*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1956840 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος teogan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3850 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 04:50:54 μμ »
Προς arist2: Ας πάω και στο -500, δεν κάνουμε διαγωνισμό προτάσεων. Αυτά που πιστέυω τα γράφω, όποιος συμφωνήσει καλώς.
Επίσης, εάν οι διαγωνισμοί του 2000 και του 2002 που αναφέρεις ήταν δύσκολοι, ήταν το ίδιο δύσκολοι για όλους.

Θα συμφωνήσω με τον panos2 να λαμβάνεται υπόψη η καλύτερη βαθμολογία στους διαγωνισμούς που συμμετέχεις (για τους αναπληρωτές μιλάμε πάντα). Ήταν κάτι που δεν το είχα σκεφτεί, αυτό εννοώ όταν λέω να καταθέτουμε τις απόψεις μας, ώστε να παίρνουμε ιδέες ο ένας από τον άλλο.

Προς venom: Οι ωρομίσθιοι και όχι οι αναπληρωτές είναι αυτοί που τους φεύγει μια περιουσία απλά και μόνο για την προϋπηρεσία, γι' αυτό θα πρέπει να καταργηθεί ο θεσμός των ωρομισθίων. Αντίθετα, οι αναπληρωτές παίρνουν καθαρό μισθό λίγο παραπάνω από τους μόνιμους με τα ίδια χρόνια προϋπηρεσίας και φυσικά δεν χρεώνονται και από την τσέπη τους. Πιστεύω ότι είναι σε καλύτερη μοίρα από κάποιον που τα παρατάει όλα για να διαβάσει έναν ολόκληρο χρόνο, γιατί 1ον εργάζεται και άρα έχει μισθό, όσα και να είναι τα έξοδά του, 2ον έχει ασφάλιση τόσο ιατροφαρμακευτική, όσο και για τη σύνταξή του και 3ον τα μόριά του λαμβάνονται υπόψη για το διορισμό του από τον ενιαίο πίνακα και άρα έχει έτσι μια σχετική σιγουριά ότι βρίσκεται σε τροχιά διορισμού. Αντίθετα, αυτός που επιλέγει να παραιτηθεί από τη δουλειά του και να διαβάσει για το διαγωνισμό: 1ον πρέπει να έχει στην άκρη χρήματα για να ζήσει 1 χρόνο, 2ον δεν έχει κανενός είδους ασφάλιση και 3ον δεν είναι καθόλου σίγουρος για το αποτέλεσμα. Για τους παραπάνω λόγους πιστεύω ότι οι διοριστέοι ΑΣΕΠ θα έπρεπε να προηγούνται στην επιλογή θέσεων διορισμών, σε συνδυασμό με κάποια κριτήρια οικογενειακής κατάστασης (παιδιά κ.λπ.)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:45:46 »

Αποσυνδεδεμένος beboulini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3851 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 04:55:23 μμ »
Καλό θα ήταν να μην υποτιμούμε κανένα Ασέπ, γιατί ο καθένας έχει τις δυσκολίες του και γενικά πρόκειται για μια απαιτητική και ψυχοφθόρα εξέταση. Δεν μπορώ όμως να δεχτώ ότι του 2008 ήταν ''εύκολος'' με τόσους αποτυχόντες και την ''πεσμένη''βάση διορισμού. Νομίζω ότι τα στοιχεία μιλάνε από μόνα τους!   ::)
Dum spiro spero ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3852 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 05:01:06 μμ »
Καλό θα ήταν να μην υποτιμούμε κανένα Ασέπ, γιατί ο καθένας έχει τις δυσκολίες του και γενικά πρόκειται για μια απαιτητική και ψυχοφθόρα εξέταση. Δεν μπορώ όμως να δεχτώ ότι του 2008 ήταν ''εύκολος'' με τόσους αποτυχόντες και την ''πεσμένη''βάση διορισμού. Νομίζω ότι τα στοιχεία μιλάνε από μόνα τους!   ::)

αυτο ακριβως ασε που απο δω και περα θα γινουν πολυ πιο δυσκολα τα θεματα....θα πρεπει να εχεις τον Σωκρατη μπαρμπα για να περασεις .... και οι αλλοι μετρανε θετικες και αρνητικες ψηφους λες και θα κερδισουν το επαθλο.....θα ελεγα τωρα αλλα ....τελος παντων...

ευτυχως που ειμαστε ενωμενοι... :-\ :-\
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3853 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 05:32:36 μμ »
Προς arist2: Ας πάω και στο -500, δεν κάνουμε διαγωνισμό προτάσεων. Αυτά που πιστέυω τα γράφω, όποιος συμφωνήσει καλώς.
Επίσης, εάν οι διαγωνισμοί του 2000 και του 2002 που αναφέρεις ήταν δύσκολοι, ήταν το ίδιο δύσκολοι για όλους.

Θα συμφωνήσω με τον panos2 να λαμβάνεται υπόψη η καλύτερη βαθμολογία στους διαγωνισμούς που συμμετέχεις (για τους αναπληρωτές μιλάμε πάντα). Ήταν κάτι που δεν το είχα σκεφτεί, αυτό εννοώ όταν λέω να καταθέτουμε τις απόψεις μας, ώστε να παίρνουμε ιδέες ο ένας από τον άλλο.

Προς venom: Οι ωρομίσθιοι και όχι οι αναπληρωτές είναι αυτοί που τους φεύγει μια περιουσία απλά και μόνο για την προϋπηρεσία, γι' αυτό θα πρέπει να καταργηθεί ο θεσμός των ωρομισθίων. Αντίθετα, οι αναπληρωτές παίρνουν καθαρό μισθό λίγο παραπάνω από τους μόνιμους με τα ίδια χρόνια προϋπηρεσίας και φυσικά δεν χρεώνονται και από την τσέπη τους. Πιστεύω ότι είναι σε καλύτερη μοίρα από κάποιον που τα παρατάει όλα για να διαβάσει έναν ολόκληρο χρόνο, γιατί 1ον εργάζεται και άρα έχει μισθό, όσα και να είναι τα έξοδά του, 2ον έχει ασφάλιση τόσο ιατροφαρμακευτική, όσο και για τη σύνταξή του και 3ον τα μόριά του λαμβάνονται υπόψη για το διορισμό του από τον ενιαίο πίνακα και άρα έχει έτσι μια σχετική σιγουριά ότι βρίσκεται σε τροχιά διορισμού. Αντίθετα, αυτός που επιλέγει να παραιτηθεί από τη δουλειά του και να διαβάσει για το διαγωνισμό: 1ον πρέπει να έχει στην άκρη χρήματα για να ζήσει 1 χρόνο, 2ον δεν έχει κανενός είδους ασφάλιση και 3ον δεν είναι καθόλου σίγουρος για το αποτέλεσμα. Για τους παραπάνω λόγους πιστεύω ότι οι διοριστέοι ΑΣΕΠ θα έπρεπε να προηγούνται στην επιλογή θέσεων διορισμών, σε συνδυασμό με κάποια κριτήρια οικογενειακής κατάστασης (παιδιά κ.λπ.)

Ποιος σου είπε ότι οι αναπληρωτές δεν βάζουν από την τσέπη τους;; Εγώ κάνω 180Km την ημέρα για να πάω στο σχολείο. Αυτό θα πει 300€ το μήνα για βενζίνη και άλλα 80€ για διόδια. Λίγα είναι αυτά;; Και μην μου πεις ότι μπορείς να ζήσεις με 1000€ το μήνα όταν έχεις οικογένεια με παιδιά.
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:45:46 »

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3854 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 05:41:59 μμ »
Παιδιά εμένα μου φαινεται, ή είναι αλήθεια που τα ΜΜΕ δεν έχουν ασχοληθει καθόλου με το θέμα !!!Μήπως πρέπει να στείλουμε κανένα  
mai στο Λαζόπουλο (σήμερα, γιατι είναι η τελευταία εκπομπή πιθανόν για το 09) μπας και ακουστεί το πρόβλημά μας! Αν ξέρει κανεις το mail του άς το κάνει!!

Α...και κάτι άλλο!! Εσεις ξέρατε ότι οι βουλευτές έχουν επιστημονικούς συμβουλους!!! Πριν από 5 μέρες βρέθηκα σε μια παρέα όπου ακούστε τι έμαθα και έγινα έξω φρενών!! βουλευτής του ΠΑΣΟΚ ακριτικής περιοχής προσελαβε(ενοείται χωρίς διαγωνισμό ή κάποιο άλλο μετρησιμο κριτήριο) κοπέλα( η οποια εχει τελειώσει ένα πανεπιστήμιο στην ορεστιάδα ) σαν επιστημονική σύμβουλο με σύμβαση αορίστου χρόνου και μισθό 1600 ευρώ συν εκτος έδρας όταν βγαινει εκτος πόλης και υπερωρίες !!! Και ρωτώ: Πού είναι η αξιοκρατία (για την οποια τοσο πολύ κόπτονται!) πού είναι η διαφάνεια ! πού πήγε ο ΑΣΕΠ; Αυτά που σας γράφω είναι απολύτως έγκυρα και επιβεβαιωμένα!

ο,τι θυμαται χαιρεται ο καθενας εδω μεσα...
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3855 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 05:48:30 μμ »

Ποιος σου είπε ότι οι αναπληρωτές δεν βάζουν από την τσέπη τους;; Εγώ κάνω 180Km την ημέρα για να πάω στο σχολείο. Αυτό θα πει 300€ το μήνα για βενζίνη και άλλα 80€ για διόδια. Λίγα είναι αυτά;; Και μην μου πεις ότι μπορείς να ζήσεις με 1000€ το μήνα όταν έχεις οικογένεια με παιδιά.

κανεις πως δεν καταλαβαινεις και συ ρε μεγαλε...δλδ οι αλλοι στον ιδιωτικο τι σκατα κανουμε που ζουνε με 800?αλλο ωρομισθιος αλλο αναπληρωτης αλλο να μη δουλευεις καθολου..
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3856 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 05:55:29 μμ »
(ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕ ΒΡΗΚΑ ΣΧΕΤΙΚΟΤΟΠΙΚ) η συμμετοχη στις εκλογες ειναι υποχρεωτικη?

υγ:αν υπαρχει σχετικο θεμα και δε βαριεται κανεις ας κατατοπισει...εγω δε βρηκα κατι θενξ
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος teogan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3857 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 05:55:52 μμ »
Προς Amedeus: Όταν λέμε "βάζω από την τσέπη μου" σημαίνει ότι ξοδεύω 380 ευρώ σε βενζίνη και διόδια και τα πληρώνω εγώ, π.χ. από το λογαριασμό μου. Όταν πληρώνομαι 1380 ευρώ, απλά μου μένουν 1000 ευρώ από το μισθό μου για να ζήσω. Δεν βάζω όμως και από την τσέπη μου, δηλ. δεν βγαίνω και ζημιωμένος από πάνω.

Αν όμως δε δούλευες καθόλου, δεν θα είχες ούτε αυτά τα 1000 ευρώ. Φυσικά, καλά κάνεις και δουλεύεις και επιδιώκεις διορισμό από πίνακα, αφού σου δίνεται η δυνατότητα. Ο καθένας, ανάλογα με τις ανάγκες του, επιλέγει και τον τρόπο διορισμού του. Γι' αυτό υποστηρίζω ότι πρέπει να διατηρηθεί ένα ποσοστό διορισμών 25% έως 40% από τον ενιαίο πίνακα (το σημερινό 40% δεν είναι πραγματικό, λόγω των ρυθμίσεων 30μήνου και 24μήνου, το πραγματικό ποσοστό σήμερα είναι γύρω στο 65% από τον ενιαίο και 35% από ΑΣΕΠ).

Αποσυνδεδεμένος astron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3858 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 06:12:24 μμ »
Για τους παραπάνω λόγους πιστεύω ότι οι διοριστέοι ΑΣΕΠ θα έπρεπε να προηγούνται στην επιλογή θέσεων διορισμών, σε συνδυασμό με κάποια κριτήρια οικογενειακής κατάστασης (παιδιά κ.λπ.)
Εγώ αγαπητέ  δεν πιστεύω  ότι κάποιος που περνά τη βάση του ΑΣΕΠ (υπάρχουν άτομα που με την μέθοδο αμπε μπα μπλομ την πέρασαν για πλάκα) είναι και άμεσα ικανότερος για να διδάξει  από κάποιον με πολυετή εμπειρία.
Και σε συνδυασμό με την ηλικία (συνήθως ο πιο έμπειρος είναι και μεγαλύτερος) θα έπρεπε ως ικανότερος με αυτήν πολυετή εμπειρία να επιλέγει πρώτος που θα διοριστεί. Είναι η γνώμη μου πάντα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3859 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 06:21:29 μμ »

[...] Επίσης, εάν γνώριζε κάποιος ότι θα μετρούσαν τα μόρια των ΑΣΕΠ επ' άπειρον, πιθανόν να έδινε σε όλους τους διαγωνισμούς [...]


Πολύ μαζοχιστικό, συνάδελφε!  :o
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3860 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 06:25:00 μμ »

[...] το πολλαπλών είναι πολύ πιο εύκολο για κάποιον που δεν είναι καλά προετοιμασμένος έχει μια ελπίδα...στο άλλο δεν είχε καμια... [...]


Πολύ πιο εύκολο;;;  :o
Με αρνητική βαθμολογία είναι το ίδιο δύσκολος με εκείνον που είχε ερωτήσεις ανάπτυξης εξ' ολοκλήρου.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3861 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 06:26:58 μμ »
και δεν ειναι μονο θεμα εμπειριας venom αλλα νιωθω οτι μετα τη δεδομενη περιπλανηση ειναι δικαιοτερο να επιλεγει πρωτος θεσεις διορισμου μπας και πλησιασει τον τοπο επιλογης του...η δουλεια μας ειναι δεδομενο οτι εχει τρεξιμο μακρια απο το σπιτι κι αυτο το ξερουμε απο την αρχη...τουλαχιστον ομως ας μοιραζομαστε ολοι αυτο το τρεξιμο..αν γινει αυτη η μοιρασια ακριβοδικαια νομιζω οτι-ψυχολογικα- τουλαχιστον θα ειναι καλυτερα και πιο ευκολοχωνευτα για ολους
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος kbazar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 329
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3863 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 06:33:57 μμ »

[...] το πολλαπλών είναι πολύ πιο εύκολο για κάποιον που δεν είναι καλά προετοιμασμένος έχει μια ελπίδα...στο άλλο δεν είχε καμια... [...]


Πολύ πιο εύκολο;;;  :o
Με αρνητική βαθμολογία είναι το ίδιο δύσκολος με εκείνον που είχε ερωτήσεις ανάπτυξης εξ' ολοκλήρου.

H αρνητικη βαθμολογια θα επρεπε να ειναι το ιδιο με την θετικη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 669
Σύνολο: 679

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.