*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011  (Αναγνώστηκε 254130 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lilium

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #588 στις: Ιούνιος 24, 2010, 10:13:12 πμ »
Δήλωνα μόνο ως αναπληρώτρια και λίγο το χω χάσει... Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:24:13 »

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #589 στις: Ιούνιος 24, 2010, 10:15:30 πμ »
δηλαδη, δηλωνω πχ 20 περιοχες για αναπληρωση, 20 αμω και  ωρομισθια?

Αποσυνδεδεμένος Tere

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #590 στις: Ιούνιος 24, 2010, 10:32:28 πμ »
καλημερα! έχω μια ερωτηση και εγώ! η προκηρυξη λεει αναπληρωτες μειωμενου ωραριου μεχρι 15 ωρες και ισχυει ό,τι και για τους αναπληρωτες..δηλ αν μας καλεσουν για κανα 2ωρο καπου μακρια και απαρνηθουμε την θεση (γιατι δεν νομιζω να συμφερει για τοσες λιγες ωρες να ξενιτευτεις), θα ειμαστε εκτος για ενα χρονο, ετσι δεν είναι?? συμφερει λοιπον να δηλωσει καποιος επαρχια αναπληρωτης μειωμενου ωραριου?? :-\

Αποσυνδεδεμένος linita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #591 στις: Ιούνιος 24, 2010, 10:42:21 πμ »
Καλημέρα!
θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής και όποιος μπορεί ας μου δώσει τα φώτα του.
1ον μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου και για τη γενική αλλά και για την ειδικη εκπαίδευση εφόσον έχω τα απαραιτητα προσόντα ή πρέπει να διαλέξω?
2ον γνωρίζει κανείς τι είναι ακριβώς το πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπαιδευτικής υποστήριξης για ΑμεΑ?
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια σας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:24:13 »

Αποσυνδεδεμένος geopap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #592 στις: Ιούνιος 24, 2010, 11:02:00 πμ »
Καλημέρα

Μερικές απλές ερωτησόυλες για όποιον γνωρίζει να απαντήσει.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν οι αναπληρωτές πληρώνονται κανονικά κάθε μήνα.(Βλέπω συχνά στα κανάλια καθηγητές απλήρωτους  για μήνες...είναι αναπληρωτές αυτοί ?? ή ωρομίσθιοι ή κάποια ειδική κατηγορία??)
Περίπου τί μισθό λαμβάνουν οι αναπληρωτές?
Πότε ξεκινάνε οι υποχρεώσεις τους προς την σχολική μονάδα και πότε τελειώνουν (αν γίνεται ακριβής ημερομηνία)
Στην προκύρηξη κάνει κανείς αίτηση για αναπληρωτής ή ωρομίσθιος με επιλογή του ενδιαφερόμενου?(Μπορεί δηλαδή να κάνει κανείς αίτηση μόνο για αναπληρωτής?)

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #593 στις: Ιούνιος 24, 2010, 11:11:48 πμ »
καλημερα! έχω μια ερωτηση και εγώ! η προκηρυξη λεει αναπληρωτες μειωμενου ωραριου μεχρι 15 ωρες και ισχυει ό,τι και για τους αναπληρωτες..δηλ αν μας καλεσουν για κανα 2ωρο καπου μακρια και απαρνηθουμε την θεση (γιατι δεν νομιζω να συμφερει για τοσες λιγες ωρες να ξενιτευτεις), θα ειμαστε εκτος για ενα χρονο, ετσι δεν είναι?? συμφερει λοιπον να δηλωσει καποιος επαρχια αναπληρωτης μειωμενου ωραριου?? :-\
Δεδομένου ότι δικαιώματα και υποχρεώσεις είναι τα ίδια έτσι θα γίνει. Είναι από 5 ώρες και πάνω, αλλά αυτό δεν κάνει τη διαφορά. Και ποιος περιμένει 16ωρα; Αν ήταν έτσι δεν υπήρχε λόγος να κάνει την αλλαγή. 270 ευρώ και όπου τύχει κι αν αρνηθείς βλ παρ. 7 σελ   5. Και μην ξεχνάς ότι αν αρνηθείς και δεύτερη φορά διαγράφεσαι και για τα επόμενα 2 έτη

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #594 στις: Ιούνιος 24, 2010, 11:18:05 πμ »
Καλημέρα!
θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής και όποιος μπορεί ας μου δώσει τα φώτα του.
1ον μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου και για τη γενική αλλά και για την ειδικη εκπαίδευση εφόσον έχω τα απαραιτητα προσόντα ή πρέπει να διαλέξω?
2ον γνωρίζει κανείς τι είναι ακριβώς το πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπαιδευτικής υποστήριξης για ΑμεΑ?
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια σας!
Τα χαρτιά σου τα κάνεις όπου θες. Όσο για το πρόγραμμα τηλ στο Υπουργείο και μου είπαν ότι μετά τις 11 θα βγει συμπληρωματικό έγγραφο. Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι μοιάζει με τις τάξεις ένταξης. Είναι κακό όμως ότι χρηματοδοτείται από ΕΠΕΑΚ. Ας δούμε και το έγγραφο του Υπουργείο και το σχολιάζουμε αργότερα

geopap με βάση το τυπικό όλοι πρέπει να πληρώνονται στην ώρα τους. Γενικά οι αναπληρωτές ήταν σε καλύτερη φάση από τους ωρομίσθιους, αλλά πχ πρόπερσι είχαν καθυστερήσει 3 μήνες. Τώρα ενόψει κρίσης, δεν ξέρω

Αποσυνδεδεμένος penelope81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #595 στις: Ιούνιος 24, 2010, 11:18:28 πμ »
Καλημέρα

Μερικές απλές ερωτησόυλες για όποιον γνωρίζει να απαντήσει.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν οι αναπληρωτές πληρώνονται κανονικά κάθε μήνα.(Βλέπω συχνά στα κανάλια καθηγητές απλήρωτους  για μήνες...είναι αναπληρωτές αυτοί ?? ή ωρομίσθιοι ή κάποια ειδική κατηγορία??)
Περίπου τί μισθό λαμβάνουν οι αναπληρωτές?
Πότε ξεκινάνε οι υποχρεώσεις τους προς την σχολική μονάδα και πότε τελειώνουν (αν γίνεται ακριβής ημερομηνία)
Στην προκύρηξη κάνει κανείς αίτηση για αναπληρωτής ή ωρομίσθιος με επιλογή του ενδιαφερόμενου?(Μπορεί δηλαδή να κάνει κανείς αίτηση μόνο για αναπληρωτής?)

Ευχαριστώ.

ως επαγγελματιας αναπληρωτρια τα τελευταια δυο χρονια, (και δεν ξερω για ποσα αοκμα)
να σε ενημερωσω...
οι αναπληρωτες δουλευουν (μεχρι τωρα) πληρες ωραριο , δηλαδη 21 ωρες/βδομαδα
και εχουν επιπλεον δουλεια γραφειου οπως οριζει το σχολειο στο οποίο βρισκονται
προσλαμβανονται οποτε τους καλεσουν
η προυπηρεσια ξεκιναει απο την ημερα που εμφανιζεσαι στη δευτεροβαθμια για να δεχτεις το διορισμο και τελειωνει στισ 30 Ιουνιου για τη Β/θμια και 15 για την Α/θμια
πληρωνονται καθε 1η του μηνος
περιπου 1200 αναλογα με τα επιδοματα που εχεισ
ασφαλιση ΙΚΑ
σε καλυψα?
τιποτα αλλο?

Αποσυνδεδεμένος Lilium

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #596 στις: Ιούνιος 24, 2010, 11:21:27 πμ »
Eνώ οι  ωρομίσθιοι; Είναι ανάλογα με τις ώρες τους και υπολογίζεται πως η αμοιβή τους; Που μπορώ να απευθυνθώ για να μάθω; Υπάρχει μέσες άκρες κάποιο στάνταρ ποσό που λαμβάνουν μηνιαίως; Γίνεται με κάποιον άλλον τρόπο η πληρωμή;

Αποσυνδεδεμένος Ντινάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #597 στις: Ιούνιος 24, 2010, 11:31:34 πμ »
 γ. Στις διατάξεις της παραγράφου 3 του ως άνω άρθρου του ίδιου νόμου ορίζεται ότι οι προσλήψεις προσωρινών αναπληρωτών  και ωρομισθίων στην πρωτοβάθμια και τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση κατά την περίοδο έως και το σχολικό έτος 2011-2012 γίνονται από τους πίνακες της παραγράφου 2. Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου ισχύει και για τις προσλήψεις στη Σιβιτανίδειο Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων, καθώς και στα εκκλησιαστικά γυμνάσια και στα γενικά εκκλησιαστικά λύκεια.


Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει αυτό??Εννοεί ότι μπορούν να κάνουν αιτήσεις μόνο όσοι ήταν και σε παλαιότερους πίνακες??Επειδη με ενδιαφέρει πολύ το εκκλησιαστικό σχολείο και εγώ θα κάνω πρώτη φορά τα χαρτιά καθώς το πτυχίο το πήρα τώρα τον Απρίλιο εχω δικαίωμα να τα κάνω για τα εκκλησιαστικά σχολεία ή όχι???

Αποσυνδεδεμένος LINX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
    • Προφίλ
Τα διακαιολογητικά για τις αιτήσεις αναπληρωτών
« Απάντηση #598 στις: Ιούνιος 24, 2010, 11:38:13 πμ »
Τι διακιολογητικά πρέπει να έχουμε μαζί μας΄εκτός της αίτησης(Δηλωση - εντυπο Α),
για εμάς που έχουμε ξανακάνει αίτηση και άλλες χρονιές?

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Τα διακαιολογητικά για τις αιτήσεις αναπληρωτών
« Απάντηση #599 στις: Ιούνιος 24, 2010, 11:48:24 πμ »
Τίποτε άλλο. Τουλάχιστον πρόπερσυ που έκανα εγω την τελευταία μου αίτηση, δεν ήθελε τίποτε άλλο. Τώρα, αν έχει αλλάξει κάτι φετος, δεν το γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #600 στις: Ιούνιος 24, 2010, 11:51:38 πμ »
γ. Στις διατάξεις της παραγράφου 3 του ως άνω άρθρου του ίδιου νόμου ορίζεται ότι οι προσλήψεις προσωρινών αναπληρωτών  και ωρομισθίων στην πρωτοβάθμια και τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση κατά την περίοδο έως και το σχολικό έτος 2011-2012 γίνονται από τους πίνακες της παραγράφου 2. Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου ισχύει και για τις προσλήψεις στη Σιβιτανίδειο Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων, καθώς και στα εκκλησιαστικά γυμνάσια και στα γενικά εκκλησιαστικά λύκεια.


Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει αυτό??Εννοεί ότι μπορούν να κάνουν αιτήσεις μόνο όσοι ήταν και σε παλαιότερους πίνακες??Επειδη με ενδιαφέρει πολύ το εκκλησιαστικό σχολείο και εγώ θα κάνω πρώτη φορά τα χαρτιά καθώς το πτυχίο το πήρα τώρα τον Απρίλιο εχω δικαίωμα να τα κάνω για τα εκκλησιαστικά σχολεία ή όχι???

Έχεις

Lilium, οι ωρομίσθιοι πληρώνονται με τις ώρες που κάνουν.Το ωρομίσθιο είναι 11€ μικτά. Τιν επόμενη χρονιά θα είναι λιγοι αφού ωρομίσθιος θα θεωρείται όποιος έχει μέχρι 4 ώρες την εβδομάδα
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #601 στις: Ιούνιος 24, 2010, 11:52:21 πμ »
Εγινε συγχώνευση ακόμα 2  θεμάτων με παρόμοιο περιεχόμενο, για την καλύτερη οργάνωση του forum.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160641
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 831
Σύνολο: 840

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.