*

Ψηφοφορία

Ποιον Υπουργό Παιδείας θεωρείτε τον καλύτερο;

Γεώργιος Παπανδρέου (1994-1996)
41 (5.1%)
Γεράσιμος Αρσένης (1996 – 2000)
35 (4.3%)
Πέτρος Ευθυμίου (2000 – 2004)
70 (8.7%)
Μαριέττα Γιαννάκου (2004 – 2007)
91 (11.3%)
Ευριπίδης Στυλιανίδης (2007 - 2009)
364 (45.2%)
Άρης Σπηλιωτόπουλος (2009 - 2009)
26 (3.2%)
Άννα Διαμαντοπούλου (2009 -
47 (5.8%)
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
131 (16.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 796

Αποστολέας Θέμα: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας  (Αναγνώστηκε 107506 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 19, 2010, 10:10:40 μμ »
Ρουσφέτια έκαναν οι άνθρωποι του Στυλιανίδη;

Μπορεί να μας ενημερώσει κάποιος γαλάζιος ή άλλου χρώματος με γαλάζιο βύσμα;
Οι πληροφορίες να είναι από προσωπική εμπειρία...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:36:51 »

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 19, 2010, 10:19:54 μμ »
Ρουσφέτια έκαναν οι άνθρωποι του Στυλιανίδη;

Μπορεί να μας ενημερώσει κάποιος γαλάζιος ή άλλου χρώματος με γαλάζιο βύσμα;
Οι πληροφορίες να είναι από προσωπική εμπειρία...

Γιατί να μην έκαναν;Νομίζεις ότι αποτελεί εξαίρεση;Για ρώτησε άτομο που κατάγεται από το νομό Ροδόπης, για να σου μιλήσει για ρουσφέτια, κυρίως στο χώρο της εκπαίδευσης.Νομίζεις ότι υπάρχει κανείς "καθαρός" για να τον πιστέψεις; Μην ξεγιελιέστε! Όλοι τους ίδιοι είναι!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 19, 2010, 10:30:31 μμ »
Ρουσφέτια έκαναν οι άνθρωποι του Στυλιανίδη;

Μπορεί να μας ενημερώσει κάποιος γαλάζιος ή άλλου χρώματος με γαλάζιο βύσμα;
Οι πληροφορίες να είναι από προσωπική εμπειρία...

Γιατί να μην έκαναν;Νομίζεις ότι αποτελεί εξαίρεση;Για ρώτησε άτομο που κατάγεται από το νομό Ροδόπης, για να σου μιλήσει για ρουσφέτια, κυρίως στο χώρο της εκπαίδευσης.Νομίζεις ότι υπάρχει κανείς "καθαρός" για να τον πιστέψεις; Μην ξεγιελιέστε! Όλοι τους ίδιοι είναι!

Ρητορικό είναι το ερώτημα. Θέλω να ακούσω κάποια μέρα κάποιον να παραδέχεται πως χρησιμοποίησε πολιτικό μέσο για να πετύχει μια ωρομισθία στη ΠΔΣ, στον ΟΑΕΔ, μια απόσπαση...
Έστω και ανώνυμα να κατονομάσει το πολιτικό πρόσωπο που χρησιμοποιήθηκε...
Υπάρχει "ομερτά" για να μην εκτεθεί η κρατική μαφία της χώρας μας. Σιωπή...
Δεν υπάρχει ούτε ένας που θα εκθέσει το πολιτικό του μέσο!
Κατα τα άλλα, θα ακούσουμε ουρλιαχτά για της αδικίες, που υπέστησαν αυτοί οι κουτοπόνηροι "συνάδελφοι".
Αηδία..

Αποσυνδεδεμένος Blackrider

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 20, 2010, 12:33:13 πμ »
Ο Στυλιανίδης ήταν ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ!!
Επί υπουργίας του πέρασαν όλες οι αποσπάσεις
και ειδικά τα γραφεία πλημμύρισαν από εκπαιδευτικούς.
Δεν άφησε κανέναν μας ανικανοποίητο.
Σίγουρα ο καλύτερος!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:36:51 »

Αποσυνδεδεμένος peterpan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 20, 2010, 12:56:08 πμ »
θα έπρεπε να υπάρχει και μια άλλη επιλογή : όλοι ήταν  κακοί διαχειριστές κρίσεων, ο μοναδικός τους σκοπός ήταν ή κομματικός, ή οικονομικός όπως τώρα ή ψηφοθηρικός. Οι αλλαγές που έκαναν ήταν ευκαιριακές και πάντα προς το χειρότερο. Δεν είχαν καμία γνώση του αντικειμένου και αν τους υποβάλλαμε στη διαδικασία του ΑΣΕΠ δεν θα ήταν ούτε αποτυχόντες.Γιατί έπρεπε όπως αυτοί μας υποβαλλουν στη διαδικασία του ΑΣΕΠ, περνάμε στους διοριστέους και δεν μας διορίζουν έτσι και εμείς θα΄έπρεπε να τους βάζουμε να δίνουν ΑΣΕΠ στη οικονομία, στη ιστορία, στις ξένες γλώσσες (που δεν μπορούν να αρθρώσουν ούτε μια λέξη ούτε ελληνική ούτε αγγλική ), στους πολιτισμούς και άλλα λοιπά !!! άντε μετά να δούμε ποιοι απο αυτούς θα ήταν στους υπουργικούς θώκους με ύφος λες και πιάσαν τον ταύρο απο τα α.........α! αντε και στο αγύριστο , οι αγύρτες .

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 20, 2010, 01:57:58 πμ »
Παπανδρέου: σπουδές στην κοινωνιολογία
Αρσένης: οικονομολόγος
Ευθυμίου: φιλόλογος (άντε βρε, μπήκε και σε μια σχολική αίθουσα) αλλά μετά ασχολήθηκε με τη δημοσιογραφία
Γιαννάκου: γιατρός με ειδίκευση στην ψυχιατρική
Στυλιανίδης: νομικές σπουδές
Σπηλιωτόπουλος: πολιτικές επιστήμες ή αν θέλετε bon viveur
Διαμαντοπούλου: πολιτικός μηχανικός


Από κει και πέρα τι άλλο να πούμε?Να διαλέξουμε τον Ευθυμίου σκεπτόμενοι "το μη χείρον βέλτιστον"???Ε ρε, πόσο δίκιο είχε ένας καθηγητής Πανεπιστημίου, ο οποίος διετέλεσε ειδικός σύμβουλος κάποιων εκ των προαναφερθέντων και μας έλεγε ότι δεν ξέρουν την τύφλα τους. Σαν να παίρνουν τον χασάπη μου να κάνει εγχείριση ανοιχτής καρδιάς. Τόση ασχετοσύνη. Παραμονές μεγάλων και σημαντικών συναντήσεων αλλά και αποφάσεων τον καλούσαν, ακόμα και ξημερώματα, για να τους ενημερώσει για τα πλέον βασικά του υπουργείου, σαν να λέμε την αλφαβήτα. Κι όταν τα 'εβρισκαν σκούρα, κάνανε μια ωραία πάσα στους συμβούλους τους...Και το χειρότερο?Άντε και τους δίνεις και μια περίοδο προσαρμογής. Κάποιοι από αυτούς δεν ενδιαφέρονταν καν να μάθουν την ουσία αλλά παπαγάλιζαν μερικές αράδες για να φαίνεται ότι κάτι σκαμπάζουν , όταν έβγαιναν στα ΜΜΕ...

Υ.Γ. Παντως η Διαμαντοπούλου φαίνεται ότι δουλεύει σκληρά...για να μας εξοντώσει!

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #90 στις: Ιούνιος 20, 2010, 08:14:19 πμ »
Δεν παιζουν ρολο μονο οι Υπουργοί αλλα και οι ποιους ειχαν απο πίσω π.χ. υφυπουργοι, σύμβουλοι , συσταση Π.Ι. κ.α.
Παντως η Γιαννακου ειχε τα @@@@ να δώσει επαγγελματικά δικαιώματα σε δεκάδες σχολές τριτοβάθμιας εκπαιδευσης που ειχαν δημιουργηθεί επι Αρσένη και οι αποφοιτοι τους ηταν εγκλώβισμενοι, χωρις μελλον και επαγγελματικά δικαιώματα!!!
Απο τη μια φτιαχναν σχολές και απο την αλλη εμπαίζαν με τους μορφωμενους πολίτες...διναν μορφωση-παιδεια-εξειδικευση χωρίς εγγυησεις για επαγγελματική αποκατάσταση.
Σ΄αυτο το πολιτικο-πελατειακό συστημα ολοι καποτε υπήρξαμε θυματα και φυσικα θα ψηφισουμε αυτον που μας εχει βγαλει απο το αδιεξοδο!!!
Δεν μπορω να καταλάβω γιατι κατηγορεί ο ένας τον αλλόν...Πιονια του συτηματος που μας ταϊσανε ειμαστε και εμεις το βοηθησαμε να  μεγαλώσει και να εξελιχθει...

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #91 στις: Ιούνιος 20, 2010, 10:33:19 πμ »
Ο Στυλιανίδης ήταν ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ!!
Επί υπουργίας του πέρασαν όλες οι αποσπάσεις
και ειδικά τα γραφεία πλημμύρισαν από εκπαιδευτικούς.
Δεν άφησε κανέναν μας ανικανοποίητο.
Σίγουρα ο καλύτερος!

Επιτέλους κάποιος ειλικρινής!
Τώρα καταλαβαίνω και εγώ, γιατί ο Στυλιανίδης είναι μπροστά...

Ευχαριστούμε το "γαλάζιο βύσμα" για την τοποθέτησή του. ;) :D
Μόνο που η Διαμάντω θα τα αδειάσει τα γραφεία για να προκύψουν θέσεις για τα πράσινα βύσματα... :P

Αποσυνδεδεμένος crisefi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #92 στις: Ιούνιος 20, 2010, 10:34:32 πμ »
Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΟΙΟΝ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #93 στις: Ιούνιος 20, 2010, 11:11:42 πμ »
Κάποιοι ενστικτωδώς εμπιστεύονταν ένα κόμμα ή καλύτερα μια πολιτική τάση. Σήμερα όμως, με την κατάρρευση στην οικονομία δεν χωρούν αυταπάτες. Όλοι οι πολιτικοί είναι  υπεύθυνοι.
Τον μόνο που θα μπορούσα να εξαιρέσω είναι ο Ανδριανόπουλος που χρόνια έκρουε τον κώδωνα του κινδύνου καταλήγοντας στο τέλος να θεωρείται ο γραφικός...
Όλοι οι άλλοι ήταν τουλάχιστον ελλειμματικοί. Και στην τελική ο κόσμος τους ψήφιζε και τους στήριζε. Είτε από συμφέρον είτε από βλακεία.
Κανείς, στον πολιτικό κόσμο, δεν διαχώρισε την θέση του κάθετα. Τα μισόλογα ορισμένων δεν προσέφεραν τίποτα περισσότερο από ένα άλλοθι για την ψευτοεπάρκεια του πολιτικού συστήματος.
Ποιοί ήταν τελικά όλοι αυτοί; Τυχάρπαστοι, τζάκια, εγκάθετοι συμφερόντων, ιδεοληπτικοί, κενόδοξοι, δον κιχώτες;
Με απλά λόγια, κάθε καρυδιάς κούφιο καρύδι.
Τώρα που η φούσκα της ψευδεπίγραφης ανάπτυξης και ευμάρειας έσκασε, έγινε η μεγάλη αποκάλυψη: Ο βασιλιάς είναι γυμνός.
Αλλά τι μπορεί να διορθώσει τα πράγματα;
Ίσως προσωρινά η τρόικα. Αλλά μεσοπρόθεσμα μια ριζική αλλαγή στο πολιτικό σύστημα. Είτε παραμείνουν οι ονομασίες των κομμάτων είτε όχι, είναι απόλυτη ανάγκη να αλλάξουν εντελώς τα πρόσωπα και οι πρακτικές.
  Οι πλέον σοβαροί αναλυτές και τράπεζες προβλέπουν ως αναπόφευκτη την αναδιάρθρωση του χρέους μετά από 3-4χρονάκια.
Όταν πάψει η ευρωβοήθεια και αναγκαστούμε να βαδίσουμε μόνοι μας, τότε θα χρειαστούν πραγματικά ικανοί άνθρωποι.
Ήρθαν έτσι τα πράγματα που με το κράτος παράγκα και τους εκφραστές του, φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.
Είναι απελπιστικός ο λόγος και της κυβέρνησης που ισχυρίζεται ότι αγνοούσε το πρόβλημα και της αντιπολίτευσης που υπονοεί ότι με κάποιου είδους ελιγμούς θα γλιτώναμε την χρεοκοπία.
Αυτές οι γελοίες δικαιολογίες δεν πείθουν ούτε και τον πιο φανατικό απ’ τους οπαδούς τους. Αλλά φανερώνουν με τον πιο σαφή τρόπο την ξεφτίλα των κομμάτων εξουσίας και όχι μόνο.

ΥΓ;  Οι υπεύθυνοι του ΔΝΤ  και της ευρωπαϊκής ένωσης ΒΑΘΜΟΛΟΓΟΥΝ τους υπουργούς της κυβέρνησης. Κυριολεκτικά και προτείνουν αλλαγές στο κυβερνητικό σχήμα αν το κρίνουν. Θεωρητικά η κυβέρνηση δεν εποπτεύεται αλλά στην ουσία ασφυκτικά. 
Η Διαμαντοπούλου, έχοντας και την εμπειρία της επιτρόπου, σαφώς και γνώριζε την προοπτική της επιτήρησης απ’ τον Οκτώβριο τουλάχιστον. Άλλωστε έσπευσε απ’ τους πρώτους, αρχές Νοέμβρη, να δώσει δείγματα γραφής στην τρόικα, με απώτερο σκοπό την πολιτική της ανέλιξη.
Θα ήταν όμως πιο χρήσιμο, αυτός ο  ζήλος, να μην εκδηλώνονταν κατόπιν εορτής...


Αποσυνδεδεμένος PE-02GR35

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #94 στις: Ιούνιος 20, 2010, 01:40:56 μμ »
Στυλιανίδης μακράν ο καλύτερος... και έμεινε μόλις 15 μήνες... 24μηνο, χρονοδιάγραμμα, βιβλία στην ώρα τους... μέχρι και sms στους διορισμούς!!!!

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #95 στις: Ιούνιος 20, 2010, 02:08:58 μμ »
εεε όχι και 15 ψήφους ο μέγιστος αλαζόνας Ευθυμίου :-\

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #96 στις: Ιούνιος 20, 2010, 02:11:57 μμ »
Η οικογένεια μου ψήφιζε  ΠΑΣΟΚ και αυτο σημαίνει ότι από πιτσιρίκι άκουγα τα χάλια της ΝΔ και τα υπερτέλεια του Ανδρεά Παπανδρέου.Σαν φοιτητής με κέρδισαν τα Αριστερά σχήματα ,μια ιδεολογία που ακόμα υπάρχει μέσα μου.Ωστόσο ζώντας αυτόν τον φασισμό της Διαμαντοπούλου αυτό το ....."εγώ ξέρω για εσάς....για εσάς τους τεμπέληδες ανειδίκευτους βισματίες και ότι άλλο" ........ αυτόν τον προσχηματικό λόγο της διαφάνειας της κατάργησης της ωρομισθίας !της θεσπισης μέγιστου χρόνου παραμονής σε αναπλήρωση!της υποχρεωτικότητας του ΑΣΕΠ!της διετούς παράτασης! παναγία μου πόσο ακόμα θα με ξεφτιλίσει κάποιος ? ....αυτή την γυναικεία πολιτική του ....πρώτα ο μαθητής ....
Κατάντησα να θυμηθώ την οργανοτικότητα του κ Στυλιανίδη.Ενός υπουργού που απέχει πολύ απο την ιδεολογική μου τοποθέτηση αλλά ....κινήθηκε πάνω σε αυτά που ήξερα ότι πρεσβεύει .
Η σημερινή ύπουλη πολιτική της κ Διαμαντοπούλου...κορόιδευει ανθρώπους . Είναι για εμένα ο ορισμός του "ο δικός μου σκοπός αγιάζει τα μέσα " .Νομίζει ότι έχει δίκιο και θέλωντας να φθάσει σε αυτό χρησιμοποιεί ότι ποιο ύπουλη πολιτική μπορεί να υπάρξει.Για εμένα είναι ανήθικος άνθρωπος.Μου θυμίζει υπάλληλο πολυεθνικής που στο τέλος του μήνα κοιτάει την επίτευξη στόχων..τα νουμεράκια στο excel δηλαδή χωρίς να τον ενδιαφέρει τι είναι αυτό που κάνει...μόνο τα νούμερα...Για εμένα η κ Διαμαντοπούλου μου έμαθε ότι καλός πολιτικός δεν είναι αυτός που παράγει πολιτική είναι αυτός που καταφέρνει να εφαρμόσει αυτό που έχει αποφασιστεί...Δεν έχει σημασία τι είναι αυτό που έχει αποφασιστεί..σημασία έχει να μπορέι κάποιος να το εφαρμόσει...αυτό είναι η κυρία Διαμαντοπούλου.Ένας αποδοτικός υπάλληλος πολυεθνικής που όχι μόνο μπορέι να εφαρμόσει αυτό που άλλοι δεν μπόρεσαν, αλλά που έχει πειστεί και ότι έτσι πρέπει να γίνει.Γιατί όταν κάποιος είναι υπάλληλος θα πρέπει να είναι πεπεισμένος για να είναι καλός.Ειδικά όταν πρόκειται να γίνει ανήθικος για τον στόχο που του δίνεται. Δεν συμφωνώ με τον Στυλιανίδη αλλά ήταν αυτός που ήξερα και είμαι σίγουρος ότι έκανε ρουσφέτια .
Η κ Διαμαντοπούλου όμως είμαι πλέον πεπεισμένος ότι είναι ανήθικη, και ανεξάρτητα από το ποιοι νομίζει ότι είναι οι στόχοι της ,αυτό την κάνει φανερά την ακαταλληλότερη.  
Τέλος όπως έχω ξαναανφερει στο φόρουμ ήλπιζα ότι μιας και βγήκε αυτό το κόμμα στην κυβέρνηση θα έπαιρνε το υπουργείο η κ Δαμανάκη ..η πρώην υπευθηνη παιδείας και όχι η μετέπειτα υπευθηνη κ Διαμαντοπούλου.Θεωρώ ότι η κ Δαμανάκη αρνήθηκε να κάνει αυτά τα εκτρώματα και αποχώρησε απο τον τομέα νωρίς.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2010, 02:22:01 μμ από PHYSCIENCE »

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #97 στις: Ιούνιος 20, 2010, 02:38:21 μμ »
PHYSCIENCE     βρήκα την αρχική σου τοποθέτηση  πολύ καλή και   ώριμη….όμως  ξαφνιάστηκα με την τελευταία  τροποποίηση   που αναφέρεις την Δαμανάκη……γιατί πιστεύω  ότι δεν έχει τίποτα να προσφέρει  στο κοινωνικό σύνολο  ένας πολιτικός γυρολόγος όπως αυτή.

συγνώμη  για τον οξύ χαρακτηρισμό  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2010, 02:51:40 μμ από paraxenos »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160642
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 781
Σύνολο: 799

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.