*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.  (Αναγνώστηκε 169283 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1260 στις: Αύγουστος 15, 2021, 11:06:58 πμ »
"Αρνητές και Εκπαιδευτικοί. Γίνεται??"

ΈΝΑ ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟ ΆΡΘΡΟ     in.gr
Για να καταλάβετε κάποιοι πόσο κατευθυνόμενα είναι όλα. Σε συνδυασμό με τις ανακοινώσεις του Βασιλακόπουλου για υποχρεωτικό εμβολιασμό μαθητών. Όχι των παππούδων!!! Αλλά των μαθητών!!!!
Προφανώς κατάπτυστο...για σένα και για μένα.....για άλλους μπορεί να θεωρείται φυσιολογικό ::) ::) ::) ::)
Εμβολιάστηκε ακόμη και αυτός:

https://www.news247.gr/kosmos/servia-erimitis-zei-se-spilia-ta-teleytaia-20-eti-emathe-gia-ton-koronoio-kai-emvoliastike.9324090.html?utm_source=News247&utm_medium=BoN_mob_article&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos3

Εσυ Έλληνα εκπαιδευτικέ;

Κολλάς κορονοιό και στις σπηλιές ;;;;; :o :o :o ::) ::) ::)
Το συγκεκριμένο "άρθρο" ο ορισμός της προπαγάνδας :D :D
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:24:25 »

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1261 στις: Αύγουστος 15, 2021, 11:08:55 πμ »
Εμβολιάστηκε ακόμη και αυτός:

https://www.news247.gr/kosmos/servia-erimitis-zei-se-spilia-ta-teleytaia-20-eti-emathe-gia-ton-koronoio-kai-emvoliastike.9324090.html?utm_source=News247&utm_medium=BoN_mob_article&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos3

Εσυ Έλληνα εκπαιδευτικέ;

Ναι! Διαβάζοντας το άρθρο αποφάσισα να ακολουθήσω το παράδειγμα του ανθρώπου αυτού και να πάρω κι εγώ τα βουνά!  ::)

Αποσυνδεδεμένος Ίριδα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1262 στις: Αύγουστος 15, 2021, 11:13:22 πμ »
Η άλλη στο in.gr που ανέβασε η cookie είδατε τι εγραψε; Έμπλεξε εμβολιασμο με αξιολόγηση. Ο, τι θέλει ο καθένας γράφει. Όλα τα συνδυάζουν όπως γουστάρουν. Το εμβόλιο λοιπόν ταιριάζει παντού. Πάει με όλα. Τι να πει κανείς. Πόλεμος. Τίποτα άλλο. Είναι κανονικός πόλεμος κι όποιος αντέξει.
Ευχαριστώ τους συναδέλφους που μου απάντησαν σχετικά με το δημοσίευμα για το Ισραήλ. Απολύτως κατανοητα όσα αναφέρθηκαν. Μια ερώτηση μονο:αφού το ποσοστό των εμβολιασμενων που νοσηλεύονται είναι λογικό αποτέλεσμα λόγω αριθμητικής, όπως εξηγήστε, κι αφού Ισραήλ και Ελλάδα δεν έχουν μεγάλη απόκλιση στο ποσοστό των πληρως εμβολιασμενων (Ισραήλ 62% έγραψες helidoni, 55% είναι περίπου εδώ;;), γιατί τα εγχώρια δημοσιεύματα κάνουν λόγο για ανεμβολιαστους νοσηλευομενους που φτάνουν στο 95% επί του συνόλου των ασθενών στα νοσοκομεία; (νομίζω λένε για 98%στις μεθ). Εδώ δεν μετράει η αριθμητική; Θέλω να πω ότι αφού βασιζόμαστε στο ότι όσο πληθαίνουν οι εμβολιασμοί είναι λογικό να ανεβαίνει και το ποσοστό των νοσούντων  αυτών, εδώ στην Ελλάδα γιατί δε φαίνεται κάτι τέτοιο; Εδώ σου λέει σχεδόν όλοι στα νοσοκομεία είναι ανεμβολιαστοι. Ή η αριθμητική κάπου μπάζει ή εδώ μας κοροϊδεύουν. Ξέρουμε όλοι την απάντηση

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1263 στις: Αύγουστος 15, 2021, 11:27:38 πμ »
Κολλάς κορονοιό και στις σπηλιές ;;;;; :o :o :o ::) ::) ::)
Το συγκεκριμένο "άρθρο" ο ορισμός της προπαγάνδας :D :D

Μπορεί μια στο τόσο να έρχεται σε επαφή με τον έξω κόσμο, αν κολλήσει, πάει μετά δεν τον σώζει κανένας στην ερημιά. Ερημίτης, αλλά προνοητικός.. εσύ;  8)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:24:25 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1264 στις: Αύγουστος 15, 2021, 11:33:30 πμ »
"Αρνητές και Εκπαιδευτικοί. Γίνεται??"

ΈΝΑ ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟ ΆΡΘΡΟ     in.gr
Για να καταλάβετε κάποιοι πόσο κατευθυνόμενα είναι όλα. Σε συνδυασμό με τις ανακοινώσεις του Βασιλακόπουλου για υποχρεωτικό εμβολιασμό μαθητών. Όχι των παππούδων!!! Αλλά των μαθητών!!!!
https://www.in.gr/2021/08/14/apopsi/arnites-kai-ekpaideytikoi-ginetai/
Ας δούμε τις συνδέσεις που κάνει η κυρία:
Κακή επιρροή όποιος εκπαιδευτικός δεν εμβολιάζεται:
Δεν θέλω τα παιδιά μου να έχουν επαφή με αρνητές, ειδικά αρνητές, που κάθονται πίσω από σχολικές έδρες. Είναι μικρά για τόσο κακή επιρροή και τέτοιοι περίεργοι, δεν θα έπρεπε να διδάσκουν.
Ως πότε θα εμπιστευόμαστε τρομαγμένα πεντάχρονα ή ευάλωτους εφήβους σε τύπους «περίεργους» που δεν αντιλαμβάνονται την ευθύνη που συνοδεύει την δουλειά τους;
Όμως ποια, εκπαιδευτική κοινότητα μπορεί να εξακολουθεί να λέγεται εκπαιδευτική όταν «περιέχει» και ανέχεται ανεμβολίαστους σε καιρό πανδημίας;
Ακολουθεί ταύτιση ανεμβολίαστων εκπαιδευτικών με όσους ζητούσαν απολυμάνσεις σχολείων πέρσι.....προφανώς πριν ανοίξουν πέρσι τα σχολεία και όχι όπως παρουσιάζεται...:
Δυστυχώς, είναι ενδεικτικά, πολλά δείγματα συμπεριφοράς στο πρόσφατο παρελθόν.
Υπήρξαν δάσκαλοι και καθηγητές, τον χειμώνα που ζητούσαν «προληπτικές απολυμάνσεις» σε σχολεία που ήταν κλειστά μήνες (ας ελπίσουμε πως δεν δίδασκαν βιολογία!)
κι έχει και συνέχεια:
Όλοι είχαμε δασκάλους ημιμαθείς, όλοι ξέρουμε παιδιά που σήμερα ταλαιπωρούνται από προσωπικότητες που δεν θα έπρεπε να εργάζονται σε σχολεία.
Προκειται ίσως για μια από τις πλέον δυσάρεστες βεβαιότητες της ζωής. Σε όποιο σχολείο κι αν έχεις πάει, σε πόλη ή χωριό, σε ιδιωτικό ή δημόσιο, από το νηπιαγωγείο μέχρι το λύκειο, έχεις σίγουρα «πέσει» πάνω σε θαυμάσιους εκπαιδευτικούς αλλά και σε: κομπλεξικούς, εμμονικούς, αυστηρούς, αδιάφορους, που κάνουν διακρίσεις, καμάκι σε μαθήτριες, τρομοκρατούν παιδιά – εύκολους στόχους ή στην απλούστερη εκδοχή ακαταλληλότητας, αποτρέπουν τους μαθητές από το να συμπαθήσουν το σχολείο.

Αντιεμβολιαστής = ανάποδος ::) ::) ::) ::):
Λες και το μόνο επάγγελμα που απαιτεί να αγαπάς τα παιδιά και να έχεις ανοιχτό μυαλό και καρδιά, παραδόξως τραβάει πολλούς ανάποδους και σε αυτούς αναμφίβολα ανήκουν και οι αντιεμβολιαστές.
Κάπου εδώ βάζουμε και την αξιολόγηση ...διότι πρέπει λέει η κυρία ο εμβολιασμός να είναι κριτήριο αξιολόγησης 8) 8) 8):
Βρισκόμαστε στο 2021 και δειλά δειλά, συζητάμε μήνες ένα νομοσχέδιο για την αξιολόγηση των εκπαιδευτικών, με έμφαση «στην επιμόρφωση και στην επαγγελματική ανάπτυξη», μην τυχόν και τους αναστατώσουμε, μην μας παρεξηγήσουν και θυμώσουν και στο τέλος την πληρώσουν πάλι τα παιδιά.
Σαφέστατα, ο εμβολιασμός θα έπρεπε να αποτελεί ένα από τα κριτήρια για το αν μπορείς να διδάξεις.
Και ολίγον από συνωμοσιολογία:
Αν δεν συμπαθείς την επιστήμη, δεν την εμπιστεύεσαι, αν έχεις θεωρίες συνωμοσίας, υπάρχουν κι άλλες δουλειές. Υποτίθεται οι δάσκαλοι είναι νοήμονες, με επιστημονική κατάρτιση, ισορροπημένοι ενήλικες.
Προφανή συμπεράσματα κυρίας "επιστημονικά τεκμηριωμένα":
Ανεμβολίαστοι = όχι νοήμονες = χωρίς επιστημονική κατάρτιση = ανισόρροποι=ριζικά ακατάλληλοι για εκπαιδευτές 8) 8)
Και ο επίλογος του παραληρήματος:
Είναι παράδοξο: την ίδια ώρα που παράγουμε ενεργούς γονείς που ξέρουν σε πιο κεφάλαιο ιστορίας βρίσκεται το παιδί τους που πάει δημοτικό, δεχόμαστε με κλειστά μάτια ένα σύστημα που υπομένει εκπαιδευτικούς που κάποτε απλώς προσλήφθηκαν γιατί είχαν το ανάλογο πτυχίο και τώρα έχουν το δικαίωμα να συνεχίζουν να μην εμβολιάζονται.

Δεν θέλω το παιδί μου και κανένα παιδί, να έχει επαφή με αρνητές που κάθονται πίσω από σχολικές έδρες. Είναι ζήτημα εμπιστοσύνης της ελληνικής οικογένειας στο σύστημα και στον δάσκαλο, που δεν μπορεί να κυκλοφορεί σε σχολεία και να πληρώνεται όταν είναι αναμφίβολα, ριζικά ακατάλληλος για να εκπαιδεύσει.
ΥΓ 1 Αδικαιολόγητο το παραλήρημα  για τους (κατά τον πρωθυπουργό) λίγους ανεμβολίαστους..
ΥΓ 2: Όπου τελειώνει η λογική αρχίζει η παράνοια...
ΥΓ 3: Κατά βάθος λυπάμαι κάτι τέτοιους τύπους....φιλικά  θα τους συμβούλευα να διαβάσουν αυτό, φαίνεται άσχετο αλλά δεν είναι::
https://www.huffingtonpost.gr/entry/arrostofovia-aetos-o-aoratos-echthros_gr_5f85a786c5b6e6d033a7ff56


« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2021, 11:35:22 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1265 στις: Αύγουστος 15, 2021, 11:38:44 πμ »
Ναι! Διαβάζοντας το άρθρο αποφάσισα να ακολουθήσω το παράδειγμα του ανθρώπου αυτού και να πάρω κι εγώ τα βουνά!  ::)
Κι εγώ το ίδιο ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1266 στις: Αύγουστος 15, 2021, 11:41:26 πμ »
Μπορεί μια στο τόσο να έρχεται σε επαφή με τον έξω κόσμο, αν κολλήσει, πάει μετά δεν τον σώζει κανένας στην ερημιά. Ερημίτης, αλλά προνοητικός.. εσύ;  8)
Υποθετική ερώτηση...υποθετική απάντηση.. 8)
Αν μια στο τόσο κολλήσει είναι τόσο γκαντέμης που κι εμβόλιο να κάνει ..νοσοκομείο θα καταλήξει....
ΥΓ θα πάρω τα βουνά κι εγώ... κι αν αποφασίσω να βγω βόλτα στον "πολιτισμό" ...... θα το ξανασκεφτώ ;) ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2021, 11:43:31 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1267 στις: Αύγουστος 15, 2021, 11:47:26 πμ »
Η άλλη στο in.gr που ανέβασε η cookie είδατε τι εγραψε; Έμπλεξε εμβολιασμο με αξιολόγηση. Ο, τι θέλει ο καθένας γράφει. Όλα τα συνδυάζουν όπως γουστάρουν. Το εμβόλιο λοιπόν ταιριάζει παντού. Πάει με όλα. Τι να πει κανείς. Πόλεμος. Τίποτα άλλο. Είναι κανονικός πόλεμος κι όποιος αντέξει.
Ευχαριστώ τους συναδέλφους που μου απάντησαν σχετικά με το δημοσίευμα για το Ισραήλ. Απολύτως κατανοητα όσα αναφέρθηκαν. Μια ερώτηση μονο:αφού το ποσοστό των εμβολιασμενων που νοσηλεύονται είναι λογικό αποτέλεσμα λόγω αριθμητικής, όπως εξηγήστε, κι αφού Ισραήλ και Ελλάδα δεν έχουν μεγάλη απόκλιση στο ποσοστό των πληρως εμβολιασμενων (Ισραήλ 62% έγραψες helidoni, 55% είναι περίπου εδώ;;), γιατί τα εγχώρια δημοσιεύματα κάνουν λόγο για ανεμβολιαστους νοσηλευομενους που φτάνουν στο 95% επί του συνόλου των ασθενών στα νοσοκομεία; (νομίζω λένε για 98%στις μεθ). Εδώ δεν μετράει η αριθμητική; Θέλω να πω ότι αφού βασιζόμαστε στο ότι όσο πληθαίνουν οι εμβολιασμοί είναι λογικό να ανεβαίνει και το ποσοστό των νοσούντων  αυτών, εδώ στην Ελλάδα γιατί δε φαίνεται κάτι τέτοιο; Εδώ σου λέει σχεδόν όλοι στα νοσοκομεία είναι ανεμβολιαστοι. Ή η αριθμητική κάπου μπάζει ή εδώ μας κοροϊδεύουν. Ξέρουμε όλοι την απάντηση
https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/7712040/koronoios-pethane-o-protos-anthropos-pou-eiche-kanei-kai-tis-dyo-doseis-tou-emvoliou
ΥΓ Μην αρχίσετε πάλι τα στατιστικά.. 8) κατά τα λεγόμενα Καπραβέλου είναι ο άτυχος 1 στους 10 :-[
Δεν έχουν το προφίλ του στελέχους λέει.... αυτό είναι το ζητούμενο..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1268 στις: Αύγουστος 15, 2021, 12:20:07 μμ »
Η άλλη στο in.gr που ανέβασε η cookie είδατε τι εγραψε; Έμπλεξε εμβολιασμο με αξιολόγηση. Ο, τι θέλει ο καθένας γράφει. Όλα τα συνδυάζουν όπως γουστάρουν. Το εμβόλιο λοιπόν ταιριάζει παντού. Πάει με όλα. Τι να πει κανείς. Πόλεμος. Τίποτα άλλο. Είναι κανονικός πόλεμος κι όποιος αντέξει.
Ευχαριστώ τους συναδέλφους που μου απάντησαν σχετικά με το δημοσίευμα για το Ισραήλ. Απολύτως κατανοητα όσα αναφέρθηκαν. Μια ερώτηση μονο:αφού το ποσοστό των εμβολιασμενων που νοσηλεύονται είναι λογικό αποτέλεσμα λόγω αριθμητικής, όπως εξηγήστε, κι αφού Ισραήλ και Ελλάδα δεν έχουν μεγάλη απόκλιση στο ποσοστό των πληρως εμβολιασμενων (Ισραήλ 62% έγραψες helidoni, 55% είναι περίπου εδώ;;), γιατί τα εγχώρια δημοσιεύματα κάνουν λόγο για ανεμβολιαστους νοσηλευομενους που φτάνουν στο 95% επί του συνόλου των ασθενών στα νοσοκομεία; (νομίζω λένε για 98%στις μεθ). Εδώ δεν μετράει η αριθμητική; Θέλω να πω ότι αφού βασιζόμαστε στο ότι όσο πληθαίνουν οι εμβολιασμοί είναι λογικό να ανεβαίνει και το ποσοστό των νοσούντων  αυτών, εδώ στην Ελλάδα γιατί δε φαίνεται κάτι τέτοιο; Εδώ σου λέει σχεδόν όλοι στα νοσοκομεία είναι ανεμβολιαστοι. Ή η αριθμητική κάπου μπάζει ή εδώ μας κοροϊδεύουν. Ξέρουμε όλοι την απάντηση
https://www-deseret-com.cdn.ampproject.org/v/s/www.deseret.com/platform/amp/coronavirus/2021/7/20/22584134/whats-going-on-in-israels-outbreak-among-vaccinated-people?amp_js_v=a6&amp_gsa=1&usqp=mq331AQKKAFQArABIIACAw%3D%3D#aoh=16290173921018&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=From%20%251%24s&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.deseret.com%2Fcoronavirus%2F2021%2F7%2F20%2F22584134%2Fwhats-going-on-in-israels-outbreak-among-vaccinated-people
Στο Ισραήλ είναι εμβολιασμένο το 85% των ενηλίκων (60 περιπου είναι σε όλο τον πληθυσμο). Ελλάδα 61% ενηλίκων. Δεν είμαστε το ίδιο δλδ. Βάλε και το ότι τους ξαμολησαν όλους χωρίς κάνενα μετρο κ έχεις εκρηκτικό μείγμα. Ξεκίνησε από παιδια το κυμα αυτό.
Όμως τα σοβαρά περιστατικα είναι σχεδόν υποτετραπλασια σε σχέση με προηγούμενο κυμα.
Πολυ σημαντικό ότι αυτό το αρθρο που κυκλοφόρησε πολυ κ λεει ότι οι περισσότεροι νοσηλευομενοι είναι εμβολιασμενοι, αφορά σε ηλικιωμένους ασθενείς.
Σχετικά με την Αθηναιδα Νέγκα.. Ποιος της δίνει σημασία? Έγραψε την άποψη της, αλλά δεν έχει και τόση βαρύνουσα σημασία ο λόγος της νομίζω..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2021, 12:26:55 μμ από Jarvis »

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1269 στις: Αύγουστος 15, 2021, 01:00:09 μμ »
https://www.in.gr/2021/08/15/greece/koronaios-protos-thanatos-pliros-emvoliasmenou-kai-xoris-ypokeimena-nosimata-sti-thessaloniki/?fbclid=IwAR3ETxedE__RaK78Hsu8ZsYG9QL1FAjke8mMyTu3mWiVxUIndwP_AYKaW2o

Δεν ξέρω τι θα γίνει , δεν είμαι ο φάουτσι, αγγλικου είμαι αλλά όταν πεθαίνει εστω κ ενας, ετω κ 70χρονος ΧΩΡΙΣ υποκ νοσήματα, έγκυες κ ευπαθείς στο σχολείο δεν θα πανε ουτε εμβολιασμένοι-ελπίζω.  :'(

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1270 στις: Αύγουστος 15, 2021, 01:20:46 μμ »
Δήλωση Γιαννάκου για τον υποχρεωτικό εμβολιασμό youtube

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1271 στις: Αύγουστος 15, 2021, 01:22:52 μμ »
https://www.in.gr/2021/08/15/greece/koronaios-protos-thanatos-pliros-emvoliasmenou-kai-xoris-ypokeimena-nosimata-sti-thessaloniki/?fbclid=IwAR3ETxedE__RaK78Hsu8ZsYG9QL1FAjke8mMyTu3mWiVxUIndwP_AYKaW2o

Δεν ξέρω τι θα γίνει , δεν είμαι ο φάουτσι, αγγλικου είμαι αλλά όταν πεθαίνει εστω κ ενας, ετω κ 70χρονος ΧΩΡΙΣ υποκ νοσήματα, έγκυες κ ευπαθείς στο σχολείο δεν θα πανε ουτε εμβολιασμένοι-ελπίζω.  :'(
Δεν σημαίνει κάτι αυτό διότι σε ένα σημαντικό ποσοστό εμβολιασμένων (περίπου 5 με 12% ανάλογα με το εμβόλιο) ο εμβολιασμός αποτυγχάνει. Δεν αναπτύσσουν καθόλου ή επαρκώς αντισώματα.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1272 στις: Αύγουστος 15, 2021, 02:00:32 μμ »
Μακάρι να είχαμε το φίλτρο των Γαλατών και να ξεμπερδεύαμε με τον κορονοϊό μια και εξώ. Δε γίνονται θαύματα παιδιά. Μια γραμμή άμυνας είναι και το εμβόλιο. Το κάνουμε κι ελπίζουμε να μας παρέχει την προστασία που επιθυμούμε. Σιγά-σιγά θα αναπροσαρμοστούν και τα εμβόλια, θα γίνουν ισχυρότερα, πιθανόν να βρεθούν και άλλα. Θα ανακαλυφθούν και θεραπείες ευρείας χρήσης (το ελπίζουμε) και θα προχωρήσουμε. Αλλά όλα αυτά δε γίνονται από τη μια μέρα στην άλλη. Και το ότι διαθέτουμε εμβόλια 1μιση χρόνο μετά το ξέσπασμα της πανδημίας κατόρθωμα είναι.

Ο Παυλάκης σήμερα είπε ξεκάθαρα ότι με αυτά τα ποσοστά εμβολιασμού και έχοντας αφήσει τα πάντα ανεξέλεγκτα είναι αστείο να περιμένουμε ότι θα ανοίξουν και θα λειτουργήσουν για πολύ τα σχολεία το Σεπτέμβρη. Θεωρεί ότι ακόμη και μια επιτάχυνση του εμβολιαστικού προγράμματος τώρα δε θα προλάβει να αποδώσει μέχρι το φθινόπωρο, οπότε βαδίζουμε προς περιοριστικά μέτρα, τα οποία μάλιστα θα ληφθούν ούτως ή άλλως καθυστερημένα λόγω τουρισμού.

Οι απόψεις της Νέγκα βασίζονται στη λογική του κοινωνικού αυτοματισμού και της γενικότερης απαξίωσης του κλάδου. Θα μπορούσαμε να συζητήσουμε διάφορα επί του γραπτού της, αν δεν ήταν τόσο στοχευμένο και "χρωματισμένο", οπότε δεν μπαίνω καν στον κόπο να το σχολιάσω.

Αποσυνδεδεμένος Ίριδα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1273 στις: Αύγουστος 15, 2021, 04:03:04 μμ »
Αυτό ακριβώς που λες. Είναι μια γραμμή αμυνας και ελπίζουν όσοι το έκαναν ότι θα τους προστατέψει. Και μακάρι όντως να αποδειχθεί αυτό, χωρίς παράπλευρες απώλειες(ή έστω ελάχιστες αφού δεν γίνεται να εκμηδενιστουν). Όμως παρουσιάζουν το συγκεκριμένο εμβόλιο ως τη μία και μοναδική λύση. Το θεοποιουν. Και αντίστοιχα δίνουν το ελεύθερο σε όσους το έχουν κάνει να "συμπεριφερονται και ως θεοί" ενώ στους υπόλοιπους σαν να μην τους αξίζει η ζωή αυτή και τους την κάνουν δυσκολότερη μέχρι να πέσουν. Σαν να είναι κάστρα. Δεν ξέρω ρε παιδιά. Και μόνο του αυτό ως πραγματικότητα με κάνει να διστάζω ακόμα περισσότερο. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160627
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.