*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)  (Αναγνώστηκε 567784 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1414 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 01:13:48 μμ »
Νομίζω ότι το θέμα έχει γίνει λίγο φλέγον.. Όχι μόνο η προκήρυξή τους δεν είναι ξεκάθαρη αλλά υπάρχουν και διάφορα παραθυράκια που τα ερμηνεύουν τα εκάστοτα ΙΕΚ όπως θέλουν! Πήρα τηλέφωνο σήμερα σε ΙΕΚ όπου και είμαι πρώτη στη λίστα και μου είπανε πως εάν είμαι άνεργη μπορώ να εργασθώ, διαφορετικά θα πρέπει να κάνω Υ/Δ όπου να γράφει δεν αποδέχομαι τη θέση!
Πριν μια βδομάδα όμως με κάλεσαν ως αναπληρώτρια που σημαίνει ότι ΜΑΛΛΟΝ δεν θα μπορώ να εργασθώ.. Βέβαια μέσα στην προκήρυξή τους αναφέρουν τα εξής: Για τους έχοντες πλήρη απασχόληση στο Δημόσιο κτλ 6 ώρες εβδομαδιαίως & επιπλέον το 30% κατά ελάχιστο θα προέρχεται από αυτούς που διαθέτουν βεβαίωση ανεργίας κατά την υποβολή της ηλεκτρονικής αίτησης. Άρα σύμφωνα με τα παραπάνω γιατί να δηλώσω μη αποδοχή της θέσης; Δεν είμαι απόλυτα καλυμμένη και νομοταγής; Ξέρεις κάποιος συνάδελφος κάτι περισσότερο πάνω στο θέμα; Θα το εκτιμούσα..

Σίγουρα θα προσληφθεί ο πρώτος άνεργος. Εφόσον μένουν ώρες και προσληφθεί δεύτερος τοτε εφόσον είσαι μπροστα στα μορια ως ιδιώτης απ τους αλλους ανεργους μπορείς να πάρεις κι εσύ μέχρι έξι ώρες αν περισσεύουν.
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:29:03 »

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1415 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 01:25:54 μμ »
Και με το 30% τι ακριβώς εννοούν; Δεν μπορώ να καταλάβω την προκήρυξή τους! Τότε τους ιδιώτες δεν θα έπρεπε να τους συμπεριλάβουν στη λίστα γιατί οι πιθανότητες να προσληφθούν είναι μηδαμινές..
Η προκήρυξη έχει δημιουργικές ασάφειες ::) Λέει τουλάχιστον 30% να είναι άνεργοι. Οπότε τι γίνεται, όσοι δουλεύουν κάθε χρόνο σε αυτες τις δομες δηλώνουν άνεργοι ( νόμιμα ) μέχρι να βγουνε οι προκηρύξεις. Συνεπώς κάθε χρόνο προσλαμβάνουν τους ίδιους και τους ίδιους. Άλλωστε δεν είναι πολλές οι ώρες πχ αν πάρουν 2ανεργους αμέσως είναι 40 ώρες. Ε δεν νομίζω να περισσεύουν και πολλές.

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1416 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 01:43:32 μμ »
Πήρα τηλέφωνο σήμερα σε ΙΕΚ όπου και είμαι πρώτη στη λίστα και μου είπανε πως εάν είμαι άνεργη μπορώ να εργασθώ, διαφορετικά θα πρέπει να κάνω Υ/Δ όπου να γράφει δεν αποδέχομαι τη θέση!

Προσοχή συνάδελφοι!! Να μην υπογράψει κανείς υπεύθυνη δήλωση περί μη αποδοχής παρά μόνο εάν δεν επιθυμεί να εργαστεί στα ΙΕΚ. Αν ο εκάστοτε διευθυντής νομιμοποιείται να σας παρακάμψει, τότε δε χρειάζεται την υπεύθυνη δήλωσή σας.
Μου έχει συμβεί διευθυντές σε ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ να μου ζητούν να υπογράψω διάφορα. Εκ των υστέρων κατάλαβα πως ότι σου ζητούν, στο ζητούν για να σε παρακάμψουν με οποιοδήποτε τρόπο ή να σου δώσουν λιγότερες ώρες από κάποιον άλλο. Αν δε σε πειράζει αυτό που θέλουν να υπογράψεις, μπορείς να κάνεις πως παίζεις το παιχνίδι τους. Διαφορετικά όχι μόνο δεν υπογράφεις, αλλά ζητάς εγγράφως και τους λόγους της μη πρόσληψής σου.

Αποσυνδεδεμένος 4-stroke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Εκπαίδευση -------- Μεγάλη κουβέντα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1417 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 01:48:12 μμ »
Μίλησα με κάποιον από ενα ιεκ κι είπαν από αύριο θα καλούν . Περιμένουν ακόμη οδηγίες....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:29:03 »

Αποσυνδεδεμένος Makis0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1418 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 01:54:00 μμ »

Να επαναλάβω το ΦΕΚ και την Υπουργική Απόφαση αυτολεξεί:

"Από τους προσλαμβανόμενους ωρομισθίους εκπαιδευτικούς το 30% κατ´ ελάχιστο θα προσλαμβάνεται από τους πίνακες των ανέργων και εφόσον αποδεικνύεται ότι, κατά την ημερομηνία της πρόσληψης, εξακολουθούν να είναι άνεργοι προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ"

Το 30% από τους ΠΙΝΑΚΕΣ των ΑΝΕΡΓΩΝ. Λείπει η επισήμανση "ανα ειδικότητα" η οποία και καθορίζει το αποτέλεσμα. Εγώ προσωπικά δεν ερμηνεύω την Υπουργική Απόφαση προσθέτοντας λέξεις δικές μου, και αυτό που γράφει δεν υποννοεί πουθενά οτι το 30% αναφέρεται ανα ειδικότητα. Άσχετα αν στα εκάστοτε ΙΕΚ το κάνουν. Άλλο το τι πρέπει να κάνουν και άλλο το τι κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος divined

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1419 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 02:03:02 μμ »
Καλησπέρα

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να εξαντληθεί το 30% το 30% των ανέργων ανά ειδικότητα και μετά θα ξεκινήσουν να καλούνε εργαζόμενους και Δημοσίους Υπαλλήλους;

Περίπλοκη μου φαίνεται η διαδικασία και ανοικτή σε παρατυπίες. Τι να περιμένουμε όμως από την χώρα που ζούμε!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2015, 02:10:22 μμ από divined »

Αποσυνδεδεμένος Makis0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1420 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 02:13:59 μμ »
Προσοχή συνάδελφοι!! Να μην υπογράψει κανείς υπεύθυνη δήλωση περί μη αποδοχής παρά μόνο εάν δεν επιθυμεί να εργαστεί στα ΙΕΚ. Αν ο εκάστοτε διευθυντής νομιμοποιείται να σας παρακάμψει, τότε δε χρειάζεται την υπεύθυνη δήλωσή σας.
Μου έχει συμβεί διευθυντές σε ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ να μου ζητούν να υπογράψω διάφορα. Εκ των υστέρων κατάλαβα πως ότι σου ζητούν, στο ζητούν για να σε παρακάμψουν με οποιοδήποτε τρόπο ή να σου δώσουν λιγότερες ώρες από κάποιον άλλο. Αν δε σε πειράζει αυτό που θέλουν να υπογράψεις, μπορείς να κάνεις πως παίζεις το παιχνίδι τους. Διαφορετικά όχι μόνο δεν υπογράφεις, αλλά ζητάς εγγράφως και τους λόγους της μη πρόσληψής σου.

Σε ποιό ΦΕΚ αναφέρεται ότι αν αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια δεν είναι πλέον άνεργος πρέπει να στείλει στα ΙΕΚ Υπεύθυνη Δήλωση οτι δεν αποδέχεται τη θέση? ξέρει κανεις? το "δεν αποδέχομαι τη θέση" δε σημαίνει δεν μου επιτρέπει ο νόμος να την πάρω. Έτσι δεν είναι? αρα κάτι δεν πάει καλά, λέω εγώ.
Δηλαδή με όλο αυτό ισοπεδώνονται τελείως τα προσόντα του καθενος

Αποσυνδεδεμένος 4-stroke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Εκπαίδευση -------- Μεγάλη κουβέντα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1421 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 02:16:19 μμ »
Ρε παιδια ανατρέχουμε στα ειδια . Από την γενική μας εμπειρία σας έχουμε εξηγήσει τι γίνεται.
Κι αν ανατρέξετε κι στις προηγούμενες σελίδες του φόρουμ θα καταλάβετε τι παίζει γενικά......

Αποσυνδεδεμένος mist84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Don't Worry Be Happy..!!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1422 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 02:21:32 μμ »
Συνάδελφοι αύριο θα πάω από εκεί.. οπότε σας κρατώ ενήμερους.. και φυσικά δεν πρόκειται να υπογράψω καμιά Υ/Δ μη αποδοχής της θέσης.. άλλωστε δεν ξέρουμε καν τις ώρες μαθημάτων ανά ειδικότητα και πόσους από εμάς θα χρειαστούν & όπως είναι φυσικό όταν τους ρωτάς απλά δεν ξέρουν!!!

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1423 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 02:39:00 μμ »
Καλησπέρα συμφορουμίτες!

Αν αρχίσουν να καλούν από αύριο θα είναι άκρως παράνομο. Γιατί το λέω αυτό: έχουν γίνει τραγικά λάθη (πάντα κατά λάθος εννοείται...) στους οριστικούς πίνακες. Σήμερα στη διοίκηση γίνονταν ένας χαμός. Είπαν ότι αύριο το αργότερο θα βγάλουν ανανεωμένους οριστικούς, θα δούμε...Οπότε εφόσον θα βγουν νέοι πίνακες δεν μπορούν να ξεκινήσουν να καλούν στο βρόντο αν λειτουργούν νόμιμα. Ωστόσο επειδή ξέρουμε πως λειτουργούν δεν ξέρω τι τελικά θα γίνει. Αυτά τα έμαθα σήμερα αυτοπροσώπως. Προσωπικά ενώ είχαν κάνει λάθος στα μόριά μου (λιγότερα) στους προσωρινούς δεν μπήκα στην διαδικασία για ένσταση (έχω γράψει σε παλιότερο ποστ τι και γιατί). Στους οριστικούς όμως έκαναν κάτι πολύ παράνομο εις βάρος μου και έτσι ήρθα σε επαφή με διοίκηση και το έψαξα, με διαβεβαίωσαν πως θα λυθεί και θα βγουν νέοι πίνακες. Παρόμοιο πρόβλημα, είχαμε αρκετοί, μπάχαλο επικρατούσε. Προσωπικά το θέμα με τις δομές του ΟΑΕΔ με έχει κουράσει. Αυτά. Αναμένουμε...Καλή τύχη σε όλους μας σε ότι επιλέγουν να κάνουν και όπου επιλέγουν!

Αποσυνδεδεμένος Makis0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1424 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 02:46:04 μμ »
Ρε παιδια ανατρέχουμε στα ειδια . Από την γενική μας εμπειρία σας έχουμε εξηγήσει τι γίνεται.
Κι αν ανατρέξετε κι στις προηγούμενες σελίδες του φόρουμ θα καταλάβετε τι παίζει γενικά......

Μπορείς συνάδερφε να επισημάνεις ποιές είναι οι σελίδες του φόρουμ να ρίξω μια ματιά?
Κοίταξε όμως, υπάρχουν κάποιοι που τους ενδιαφέρει να βελτιωθεί το σύστημα και ίσως με μια προσπάθεια συλλογική αλλάξουν κάποια σημεία προς το καλύτερο και προς συμφέρον όλων μας. Αυτό το "τι παίζει γενικά" είναι που με τρομάζει εμένα. Άσε που κάθε χρόνο αλλάζουν διάφορα, καλό είναι να τα συζητάμε, τζάμπα είναι  ;)

Αποσυνδεδεμένος DK

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1425 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 02:49:35 μμ »
Aν σε ΙΕΚ του ΟΑΕΔ παρει καποιος ωρες και ειναι ανεργος μπορει να παρει και ωρες στα ΙΕΚ του υπουργ. Παιδειας?

Αποσυνδεδεμένος 4-stroke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Εκπαίδευση -------- Μεγάλη κουβέντα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1426 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 02:57:03 μμ »
Aν σε ΙΕΚ του ΟΑΕΔ παρει καποιος ωρες και ειναι ανεργος μπορει να παρει και ωρες στα ΙΕΚ του υπουργ. Παιδειας?
Ναι μπορεί να πάρει όπως κι στην τριτοβάθμια.......

Αποσυνδεδεμένος DK

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1427 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 03:00:44 μμ »
Ναι μπορεί να πάρει όπως κι στην τριτοβάθμια.......
Δικαιουται μετα 10 ωρες ή οσες ωρες χρειαστουν για να συμπληρωθουν συνολικα 20 ωρες?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 940
Σύνολο: 944

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.