιαστικό, μιλάω για χ΄ρονους και με ρωτάει αν θέλω ενικό ή πληθυντικό κλπ.
Τέλος, προσπάθησα να την φέρω στο φιλότιμο, να καταλάβει ότι τα αγγλικά θα τη βοηθήσουν και η απάντηση της ήταν κατά λέξη " Σε τι θα με βοηθήσουν; Να γυρνάω σαν το ζήτουλα από σπίτι σε σπίτι και να κάνω μαθήματα σαν και σένα;"
Έχω ενημερώσει τη μητέρα (όχι για τα λόγια αυτά) για το επίπεδο της και η αντίδραση τη ήταν "Αφού προσπαθεί."
Εσείς τι θα κάνατε; Δεν ξέρω πώς αλλιώς να συμπεριφερθώ. Είναι γεγονός ότι αυτό το μάθημα με εξαντλέι κάθε φορά....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος raniarep

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δύσκολη κατάσταση όταν ο γονιός δε συνεργάζεται. Δε μου έχει τύχει ποτέ, όλοι οι γονείς των παιδιών που έχω κατά καιρούς είναι απόλυτα συνειδητοποιημένοι για το επίπεδο και τις προσπάθειες που καταβάλλει το παιδί τους. Η κατάσταση είναι σίγουρα προβληματική γιατί αν ο γονιός θεωρεί ότι το παιδί του προσπαθεί αλλά δεν έχει αποτέλεσμα τότε ίσως είναι μομφή για σένα και τη δουλειά σου. (Δεν ξέρω βέβαια και τη σχέση σου μαζί της). Αυτό που θα έκανα είναι να δείξω χειροπιαστό δείγμα της δουλειάς της μαθήτριας, για παράδειγμα μια μισοτελειωμένη άσκηση, μια άσχημη έκθεση και γιατί όχι να καταστήσω σαφές ότι το παιδί δεν ενδιαφέρεται για το μάθημα. Μπορείς να επικαλεστείς το γεγονός ότι ενδιαφέρεσαι για την πρόοδό της και δεν θέλεις να πάνε χαμένα τα χρήματα που ξοδεύει η οικογένεια. Πάντα να παρουσιάζεις την κατάσταση όπως ακριβώς έχει γιατί μπορεί αργότερα να σου αποδοθούν ευθύνες σε ενδεχόμενη αποτυχία σε εξετάσεις πτυχίου, για παράδειγμα, τις οποίες και δεν θα έχεις. Μακάρι να σε βοήθησα. Καλή δύναμη   
χαλαρά...

Αποσυνδεδεμένος linda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
συμφωνω κι εγω με τη raniarep enmaki.πρεπει να δουν οι γονεις χειροπιαστα οτι το παιδι δεν εχει καθολου διαθεση να προσπαθησει.θα σας πω κι εγω την εμπειρια μου απο ενα ιδιαιτερο παρομοια με τη δικη σου.ξεκινησα περσι στην αρχη της χρονιασ με ενα κοριτσακι 5 χρονων αγγλικα.μου την ειχε συστησει μια γειτονισσα κι ετσι ζητησα μονο 10 ευρω την ωρα(τετοια τιμη στην περιοχη μου δεν παιρνει πτυχιουχοσ αγγλικης φιλολογιας).στην αρχη τα πηγαιναμε καλα.μετα απο 2 μηνες το παιδι αρχισε να βαριεται.τι παραμυθια με κασετες στα αγγλικα τησ ειχα αγορασει τα οποια δεν τα χρεωνα τι flashcards τιποτα.αρνιοταν να παρακολουθησει, κρυβόταν κατω απο το τραπεζι, προφασιζοταν οτι πεινουσε γιατι ηταν μεσημερι.αλλαξαμε την ωρα το καναμε απογευμα παλι τα ιδια.η μητερα επεμενε οτι το παιδι επρεπε να συνεχισει παροτι εβλεπε και μονη της οτι δεν υπηρχε κανενα ενδιαφερον εκ μερουσ της. το αποτελεσμα ηταν να πω τησ μανας μετα απο εναμισημηνα που συνεχιζοταν αυτη η κατασταση οτι υπο αυτες τισ συνθηκεσ εγω δεν μπορω να κανω μαθημα κι εφυγα.πανω απο ολα η ψυχικη ηρεμια συμφωνω κι εγω.επειδη μας δινουν καποια χρηματα δε σημαινει οτι θα μασ κανουν οτι θελουν.γνωμη ειναι να το αφησεισ αυτο το ιδιαιτερο.

Αποσυνδεδεμένος Mrs Mary

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ όλουσ για τις πολύτιμες συμβουλές σας! Δε θε αφηνα τα παιδιά στη μέση της χρονιάς, αλλάτου χρόνου δε θα συνεχίσω σίγουρα. Προτιμώ να κάνω μάθημα σε καλούς ανθρώπους, κι ασ είναι τα χρήματα λιγότερα.

Όσο για το πρόβλημά σου Εμμα, συμφωνώ με τις συναδελφους. Δώσε κάποιο δείγμα από τη δουλειά της στους γονεις, και πες τους ότι το παιδί τους γενικότερα δεν έχει διάθεση να προσπαθήσει. Τα κενά που έχει στα Ελληνικά είναι εξίσου σημαντικά για τη δουλειά σου, αλλά καλό θα ήταν να μην τα αναφέρεις, γιατί ο κάθε γονιός αν πεις κατι τετοιο για το παιδί του το παιρνει προσωπικα. Πάντως, πρεπει συντομα να ξεκαθαρισεις τη θέση σου, γιατι αν συνεχισεις και το παιδί δε τραβάει, στο τέλος θα σου ρίξουν τις ευθύνες, τη στιγμη που έχεις κάνει τα ανθρωπίνως δυνατά.

Πάντως εμένα δε με προβληματίζει μόνο οτι δεν τραβάει το παιδί και οτι οι γονεις της δε θέλουν να το παραδεχτουν, όσο η στάση της απέναντι σου. Τι ήταν αυτό που σου είπε???? :o  Η αμοιβή σου είναι για να της κάνεις μάθημα, όχι για να καθεσαι να ακους τις προσβολές της.
Η συμπεριφορά της, πιστεύω, ειναι κάτι που θα έπρεπε να συζητήσεις με την ίδια, και όχι με τους γονεις.Αν το συζητούσες με τους γονεις και το μάθαινε, θα γινόταν ακόμη πιο αρνητική και απεναντι στα Αγγλικα και σε εσένα.

Ξεκαθάρισε τη θέση σου όσο είναι καιρός. Και μην αγχώνεσαι. Όλα θα πάνε καλά. ;)

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
νομίζω πως αυτό που πληρώνεις είναι το αγχος που είχες στην αρχή της χρονιάς για το αν θα έχεις ιδιαίτερα. κ αυτό είναι κατι που όλοι οταν ξεκινούσαμε το είχαμε. οταν του χρόνου με το καλο ξαναδεις το πρόγραμμα μαθημάτων σου ξεκίνα υπολογίζοντας το πόσα χρήματα θα ήθελες να βγάζεις (δε μιλάμε για εξωφρενικο ποσο) ωστε να καλύπτεις τα εξοδα σου και να σου μένει κ κάτι για τις επιθυμίες σου και μετά διαμόρφωσε τις τιμές που ζητάς .όπως και να έχει μην πέφτεις κάτω απο 10ε/ωρα και στο λέω αυτό γιατι αν πείς οτι θα έχεις απο 5ωρεσ κάθε μέρα θα βγάζεις τουλάχιστον 800ε/μήνα. αν κ φετος η χρονια σου φαίνεται @##^(& σου κάνει καλό απο την οπτική οτι γίνεσαι γνωστή στον κόσμο. θα δεις ποσο σημαντικό είναι αυτό στην αρχή της επόμενης χρονιάς. αν κάποιος σου ζητά 45λεπτά ή 1 ώρα την εβδομάδα μην του ζητάς τα ίδια με εκεινον στον οποίο θα κάνεις 3 ώρες. πχ για 1ώρα την εβδομάδα ζήτα 15-17ευρώ ενω για 12-13. αμέσως ο άλλος θα το σκεφτεί να σου ζητήσει περισότερεσ ώρας. καλύτερα να κάνεις 1,5 με 2 ωρες μάθημα κάθε φορα ωστε να μειώνονται οι μετακινήσεις σου απο μαθητή σε μαθητή. εγώ την πρώτη χρονια στις αρχές τα είχα μονοωρα κ ετρεχα απο σπιτι σε σπιτι. τώρα ειναι ειτε 1,5 ή 2ωρο κ ειναι πιο άνετα.

το σημαντικό, οπως ειπανε κ αλλο, είναι με αυτό που κάνεις να  εξασφαλίζεις όσα περισσότερα απο αυτά που θέλεις να κάνεις. αν τρέχεις κ εχεις κ χαλια ψυχολογία γιατι δεν χαιρεσαι ττην ανταμοιβη των κόπων σου, κουράζεσαι διπλά.

αναπροσάρμοσε τις τιμές ωστε να βγάζεις τα έξοδα σου και θα δεις οτι αν σου φύγει ένας σύντομα θα σου έρθουν 2.πίστεψε με.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160140
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 689
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 574
Σύνολο: 576

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.