*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)  (Αναγνώστηκε 566192 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marMia2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1442 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 10:49:11 πμ »
Δεν νομίζω να σε καλύπτει η προκήρυξη, πουθενά δεν αναφέρει ότι πρέπει να συμπληρώσει ο πρώτος τις ώρες για να προχωρήσουν στον δεύτερο


Καλύτερα κάνε έσυ ένα τηλέφωνο στη διοίκηση του ΟΑΕΔ και πες τους ότι αυθαίρετα σου δίνουν 9 ώρες μόνο, ενώ έχουν 25 ώρες και είσαι άνεργη. Αν τους καλύπτει η προκήρυξη, έχει καλώς. Όμως, δεν έχεις να χάσεις και τίποτα κάνοντας ένα τηλεφώνημα.

Αυτό δεν καταλαβαίνω από τον ΟΑΕΔ! Για ποιο λόγο αφήνει τέτοιες ασάφειες;
Να δοθεί μια οδηγία που να λέει να εξαντλείται ή όχι το ωράριο !

Γιατί εγώ να πρέπει τώρα να στοχοποιηθώ από τον εκάστοτε διευθυντή με το να κάνω παράπονα στον προϊστάμενό του και μάλιστα για κάτι για το οποίο δεν είμαι και σίγουρη ότι ισχύει;
Πολλά θέματα που αφορούν την εκπαίδευση στον ΟΑΕΔ πρέπει να βγούν στη δημοσιότητα! Εξάλλου δημόσιο είναι ενώ πολλοί τον θεωρούν ιδιωτικό μαγαζάκι τους!

Αν κάποιος έχει πρόσβαση, τότε μπορεί σήμερα κιόλας, πριν τις αναθέσεις, να σταλεί μια εγκύκλιος σε όλα τα ΙΕΚ ΟΑΕΔ που να ξεκαθαρίζει τα πράγματα και να υπάρξει διαφάνεια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:24:37 »

Αποσυνδεδεμένος mist84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Don't Worry Be Happy..!!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1443 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 11:05:29 πμ »
Και οι σχέσεις του ΟΑΕΔ συνεχίζουν να είναι πελατειακές.. Με πήραν τηλέφωνο από το Καλαμάκι και μου είπαν ότι εφόσον είμαι αναπληρώτρια να δηλώσω παραίτηση διότι άκουσον, άκουσον είμαι πλέον στο Δημόσιο!! Όταν του είπα για τις 6 ώρες που δικαιούμαι μου είπε ότι εφόσον τελειώσουν οι άνεργοι τότε ίσως καλέσουν εμένα, πράγμα βέβαια αδύνατο.. για πιο 30% τότε μας μιλάνε??? Μας δουλεύουν εν ψυχρώ...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10811
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1444 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 11:21:30 πμ »
Όσο παράξενο κι αν ακούστηκε αυτή είναι η μεταχείριση των αναπληρωτών από τον ΟΑΕΔ. Θεωρούνται σαν να είναι δημόσιοι υπάλληλοι και έπονται όλων των υπολοίπων στις προσλήψεις!

Αποσυνδεδεμένος alkord

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1445 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 11:31:49 πμ »
Παιδια νομιζω οτι κανετε καποιο λαθος. Αν ησασταν πρωτοι στη λιστα των ανεργων και εχετε αναλαβει ως αναπληρωτες τωρα δεν μπορειτε να παρετε ωρες στον ΟΑΕΔ απλος γιατι δεν εισαστε ανεργοι (η προκηρυξη το αναφερει οτι την ημερα που θα αναλαβετε στον ΟΑΕΔ πρεπει να ειστε ανεργοι). Αν ησασταν πρωτοι στην λιστα των δ. υπαλληλων (οχι των ανεργων) τοτε δικαιουστε τις ωρες απο τον ΟΑΕΔ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:24:37 »

Αποσυνδεδεμένος mist84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Don't Worry Be Happy..!!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1446 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 11:33:01 πμ »
Όσο παράξενο κι αν ακούστηκε αυτή είναι η μεταχείριση των αναπληρωτών από τον ΟΑΕΔ. Θεωρούνται σαν να είναι δημόσιοι υπάλληλοι και έπονται όλων των υπολοίπων στις προσλήψεις!
Μα στην ειδικότητά μου είμαστε 5 άτομα.. Θα πάρει 3 άτομα.. εγώ δεν πρέπει να είμαι μια εξ αυτών με μειωμένο ωράριο (από τη στιγμή που είμαι πρώτη στη λίστα?); και φυσικά να δουλέψουν οι άνεργοι αλλά και εγώ όταν έκανα την αίτηση άνεργη ήμουν.. δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό τους στο να παραιτηθώ!

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1447 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 11:40:44 πμ »
Και οι σχέσεις του ΟΑΕΔ συνεχίζουν να είναι πελατειακές.. Με πήραν τηλέφωνο από το Καλαμάκι και μου είπαν ότι εφόσον είμαι αναπληρώτρια να δηλώσω παραίτηση διότι άκουσον, άκουσον είμαι πλέον στο Δημόσιο!! Όταν του είπα για τις 6 ώρες που δικαιούμαι μου είπε ότι εφόσον τελειώσουν οι άνεργοι τότε ίσως καλέσουν εμένα, πράγμα βέβαια αδύνατο.. για πιο 30% τότε μας μιλάνε??? Μας δουλεύουν εν ψυχρώ...

Σαν αναπληρωτής θεωρείται ότι έχεις πλήρες ωράριο και δεν έχεις δικαίωμα να πάρεις και άλλες ώρες ως ωρομίσθιος.
Έτσι ήταν πάντα στον ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος mist84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Don't Worry Be Happy..!!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1448 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 11:45:02 πμ »
Σαν αναπληρωτής θεωρείται ότι έχεις πλήρες ωράριο και δεν έχεις δικαίωμα να πάρεις και άλλες ώρες ως ωρομίσθιος.
Έτσι ήταν πάντα στον ΟΑΕΔ.
Συγνώμη τι σημαίνει έτσι ήτανε πάντα στον ΟΑΕΔ?? Επειδή μερικοί βολεύονται έτσι..?? Τα νόμιμα διεκδικώ τίποτα παραπάνω.. Και στην τελική μιλάμε για 3-4 ώρες εβδομαδιαίως.. Άλλωστε η Δευτεροβάθμια σου δίνει χαρτί που σου επιτρέπει να εργασθείς ως ωρομίσθιος στο ΙΕΚ.. άρα μάλλον του ΟΑΕΔ έχουν πρόβλημα!!

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1449 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 11:46:57 πμ »
Και οι σχέσεις του ΟΑΕΔ συνεχίζουν να είναι πελατειακές.. Με πήραν τηλέφωνο από το Καλαμάκι και μου είπαν ότι εφόσον είμαι αναπληρώτρια να δηλώσω παραίτηση διότι άκουσον, άκουσον είμαι πλέον στο Δημόσιο!! Όταν του είπα για τις 6 ώρες που δικαιούμαι μου είπε ότι εφόσον τελειώσουν οι άνεργοι τότε ίσως καλέσουν εμένα, πράγμα βέβαια αδύνατο.. για πιο 30% τότε μας μιλάνε??? Μας δουλεύουν εν ψυχρώ...

 Με άλλα λόγια μας λες ότι μόνο εσύ έχεις ψυχή  και οι άλλοι να ψοφήσουν! Φίλη μου αν είσαι αναπληρώτρια πλήρες ωραρίου  θες και άλλες ώρες; 
 

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1450 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 12:08:22 μμ »
Συγνώμη τι σημαίνει έτσι ήτανε πάντα στον ΟΑΕΔ?? Επειδή μερικοί βολεύονται έτσι..?? Τα νόμιμα διεκδικώ τίποτα παραπάνω.. Και στην τελική μιλάμε για 3-4 ώρες εβδομαδιαίως.. Άλλωστε η Δευτεροβάθμια σου δίνει χαρτί που σου επιτρέπει να εργασθείς ως ωρομίσθιος στο ΙΕΚ.. άρα μάλλον του ΟΑΕΔ έχουν πρόβλημα!!

MONO βολεύονται...
τα καλυτερα πελατακια του οαεδ ειναι οι μονιμοι δημοσιοι υπαλληλοι, που οχι μονο τους χορηγείτε απο τη διευθυνση τους 10 ωρες εβδομαδιαίος ΕΠΙΠΛΕΟΝ (εξτραδακι απο το μονιμο μισθό τους, ο οποίος παιφτει μερα νυχτα, καθε μηνα καθε χρονια κλπ), εχουν και πολλά αλλα προνομια....
καημένε αναπληρωτη που θέλεις και κανα 3 ωριτσες τη βδομαδα, σα δε ντρεπεσε!!!
εδω εχουμε τα πελατακια μας καθε χρονο, εσενα θα παρουμε...

@Agronomist84 ΦΤΑΣΕ ΤΟΥΣ όπου σε παίρνει, μην τους αφήσεις στιγμή!!!

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1451 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 12:12:30 μμ »
Συγνώμη τι σημαίνει έτσι ήτανε πάντα στον ΟΑΕΔ?? Επειδή μερικοί βολεύονται έτσι..?? Τα νόμιμα διεκδικώ τίποτα παραπάνω.. Και στην τελική μιλάμε για 3-4 ώρες εβδομαδιαίως.. Άλλωστε η Δευτεροβάθμια σου δίνει χαρτί που σου επιτρέπει να εργασθείς ως ωρομίσθιος στο ΙΕΚ.. άρα μάλλον του ΟΑΕΔ έχουν πρόβλημα!!

Το λέει ξεκάθαρα. Μέχρι 20 ώρες σε όλες της δομές εκπαίδευσης του υπ. παιδείας.
Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
Μη το ψάχνεις.
Το πολύ πολύ να το κρύψεις και να φας καταγγελία από συνάδελφο και να τρέχεις και να μη φτάνεις.
Έτσι και αλλιώς σου λέει ότι πρέπει να υπογράψεις υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχεις πάνω από 20 ώρες σε δομές του Υπ.Παιδείας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2015, 12:15:33 μμ από rainbowman »

Αποσυνδεδεμένος marMia2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1452 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 12:21:21 μμ »
Παιδια νομιζω οτι κανετε καποιο λαθος. Αν ησασταν πρωτοι στη λιστα των ανεργων και εχετε αναλαβει ως αναπληρωτες τωρα δεν μπορειτε να παρετε ωρες στον ΟΑΕΔ απλος γιατι δεν εισαστε ανεργοι (η προκηρυξη το αναφερει οτι την ημερα που θα αναλαβετε στον ΟΑΕΔ πρεπει να ειστε ανεργοι). Αν ησασταν πρωτοι στην λιστα των δ. υπαλληλων (οχι των ανεργων) τοτε δικαιουστε τις ωρες απο τον ΟΑΕΔ

Δεν είμαι αναπληρώτρια! Άνεργη, πρώτη στον πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος mist84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Don't Worry Be Happy..!!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1453 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 12:55:27 μμ »
Με άλλα λόγια μας λες ότι μόνο εσύ έχεις ψυχή  και οι άλλοι να ψοφήσουν! Φίλη μου αν είσαι αναπληρώτρια πλήρες ωραρίου  θες και άλλες ώρες; 
Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο φίλε/η μου.. Απλά διεκδικώ τα νόμιμα.. Εάν η προκήρυξη ήταν μόνο για άνεργους τότε δεν θα εμπλεκόμουν καθόλου! Ίσως πρέπει να βλέπεις τα πράγματα σφαιρικά.. Όσο για το αναπληρώτρια που λες ρώτα με όταν βρισκόμουν στα δυσπρόσιτα και άλλοι Δημόσιοι έπαιρναν 10ωρα στον ΟΑΕΔ.. αυτό είναι το δίκιο, ε??

Αποσυνδεδεμένος mist84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Don't Worry Be Happy..!!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1454 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 12:57:34 μμ »
MONO βολεύονται...
τα καλυτερα πελατακια του οαεδ ειναι οι μονιμοι δημοσιοι υπαλληλοι, που οχι μονο τους χορηγείτε απο τη διευθυνση τους 10 ωρες εβδομαδιαίος ΕΠΙΠΛΕΟΝ (εξτραδακι απο το μονιμο μισθό τους, ο οποίος παιφτει μερα νυχτα, καθε μηνα καθε χρονια κλπ), εχουν και πολλά αλλα προνομια....
καημένε αναπληρωτη που θέλεις και κανα 3 ωριτσες τη βδομαδα, σα δε ντρεπεσε!!!
εδω εχουμε τα πελατακια μας καθε χρονο, εσενα θα παρουμε...

@Agronomist84 ΦΤΑΣΕ ΤΟΥΣ όπου σε παίρνει, μην τους αφήσεις στιγμή!!!

Τώρα τα μαθαίνω και εγώ, το πως βολεύονται.. Φυσικά είμαι ξένη στα χωράφια τους και δεν χωράω... Όμως εγώ θα την πάρω έστω και την μια ώρα για σπάσιμο.. Έχω αρχίσει και κινούμε νομικά.. θα σας ενημερώνω και εσάς για τα νόμιμα!!

Αποσυνδεδεμένος mist84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Don't Worry Be Happy..!!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1455 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 12:59:58 μμ »
Το λέει ξεκάθαρα. Μέχρι 20 ώρες σε όλες της δομές εκπαίδευσης του υπ. παιδείας.
Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
Μη το ψάχνεις.
Το πολύ πολύ να το κρύψεις και να φας καταγγελία από συνάδελφο και να τρέχεις και να μη φτάνεις.
Έτσι και αλλιώς σου λέει ότι πρέπει να υπογράψεις υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχεις πάνω από 20 ώρες σε δομές του Υπ.Παιδείας.

Αυτό δεν ισχύει.. οι αναπληρωτές έχουν 23 ώρες πλήρες ωράριο και υπαγόμαστε στο (β) σελ.20 της προκήρυξης.. Οι δευτεροβάθμιες με αιτήσή σου σε αφήνουν να διδάξεις σε ΙΕΚ μέχρι 6 ώρες το πολύ!! Ένα χαρτάκι και από τη δευτεροβάθμια για μερικούς δύσπιστους!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 600
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 415
Σύνολο: 422

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.