*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.  (Αναγνώστηκε 169271 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4176
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1582 στις: Αύγουστος 20, 2021, 12:37:44 μμ »
Αυτά όλα που λες δείχνουν κακία.Λυπάμαι...Δςν θα έπρεπε να είμαστε απέναντι. Άλλος είναι ο εχθρός μας...

Ποιος ας πούμε; Ένα αόρατο σύστημα που έφτιαξε έναν ιό για να μας εξοντώσει κ ταυτόχρονα ένα εμβόλιο δήθεν για να μας προστατεύσει που όμως θα μας εξοντώσει κι αυτο, αλλά θα μας σώσει το φάρμακο που φτιάχτηκε από το ίδιο σύστημα, που όμως μας κρατούν κρυφό για να μη σωθούμε.

Αυτές τις εκκλήσεις της κοινωνίας για ενότητα δεν τις έχω δει ποτέ. Τώρα μόνο, από ανεμβολιαστους που φοβούνται ότι θα ξεσπάσει πάνω τους η δίκαιη οργή για το επόμενο λοκνταουν, και από δεξιούς που τα έχασαν με τις πυρκαγιές κ φοβήθηκαν μην πάρει πόντους ο καταραμένος συριζα και φώναζαν για ενότητα, λες κ τα έβαλε κανείς με τους πυροπληκτους. Δεν είδα καμία έκκληση για ενότητα όταν λειτουργούσε φουλ ο κοινωνικός αυτοματισμός με τα μνημόνια, όταν μοίρασαν σε χίλιες υποομάδες τους εκπαιδευτικούς για να σφάζονται μεταξύ τους, όταν δημιουργούσαν χάσμα μισθολογικό μεταξύ παλιών κ νέων, όταν κόβουν ώρες από όποια ειδικότητα έχει χειρότερο λόμπι στο υπουργείο… Ο καθένας έχει την οπτική του κ τα μικροσυμφέροντά του, δίκαια ή μη, δεν υπήρξε κάποια ενότητα που χάσαμε τώρα χωριζόμενος σε ανεμβολιαστους και μη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:44:11 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1584 στις: Αύγουστος 20, 2021, 12:43:04 μμ »
Κι εγώ κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού είμαι!
Όποιος κινδυνεύει περισσότερο από το εμβόλιο παρά από τον ιό να κάνει 2 rapid τη βδομάδα.
Όποιος ρίσκαρε κάνοντας εμβόλιο τουλάχιστον θα γλυτώσει την ταλαιπωρία των rapid , κάτι είναι κι αυτό.
Το ράπιντ έχει να κάνει με τη μετάδοση.. μεταδίδουν και οι εμβολιασμένοι και μάλιστα με το ίδιο ιικό φορτίο.. έχουμε ανεβάσει εδώ και το σχετικό λινκ με την έρευνα σε δείγμα  3.000.000 στο ΗΒ..
όλοι λοιπόν τεστ
Κανείς από την τσέπη του..
Όλοι πληρώνουμε εισφορές και φόρους για παροχές από το κράτος..
Και γι αυτό πρέπει ν αντιμετωπιζόμαστε ως ίσοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2021, 12:45:52 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1585 στις: Αύγουστος 20, 2021, 12:45:32 μμ »
Η ανθρωπότητα δεν ξεπέρασε τις ασθένεις μόνο με τα εμβόλια κατά τη γνωμη μου γιατί έτσι που το λες δεν έπρεπε να υπάρχουμε. Ο προίστορικός ανθρωπος δεν έκανε εμβόλια. Ακόμη μπορεί να είναι και τα φαρμακα πειραματικά όπως λέτε  και ακομη να εχουν και παρενεργειες. Αλλά τα φάρμακα δεν είναι σίγουρο οτι θα χρειαστεί να τα πάρει κανείς. Επίσης καμία αναφορά δεν κάνετε για τα υπόλοιπα που είπα. Πιστεύετε ότι αυτοί ενδιαφέρονται για την υγεία μας και θέλουν να μας σώσουν; Γι αυτό πετάνε εκατομμύρια στα μμε και δεν τους ενδιαφέρει καθόλου η άθλια κατάσταση του συστήματος υγείας; Τι να πω...
Όσο για το αν εχει ξαναγίνει  με άλλα εμβόλια ναι και την εποχή του χίτλερ οι γιατροί έκαναν πολλά χωρις τη συναινεση των ανθρώπων. Γι αυτό κσι έγινε η δικη της Νυρεμβέργης...
Και για να το ξεκαθαρίσω. Εγώ δεν είμαι κατά του εμβολιασμού. Είμαι κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού. Και δεν θα πω σε κανέναν να το κάνει ή όχι.Οποιος θέλει επιλέγει οτι είναι καλύτερο για τον ίδιο. Προσωπικά φοβάμαι περισσότερο το εμβόλιο από τον κορονοϊο. Και έχω αποφασίσει ότι δεν πρόκειται να το κάνω.


Ναι, στο απώτατο παρελθόν δεν υπήρχαν εμβόλια και η ανθρωπότητα επιβίωσε, αλλά οι απώλειες ήταν δραματικά μεγάλες. Στον λοιμό της Αθήνας λχ στη διάρκεια του Πελοποννησιακού  πολέμου πέθαναν τα 2/3 της πόλης και μάλιστα μαρτυρικά. (https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CF%8C%CF%82_%CF%84%CF%89%CE%BD_%CE%91%CE%B8%CE%B7%CE%BD%CF%8E%CE%BD).

Μπορεί πράγματι να μην κολλήσει κάποιος τον ιό, οπότε να μη χρειαστεί φάρμακα και το εμβόλιο να του είναι περιττό.
Αλλά αυτό είναι μία πιθανότητα που δεν σου τη διασφαλίζει κανείς, εκτός αν κλειστείς μέσα ή ζεις σε απομονωμένη περιοχή και δεν βλέπεις άνθρωπο.

Από τη στιγμή που μετακινείσαι, παίζεις με την πιθανότητα να κολλήσεις. Να τηρήσεις απόσταση δεν είναι πάντα εφικτό, ειδικά αν ζεις σε πόλη. Να κάνεις απόλυτα σωστή χρήση της μάσκας δεν είναι εύκολο, ειδικά για πολλές ώρες και ούτως ή άλλως δεν σε προστατεύει εντελώς.
Τι άλλο μένει;  Το εμβόλιο σε επίπεδο πρόληψης και τα φάρμακα σε επίπεδο θεραπείας, με τις πιθανές παρενέργειες τους.
Αλλά αν κάποιος φοβάται να πάρει το ρίσκο των εμβολίων ή των φαρμάκων, πώς τζογάρει τόσο εύκολα ότι δεν πρόκειται να κολλήσει ή ότι θα νοσήσει ελαφρά;

Προσωπικά, ζώντας σε μεγαλούπολη έκρινα ότι το ρίσκο της νόσησης ήταν μεγαλύτερο από αυτό των παρενεργειών του εμβολίου και το έκανα, όσο κι αν με άγχωνε η διαδικασία.
Αν ζούσα κάπου ερημικά ή αν ο γιατρός μου έλεγε να μην το κάνω λόγω ιστορικού, θα σκεφτόμουν αλλιώς.

Σίγουρα ο καθένας είναι διαφορετική περίπτωση οπότε οι οριζόντιες αποφάσεις δεν είναι και πολύ σωστές. Η υποχρεωτικότητα γενικά γεννάει καχυποψία και στρες,
που δεν βοηθάει στην όλη κατάσταση.
Το να πιστεύει όμως κάποιος που εκτίθεται στον ιό καθημερινά ότι ειδικά γι' αυτόν η φύση θα κάνει οπωσδήποτε εξαίρεση και δεν θα χρειαστεί να ρισκάρει με σκευάσματα, όπως οι υπόλοιποι, είναι κομματάκι αλαζονικό και εκτός πραγματικότητας. Ρισκάρει πολύ περισσότερο μην κάνοντας τίποτα, αλλά κάνει ότι δεν το βλέπει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2021, 04:39:22 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:44:11 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1586 στις: Αύγουστος 20, 2021, 12:47:02 μμ »
Το ρίσκο υπάρχει όταν δεν εμβολιάζεσαι. Και ρισκάρεις και χρεώνεσαι.
Εσύ πιστεύεις ότι πρέπει να χρεώνομαι;;
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1587 στις: Αύγουστος 20, 2021, 12:50:52 μμ »
Αυτά όλα που λες δείχνουν κακία.Λυπάμαι...Δςν θα έπρεπε να είμαστε απέναντι. Άλλος είναι ο εχθρός μας...
Όποιος θέλει να καταλάβει.. καταλαβαίνει.. κι όταν θάρθουν τα χειρότερα τότε θα δούμε στην πράξη ποιοι θα εισπράξουν τη δίκαιη οργή για αυτά..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1588 στις: Αύγουστος 20, 2021, 12:52:05 μμ »
Το ράπιντ έχει να κάνει με τη μετάδοση.. μεταδίδουν και οι εμβολιασμένοι και μάλιστα με το ίδιο ιικό φορτίο.. έχουμε ανεβάσει εδώ και το σχετικό λινκ με την έρευνα σε δείγμα  3.000.000 στο ΗΒ..
Λοιπόν για να μην πάμε μπρος πίσω συνέχεια, ναι μεταδίδουν ΑΝ κολλήσουν (έχουν πολύ λιγότερες πιθανοτητες εξαρχής σε σχέση με μη εμβολιασμένους) , το ιικό φορτίο σε κάποιες μελέτες βρέθηκε χαμηλότερο στους εμβολιασμένους (αγγλική μελέτη) και σε κάποιες άλλες βρέθηκε το ίδιο υψηλό, αλλά μειώθηκε πάρα πολύ γρήγορα λόγω ανοσιακής μνήμης, δλδ οι μεταδόσεις ήταν δυνατές για πολύ λιγότερο χρόνο (μελέτη από Σιγκαπούρη). Το ίδιο παρατήρησε και το CDC. Τις είχαμε βάλει σε παλαιότερα ποστ.
Γενικώς δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα πλήρως τι παίζει με μεταδόσεις από breakthrough μολύνσεις.
Είναι εντελώς λάθος και μη επιστημονικό να γίνονται ισοπεδώσεις του στυλ: "νοσούν και μεταδίδουν κι οι δυο κι άρα δεν υπάρχει λόγος να εμβολιαστώ".
Προτείνω να συζητήσουμε κυρίως την κοινωνική προέκταση των πραγμάτων. Για τα υπόλοιπα δεν έχει νόημα,τα έχουμε πει χιλιάδες φορές, ο καθένας έχει αποφασίσει νομίζω. Να είμαστε όλοι καλά, να τσακωνόμαστε έχω να προσθέσω.

Αποσυνδεδεμένος math.efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1589 στις: Αύγουστος 20, 2021, 12:54:55 μμ »
Όποιος θέλει να καταλάβει.. καταλαβαίνει.. κι όταν θάρθουν τα χειρότερα τότε θα δούμε στην πράξη ποιοι θα εισπράξουν τη δίκαιη οργή για αυτά..
Το αστείο είναι οτι ακριβώς το ίδιο πιστεύω και εγώ. Γι αυτό σου λέω πως δεν είμαστε απέναντι.Επίσης οτι το ψέμα έχει κοντά ποδάρια και έρχεται η στιγμή που η αλήθεια λαμπει... Νόμος της φύσης...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1590 στις: Αύγουστος 20, 2021, 12:57:55 μμ »
Το αστείο είναι οτι ακριβώς το ίδιο πιστεύω και εγώ. Γι αυτό σου λέω πως δεν είμαστε απέναντι.Επίσης οτι το ψέμα έχει κοντά ποδάρια και έρχεται η στιγμή που η αλήθεια λαμπει... Νόμος της φύσης...
Μάλλον με μπέρδεψες με άλλον.. εμείς σίγουρα δεν είμαστε απέναντι..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1591 στις: Αύγουστος 20, 2021, 12:59:20 μμ »
Προτείνω να συζητήσουμε κυρίως την κοινωνική προέκταση των πραγμάτων. Για τα υπόλοιπα δεν έχει νόημα,τα έχουμε πει χιλιάδες φορές, ο καθένας έχει αποφασίσει νομίζω. Να είμαστε όλοι καλά, να τσακωνόμαστε έχω να προσθέσω.
Σε αυτό συμφωνώ.. για τα υπόλοιπα:
Εγώ μίλησα καθαρά για τεστ..το «και οι εμβολιασμένοι νοσούν και μεταδίδουν και άρα δεν χρειάζεται να εμβολιαστώ» είναι δικό σου συμπέρασμα προς εξυπηρέτηση όσων υποστηρίζεις..
Οπότε ή θα βρεις μια ανάρτησή μου που θα γράφει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που έγραψες προς απάντησή μου ή θα το πάρεις πίσω..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2021, 01:05:16 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1592 στις: Αύγουστος 20, 2021, 01:02:34 μμ »
Και η απάντηση για τα τεστ ήταν...  :)

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1593 στις: Αύγουστος 20, 2021, 01:05:08 μμ »
Μάλλον με μπέρδεψες με άλλον.. εμείς σίγουρα δεν είμαστε απέναντι..

Λες να σε μπέρδεψε με μένα που είμαι φίλος σου από παλιά ;  😀

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1594 στις: Αύγουστος 20, 2021, 01:05:45 μμ »
Λες να σε μπέρδεψε με μένα που είμαι φίλος σου από παλιά ;  😀
Μάλλον ναι :)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1595 στις: Αύγουστος 20, 2021, 01:11:50 μμ »
Σε αυτό συμφωνώ.. για τα υπόλοιπα:
Εγώ μίλησα καθαρά για τεστ..το «και οι εμβολιασμένοι νοσούν και μεταδίδουν και άρα δεν χρειάζεται να εμβολιαστώ» είναι δικό σου συμπέρασμα προς εξυπηρέτηση όσων υποστηρίζεις..
Οπότε ή θα βρεις μια ανάρτησή μου που θα γράφει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που έγραψες προς απάντησή μου ή θα το πάρεις πίσω..
Πριν λίγο ανάρτησες την επιστολή του ανεμβολίαστου υγειονομικού, ο οποίος υποστηρίζει τέτοιες επικίνδυνες γενικεύσεις και διάφορες άλλες ανακρίβειες. Φαντάστηκα οτί συμφωνείς μαζί του. Αν συμφωνείς μόνο στις τοποθετήσεις του για την υποχρεωτικότητα, δε το διευκρίνισες.. Σε αυτή την περίπτωση, η προηγούμενη αναρτηση μου δεν αφορά εσενα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160624
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 278
Σύνολο: 287

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.