*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1749690 φορές)

0 μέλη και 34 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9534 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 07:54:57 μμ »
Ξεχασατε τη συναφεια. Φανταζεστε φιλολογο με μεταπτυχιακο στο τρομπονι να παιρνει εικοσι μορια; Ενταξει το τερματισαν.

Συμφωνώ! Το να μην εξετάζεται η συνάφεια των ακαδημαικών τιτλων (ας είναι έστω και στις επιστήμες της αγωγής αν όχι στο συγκεκριμένο γνωστικό) είναι ανήκουστο. Πιστεύω δε ότι και αυτό είναι ένα από τα τρωτά νομικά σημεία του νόμου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:37:09 »

Αποσυνδεδεμένος fefyp

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9535 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 07:56:00 μμ »
Κατι αντίστοιχο λέω κι εγώ. Ότι πτυχίο έχουν όλοι, άρα η ύπαρξη του στον άξονα των ακαδημαϊκών μειώνει το σχετικό βάρος των άλλων κριτηρίων, που δεν τα έχουν όλοι.
Συμφωνω απολυτα

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9536 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 07:56:48 μμ »

Η συνάφεια είναι ένα ζήτημα που θίχτηκε στη συζήτηση στην ΕΜΥ. Το ερώτημα, κατά τη γνώμη μου, είναι το εξής: Να θεωρήσει κανείς ότι η συνάφεια παίζει ρόλο ή να μην ασχοληθεί με το ζήτημα και να προχωρήσει σε fast track διαδικασίες; Κατά τη γνώμη μου πάλι, το υπουργείο άργησε υπερβολικά να ανοίξει τη συζήτηση για το νέο σύστημα και αναζητά τώρα γρήγορες λύσεις (διαβούλευση σε περίοδο εορτών, μη εξέταση της συνάφειας).

Για μένα είναι εκ του πονηρού, μπας και προλάβουν να βγάλουν αποτελέσματα πριν τις 1/7/2019. Γιατί πραγματικά είναι κάτι που δεν έχει ξαναγίνει.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9537 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 08:01:22 μμ »
Το νομοσχέδιο, θα το πω άλλη μια φορά γράφεται στο πόδι από ανεύθυνους και δεν θα είναι όπως το ξέρουμε αν προχωρήσει. Θα γίνουν και άλλες αλλαγές που θα αλλάζουν και πάλι τα δεδομένα.

Μία αξιοπρόσεχτη κριτική συναδέλφου για το νέα σύστημα και την μοριοδότηση που ακολουθείται:

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/278325_analysi-kai-kritiki-sto-nomoshedio-gia-toys-monimoys-diorismoys?fbclid=IwAR0hEy7DrO1NkR7NGyfn90YWTWBJ2NPbVUBfSdgqljLq8vELovU2j8rpQk8

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:37:09 »

Αποσυνδεδεμένος Ekpaideutikos18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9538 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 08:04:28 μμ »
Για μένα είναι εκ του πονηρού, μπας και προλάβουν να βγάλουν αποτελέσματα πριν τις 1/7/2019. Γιατί πραγματικά είναι κάτι που δεν έχει ξαναγίνει.

Ίσως. Δεν μπορεί εύκολα κανείς να διαπιστώσει αν έγινε εκ του πονηρού. Σε κάθε περίπτωση, όμως, αφού ήθελαν να βγάλουν νέο σύστημα και μέσω αυτού να διορίσουν εκπαιδευτικούς μέσα στο πρώτο εξάμηνο του 2019, όφειλαν (για να πείσουν έστω την πλειοψηφία των εκπαιδευτικών και έτσι να περιορίσουν τις όποιες αντιδράσεις) να ξεκινήσουν πολύ νωρίτερα. Τώρα προσπαθούν να πείσουν ότι δεν πρέπει ο έλεγχος της συνάφειας να καθυστερήσει τη διαδικασία, λες και η συνάφεια δεν είναι ένα σημαντικό ζήτημα στην όλη διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9539 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 08:12:34 μμ »
Εάν θεωρείς προσβολή το μεστός τότε έχεις θέμα συνάδελφε. Να το κοιτάξεις. Και προφανώς δεν απαντάς στην ουσία των λεγόμενων μου. Αλλά τι να πεις όταν αναλωνεσαι χωρίς ουσιαστικό λόγο σε ένα θέμα που δε σε αφορά. Άσε αυτούς που πονάνε να βγάλουνε την άκρη. Συμβουλές για συστήματα από μόνιμους δεν χρειαζόμαστε.

Επειδη η σελίδα δεν είναι για προσωπικές διαμάχες ένα εχω να σου πω. Δεν με γνωριζεις προσωπικά για να μου επιτίθεσαι με τόσο ανοίκειο τρόπο. Εκπαιδευτικός είμαι και με αφορά το θέμα...δεν θα κρίνεις εσύ τι με αφορά και τι όχι. Όσο για τις αποψεις μου είναι τεκμηριωμένες...αν δεν σου αρέσουν δεν με ενοχλεί....απλά το λεξιλόγιο σου είναι απαράδεκτο. Είναι η δεύτερη ημέρα που κάνεις αυτό.....τρίτη δεν θα υπάρξει.

Δηλ. για να καταλάβω είσαι μόνιμος κοντά στα 60 και τη βγάζεις όλη μέρα εδώ μέσα. Ίσως είναι καλύτερα να ασχοληθείς με την σύνταξή σου συνάδελφε. Εκτός αν έχεις κάποιο άλλο λόγο. Ποιος ξέρει...
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9540 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 08:14:01 μμ »
Αυτο λεω οτι για ολα καταβαλουμε μεγαλη προσπαθεια αλλα το μονο στο οποιο προτεινεται υπερμοριοδοτηση,10μορια κατω του διδακτορικου ειναι το πτυχιο!!!
Ε, ναι! Το ιδιο λεμε...απλως εγω ειχα απαντησει για τον βαθμο πτυχιο σε συναδελφο που εγραψε οτι δεν πρεπει να μοριοδοτειται καθολου! Και απαντησα οτ καλο ειναι που.μοριοδοτειται.για τ αλλα ακαδημαϊκά μαζι σου.Ειμαι πολυ υπερ

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9541 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 08:17:01 μμ »
Το νομοσχέδιο, θα το πω άλλη μια φορά γράφεται στο πόδι από ανεύθυνους και δεν θα είναι όπως το ξέρουμε αν προχωρήσει. Θα γίνουν και άλλες αλλαγές που θα αλλάζουν και πάλι τα δεδομένα.

Μία αξιοπρόσεχτη κριτική συναδέλφου για το νέα σύστημα και την μοριοδότηση που ακολουθείται:

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/278325_analysi-kai-kritiki-sto-nomoshedio-gia-toys-monimoys-diorismoys?fbclid=IwAR0hEy7DrO1NkR7NGyfn90YWTWBJ2NPbVUBfSdgqljLq8vELovU2j8rpQk8

η πιο τεκμηριωμένη κριτική που γράφτηκε...

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9542 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 08:18:49 μμ »
Πολυ σωστη η αναλυση...που καταδεικνυει γιατι θα καταπεσει δικαστικως...με παταγο
Ακουω το 120=120...ρε το εχουμε χασει? Μπορει να κανει οποιοσδηποτε διδακτορικο ? Για παντε σε κανενα σοβαρο πανεπιστημιο και να δειτε τι κριτηρια εχουν...δεν μιλαω για ιδρυματα...που πληρωνεις και παιρνεις...
Θα τρελαθουμε εντελως... 8)

Το νομοσχέδιο, θα το πω άλλη μια φορά γράφεται στο πόδι από ανεύθυνους και δεν θα είναι όπως το ξέρουμε αν προχωρήσει. Θα γίνουν και άλλες αλλαγές που θα αλλάζουν και πάλι τα δεδομένα.

Μία αξιοπρόσεχτη κριτική συναδέλφου για το νέα σύστημα και την μοριοδότηση που ακολουθείται:

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/278325_analysi-kai-kritiki-sto-nomoshedio-gia-toys-monimoys-diorismoys?fbclid=IwAR0hEy7DrO1NkR7NGyfn90YWTWBJ2NPbVUBfSdgqljLq8vELovU2j8rpQk8

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9543 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 08:21:11 μμ »
Να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου όμως πάνω σ'αυτό;
Το να πολλαπλασιάσεις επί έναν αριθμό τις μονάδες πάνω από τη βάση σε ένα πτυχίο το βρίσκω λογικό.

Γιατί όμως να μοριοδοτήσεις με 15 μόρια τη βάση στον βαθμό πτυχίου σε έναν διαγωνισμό που όλοι ανεξαιρέτως είναι πτυχιούχοι; Αν το κάνεις, είναι σαν να μειώνεις το ταβάνι στα ακαδημαϊκά...
Συμφωνω απολυτως! Το να δωσεις 15 μορια στο 5 του πτυχιου που αποτελει απαραίτητο προσον διορισμού οχι απλα  δεν εχει νοημα αλλα κοβει απο αλλα ακαδημαϊκά που θα μπορουσαν να κανουν τη διαφορα

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9544 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 08:25:43 μμ »
@ sikat
Λογικότατη η κριτική...αλλά εις ώτα μη ακουόντων. Και από την στιγμή που η συζήτηση εξακολουθεί να περιστρέφεται για επί μέρους αλλαγές το φρούριο είναι υπό παράδοση...εκ των έσω. Θ χρειαστει μεγάλος αγώνας εκ των υστέρων με θεούς και δαίμονες για να μην υλοποιηθεί. Και να μου το θυμηθείς σε ενδεχόμενη εφαρμογή αξιολόγησης, όσοι θα έχουν διάφορα επιπλέον πτυχία...θα κραυγάζουν ότι είναι πιο άξιοι από τους άλλους σε τέτοιο βαθμό που θα γελάσει το παρδαλό κατσίκι και ο κάθε πικραμένος. Η πόρτα του φρενοκομείου έχει ανοίξει...όσοι πιστοί προσέλθετε.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Ekpaideutikos18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9545 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 08:26:22 μμ »
Το νομοσχέδιο, θα το πω άλλη μια φορά γράφεται στο πόδι από ανεύθυνους και δεν θα είναι όπως το ξέρουμε αν προχωρήσει. Θα γίνουν και άλλες αλλαγές που θα αλλάζουν και πάλι τα δεδομένα.

Μία αξιοπρόσεχτη κριτική συναδέλφου για το νέα σύστημα και την μοριοδότηση που ακολουθείται:

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/278325_analysi-kai-kritiki-sto-nomoshedio-gia-toys-monimoys-diorismoys?fbclid=IwAR0hEy7DrO1NkR7NGyfn90YWTWBJ2NPbVUBfSdgqljLq8vELovU2j8rpQk8

Πολλά από τα επιχειρήματα αυτού που έγραψε την κριτική του νομοσχεδίου τα ακούω εδώ και μέρες από συναδέλφους. Όντως, είναι καλή η ανάλυση που κάνει.

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9546 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 08:31:24 μμ »
Επειδη η σελίδα δεν είναι για προσωπικές διαμάχες ένα εχω να σου πω. Δεν με γνωριζεις προσωπικά για να μου επιτίθεσαι με τόσο ανοίκειο τρόπο. Εκπαιδευτικός είμαι και με αφορά το θέμα...δεν θα κρίνεις εσύ τι με αφορά και τι όχι. Όσο για τις αποψεις μου είναι τεκμηριωμένες...αν δεν σου αρέσουν δεν με ενοχλεί....απλά το λεξιλόγιο σου είναι απαράδεκτο. Είναι η δεύτερη ημέρα που κάνεις αυτό.....τρίτη δεν θα υπάρξει.
Πορευσου εν ειρήνη Δάσκαλε. Δυστυχώς όμως τα κίνητρα δεν κρύβονται, είναι προφανή...

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9547 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 08:38:07 μμ »
Πορευσου εν ειρήνη Δάσκαλε. Δυστυχώς όμως τα κίνητρα δεν κρύβονται, είναι προφανή...

Επειδη είσαι προκλητικός σε προκαλώ δημόσια να μου αποκαλύψεις τα κίνητρα μου...τώρα....αυτή την στιγμη και μην κρύβεσαι πίσω από τον υπολογιστή για να διαβάλλεις...σε προκαλώ  ανοιχτά.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 903
Σύνολο: 904

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.